Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Comanda cu trapa Talisman

crlf
post 29 Aug 2017, 09:25
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 21 December 16




E un topic mai vechi, insa cred ca merita facuta o obsevatie: trapa e o idee buna, un moft scump, dar interesant. Masina e mai luminoasa si da o senzatie placuta, mai ales pasagerilor din spate...

INSA, la viteze mari, peste 160 km/h, trapa devine zgomotoasa. Se pare ca francezii nu prea au luat in calcul viteze mai mari decat limita legala de pe autostrazi din mai toate tarile europene. Daca depasesti 160 km/h, presiunea scazuta cauzata de curgerea accelerata a aerului (legea lui Bernoulli, pentru pedanti) tinde sa traga in sus trapa care se lupta din rasputeri sa ramana inchisa smile.gif)... Reuseste, dar cu vibratii importante, insotite de zgomot destul de mare. Devine inconfortabil sa conduci in conditiile astea pe distante lungi...In plus, daca bate vantul foarte tare, chiar si la viteze normale, rafalele pot genera acelasi efect neplacut.

Dar - repet - asta se intampla doar la viteze de peste 160 km/h. Altfel, e ok... wink.gif


--------------------
Renault Talisman 2016 Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 29 Aug 2017, 09:29
Post #32


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Trage cortina si e stas.

Intotdeauna geamurile nu pot antifona la fel de bine ca o tabla cu smacuri pe ea si tot felul de antifoane.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
NordicN
post 30 Aug 2017, 08:20
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 11 April 17




Pentru mine trapa este un element pentru ochi. Nu am detinut masini cu trapa, tocmai pentru a evita eventualele complicatii, dar intorc capul dupa ele pe strada. Nu stiu daca la mine va invinge vreodata dorinta ratiunea, fiind un tip mai mult decat realist, dar vom vedea.
Cat despre 4Control, il consider un sistem extraordinar, cel putin din punct de vedere al stabilitatii si al sentimentului (perceput de oameni in mod diferit). Nu ma gandesc la fiabilitate, neauzind de probleme de la detinatori. Pentru mine, este excelptional sentimentul cand fac tranzitia de la masina mea la Talisman cu 4Control (avand unul in familie). Intr-un sens giratoriu, care unde traiesc eu are o singura banda si rar 2 benzi, poti sa intri cu viteza mai mare pastrand aceeasi directie ca o masina fara 4C la viteze mai reduse. La viteza mare (160+) nu am testat inca, conducand Talismanul 2-300 km lunar, dar la 130-140 pot sa spun ca nu am nicio senzatie aparte in mod negativ, ci dimpotriva, imi place. Cred ca difera de la om la om.
Pe de alta parte Parkpilot nu il folosesc, desi masina il are, considerand ca nu e necesar pentru mine. L-am testat, merge in anumite situatii, in anumite situatii da gres nevazand o parcare complet libera sau liniile de marcaj. Poate nu ii cunosc eu toate secretele si nu i-am indeplinit conditiile cum trebuie.
O curiozitate pentru mine sunt dimensiunile cauciucurilor la un motor de dimensiuni destul de mici. Venind de pe 205/55/R17 sau 18 m-a cam socat costul unui cauciuc bun 245/45/R18 sau 245/40/R19.

This post has been edited by NordicN: 30 Aug 2017, 08:21


--------------------
Volkswagen CC 2015 2.0 TDI BlueMotion - ..
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ninja87
post 14 Jan 2019, 01:41
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 January 19




evitati trapa si daca e gratis in pachet , nu va aduce nici o bucurie doar costuri si neplaceri , va spun din exp detin o masina cu trapa momentan si mi-a mancat zilele


--------------------
Renault Talisman Grandtour 2019 Tce225
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 14 Jan 2019, 07:04
Post #35


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




De ce?


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 14 Jan 2019, 09:05
Post #36


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Am avut și eu pe o Laguna 2015 ,zdrancanit la gropi foarte mici ,altii cu scurgerile înfundate !e frumoasa nu e ninic de zis dar nu se merita


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 14 Jan 2019, 14:28
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Mie imi place ideea de trapa , dar pe termen lung inteleg de ce poate fi problematica .
=> 1. Masina mai grea (si daca nu ma insel nici nu e asa rigida ca una cu acoperis normal)
=> 2. Clima trebuie sa lucreze mai mult vara .
=> 3. Daca pica ceva si se sparge sticla e cam nasol .


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Jan 2019, 14:40
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




QUOTE(ninja87 @ 14 Jan 2019, 01:41)
evitati trapa si daca e gratis in pachet , nu va aduce nici o bucurie doar costuri si neplaceri , va spun din exp detin o masina cu trapa momentan si mi-a mancat zilele
*


Serios?
Argumente? Probleme punctuale?

Personal o am si dupa 1an si jumate e super ok. Nu scartaie, nu troncane, nu intra apa... Necesita doar un pic de atentie, gen sa fie curate chederele.
Imi plac useri care dupa 5 zile de la inscriere incep sa posteze aiurea...

PS...e diferita trapa de la talisman cu cea de pe laguna 3. Pe amandoua le am/avut.

This post has been edited by dantes: 14 Jan 2019, 14:42


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivereanumarian
post 14 Jan 2019, 15:29
Post #39


Pagina de facebook Activari Funcții,Hărți 2019,Diagnoz


Group: Members
Posts: 831
Joined: 22 June 15




Dacă e diferita la talisman fata de cum e la laguna și Megane,tot respectul ,s-o fi gândit și renault sa fie mai atent la detaliile astea după probleme anterioare


--------------------
megane 3 bose 2013 Laguna 2014 2.0 130 ,megane 3 2015 95 cp euro 6 2015,Megane 4 intens estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ninja87
post 14 Jan 2019, 22:17
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 January 19




domnu dantes nu am zis ca e renault masina care o am acum deci poate o trapa la o masina noua 1-2 ani nu apar prbl asa o fi daca zici ca ai , eu am momentan un 520 cu trapa de 10 ani , troncane la gropi , la viteze se aude daca nu trag cortina , si sa fie cireasa pe tort odata a plouat si erau infundate scurgerile , ce crezi ? 2850 euro reparatia , sa dus apa in portbagaj la sistemu electric , dauna totala , te-ai suparat degeaba pe mine ca sunt nou si mi-am permis sa postez un sfat personal sad.gif


--------------------
Renault Talisman Grandtour 2019 Tce225
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dantes
post 14 Jan 2019, 22:50
Post #41


Membru


Group: Members
Posts: 3.312
Joined: 12 December 03
From: Tzaranoaia




Era vorba de talisman si de trapa lui. Restul nu isi au rostul in discutie decat ca si comparatie, iar din postarea respectiva nu se intelege ca e vorba la modul general.


--------------------
O masina oarecare . - .
Old school
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 14 Jan 2019, 23:09
Post #42


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Asa am avut si eu trapa la Laguna II si, dupa 10 ani, n-avea nicio problema, niciun zgomot. Dar nu are nicio relevanta in topicul asta.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ninja87
post 14 Jan 2019, 23:48
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 January 19




poate o fi buna trapa , dar dupa ce am patit nici sa imi dea bani nu as mai achizitiona o masina cu trapa sad.gif , exista vreo optiune unde merge sa postam si poze ??

This post has been edited by ninja87: 14 Jan 2019, 23:49


--------------------
Renault Talisman Grandtour 2019 Tce225
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kodiak23
post 15 Jan 2019, 08:14
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 6 April 15




Ca sa postezi poze cred ca trebuie sa ai un anumit numar de "postari" pe forum . Nici eu nu am putut la inceput


--------------------
♢ Talisman Estate - 1.6 DCI EDC 160Hp
♢ Megane II - 1.6 112Hp Automatic / 1.6 113Hp / 1.5 dCi 86Hp
♢ Twingo - 1.2 58Hp

http://www.youtube.com/c/AlexandruCaramidariu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 17:58
Dacia