Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Geamuri Electrice, macara, cablu, probleme mecanice

AlexV
post 2 Jun 2006, 17:47
Post #61


Admin?


Group: Admin
Posts: 2.553
Joined: 4 December 02
From: Bucuresti




OTS-ul asta (asa se cheama operatia) se executa si in afara termenului de garantie.
Cand mergeti la service sa ii spuneti sa verifice daca nu au de facut si un ots pentru masina respectiva.
Mie la meridian mi-au facut acel ots, iar la serus unde fusesem cu masina cu o sapt inainte, canci.


--------------------
Toyota RAV4 2.0
"Man is least himself when he talks in his own person. Give him a mask, and he will tell you the truth," Oscar Wilde.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vento
post 7 Jun 2006, 20:32
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 8 April 06




Salut,

Voi relata o problema care a aparut in urma unei "vizite" intr-un service Reno.

Dupa ce am lasat aprox 800 EUR pe diverse (fulie defazoare uzata prematur, distributie, pompa de apa), au incercat sa ma imbuneze cu acel OTS gratuit ptr. cabluri, macarale etc.
S-ar parea ca in cadrul acestei operatiuni (ce presupune demontarea fetei portierei) apare un proces ireversibil. Nu mai este posibila etansarea initiala a habitaclului.
Cand bate vantul mai tare si este mai racoare afara se simte un curent de aer rece ce patrunde pe langa butoanele de actionare electrica a geamurilor.
Am incercat sa vad daca este posibila si situatia inversa. Am pus ventilatorul pe max. pentru a crea suprapresiune, am aprins o tigare si am tinut-o in zona butoanelor. Hota de bucatarie, nu alta! Tot fumul iesea printre butoane.
Poate doar mi se pare, dar am un prieten cu un "dci" care si-a botit portiera si dupa reparatie a patit la fel.

Rog posesorii de M2 la care nu "s-a umblat" la portiera sa testeze daca fenomenul este identic.

Dupa parerea mea, in habitaclu, aerul trebuie sa circule conform proiect ptr. a climatiza si zona din spate, nu sa iasa sau sa intre pe unde apuca.
Deasemenea, circulatia aerului prin portiera antreneaza praful, umezeala si nu stiu cat de bine face mecanismelor din interior.

Exista vreo folie, cheder sau alt sistem de etansare nemontat la loc din cauza neglijentei caracteristice ce pluteste in service, mai ales ca operatiunea-i moca.

Imbunatatire => Inrautatire

Poate la noi, la romani, fosti proprietari de Dacii si Oltcituri, nu conteaza sau nu se simte, se gandesc ei... Totusi Pret Megane II = 5 x Pret Dacia 1310 cu imbunatatiri.

Ma inspaimanta ce se va intampla la iarna cand o sa viscoleasca! O sa-mi intre zapada inauntru ca la SuperNova?

Sper sa fie o deficienta de proiectare nesesizata dupa 3 ierni trecute, cu toate ca mi se pare absurd. Chiar eram mutumit de service-ul unde-mi duc masina la consultatii......


--------------------
Reno Megan Doi Sedan Unu Sase Saispe Valve
Confort Privilege+Clima, bej, martie 04, 50.300km la 26 mai 06
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 7 Jun 2006, 21:24
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Maine ma duc la revizia de 30k si ma gandeam sa-i pun sa-mi degreseze macaralele de la geamuri pt ca ai senzatia ca margi cu barca smile.gif

Am mai sters eu chederele dar tot ca dracu' face. Treaba asta costa sau se face in garantie?

Masina mai are 1 saptaman de garantie sad.gif ?


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 9 Jun 2006, 23:11
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Stai linistit, Vento, asta e procedura standard de remontare a portierei in service-urile renault din romania. Exact aceiasi poveste am patit-o si eu dupa ce service-ul renault din cluj a desfacut portiera masinii mele.
Explicatie: In procesul de fabricatie blocul cumutatoarelor pt. geamurile electrice este izolat pe spate, in zona conectorilor si a cablurilor, cu un manson buretos care este fixat probabil prin incalzire si care are exact rolul de a nu lasa sa patrunda aer din exterior pe langa butoane. Daca se deomnteaza blocul de comutatoare, pt. scoaterea conectorilor este necesara ruperea (distrugerea) acelui manson. Bineinteles ca la remontare trebuie pus altul nou. Ei, mecanicii romani (sa nu generalizez, unii dintre ei, de care am avut amandoi parte) nu inlocuiesc acest manson, iar consecintele sunt cele descrise de tine.
Daca mai doresti si alte amanunte poti sa citesti aici, in poza nr. 8 poti vedea acel manson rupt iar dedesubt descrierea exact a acestui fenomen.
Fiind in romania, poti improviza ceva la repezeala cu o punga si mult scotch. wacko.gif


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spionu
post 19 Jun 2006, 20:35
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 19 June 06




problema cu scartaitul geamului o am si eu la modus. Am urmat instructiuniile de la tutoriale , dar nu a disparut complet. Mai exista si alta solutie in afara de demontarea fetei de usa ?


--------------------
renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
<dan>
post 19 Jun 2006, 23:41
Post #66


posesor_renault


Group: Members
Posts: 122
Joined: 18 June 06




QUOTE(BestiaL @ 25 Sep 2005, 20:47)
Fratilor, hai ca a dat beleaua si peste mine!
Nu stiu ce dracu are ca geamurile nu se mai "misca" cum trebuie. Cand le cobor sau le ridic, merge cam 5 cm si apoi se opreste. Asta se intampla fie ca dau de buton pana la capat (impuls) fie ca apas eu continuu pe el.
Interesant e ca la 2 dintre geamuri si-a revenit (sofer si dreapta spate).
In mod sigur nu sunt blocate (adica nu da inapoi geamul ca la anti-prindere);oricum nu avea cum sa se blocheze toate 4 odata.
Cred ca e ceva pe electrica, vreo setare ceava.

Mi s-a intamplat si cand sa plec de la service (acu cateva zile), si au rezolvat-o pe loc (nu stiu unde a umblat dar pe moment isi revenisera).

Poate ma stiti voi cum se rezolva, ca sa nu mai pierd timpul cu prapaditii aia! huh.gif
*



incearca sa ridici fiecare geam in parte la maxim dupa care mai ti apasat pe buton cateva secunde. ar trebui sa mearga, am patit asta cand am deconectat bateria.


--------------------
megane ll 1.5dci toyota auris D-4D 2003/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spionu
post 20 Jun 2006, 13:10
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 19 June 06




QUOTE(spionu @ 19 Jun 2006, 21:35)
problema cu scartaitul geamului o am si eu la modus. Am urmat instructiuniile de la tutoriale , dar nu a disparut complet. Mai exista si alta solutie in afara de demontarea fetei de usa ?
*



are cineva o alta idee? e enervant tare scartaitul wacko.gif

This post has been edited by spionu: 20 Jun 2006, 13:11


--------------------
renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spionu
post 18 Jul 2006, 20:25
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 19 June 06




Am folodit un spray de chedere pe baza de silicon si am observat ca s-au muiat foarte tare mai ales chederul inferior si interior, iar acum sta deformat.

Are cineva o solutie, o idee cu privire la aceasta problema? Isi mai revine?


--------------------
renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 19 Jul 2006, 08:27
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




QUOTE
are cineva o alta idee? e enervant tare scartaitul


Vezi ca este un tutorial excelent facut de liviu. Eu am aplicat ce spune liviu acolo si merge super.

Legat de gemauri...din pacate nu este vina renault in aparitia acestor probleme ci de vina este mediul infect in care traim.

Dupa ce am desfacut chederele am vazut tonele de praf depuse pe partea de geam din interiorul portierei sad.gif ...cauza scartaitului.



--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
razu
post 19 Jul 2006, 10:16
Post #70


Eu scriu doar cand beau bere


Group: Members
Posts: 209
Joined: 15 March 06
From: Bucuresti




Eu am observat ca scartaitul, pacanitul se amelioreaza dupa ce spal masina, drept urmare m-am pus muncitoreste pe treaba cu o carpa cotton 100% profesionala + apa calduta cam 1l/geam si am sters temeinic chederele geamurilor. De doua saptamani nu mai pacane/scartaie geamurile!


--------------------
Renault Megane 2004 hatch - DB 05 LSJ
Hatch 1.6/16v /gri boreal/clima/greieri/iulie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 19 Jul 2006, 12:26
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Nu se rezolva spaland chederele. Rezolvarea o gasesti in sectiunea "tutoriale" in postul lui liviu.

Gamul sta pe niste suporti care se imbiba cu praf si atunci cand caroseria se torsioneaza scartaie. Scoti chederele (cu MARE atentie sa nu le indoi) iei un spray cu vaselina si le ungi cum trebuie.

Scartaitul dispare.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spionu
post 19 Jul 2006, 14:31
Post #72


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 19 June 06




QUOTE(ncristi @ 19 Jul 2006, 13:26)
Nu se rezolva spaland chederele. Rezolvarea o gasesti in sectiunea "tutoriale" in postul lui liviu.

Gamul sta pe niste suporti care se imbiba cu praf si atunci cand caroseria se torsioneaza scartaie. Scoti chederele (cu MARE atentie sa nu le indoi) iei un spray cu vaselina si le ungi cum trebuie.

Scartaitul dispare.
*



Atentie la siliconul folosit . Eu am pus de cateva ori si s-au muiat foarte tare si stau departate de geam.


--------------------
renault modus 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorel230
post 13 Aug 2006, 08:51
Post #73


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 August 06




excl.gif stiti cumva vreun service sau mester care se pricepe sa rezolve probleme de geamuri electrice de la megane II?...tocmai am patit-o si eu...geamul dreapta , la apasarea pe buton..nu mai circula si se aude un harait nasol pe interior iar in cele din urma am fost nevoit sa-l ridic cu mana. Auzind de scorurile de la service reno de pe forum adresez un apel catre fratii de suferinta....HELP. am incercat sa dau fata de usa jos dar nu am reusit...si sa trag de ea ca nebunu' mi-e teama...


--------------------
renault grand scenic edc 2010
grand scenic 1,5 dci 110 cp edc 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorel230
post 14 Aug 2006, 12:27
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 August 06




fratilor spuneti-mi cum se da plasticul de pe usa...nu partea rabatabila cu tapiteria ci toata fata...sa scot macaraua si tot mecanismul de la geamul electric....ca ma jupoaie aia de la service....tot am umblat si nu gasesc nimic...decat sa-l fac singur cu cabluri sertizate din obor..ajutooor plange.gif


--------------------
renault grand scenic edc 2010
grand scenic 1,5 dci 110 cp edc 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffann
post 14 Aug 2006, 22:16
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 July 06




QUOTE(viorel230 @ 14 Aug 2006, 14:27)
fratilor spuneti-mi cum se da plasticul de pe usa...nu partea rabatabila cu tapiteria ci toata fata...sa scot macaraua si tot mecanismul de la geamul electric....ca ma jupoaie aia de la service....tot am umblat si nu gasesc nimic...decat sa-l fac singur cu cabluri sertizate din obor..ajutooor plange.gif
*




exact aceeasi pb o am si eu. incerc eu sa o rezolv cu un mecanic rabdator. daca maine finalizez ceva (desi sunt sanse f mari) te anunt ce si cum.

La mine mai e o pb...nu stiu de unde poate stie cineva. Din buton geamul doar se inchide, desi pus pe direct merge bine (butonul de la sofer e mort de tot). Asa ca tare mi-e ca s-a dus vreun releu sau ceva pe chestie electrica. Asa ca am facut un scurt intre fire (cam ca la dacie) si vad ca acum merge si sus si jos...

Va tin la curent daca scap de belea sau arunc cu sutele de euro.


--------------------
renault megane2 2003 - B.90.SHY
Megane2 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
steffann
post 15 Aug 2006, 11:54
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 19 July 06




gata,
treaba s-a rezolvat temporar cu un mosulica cu rabdare dupa 1 zi de munca si 400.000 rol .

acum trebuie sa scap de scartaitul din usile spate


--------------------
renault megane2 2003 - B.90.SHY
Megane2 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viorel230
post 15 Aug 2006, 11:58
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 1 August 06




QUOTE(steffann @ 15 Aug 2006, 11:54)
gata,
treaba s-a rezolvat temporar cu un mosulica cu rabdare dupa 1 zi de munca si 400.000 rol .

acum trebuie sa scap de scartaitul din usile spate
*


ce necaz ai avut la usa de te-a costat numa' 40 ron? si de ce temporar?


--------------------
renault grand scenic edc 2010
grand scenic 1,5 dci 110 cp edc 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladdygo
post 7 Sep 2006, 16:37
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 December 04




Salut,
ce trebuie modificat la instalatia electrica astfel ca la cele 2 geamuri electrice fata sa am si comanda impuls (sa coboare sau sa se ridice automat la un singur click).
Masina e M2 Bicorp, pachetul cu optiuni de baza.
Mersi


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 26 May 2007, 15:53
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Am probleme la geamul fata dreapta.
Coboara normal, dar la urcat se ridica putin si revine. Dupa cateva apasari urca la maxim dar cu trosnituri.
Am facut operatia de 3 ori.
Avand in vedere ca totusi urca, este posibil doar sa fie incurcat cablul acela carea creaza probleme sau poate fi ceva mai grav?
Exista riscul ca in mers sa imi cada geamul de pe macara?
In 2 saptamani plec in Grecia cu masina si mi-e teama de probleme. Sper sa rezolv cu macaraua pana atunci.

This post has been edited by flotl: 26 May 2007, 16:12


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 30 May 2007, 14:12
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Sambata sint programat pentru problema de mai sus.
M-am interesat cat este o macara geam fata la un importator din Tulcea: 680 RON.

This post has been edited by flotl: 31 May 2007, 07:07


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 4 Jun 2007, 12:46
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Am desfacut macaraua de la geam. Problema era o bucuata de plastic ce inconjura cablu care s-a rupt si a ajuns in rola unde se infasura cablul, rola care se blocase. Am scos acea bucata de plastic si se pare ca macaraua ar functiona fara probleme. Am scris "se pare" pentru ca nu am montat-o tot pe aceasta, ci o macara noua.

Attached thumbnail(s)
IMAGE_242.jpg ( Size: 142.47k ) Number of downloads: 2294
IMAGE_243.jpg ( Size: 126.22k ) Number of downloads: 2390


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mefmef
post 4 Jun 2007, 19:17
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 October 06




QUOTE(ncristi @ 19 Jul 2006, 13:26)
Gamul sta pe niste suporti care se imbiba cu praf si atunci cand caroseria se torsioneaza scartaie. Scoti chederele (cu MARE atentie sa nu le indoi) iei un spray cu vaselina si le ungi cum trebuie.

Scartaitul dispare.
*



Cum ai reusit sa scoti chederele-perie?
Am citit si eu tutorialul lui Liviu, dar nu reusesc sa le declipsez suficient cred.
Mi-e teama sa trag prea tare de ele, sa nu le rup.
E o smecherie la mijloc? smile.gif Sau sunt eu nepriceput.


--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 5 Jun 2007, 06:45
Post #83


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Nu le-am desfacut eu, am fost la service.
Operatiunea este destul de grea si iti trebuie curaj ca sa tragi de usa si sa auzi pocnituri destul de puternice.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flotl
post 11 Jun 2007, 15:25
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 1 December 04
From: Tulcea




Am mai aflat cu aceasta ocazie ca geamurile se pot programa comanda de deschidere cu impuls astfel incat geamul sa coboare cat se doreste.


--------------------
Megane Sedan 1.5 dci 100 CP 2004 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 14 Jun 2007, 10:26
Post #85


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




salutari tuturor!am nevoie de o mana de ajutor:fratele meu are un megane phase II din 2002 pe motorina.acum o saptamana i-au spart masina fortand geamul de pe partea stanga si implicit distrugand macaraua...acum:scuze daca nu este topicul corect si va rog sa ma redirectionati si va rog sa ma ajutati cu un magazin/importator/dezmembrari de unde as putea lua macaraua sau chiar usa!

cu respect!


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mnxcc
post 14 Jun 2007, 16:32
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 51
Joined: 4 November 05
From: Bucuresti




Poti sa-ti iei macara,cu impuls sau fara de la APCO sunt in Complexul Romexpo, de acolo si-a luat taica-meu si a costa in jur de 300-400RON cea fara impuls.

Succes!


--------------------
Renault Megane 2 2003 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 14 Jun 2007, 16:40
Post #87


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




@mnxcc...multumesc fain!


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 9 Jul 2007, 22:03
Post #88


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




In seara asta mi-a cazut geamul stanga spate. Nu mai fusese folosit de aprox. 30 zile, nu l-am deschis niciodata dupa ce mi-am montat folie pe geamuri. Nu stiu daca are legatura cu asta, dar coincidenta e mare. mad.gif
Cum se manifesta: nu se mai ridica geamul, si daca il ridic cu mana, este foarte usor sa fie ridicat, dar odata ajuns in pozitie, nu sta, cade la loc.
Acum, ca sa stea inchis peste noapte, l-am lipit cu banda adeziva.
Pareri? Cablu rupt? Cleme rupte? E posibil sa fie cablul doar deplasat pe undeva? Din cate imi dau seama motorasul functioneaza, la apasarea butonului se aude ceva care incearca sa se miste.
Maine o sa incerc sa despac usa sa vad ce se intampla.

This post has been edited by padre: 10 Jul 2007, 09:24


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 9 Jul 2007, 22:08
Post #89


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Go to service smile.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 10 Jul 2007, 18:19
Post #90


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Am fost azi la service, am avut noroc, nu era rupta macaraua si nici cablurile nu erau rupte, doar indoite.
Ce s-a intamplat? Un cablu a iesit de pe scripeti si suportul geamului a gevenit piesa libera...
Cost total 30 RON, doar manopera. Daca ar fi fost de inlocuit macaraua, cica numai piesa e 1200 RON.


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:30
Dacia