Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

procedura schimb ulei cutie automata

dangeorge007
post 28 Aug 2019, 21:03
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




QUOTE(RADU__ @ 1 Oct 2008, 18:42)
am mai explicat procedura undeva pe forum la megan, nu gasesc acum. Am postat si desene schenatice. Poti sa introduci 3,5L in cutie si faci schimbul de 3 ori consecutiv. astfel reusesti sa schimb aproape tot uleiul din cei 6 litri

Pentru golire se scoate busonul cu tot cu teaca de sifon, cel figurat cu strangerea de 25Nm. Pentru umplere se remonteaza teaca si se scoate busonul figurat cu strangerea de 35Nm si se toarna ulei pe busonul aflat sub timoneria schimbatorului de viteze, mai precis se demonteaza microcontactul timoneriei.
*


buna ziua,
incerc sa va contactez cu intrebarea ..unde este pozitionat filtru de ulei cutie viteze automata la megane 2 din 2006, 1.6, 16v..daca imi raspundeti, si m as bucura, imi spuneti daca este bine sa schimb uleiul elf cu ceva mai bun, cutia patineaza la rece, am schimvat electrovana de presiune si cei 3 litri a doua oara, fara nici un rezultat..vreun sfat, sugestie..
toate bune din bucuresti


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dangeorge007
post 27 May 2021, 21:05
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




salve,
am incercat sa schimb uleiul la meganul meu automatic din 2007 dar nu pot sa mai desfac teaca sifonului iar in pozitia asta nu curge nimic dupa ce scot busonul! am schimbat cutia originala cu una sh care merge binisor si as vrea sa ii pun un ulei mai bun pentru a obtine ceva mai bine de la cutie..teaca era de la inceput de nescos dar se scurgea ulei, acum nici macar asta..presupun ca trebuie sa schimb teaca dar nu stiu de unde sa cumpar o alta..ce gasesc pe market se potriveste oare ..poti sa pui price teaca ..?! astept pareri, sugestii..o seara buna si ptr. dnul RADU de la Brasov cu care m am mai sfatuit telefonic ..
apropo..am incercat sa schimb si uleiul de motor dar aceeasi situatie, nu a vrut sa curga ...1/2 de litru ..dupa care nimic, drept urmare am completat cu 5,8 litri si am observat la joja ca nivelul era prea mult depasit smile.gif)) am scos la seringa diferenta ..de rasu plansului..oare de ce ?!


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pistritu
post 27 May 2021, 23:01
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 520
Joined: 8 May 14




Vorbește la service de cutii automate. Ai pe bd Preciziei, la Crangasi, la Piata Chibrit, lângă Aeroportul Băneasa...


--------------------
-- -- --
Gil26 este bolnav psihic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 May 2021, 09:11
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dangeorge007 @ 27 May 2021, 22:05)
am incercat sa schimb si uleiul de motor dar aceeasi situatie, nu a vrut sa curga ...1/2 de litru ..dupa care nimic, drept urmare am completat cu 5,8 litri
*



nu stiu ce buson ai desfacut tu ... dar este clar ca nu ala care trebuie .... eu zic sa mergi la un service pt. ca este clar ca te depaseste ... si ai sanse mari sa "iti faci singurel" niste cheltuieli deloc neglijabile ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 May 2021, 09:16
Post #35


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.778
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




daca ai cutie cu 4 treptae, poti sa pui ce ulei vrei ca tot pilaf e, nu se face mai buna. Patineaza in A 3a ca are o frana cu banda uzata, nu de la ulei...
SI daca nu stii nici sa scurgi uleiul (era pe cric masina?), mergi mai bine la un service.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dangeorge007
post 29 May 2021, 09:15
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 43
Joined: 8 March 19
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 28 May 2021, 10:11)
nu stiu ce buson ai desfacut tu ... dar este clar ca nu ala care trebuie .... eu zic sa mergi la un service pt. ca este clar ca te depaseste ... si ai sanse mari sa "iti faci singurel" niste cheltuieli deloc neglijabile ..
*


am mai schimbat ulei la viata mea..iti dai seama ca nu e prima oara, dar asa ceva chiar nu am mai patit...citeam pe undeva ca ar fi posibil sa se depună un jeg ceva care ar putea infunda scurgerea..

29 May 2021, 10:18:
l am lasat asa..e clar ca teaca este infundată si ca sa pun alta de unde si cum gasesc una pentru acest tip de cutie etc..alta data , deocamdata uleiul are cam 35000km deci pot sa mai merg linistit..da masina a fost pe cric, un picutz săltata dar degeaba , l am dat jos nimic, vreun jeg ceva!

This post has been edited by dangeorge007: 29 May 2021, 09:18


--------------------
renault megane 2 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:13
Dacia