Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

17 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Revizii Kadjar, toate motorizarile

Dragd
post 7 Nov 2016, 16:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Salut,
Cum se apropie un an de la achizitia masinii si evident timpul reviziei anuale, am decis ca sa fac un sondaj pe la reprezentantele Renault (Meridian Nord Bucuresti si Flamicom Rm. Valcea) ,despre costurile reviziei. Din pacate, la ambele reprezentante auto am aflat ca o revizie la 1 an pentru 1,6 motorina costa aproape 1200 Ron cu mult peste asteptarile mele. Fiind prima revizie, la care nu se schimba decat filtrele (4 la numar) si uleiul, pretul este cam piperat. Deja daca ne gandim ca la urmatoarele revizii or sa fie mai multe piese/manopere de platit, intretinerea devine cam exagerat de scumpa. Voi cum procedati, mergeti la reprezentate? cumparati aftermaket piesele si mergeti la alte service-uri autorizate? Ma intereseaza si ce costuri de intretinere sunt si pentru alte motorizari.
Multumesc!


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Nov 2016, 17:32
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Cand reprezentanta vinde uleiul Elf DPF RN0720 cu 72lei/l cand el se gaseste online cu 150-160lei/5l iti dai seama de ce costa revizia 1200lei.

Cu uleiul ELF RN0720 m-as duce in buzunar cu factura de achizitie indiferent de dealer. Restul le poti cumpara si de la ei pentru o fabuoasa reducere de manopera.

I-am intrebat eu de manopera pentru schimb de ulei si filtru la Laguna 3: 89 lei cu uleiul si filtrul meu si 79 lei cu uleiul meu si filtrul lor. Evident ca diferenta intre cei 27 lei cat am dat eu pe filtru si costul filtrului de ulei la ei era mult mai mare decat cei 10 lei in plus. Oricum nu am facut in final schimbul in reprezentanta.

Eu unul as intreba cat ma costa manopera cu piesele mele si cat cu ale lor. Apoi as comanda online filtrele de origine si uleiul Elf. In final as intreba care reprezentanta accepta sa fac revizia la ei cu piesele mele. Sunt in Bucuresti cel putin 2 care accepta.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 7 Nov 2016, 17:35
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




In calculul estimativ din oferta Kadjar ar trebui sa fie in jur de 200E (204E mai exact).
Am vorbit cu cineva de la o firma de piese auto si toate filtrele pt 1.6dci costa 398ron originale Renault.
Eu mai am pana la revizie dar daca imi vor da preturi din astea ii caut eu.


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 7 Nov 2016, 17:39
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Plus 160 ron uleiul, plus 200 ron manopera (sa manance si gura lor o paine) si tot e o diferenta pana la 1200ron.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
krusher
post 7 Nov 2016, 17:48
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 121
Joined: 27 April 07




Nu s-ar putea face o plangere la Renault? Adica ei pun un pret la revizie in oferta oficiala si apoi la serviceurile lor e diferenta de 30%?


--------------------
Renault Kadjar 2016 / Full Zen 1.6dci 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 7 Nov 2016, 18:13
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




QUOTE(krusher @ 7 Nov 2016, 17:48)
Nu s-ar putea face o plangere la Renault? Adica ei pun un pret la revizie in oferta oficiala si apoi la serviceurile lor e diferenta de 30%?
*



Acea "reprezentanta" este un Reparator Autorizat. Si este o afacere a unor asociati independenti care nu au legatura cu Reno, alta decat contractul de Reparator Autorizat. Acel pret este dat estimativ si Reno este f atent cand foloseste acesti termeni. Daca ar controla preturile Reparatorilor Autorizati atunci ar fi niste probleme de concurenta.

Deci negociati si cereti preturi, cu piesele voastre de origine sau ale lor, tot de origine, dar care pot avea preturi diferite. Nu e nici un secret ca puteti obtine preturi mai mici la piesele de origine de la diferiti furnizori de pe piata fata de cele furnizate de Reparatorul Autorizat.

This post has been edited by Mihnea2012: 7 Nov 2016, 18:33


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 8 Nov 2016, 08:47
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Asta este o meteahna veche la Renault costuri mari la revizii, piese si intervale de revizii foarte scurte . Vand masinile putin mai ieftin ca si concurenta apoi recupereaza in service costurile .

This post has been edited by s_j_teo: 8 Nov 2016, 08:54


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 8 Nov 2016, 09:26
Post #8


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu ai un desfasurator de revezii primit la achizitionarea masinii? Aveai acolo in mare preturile de referinta. Altfel, poti lua tu piesele separat si te duci la Dacoserv in Militari ca acolo primesc. Si e 140 de lei manopera.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Nov 2016, 10:05
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Pai au primit:
QUOTE(krusher @ 7 Nov 2016, 18:35)
In calculul estimativ din oferta Kadjar ar trebui sa fie in jur de 200E (204E mai exact).
Doar ca nu pusca cu realitatea. radmasa.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 8 Nov 2016, 10:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




poate era decat manopera.

ps cat ulei intra in 1,6dci?

This post has been edited by b76bgaarh: 8 Nov 2016, 10:10


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 8 Nov 2016, 14:44
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




In 1,6 dci intra cam 6,5 l. Insa se cumpara 7 l ca nu au bidoane de 0,5 smile.gif.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 23 Nov 2016, 16:33
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Astazi am facut prima revizie anuala pentru Kadjar 4x4 ,1.6 Motorina, la reprezentanta de unde am achizitionat masina. Cost total 1170 Ron.
S-au schimbat doar consumabile fara alte piese/manopere suplimentare.
Costurile usor rotunjite sunt cam asa:
Ulei 7 Litri 400 Ron
Filtru Ulei 45 Ron
Filtru Aer 130 Ron
Filtru Motorina 230 Ron
Filtru Polen 145 Ron
Diferenta de 220 Ron este manopera.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 23 Nov 2016, 16:52
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Am si eu o curiozitate cati km are masina de ai schimbat si filtru de motorina ? Este prevazut lucrul asta in planul de service sau ai vrut tu sa iti schimbe filtrul de motorina ?


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 23 Nov 2016, 17:05
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




La mine e simplu. Avand masina in leasing prin RCI, am luat si ceea ce se numeste Easy Service. Dau 16 EUR + TVA pe luna, adica 230 EUR cu TVA inclus/an, si am toate reviziile asigurate de acest cotract. Orice altceva ce e in afara reziviei, cum ar fi: placute, discuri de frana, etc. se schimba pe cheltuiala mea.

23 Nov 2016, 17:06:
QUOTE(s_j_teo @ 23 Nov 2016, 16:52)
Am si eu o curiozitate cati km are masina de ai schimbat si filtru de motorina ? Este prevazut lucrul asta in planul de service sau ai vrut tu sa iti schimbe filtrul de motorina ?
*


Se schimba anual sau la 30000 KM.

This post has been edited by reddog76: 23 Nov 2016, 17:06


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 23 Nov 2016, 17:06
Post #15


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Exista cumva posibilitatea sa duci piesele tale? Adica 145 de lei pt un filtru de polen si 130 de lei pt un filtru de aer mi se pare exagerat rau... Treaca mearga celelalte...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 23 Nov 2016, 17:23
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




@s_j_teo - Am 22k KM, insa nu am cerut eu sa-l schimbe, este prevazut in planul de service, trebuie schimbate toate 4 filtrele
@romeo_id - nu am intrebat daca este posibil sa vin cu piesele mele, cu siguranta la urmatoarea revizie o sa intreb lucrul asta, pentru ca m-am uitat pe site-urile de piese auto si am vazut ca acelasi ulei, pentru 7 L pretul este undeva la 240 ron, fata de 400 ron la reno. Posibil ca si filtrele sa fie la fel cu 30-40 % mai ieftine pe site-urile asta.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 23 Nov 2016, 17:39
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Multumesc de raspuns au devenit groaznici astia de la Renault nu stiu cum sa te mai fure . Eu la vechiul Megane aveam schimb de filtru motorina la 20.000 de km sau 2 ani in curand au sa puna sa il schimbi la fiecare alimentare .


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 23 Nov 2016, 17:52
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




normal la ce rachete produc zilele astea...

ps la o masina concurenta revizia de an a fost 788 lei, cu 8 l de ulei dar fara filtru de motorina.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 24 Nov 2016, 00:18
Post #19


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




QUOTE(Dragd @ 23 Nov 2016, 17:23)
@s_j_teo - Am 22k KM, insa nu am cerut eu sa-l schimbe, este prevazut in planul de service, trebuie schimbate toate 4 filtrele
@romeo_id - nu am intrebat daca este posibil sa vin cu piesele mele, cu siguranta la urmatoarea revizie o sa intreb lucrul asta, pentru ca m-am uitat pe site-urile de piese auto si am vazut ca acelasi ulei, pentru 7 L  pretul este undeva la 240 ron, fata de 400 ron la reno. Posibil ca si filtrele sa fie la fel cu 30-40 % mai ieftine pe site-urile asta.
*



mulțumim pt informări. Foarte utile.
pt ca deja am trecut de 20k km în 7 luni, foarte curand o programez și eu pe a mea la revizie și voi încerca să duc toate piesele / consumabilele mele. Înțeleg sa plătești în plus pt confortul de a nu alerga după produse, însă nu sa le plătești ca și cum ți le-ar fi livrat regina Angliei, personal.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Nov 2016, 09:32
Post #20


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




La Dacoserv a mers sa ma duc cu piesele mele. In militari.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 24 Nov 2016, 11:04
Post #21


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(b76bgaarh @ 23 Nov 2016, 17:52)
normal la ce rachete produc zilele astea...

ps la o masina concurenta revizia de an a fost 788 lei, cu 8 l de ulei dar fara filtru de motorina.
*


Dar la masina concurenta, dai in momentul in care o cumperi din start minim 3000 EUR in plus. La o diferenta de 300-400 RON pe an, fa un calcul sa vezi in cati ani amortizei diferenta.

Nu zic ca sunt ieftine reviziile la Renault, dar nu sunt nici nesimtite, cum sunt la alte marci. Sau ieftine la altele, dar daca ai ghinionul sa iti pice ceva in afara garantiei, sa vezi atuncea scoruri. Sau te prind pe partea ailalta, cand schimbi consumabile: placute de frana, discuri de frana, kituri de ambreiaj, etc.

Nu poti spune ca unii producatori sunt mai breji ca altii. Fiecare are politica lui. Marea majoritate a producatorilor, exceptand poate coreenii si japonezii, fac masinile sa "tina" cat ai garantia si cu un plus eventual de 1 -2 ani peste. Interesul lor este ca la 5 -6 ani sau mai repede, sa iti iei alta masina. Tre sa "manance" si gura lor ceva, cumva. Daca le-ar face sa te tina 10-15 ani, ei cum ar mai rezista pe piata? Sau ar rezista ridicand pretul la achizitia initiala. Sau investind mai putin in R&D.

Atata timp cat tu ca si cumparator de masina, esti constient de "smecheriile" producatorilor de masini, le constientizezi si ti le asumi, totul e OK. Sa vii pe urma sa te plangi, ca nu stiu ce chestie te deranjeaza pentru ca tu nu ai stiut-o, e pueril.

O masina inseamna costuri pe termen lung: masina in sine, asigurari, combustibil, revizii, consumabile, etc. Confortul de a merge cu masina costa. Fie ea si un amarat de Logan.

Daca nu iti faci caculele astea inainte de a o cumpara, din punctul meu de vedere, esti o persoana naiva.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 24 Nov 2016, 11:44
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(reddog76 @ 24 Nov 2016, 12:04)
Daca nu iti faci caculele astea inainte de a o cumpara, din punctul meu de vedere, esti o persoana naiva.
Adica 95% dintre cumparatori.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 24 Nov 2016, 12:11
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




QUOTE(reddog76 @ 24 Nov 2016, 11:04)
Dar la masina concurenta, dai in momentul in care o cumperi din start minim 3000 EUR in plus. La o diferenta de 300-400 RON pe an, fa un calcul sa vezi in cati ani amortizei diferenta.

Nu zic ca sunt ieftine reviziile la Renault, dar nu sunt nici nesimtite, cum sunt la alte marci. Sau ieftine la altele, dar daca ai ghinionul sa iti pice ceva in afara garantiei, sa vezi atuncea scoruri. Sau te prind pe partea ailalta, cand schimbi consumabile: placute de frana, discuri de frana, kituri de ambreiaj, etc.

Nu poti spune ca unii producatori sunt mai breji ca altii. Fiecare are politica lui. Marea majoritate a producatorilor, exceptand poate coreenii si japonezii, fac masinile sa "tina" cat ai garantia si cu un plus eventual de 1 -2 ani peste. Interesul lor este ca la 5 -6 ani sau mai repede, sa iti iei alta masina. Tre sa "manance" si gura lor ceva, cumva. Daca le-ar face sa te tina 10-15 ani, ei cum ar mai rezista pe piata? Sau ar rezista ridicand pretul la achizitia initiala. Sau investind mai putin in R&D.

Atata timp cat tu ca si cumparator de masina, esti constient de "smecheriile" producatorilor de masini, le constientizezi si ti le asumi, totul e OK. Sa vii pe urma sa te plangi, ca nu stiu ce chestie te deranjeaza pentru ca tu nu ai stiut-o, e pueril.

O masina inseamna costuri pe termen lung: masina in sine, asigurari, combustibil, revizii, consumabile, etc. Confortul de a merge cu masina costa. Fie ea si un amarat de Logan.

Daca nu iti faci caculele astea inainte de a o cumpara, din punctul meu de vedere, esti o persoana naiva.
*



Aici trebuie sa te contrazic, atata timp cat aceleasi piese sunt cu 40% mai ieftine in alte surse fata de reprezentantele reno, unde de fapt ar fi trebuit sa fie cele mai ieftine piese ca ei le produc sau terti la comanda lor, e clara intentia reno de a face profituri nesimtite. O revizie pentru Kadjar la un oricare alt service din afara retelei reno cu aceleasi piese este in jur de 700 ron cu manopera. Deci mi se pare normal sa te plangi de preturile practicate de ei, mai ales ca esti constrans de garantie sa faci reviziile in reteaua reno.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 24 Nov 2016, 12:24
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(Dragd @ 24 Nov 2016, 12:11)
Aici trebuie sa te contrazic, atata timp cat aceleasi piese sunt cu 40% mai ieftine in alte surse fata de reprezentantele reno, unde de fapt ar fi trebuit sa fie cele mai ieftine piese ca ei le produc sau terti la comanda lor, e clara intentia reno de a face profituri nesimtite. O revizie pentru Kadjar  la un oricare alt service din afara retelei reno cu aceleasi piese este in jur de 700 ron cu manopera. Deci mi se pare normal sa te plangi de preturile practicate de ei, mai ales ca esti constrans de garantie sa faci reviziile in reteaua reno.
*


Si eu trebuie sa te contrazic: piesele de origine Renault au acelasi pret si poti sa le gasesti numai in reteaua Renault. Piese de origine nu ai cum sa gasesti after market.
Discutia apare la adaosul practicat de fiecare partener Renault si la costul orei de manopera (toti au in deviz acelasi numar de ore de manopera, conform normativului Renault).
Daca ai argumente, poti sa negociezi cu ei. Si poti obtine un discount de 20%. Poti sa ceri o oferta de la un dealer si sa ceri de la altul un pret mai bun.
Insa orice chestie de genul asta (cautat piese si consumabile, negociat pret, etc.) inseamna timp.
Pentru unii timpul inseamna bani. Daca timpul pe care il pierzi pentru asa ceva, merita, in comparatie cu diferenta pe care o castigi fata de "pretul standard", atunci go for it.
Daca nu, atunci platesti.
Orice in viata are un cost.

This post has been edited by reddog76: 24 Nov 2016, 12:24


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 24 Nov 2016, 12:47
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Ca sa continuam sirul deja lung de contraziceri, piesele de origine se gasesc si la alte magazine auto. Sunt aceleasi piese din reprezentante produse de aceeasi producatori care produc pentru reno si au chiar acelasi ambalaj cu holograma cu tot. Deci e vorba strict de preturile pe care le impun reprezentantele reno. Faptul ca trebuie sa alergi dupa aceste piese nu prea mai e adevarat atata timp cat se pot comanda online. Despre manopera acum cat poti sau nu poti negocia nu stiu, oricum valoarea manoperei e 20% din totalul reviziei, deci mare avantaj nu o sa ai daca obtii un 10, 20% reducere din manopera. In fine ideea e ca cei de la reno pot sa aiba preturi de bun simt si la revizii pentru ca au de unde si fara sa-si pericliteze profitul prea mult.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Nov 2016, 12:51
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




drag, relax, reddog reciteste decat ce a primit in mapa de marketing.

acum cine este de vina cand in planul de revizie zice ca costa 200 euro si la final platesti 1200 lei, eu zic ca cumparatorul ca nu a citit in stele.

ps ca o comparatie, are cineva preturi de la nissan qq cu acelasi motor? da de la vechiul 2.o dci?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 24 Nov 2016, 13:14
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(b76bgaarh @ 24 Nov 2016, 12:51)
drag, relax, reddog reciteste decat ce a primit in mapa de marketing.

acum cine este de vina cand in planul de revizie zice ca costa 200 euro si la final platesti 1200 lei, eu zic ca cumparatorul ca nu a citit in stele.

ps ca o comparatie, are cineva preturi de la nissan qq cu acelasi motor? da de la vechiul 2.o dci?
*



Ar fi fost bine daca ma platea Renault, dar nu e asa. O faceam transparent, fara sa ma prefac a fi altceva.
Spre deosebire de tine care esti un trol deghizat sau hater Renault, recunosc ca pana la acest moment, Renault a furnizat masina care raspunde cerintelor mele. Cu partile sale bune sau rele.
Eu nu ii judec pentru ceea ce fac, cum fac altii. Este alegerea lor, business-ul lor.
Atata timp cat accept acest lucru si o fac pe banii mei, si nu dau vina pe altii pentru asta, nu vad unde e problema.

Dar macar nu stau ca altii pe margine ca sa ma lamentez, sau sa fac bascalie. Bascalia si capra vecinului, este in ADN-ul romanesc.


<span class='edit'>24 Nov 2016, 13:26:</span>
QUOTE(Dragd @ 24 Nov 2016, 12:47)
Ca sa continuam sirul deja lung de contraziceri, piesele de origine se gasesc si la alte magazine auto. Sunt aceleasi piese din reprezentante produse de aceeasi producatori care produc pentru reno si au chiar acelasi ambalaj cu holograma cu tot. Deci e vorba strict de preturile pe care le impun reprezentantele reno. Faptul ca trebuie sa alergi dupa aceste piese nu prea mai e adevarat atata timp cat se pot comanda online. Despre manopera acum cat poti sau nu poti negocia nu stiu, oricum valoarea manoperei e 20% din totalul reviziei, deci mare avantaj nu o sa ai daca obtii un 10, 20% reducere din manopera. In fine ideea e ca cei de la reno pot sa aiba preturi de bun simt si la revizii pentru ca au de unde si fara sa-si pericliteze profitul prea mult.
*



Cam asa este. Stiu si de Valeo si alti furnizori ai celor de la Renault. Insa, crede-ma, sunt chestii pe care si Valeo sau altii, le fac numai pt Renault, la specificatiile clare Renault. Si nu e numai cazul Renault. Multi producatori auto fac asta.

Nu ma intelege gresit, nu zic ca preturile Renault sunt cele mai corecte. Departe de mine asta. Sigur pot fi mai mici preturile. Eu stiam de asta inainte de a-mi cumpara masina. Am facut constient alegerea asta. Si mi-am asumat-o.
Insa nu inteleg de ce va plangeti. Stiind asta, si dace e ceea ce va deranjeaza foarte mult, nu trebuia sa va alegeti Renault.
Fie faceti sesizari catre Renault, si ei vor reactiona sau nu. Fie daca nu, va alegeti alta marca care are reviziile mai ieftine, si asta e.
Mergeti de exemplu cu Skoda, unde reviziile sunt mai mici, dar daca aveti ghinionul sa dati peste niste baietasi smecheri de la Porsche, care se fac ca va schimba filtrele sau uleiul, si pe urma va mirati de ce are probleme masina. Si nici macar nu va dau voie sa asistati atunci cand fac ei revizia la masina.

Pe scurt, asumati-va alegerile facute si nu va mai lamentati. E ca la televizor, daca nu va place un program, schimbati pe altul. Sau nu va mai uitati la televizor.

This post has been edited by reddog76: 24 Nov 2016, 13:35


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 24 Nov 2016, 13:42
Post #28


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(reddog76 @ 24 Nov 2016, 14:14)
Ar fi fost bine daca ma platea Renault, dar nu e asa. O faceam transparent, fara sa ma prefac a fi altceva.


Sa fii fanul unei marci nu e un lucru rau, ci unul pozitiv in sine. Sa fii haterul unei marci, si sa-ti pierzi ore in sir totusi zi de zi pe forumul acelei marci doar de dragul de a o critica .... eh aia e trist. Si nesanatos. Ciroza scrie pe tine. Sau cine stie ce alte chestii.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reddog76
post 24 Nov 2016, 14:10
Post #29


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 28 January 09




QUOTE(ssilviu @ 24 Nov 2016, 13:42)
Ciroza scrie pe tine. Sau cine stie ce alte chestii.
*


La mai mult de 10k posturi e deja psihoza. E ceva patologic.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Intense 1.6 130 CP 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dragd
post 24 Nov 2016, 16:21
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 72
Joined: 26 September 16




Si eu stiam ca intretinerea la reno este scumpa inainte sa cumpar masina, insa ce nu stiam este faptul ca intretinerea este scumpa pentru ca reno vrea asta, nu pentru ca piesele sunt scumpe si intr-un fel te obliga sa cumperi scump de la ei prin garantie, atunci este clar ca am de ce sa ma plang pentru ca nu-mi pare corect sa profite in acest fel. Si poate ca plangandu-ne cat mai multi de aspectul asta o sa inteleaga si ei ca nu procedeaza corect si or sa schimbe ceva.

P.S. Haideti sa avem un discurs civilizat si sa ne limitam strict la subiectele la care participam la discutii, posturi despre ciroze si alte afectiuni sunt mai potrivite pe forumurile medicale.


--------------------
Renault Kadjar 2015
Renault Kadjar Intens 2015 4x4 1.6 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
17 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:54
Dacia