Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

1.5dci 106cp - turbo reconditionat - trage prost

Boggy22
post 6 May 2017, 09:48
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Va salut,

Acum vreo 2-3 saptamani cand eram intr-o depasire intr-a 3-a am patit urmatorul lucru:

https://www.youtube.com/watch?v=VlPxBY5bX4A

La inceput e sunetul scos cand s-a rupt axul turbinei. Dupa e cum accelera masina cu axul rupt (fara boost, ba chiar avea vacuum pe admisie, lucra ca o aspirata). Am mers 300km asa pana acasa pentru ca am crezut sincer ca e un furtun spart sau sarit, nicidecum ca e cea mai proasta varianta, si anume turbo rupt.

Partea buna e ca n-a luat-o pe ulei, iar ECU s-a descurcat admirabil sa dozeze motorina in functie de aerul primit. Prindeam cu greu 90-100km/h, pe serpentine mergeam cu 50km/h maxim, intr-a 3-a, dar cand am ajuns acasa aveam 5.5l/100 consum, si cu 30km de cozi inainte de Buc.

In Bucuresti in service s-a constatat ca partea de admisie se invarte ok, insa partea de pe evacuare e descentrata si blocata. Asa ca am mers cu turbina la AVD Turbo pentru reconditionare. A doua zi am luat-o pe cea reconditionata, am dus turbina in service si am asteptat sa ma anunte mecanicul cand e gata.

Side story: mecanicul a zis ca la ax rupt cel mai probabil e problema de ungere, asa ca a luat presiunea. A zis ca e foarte mica si ca vestile nu-s bune. Din fericire pentru mine doar n-a stiut sa citeasca manometrul (a luat cu un Yato de 0-500psi / 0-35bar, si era greu de citit exact ca abia se misca limba). Am luat-o apoi in alta parte si e mai bine decat trebuie (manualul zice pentru K9K 1.2bar @ ralanti si 3.5bar @ 3000rpm). Mie mi-a iesit 2.2bar @ ralanti la cald si 4.5-5bar turata. Asa ca motorul e "etans".

Dupa ce s-a schimbat turbina primul lucru pe care l-am observat a fost faptul ca... fluiera. Dar nu fluiera din cauza standard pentru asta, si anume ax descentrat sau cu joc, pentru ca fluiera doar in functie de boost. Daca turez masina in gol se aude identic cu cea originala, fluieratul foarte ascutit tipic 1.5dci. In schimb, in sarcina, incepe sa fluiere de la 2100 pana pe la 4500rpm. Mai "gros", gen supercharger.

Apoi, comportamentul masinii s-a schimbat. Masina are soft de la 75k cand am luat-o eu(acum are 150k) si s-a dus masurata pe Dyno la 125cp si 320nM @ 2500rpm.

Inainte, intr-a-ntaia smucea gatul serios cand ajungea la 2500rpm, la fel simtindu-se in toate vitezele. Adica se simtea clar curba aia de cuplu de la 2500rpm mereu. Acum se simte ceva acolo, dar nu la fel, si parca turbo face spool greu la 1800-2000 rpm.


Caz concret, inainte ma dadeam cu un prieten cu Golf5 1.9 105cp (turbo marita, dar fara soft facut inca) si nu avea nicio sansa in fata mea. Ma distantam lejer de el. Acum abia daca l-am facut.
Au condus masina si niste prieteni si au zis clar ca inainte de cum tragea inainte acum e lesinata.

Si consumul pare cam mare. Situatii tipice:

-Limitator de viteza intr-a 4-a la 70km/h, inainte aveam instant de 2.6-3.2. Acum sta la 4-4.5.
-Mers super babeste noaptea la 3 prin orasul gol, unde scoteam si consum de 4.5-5, acum 5.5-6.

Am facut un logging cu Torque si ceva e ciudat. Presiunea e buna, 1.54 bar max(ca inainte), dar asta e corectata de electrovalva. Asadar turbina de bagat poate sa bage, dar baga tare ciudat. Parca tarziu, si... are perioade cand scapa.

Situatia 1:

-A 3-a, accelerare de la 1600rpm, talpa. Presiunea maxima in turbo apare abia la 2500rpm, se pastreaza la 1.54 pana la 3200, apoi scade la 1.2-1.3 ?!?!?!

Revine la 1.54 @ 4200rpm.

torque_1.JPG ( Size: 52.48k ) Number of downloads: 1249


Mai jos, de la 0:41 e clipul, accelerari usoare 1, 2, apoi talpa intr-a 3-a. Se si aude cum fluiera turbo de la 2100rpm.

https://youtu.be/MTB-zwle6G8?t=41

-Situatia 2, accelerare constanta 1, 2, 3, 4. (de la 1:25 in clipul de mai sus)

Presiunea in turbo se pastreaza 1.54 (si scade doar la schimburi).

A se vedea in log-ul asta. Cu galben in dreapta de la pozitia 1930 e talpa intr-a 3-a, cu albastru de la 2085 seria de 1-2-3.

Iar aici e din "golden days", asa accelera inainte (chiar si cu plecare "ne-turata").

https://www.youtube.com/watch?v=AI9yInXqRlY

Acum intrebarile:

1- Sa trebuiasca reglat actuatorul? Ma duc la AVD sa-l regleze? Singur parca nu m-as baga.
2- Sa fluiere pentru ca scapa aer pe undeva?
3- Altceva de verificat?

Scuze de postarea lunga, dar am vrut sa dau cat mai multe detalii din prima.

Multumesc,
Bogdan

<span class='edit'>7 May 2017, 01:26:</span>
Revin cu o idee, sa se fi infundat catalizatorul de la aia 300km de mers fara turbo? S-a consumat si ulei atunci. Revizia fiind abia facuta(nivel maxim), am ramas la minim cu uleiul cand am intrat in Bucuresti.

Ma gandesc ca, fiind catalizatorul infundat, de-aia nici nu mai trage asa si face si presiune intre turbo/catalizator.

Ma uitam si la clipul asta.

https://www.youtube.com/watch?v=hGePObiMAMw&t=321s

QUOTE
This video explains how your turbocharger failing can clog your catalytic converter with coked oil. If the clogged catalytic converter is not changed at the same time as the damaged turbocharger the back pressure caused by the blockage in your catalytic converter will destroy your new turbocharger.


This post has been edited by Boggy22: 7 May 2017, 01:27


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 7 May 2017, 19:45
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




presiunea la turbo parca ajunge pe la 2,2 bari...zgomot poate fi ori de la suierat de aer pe la vreun furtin, ori de la turbo.Waste-gate-ul a fost verificat si calibrat corect?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 7 May 2017, 20:29
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Presiunea turbo la motorizarea asta e 1.3bar stock, 1.54bar la mine dupa resoftare. Tot 1.54 avea maxim inainte de "pățanie".

O sa verific saptamana viitoare furtunele, o sa curat admisia, si o sa dau jos catalizatorul sa vad daca e infundat... ceea ce va fi cam problematic, din cauza design-ului "serpuit". Daca toate astea-s in regula, singura posibilitate ramane turbina, si o sa ma duc la AVD sa vada ce e cu ea.

Dar inclin tot mai mult pe catalizator infundat, mai ales dupa ce-a inceput sa creasca si consumul si sa nu mai aiba "zvac".


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 8 May 2017, 16:40
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




e prea mica presiunea, sigur ajunge la 2 bari


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 9 May 2017, 02:24
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Nu cred ca acolo e problema. Dupa cum am zis, in 4 ani de folosinta cu softul facut, presiunea maxima citita prin OBD era de 1.54bar, si mergea bine. Inainte de soft era 1.3bar.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexcuprimera
post 16 May 2017, 08:18
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 25 March 09
From: Piatra Neamt




Presiunea absoluta este egala cu presiunea atmosferica plus presiunea bagata de turbina. Unele diagnoze citesc presiunea absoluta, altele, doar surplusul de presiune. Inteleg ca la Boggy22, presiunea absoluta dupa resoftare, este 2.54, cu aproximatie. Fara resoftare, presiunea maxima este 2.28 bar


--------------------
Renault Megane 2006 Privilege 1.5dCi 101cp - NT81MOK NT81DAR
Viteza nu ucide,...impactul...da[COLOR=red][FONT=Arial]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 17 May 2017, 01:23
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




2.25 pana la 3000 rpm , 2.28 3000->4600rpm.
Pune un clip si vezi daca nu cumva caderea aia de presiune e comandata.
Eu cred ca chipul tau are doar un varf de 1.5bar, iar dupa ce ajunge la 1.5 coboara la presiunea stock ~1.3.
Daca noua turbina e reglata aiurea il baga in avarie, si scade presiunea fortat din injectie - scade doza injectata.
Off topic: Ce ambreiaj ai pe ea?


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 17 May 2017, 10:10
Post #8


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




QUOTE(alexcuprimera @ 16 May 2017, 08:18)
Presiunea absoluta este egala cu presiunea atmosferica plus presiunea bagata de turbina. Unele diagnoze citesc presiunea absoluta, altele, doar surplusul de presiune. Inteleg ca la Boggy22, presiunea absoluta dupa resoftare, este 2.54, cu aproximatie. Fara resoftare, presiunea maxima este 2.28 bar
*



Cel mai probabil asa este, mie imi citeste Torque doar cat baga in plus turbina.

QUOTE(cristian_nechita @ 17 May 2017, 01:23)
2.25 pana la 3000 rpm , 2.28 3000->4600rpm.
Pune un clip si vezi daca nu cumva caderea aia de presiune e comandata.
Eu cred ca chipul tau are doar un varf de 1.5bar, iar dupa ce ajunge la 1.5 coboara la presiunea stock ~1.3.
Daca noua turbina e reglata aiurea il baga in avarie, si scade presiunea fortat din injectie - scade doza injectata.
Off topic: Ce ambreiaj ai pe ea?
*



N-am Clip, tot zic ca-mi dau comanda de unul si uite ca acum regret ca nu mi-am luat. O sa ma duc la un service sa caut. Sau eventual e cineva de pe forum din Bucuresti cu o ora disponibila pentru o tura pe autostrada, sa vedem poate diagnostichez exact de unde e problema?
Chipul e setat sa dea maxim pe toata plaja (dupa ce isi face spool suficient desigur) 1.5bar. Problema e ca are drop-ul ala ciudat. Am mai facut o tura pe autostrada si am inregistrat comportamentul in clipul urmator.

Clipul e impartit in 3 bucati.
0 > 1:20 - accelerare dintr-a 3-a, se observa cum pica presiunea (si evident se simte la cum trage masina) intre 3100 - 3700rpm, apoi revine la 1.5 si ramane la 1.5 pana la 205km/h pe bord (viteza afisata e cea GPS).
1:20 > 1:50 - Accelerare in a 6-a, presiunea scade intre 2500 > 2800rpm de data asta.
1:50> final - Accelerare de la 3000 rpm, presiunea nu mai scade..

https://www.youtube.com/watch?v=RnOCWEsCHoI

Cel mai enervant e intr-a-ntaia, cred ca are acelasi comportament si anume da sa taie boost-ul si pana face spool iar sa dea 1.5bar e prea tarziu. Avea un zvac incredibil inainte, daca plecam cu ea de la 2500 rpm tragea ca nebuna. Acum daca o tin la 2500rpm si iau piciorul de pe ambreiaj mai are putin si moare.
Daca plecam inainte de la 3000rpm urlau cauciucurile, acum abia pleaca cat de cat ok (fara sa rupa aderenta).

Ambreiajul e stock (cred, nu cred ca a fost schimbat inainte). Tine cam sus acum, mi-a facut probleme de 2-3 ori dupa ce s-a incins tare, dar in rest nu patineaza. Mai are ceva viata in el. Oricum a rezistat eroic.

This post has been edited by Boggy22: 17 May 2017, 10:43


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 18 May 2017, 08:06
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




daca masina ajunge la 175 km/h nu e chiar asa de rau...


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 May 2017, 09:39
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Verifica senzorul de O2 si catalizatorul


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 18 May 2017, 09:51
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




QUOTE(meganus_bicorpus @ 18 May 2017, 08:06)
daca masina ajunge la 175 km/h nu e chiar asa de rau...
*



A prins si peste 200 pe bord pentru ca dupa prima acceleratie "defectuoasa" presiunea de la turbo ramane constanta la 1.5. Ideea e comportamentul la acceleratii bruste cand apare drop-ul ala. Nu e ca inainte, iar asta nu e de bine. Problema 1 e cum se simte, problema 2 e fluieratul care apare peste 1.2bar ceea ce-mi arata ca ceva nu e in regula.

As trece la problema 3 consumul care mi se pare mai mare cu vreo 20-30%, dar in oras e greu sa-mi dau seama.

QUOTE(azaghorth @ 18 May 2017, 09:39)
Verifica senzorul de O2 si catalizatorul
*



Te referi la MAF? 1.5dci din cate stiu eu n-are senzor O2. De fapt nu stiu ce diesel are, senzor O2 au benzinarele in general. MAF-ul l-am curatat acum vreo 2 ani si n-am observat nimic inainte/dupa, era in stare buna. Plus ca nu stiu cum sa fie fost afectat imediat dupa ce s-a umblat la turbo.

Zicea @cristian_nechita mai sus sa pun un CLIP pe ea sa vad daca e comandata caderea aia de presiune. Cred ca pana la urma tot asa trebuie sa fac, ca altfel desfac la ea degeaba. O sa caut pe cineva cu CLIP si curand o sa-mi dau si eu comanda de unul.

Oricum, dupa ce-am mers cu ea pe autostrada si am vazut viteza maxima parca n-as mai zice ca e "dop" pe evacuare de la catalizator. Dar oricum o sa-l verific si pe el.

This post has been edited by Boggy22: 18 May 2017, 09:51


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 18 May 2017, 10:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Informatia data de sonda lambda spune de fapt cat de eficient este catalizatorul.
Ca urmare, unde este catalizator este si sonda lambda (senzor O2),indiferent de tipul motorului.

http://www.reparatiiturbine.ro/sonda-lambd...toarele-diesel/

https://anunturi-auto.4tuning.ro/sonda-lamb...ci-1909282.html

This post has been edited by azaghorth: 18 May 2017, 10:40


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexcuprimera
post 18 May 2017, 19:49
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 25 March 09
From: Piatra Neamt




1.5 dci euro 3 sigur nu are sonda lambda. Cel de 106cp are sonda lambda.


--------------------
Renault Megane 2006 Privilege 1.5dCi 101cp - NT81MOK NT81DAR
Viteza nu ucide,...impactul...da[COLOR=red][FONT=Arial]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 18 May 2017, 20:26
Post #14


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




poate fi ceva legat de EGR?


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin1983
post 13 Jun 2017, 13:40
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 November 16




salut am si eu un megane 2/1,5 d /106 cai 2005 am avut aceeasi problema descrisa mai sus cazut turbo scos ulei afara am trimis turbo la rectificat facut geometria pe banc dar masina nu trage in turatii mici e moarta dupa 2200/2500 isi da drumul consum relativ mare cand nu trage / am schimbat debimetru aer nou senzor turbo nou am scos afara catalizatorul am curatat egr si tubulatura // am cumparat egr de la dezmembrari parca cu un egr isi da drumul mai repede decat celalat am pus electrovalva dupa logan 1.5 sa vad daca e aia tot nimic sad.gif ce am sesizat daca scot mufa de la egr nu mai trage si nu se mai tureaza mai mult de 4000 daca apas pedala de acceleratie brusc parca se infunda daca o apas finut sau ma joc un pic cu ea atunci isi da drumul pe la 2000/2200 de ture si te baga in scaun daca nu o las sub 2000/2500 de ture trage de rupe si daca schimb viteza /// ce sa mai caut si unde se poate sa fie stricat egr ambele dat fiind faptul ca nu sunt noi caci de curatat le-am curata bine sau sa caut in alta parte parca se vede ulei pe intercoler in partea dreapta sub furtunul de la turbo sa fie fisurat sau sa scape presiune pe acolo ? de 2 luni ma zbat cu problema asta si colac peste pupaza acu mia cazut si ambreiajul /disc/rulment si placa imi vine sa ii dau foc //ceva sfaturi utile ?smile.gif


--------------------
Renault Megane 2005 - Bh - 15 - MKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 17 Jun 2017, 17:55
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Un update:

Am fost cu masina la AVD, si au inceput cu aberatii. "Ati schimbat pompa de ulei?" -De ce s-o schimb? Am presiune brici, adica uzura aproape inexistenta. Plus ca daca era de la lipsa de lubrifiere sa zicem ca se rupea axul peste 20.000km, dar acum nu trebuia sa se comporte asa.

In fine, a ramas sa mai verific eu ce alte cauze pot fi pe la motor si in caz ca nu-i dau de cap sa ma duc cu turbina demontata la ei.

N-am apucat sa verific altceva decat sa scot mufa de la EGR cu motorul oprit (e in pozitia inchis cu curentul luat, deci un fel de EGR off "a-la-ieftin"). Speram sa se intample minunea, dar, desigur, nu s-a intamplat nimic in comportamentul masinii.

Acum 2 zile am avut drum pe langa Robnec Turbo si am zis sa intru acolo poate primesc un sfat. Dupa ce-am explicat problemele pe scurt, mecanicul zice "s-ar putea sa fie geometria strambata de cand s-a rupt axul. Daca e geometria de ex, face spool greu, nu trage pana la 2500 si abia atunci isi da drumul". Mai pe scurt, a descris aproape exact ce mi se intampla mie. A zis ca la turbina asta, daca sunt indoite palele de la geometria variabila, turbo e pa-pa pentru ca nu se poate inlocui. Si ca daca intr-adevar asa era cazul, astia de la AVD nu trebuiau sa repare nimic ci sa-mi zica sa schimb turbo.

Mi-a zis ca, pentru a fi sigur ar trebui sa vin cu turbina demontata la ei s-o desfaca si s-o verifice, iar asta ma costa 150 Ron. Plus cat as fi dat mecanicului pentru montat/demontat, plus drumurile fara masina... As fi ajuns cam sus doar pentru o constatare.

La cum a descris problema m-am convins ca geometria ar fi de vina, asa ca am dat comanda de o turbo din Polonia, cod identic 54399700070, de pe un QASHQAI 2010. Turbina cica are 37.000 mile. E mai ok decat tot ce gaseam prin Romania.

Cost total cu transport 724 Ron. Daca nu se potriveste/nu merge bine, am 7 zile s-o trimit inapoi, iar costul de transport pana in Polonia e ~150Ron. Adica mai putin decat m-ar fi costat sa aflu daca turbina mea are probleme.

Mai are un avantaj planul asta, si anume daca turbina mea e intr-adevar cu probleme, ma pot duce cu ea nedesfacuta inapoi la AVD, cu garantia.

Sincer, acum sper sa fie de la turbina, s-o pun pe asta din Polonia, si sa scap de toata nebunia asta.

Btw, daca inainte faceam 0-100 in 9.9-10.1s cu Torque, acum fac in 12-13s. Deci nu e doar in capul meu.

This post has been edited by Boggy22: 17 Jun 2017, 17:57


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher00
post 18 Jun 2017, 15:21
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 14 March 16




Aceeasi problema am avut o si eu . Acelasi model de.masina. 2.2 1.5 dci 2007. Pierdeam 1L de ulei intr un rulaj scurt 500-1000 km . Am reconditionat o la avd . Dupa reparatie am primit o hartie cum ca la acest model din cauza pompei de ulei se intampla treaba asta. Mecanicul a montat o . Momentan am 15 k km si este ok. Nu am masurat presiuni . Span si ce au mai spus ei acolo . Nu am tester si toate cele . Acum nu stiu cat o sa tina.
Singura chestie este ca suiera in decelerare si uneori si in accelerare. Pana la 2000 . Apoi nu,scoate zgomot . Acum nu,stiu daca e un furtun sautrage aer pe undeva.


--------------------
-Renault -Megane -2007 1,5 DCI 106 CP , Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin1983
post 9 Jul 2017, 09:22
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 November 16




boggy22 ai schimbat turbina ?merge acuma ?

This post has been edited by Florin1983: 9 Jul 2017, 09:23


--------------------
Renault Megane 2005 - Bh - 15 - MKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 17 Jul 2017, 02:06
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Am schimbat turbina, problema s-a rezolvat. Asta din Polonia merge superb, odata cu ambele jos am testat si au joc in ax identic (una reconditionata acum 1000km vs una cu 50.000km).

Problema e ca nu stiu sigur acum daca era de la turbo. Cand mecanicul a dat jos tot pentru a o pune pe cea noua, a observat ca la cotul flexibil de metal de la EGR e inegrit unde trebuia sa nu fie, ceea ce insemna ca cel mai probabil scapa gaze. Fiind o operatiune dificila, totul fiind inghesuit acolo (mecanicul a lucrat 6-7h sa puna turbo nou), am zis sa o punem din prima pe asta din Polonia. Asa ca sunt doua vesti, una buna, una proasta.

Vestea buna e ca masina si-a revenit complet, trage cum trebuie. Nu mai fluiera, raspunde rapid la acceleratii.

Vestea proasta e ca, avand dubiul respectiv in minte, cu scaparea de gaze, nu ma mai pot duce cu toata siguranta inapoi la AVD Turbo sa le spun cu certitudine ca din cauza turbinei reconditionate la ei nu tragea bine. Asa ca, prefer sa nu ma fac de ras si sa o pastrez si pe asta reconditionata. Just in case. Sper sa nu fie nevoie s-o "reincerc" smile.gif

Urmeaza schimb major de bielete/bascule/amortizoare/discuri/placute, dar cel putin pe partea de motor sta bine iarasi.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florin1983
post 18 Jul 2017, 08:13
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 11 November 16




la fel si la mine am cumparat turbina second hand am puso sus si merge perfect masina dar am ajutat personal pe mecanic sa o dea jos si sa o punem cealalta turbina si nu a durat mai mult de 2 ore de lucru leger fara stres eu am trimis turbina napoi la TG Mures cea reconditionata si am primit bani napoi 1200 roni dar am ramas u debimetru aer /senzor presiune turbo si actuator turbo nou cu bani bagati in piese noroc ca electrovalva si egr erau second si le-am returnat blush.gif


--------------------
Renault Megane 2005 - Bh - 15 - MKL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 4 Jun 2019, 12:54
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Revin aici, facusem thread nou punand alte intrebari, insa banuiesc ca o puteam face aici direct.

@cj98czh, se poate schimba te rog numele thread-ului in "1.5dci 106cp - Turbo reconditionat [problema noua]" ? Asta era motivul pentru care deschisesem topic nou, problema acum e cu totul alta. Am tot cautat si nu gasesc nicaieri topic despre probleme cu ungerea turbinei / ax rupt.


Pe scurt, acum 2 zile a murit si turbina din Polonia.

La secunda 5 e momentul cand s-a intamplat:

https://www.youtube.com/watch?v=FAHNlvSwJrE

M-am rugat sa fie vreun furtun de data asta, dar mecanicul mi-a zis ca a verificat tubulatura si totul pare in ordine, deci vinovata ar fi, teoretic, iar turbina (nu cred ca a dat-o jos, sau a verificat-o separat).

Si acum problema cu luarea unei decizii.

-Mecanicul mi-a zis ca daca s-a rupt si asta cel mai probabil e problema de ungere, si asta inseamna ca motorul e dus, si trebuie gasit ideal alt motor SH, si schimbat. Ca altfel tot o sa rup turbinele.

Chestia insa e ca motorul este super ingrijit, schimburi de ulei la 8-10k km cu ulei bun + CeraTec, merge absolut impecabil, trage cum trebuie, nu da fum, iar presiunea de ulei luata anul trecut a fost de vreo 1.3 bar la ralanti si 3.6bar in turatii. Asa ca nu vad de ce ar trebui sa schimb tot motorul pentru a rezolva problema de ungere la turbina ?!?!

-Eu as face asa: As pune turbina originala de pe masina inapoi, cea reconditionata initial la AVD Turbo. Apoi as merge undeva unde se poate verifica flow-ul de ulei inspre turbina (se poate asa ceva? Ma gandesc ca poate e obstructionat traseul prin tevile de ulei de la turbina).
Daca cumva e problema de asa ceva, nu se poate schimba doar pompa de ulei, sau inlocui tevile?

Exista pompa de ulei cu debit marit? Din cate am inteles ar exista un asemenea "upgrade" pentru 1.5dci pentru ca asta ar fi buba mare a motorului astuia.

Multumesc anticipat pentru feedback!



--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 4 Jun 2019, 17:52
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Daca s-a rupt ceva de la turbina in mers, atunci nu e bine. Motorul are mult de suferit.
Dar poate ai noroc.
Ma mir cum de a crapat turbina! Era noua? Era SH?
E greu de crezut ca circuitul de ungere sa fie obturat... sau e posibil asa ceva?

This post has been edited by cosmin&b: 4 Jun 2019, 17:55


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher00
post 4 Jun 2019, 21:40
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 14 March 16




Eu am reconditionat o o data , crezand ca problema disparitiei uleiului este de la turbina. Am fost la 3 constatari diferite , problema este motorul nu turbina.

Acelasi motor , diferenta este ca la mine scoate fum negru-albastrui la accelerari. Spoiler ul este negru in dreptul tevii de esapament.
Presiune de ulei masurata , ok , in jurul valorilor tale . Eu am doar o premisa.

Motorul iti mananca ulei , n ai observat nivelul si din cauza lipsei uleiului/ ungerii turbina a cedat. Este o parere personala.

Rk nu face nimeni la motorul asta, ramane varianta unui motor sh , ori 0,5 l - 1.0 l de ulei la 1000-1500 km si asta e , pana se agraveaza situatia.


Ps: Acum am vazut ca ai chip . Posibil si asta un alt motiv

This post has been edited by punisher00: 4 Jun 2019, 21:42


--------------------
-Renault -Megane -2007 1,5 DCI 106 CP , Extreme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 4 Jun 2019, 22:06
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




QUOTE(cosmin&b @ 4 Jun 2019, 17:52)
Daca s-a rupt ceva de la turbina in mers, atunci nu e bine. Motorul are mult de suferit.
Dar poate ai noroc.
Ma mir cum de a crapat turbina! Era noua? Era SH?
E greu de crezut ca circuitul de ungere sa fie obturat... sau e posibil asa ceva?
*



Asta de acum era SH, de pe un "Qashqai 2010 cu 50.000km la bord". Cel putin asa scria in descrierea de pe eBay, putea sa aiba si 2mil km. Axul n-avea joc cand a venit insa, si a mers foarte bine... cat a mers.

QUOTE(punisher00 @ 4 Jun 2019, 21:40)
Acelasi motor , diferenta este ca la mine scoate fum negru-albastrui la accelerari. Spoiler ul este negru in dreptul tevii de esapament.
Presiune de ulei masurata , ok , in jurul valorilor tale . Eu am doar o premisa.

Motorul iti mananca ulei , n ai observat nivelul si din cauza lipsei uleiului/ ungerii turbina a cedat. Este o parere personala.


Motorul nu mananca ulei, abia scad 1-2 liniute la 10.000km intre schimburi. Ceea ce ma face sa si cred ca motorul e in stare foarte buna cu tolerante foarte mici inca. Merg cu uleiul actual de 5000km si inca sunt toate liniutele pe bord la pornire.
Nu stiu cat inseamna o liniuta pe bord, dar mi se pare ca ~100ml ? Verific nivelul uleiului la 1-2 saptamani cand pornesc masina(cu indicatorul din bord).

La mine nu scoate fum(negru) decat la prima talpa daca merg mult subturat prin Bucuresti, dupa nu mai scoate nici la accelerari bruste. De obicei n-apuca sa scoata fum la mine deloc, pentru ca o accelerez puternic la intervale regulate, merg cu ea cum trebuie mers cu un diesel. La tine daca zici ca scoate fum cu tenta albastra clar mananca ulei pe undeva.

Ma puteti lamuri va rog cu ceva? Gasisem mai demult pe forum, insa acum am cautat 2 ore si nu am reusit.

1- Care e presiunea normala de ulei pentru K9K 732 la ralanti si turata? Am gasit pe net 1.2bar / 3.5bar ?

2- Turbo la motorul asta se alimenteaza cu ulei direct din bloc sau din chiulasa? Din cate am inteles de pe topicul asta e ca presiunea citita in bloc (o sa iau iar presiunea) ar trebui sa fie si presiunea care ajunge la turbo? Ca mecanicul mi-a zis ca la turbo ajunge cea mai mica presiune dupa ce trece deja prin chiulasa, etc, iar daca acolo am pierderi la turbo abia mai ajunge. Daca s-ar alimenta direct din bloc n-ar mai fi valida ipoteza asta.
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=282...dpost&p=4169896


Vineri ma duc sa montez turbina originala de pe masina reconditionata la AVD, apoi mai iau odata presiunea. De asemenea o sa stau langa mecanic sa verificam conductele de tur si retur si sa le curatam (+ verificat daca-i vreuna gatuita). O sa am si o pompa de ulei noua atunci iar in caz ca e presiunea scazuta, o s-o pun pe asta. Daca nu, fac retur.

Imi poate confirma cineva daca pompa noua e cea cu debit marit? Codul e "150109834R"

https://www.autokarma.ro/pompa-ulei-1501098...r&grupa_order=8

This post has been edited by Boggy22: 4 Jun 2019, 22:15


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
molduo
post 5 Jun 2019, 10:00
Post #25


cititor


Group: Members
Posts: 77
Joined: 25 November 15




1. Este corect.
2. Din bloc.
3. Pompa cu debit marit.

Este greu sa verifici tu care este situatia cu turbo? Trebuie sa scoti furtunul care vine de la filtrul de aer si intra in turbina. Ai nevoie de o surubelnita scurta cat sa poti desfileta surubul de la colier, si verifici daca este blocata, joc, etc.
Ca ai mentionat ca mecanicul nu a verificat. Asa pe povesti....



--------------------
Renault Megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cosmin&b
post 5 Jun 2019, 10:16
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 20 January 14




Cel care a modificat softul a avut grija sa nu supra-solicite turbina... pt ca de fapt stage1 de acolo da putere in plus motorului... plus un debit putintel mai mare la injectoare
Deci mare atentie la parametrii turbinei de dupa softare


--------------------
THE EARTH ... is ... FLAT !!!
Megane II, 1.5 dCi, 86 bhp, 2006
Scenic II, 1.9 dCi, 131 bhp, 2006, FAP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 5 Jun 2019, 10:36
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Si mie mi se pare la fel: nu a cedat datorita ungerii, ci datorita supra-incarcarii.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Jun 2019, 10:37
Post #28


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(cosmin&b @ 5 Jun 2019, 11:16)
Cel care a modificat softul a avut grija sa nu supra-solicite turbina...
*



Observ ... a resoftat ca la carte doar ca masina nu mai merge acum ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 5 Jun 2019, 13:37
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Mersi @molduo!

Daca softul era cu probleme si imi ducea la supraincarcare nu trebuia sa am probleme cu palele rupte? Din cate stiam eu, daca se rupe axul e pur si simplu problema de ungere.

De asemenea, turbina originala a rezistat 150.000km, 75k km fara soft, si 75k km cu soft.

Plus ca atunci când s-a rupt nu s-a rupt cu pedala la podea.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 5 Jun 2019, 14:12
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 4.191
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(Boggy22 @ 4 Jun 2019, 23:06)
turbina originala de pe masina reconditionata la AVD
Eu cand am reconditionat turbina de la Leguma la AVD mi-au scris si cauza ruperii axului dinspre admisie: supraturare si nu problema de ungere.

La tine nu au analizat turbina busita: posibile cauze?


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 08:58
Dacia