Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Functionare motor fara debitmetru Laguna II

xmisterx
post 28 Nov 2018, 00:07
Post #241


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Poti incerca sa mergi o preioada cu mufa scoasa de la debitmetru, motorul va trage bine insa va creste putin delay-ul la acceleratie.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 28 Nov 2018, 08:30
Post #242


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Am scos mufa de dimineata, sa vad ce se intampla. Am mai facut experimentul asta si nu prea am simtit niciodata diferente cu sau fara debitmetru, dar am avut o multime de alte mici probleme si e greu sa pun in context.
Parca pleaca mai bine de pe loc din ambreiaj; subliniez parca, inca nu-s convins, mai vad dupamasa sau in cateva zile; pare ca urca in turatie mai lent; scoate fum albicios in continuare la accelerari (inca nu mi-e clar daca e motorina sau uleiul care vine din gazele de carter, sau ambele).

Bun, incep sa presupun ca intre lamelele alea este ceva film cu ceva traseu electric, iar la mine e rupt ala. Deci debitul de aer transmis de debitmetru e plauzibil dar gresit.
Asa ca ma gandesc sa iau un debitmetru nou, nu mai am rabdare si nervi cu masina asta sa testez cu second-uri. Am gasit original siemens la vreo 700 de lei si ceva chinezarie undeva sub 300 de lei. Ati cumparat careva chinezarie si merge bine? Sau sa fac un efort sa merg pe siemens?


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 28 Nov 2018, 08:46
Post #243


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Cineva care se pricepe cu CLIP-ul stie sa iti spuna daca este sau nu ok .... nu te apuca sa il schimbi doar asa ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Nov 2018, 10:09
Post #244


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eu nu cred ca debitmetru e problema acolo ci mai de graba ceva problema pe partea de turbo/geometria dereglata.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DApophis17
post 29 Nov 2018, 08:34
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 395
Joined: 20 August 15
From: Cluj-Napoca




Buna treaba, se pare ca intradevar pot urni masina din ambreiaj; am decuplat si EGR-ul... si nu mai fumega, deci pare a fi clara rezolutia; debitmetru copt si egr nou degeaba; bine, nu mai e nou, dar era acum 1 an jumatate; se pare ca desi am facut probe cu si fara el nu a iesit in evidenta pentru ca, masina asta niciodata nu are doar un defect, ci mai multe simultan; daca nu esti mecanic de meserie e greu sa ghicesti care e problema...

Ramane intrebarea, sa fac aroganta si sa iau debitmetru original, siemens, sau pot merge si pe chinezarie? Stie cineva, din experienta? Second nu iau, ca nu stiu cine imi poate garanta ca imi da unul bun...

PS: cred ca daca mai deconectez ceva imi scade si consumul, ma gandesc la un injector.

This post has been edited by DApophis17: 29 Nov 2018, 08:35


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 dci 120cp/88kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 10:23
Dacia