Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Electrica si electronica Kadjar, probleme, defecte aparute, documentatii, tutoriale

alexpslr
post 25 Feb 2019, 15:15
Post #181


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Inteleg. Mulțumesc frumos!
Am reușit sa activez Extended Grip în ECU (funcția fiind instalata dar inactivata) doar ca spre deosebire de Megane e altul(ecu) și își ia informațiile din acest buton nu din RLink(cel puțin asa pare Pt ca butonul din RLink nu face nimic). Cablurile e posibil sa existe premontate, lucru pe care l-am văzut în mai multe poze cu consola centrala desfăcuta la mașini fără EG. Ar merge încercat cu un controler de la alta mașina. Revin dacă gasesc o soluție.

This post has been edited by alexpslr: 25 Feb 2019, 15:16


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 25 Feb 2019, 16:27
Post #182


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Sa ne spui. Stii lucruri.


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 25 Feb 2019, 18:05
Post #183


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Extended Grip merge cu anvelope All Season. Aveti ?


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 26 Feb 2019, 07:18
Post #184


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Nu vad care e legatura între cauciucuri și un sistem electric. Normal ca EG va funcționa cu orice tip de cauciuc. E adevărat ca Renault vinde în pachetul XMod și cauciucuri allseason care că și performante sunt între cele de vara, pe uscat, și cele de iarna pe zapada/gheata. Părerea mea e ca allseason e doar un compromis, asa ca am doua seturi de roti.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 26 Feb 2019, 10:04
Post #185


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Eu o iau ca o gluma buna.


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CostelKD
post 28 Feb 2019, 15:33
Post #186


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 February 19




Salut,
Se poate instala butonul de Extended Grip la cele care nu au?


--------------------
Renault Kadjar 1.2TCe 2017 Intense - B976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 28 Feb 2019, 16:26
Post #187


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Dacă găsești sa iei de undeva vreau și eu unul. Tehnic se poate pune. Important e sa existe cablurile trase deja. Sau dacă nu sa știe cineva ce cablu unde merge. După aia se activează opțiunea și ar trebui sa meargă. Eu sunt în căutare de un buton. Partea de activare pare sa meargă.
La reno butonul nou e ~300 euro.... De ce? ....as spune ca dacă ai butonul... Ai functia.
Un lucru interesant e ca butonul de la 4x4 e doar 70euro... Muult pentru un buton...dar care e diferența între ele?.... Trageți voi concluziile.
Presimt ca o sa înceapă lumea sa facă bisnita cu butoanele astea.

This post has been edited by alexpslr: 28 Feb 2019, 16:29


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CostelKD
post 28 Feb 2019, 16:39
Post #188


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 12 February 19




Pai se pare ca asta ar fi singura solutie , masina fiind in garantie. Poti, te rog, sa mi dai codul piesei? Ms


--------------------
Renault Kadjar 1.2TCe 2017 Intense - B976
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 28 Feb 2019, 16:42
Post #189


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




251456265R
Sa îmi zici și mie dacă rezolvi ceva.

This post has been edited by alexpslr: 28 Feb 2019, 16:43


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pingu
post 28 Feb 2019, 17:32
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 26 November 09




Daca imi garanteaza ca am functia eu sunt dispus sa platesc pentru buton (sper totusi sa-l scot mai ieftin de 300 euro).


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2018 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 1 Mar 2019, 12:02
Post #191


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Pe link-ul ala, dat mai sus, se vede un pret de 33$ pt. buton.

Optiunea la achizitie de la Reno era, la varianta ZEN, 260 euro.


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 1 Mar 2019, 12:10
Post #192


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Persoana din link-ul ala l-a luat la mana a doua la 30 euro.
Nou, componenta de origine Renault, eu am gasit la 270 lire adica ~300 euro.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mircea Adam
post 2 Mar 2019, 09:37
Post #193


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 February 19




Salut, codul 251456265R compatibilitate pentru Kadjar.
In poza se poate observa ca poate fi demontat de pe consola de Captur si mai mult ca sigur prinderea cu cleme merge si pe Kadjar.
Pret second 30-40 euro......

https://www.proxyparts.fr/stock-de-pieces-a...ce/commutateur/

This post has been edited by Mircea Adam: 2 Mar 2019, 09:46

Attached thumbnail(s)
993addc7_4e8e_41cd_8fe2_c3f7ca6eae2c.jpg ( Size: 35.78k ) Number of downloads: 1086
a3eaf992_f0e4_4131_b42e_cfed487dd651.jpg ( Size: 36.82k ) Number of downloads: 1108


--------------------
Renault Megane GT Sport 205EDC/ Kadjar Intens 1.3 160EDC 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy1976
post 3 Mar 2019, 16:38
Post #194


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 3 March 19




Bună ziua, sunt nou pe forum, detin un kadjar benzina motorizare 1,2 si ma confrunt cu o problema căruia nu pot sa- i dau de cap. Cu motorul oprit, setez bordul 3 stabilesc tipul de culoare, ies din setări iar dupa aproximativ 10 minute setarea bordului revine la cea din fabrica ( cel cu verde și interval eco). Am urmat toți pașii stabiliți de producător pentru realizarea modificărilor dar ulterior face tot ce vrea ea. S-a mai confruntat cineva cu o astfel de problema? Cum s- a rezolvat?
Multumesc.
Am sa revin pentru a va prezenta o serie de probleme legate de injecție și de senzori airbag, cum se manifestau si cum le-am rezolvat. Mentionez ca masina este luata in anul 2017, luna aprilie și are 2400km. wink.gif


--------------------
renaul kadjar 2012/benzina/1,2/standard
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 3 Mar 2019, 17:51
Post #195


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Este cunoscută disfuncționalitatea asta, s-a mai discutat în acest topic. Inclusiv eu am o problemă asemănătoare cu resetarea bordului, pe care am semnalat-o celor de la reprezentanța Renault din Călărași. Acum aștept un răspuns de la ei. Teoretic se rezolvă în garanție prin înlocuirea displayului. Ca o opinie personală, cred că de fapt sunt mult mai multe Kadjaruri care au această problemă, iar posesorii lor nu au habar. Sunt și oameni mai atehnici, care nu știu, sau pe care nu îi interesează personalizarea ceasurilor de bord și faptul că li se resetează diverse prin bord.

This post has been edited by Iustin70: 4 Mar 2019, 11:57


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ticatara
post 28 Mar 2019, 15:52
Post #196


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 17 November 05




Si eu am aceeasi problema, se reseteaza bordul, dar doar iarna, cand e f frig peste noapte. Rog pe cineva care a aflat cauza sa posteze solutia.
Multumesc


--------------------
Megane II Sedan 1.6 Privilege, gri metalizat, noiembrie 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 29 Mar 2019, 09:22
Post #197


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Se rezolva prin inlocuirea tabloului de bord. Am aceeasi problema si cei de la Serus au comandat din Decembrie 2018 un nou tablou de bord. Se pare ca inca nu l-au primit.

QUOTE(Johnk @ 11 Jan 2019, 13:48)
Am înlocuit ieri pe garanție tabloul de bord. Nu s-a mai resetat peste noapte. Se pare ca au schimbat producătorul. Operațiunea a durat aprox 2 ore.
*




QUOTE(Johnk @ 14 Jan 2019, 07:38)
L-am schimbat în Constanța. A durat cam o luna jumate pana a venit. Nu știu dacă este vreo informare de la Reno, doar mi-au spus ca au fost mulți care s-au plâns de problema asta și au schimbat furnizorul.
La Vocea clientului am sunat și eu acum 2 luni. In afara ca m-am chinuit o zi întreaga sa ii prind, mi-au răspuns și au zis ca se interesează de problema cu resetarea și ma anunță cum o rezolvam. Nu m-a mai sunat nimeni pana în ziua de azi
*




--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 29 Mar 2019, 11:34
Post #198


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Pentru mine personal acel bug nu este deranjant, informatiile pe care le afiseaza computerul de bord sunt minimum minimorum, si Logan are cantitate combustibil consumata, asta evident ca nu are. mad.gif


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 29 Mar 2019, 16:16
Post #199


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Afli combustibilul consumat printr-un simplu calcul matematic de clasa a doua.😎


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 29 Mar 2019, 18:17
Post #200


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




Da dar nu e asa elegant.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefreeboy
post 23 Apr 2019, 23:01
Post #201


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 January 19




Montat butonul extende grip, luat de pe un captur. Partea nasoala e ca nu se potriveste sistemul de prindere si a trbuit sa inventez ceva ca sa-l pot fixa. Cablurile sunt in interiorul consolei centrale, sunt mai multe mufe lasate libere cu un nr. diferit de cabluri. Este buna cea cu patru cabluri pentru cei patru pini ai butonului. Odata conectat s-a aprins un simbol de pe buton si apoi s-a stins, deocamdata se aprinde si se stinge ori decate ori deshid masina. Maine am programare la service sa vedem daca putem activa functia din calculator. O sa va tin la curent.

24 Apr 2019, 11:19:
Pentru alexpslr, nu pot sa raspund la mesaje, nu ma lasa nu stiu ce se intampla. Butonul l-am cumparat de pe ebay. it si a costat 50 euro, am avut acolo o ruda care apoi s-a ocupat sa ajunga la mine. Mai era unu la napoli si costa mai putin dar era din 2012.Cel pe care l-am luat e din 2015.Dar in italia daca cauti pe situri gasesti sigur. Inainte aveam un fel de portamonezi si odata indepartat obiectul, ramane practic o gaura fara nici un sistem la care sa adere clemele de care zici. Trebuie un fel de teaca in care se introduce partea de jos a butonului si pe care clemele sa faca clic. Eu am taiat-o si am adaptato pe cea de la captur apoi am lipit-o cu silicon profesional pe dedesupt. Acum butonul sta teapan si fix la locul lui

24 Apr 2019, 11:22:
Butonul mai are si un lagar care adera la suport in asa fel incat sa nu se rasuceasca cu totul in timpul mersului

24 Apr 2019, 11:27:
As vrea sa pun poze, dar din nou nu ma lasa sau sunt probleme tehnice, imi pare rau!

24 Apr 2019, 11:41:
Daca il cauti pe ebay, introdu codul piesei si atat, pentru ca acolo aia îi spun in toate felurile. De exemplu cei de unde l-am luat il numeau pulsante esp, mai circula cu numele de manopola sau interruttore esp. Asta in italia

24 Apr 2019, 12:24:
Pentru alexpslr, lasa nr. de tel. la mesaje, o sa incerc sa-ti gasesc si tie unul. Asta pentru ca datorita postarilor tale am prins incredere ca se poate,am cautat si am luat butonul.

This post has been edited by Stefreeboy: 24 Apr 2019, 12:24


--------------------
Renault Kadjar 2015 Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mihnea2012
post 8 May 2019, 15:41
Post #202


Membru


Group: Members
Posts: 154
Joined: 6 June 16




Din ce se vede, ca sa pui butonul la Kadjar iti trebuie toata partea din plastic negru pe care se gasesc frana de mana si suportul de bauturi. Atunci sigur butonul se infige exact. Dar, e interesant ca ai reusit sa il fixezi. Nu am inteles daca l-ai activat. Asteptam vesti, pentru ca suna foarte interesant.



M-am uitat pe site-uri si piesa apare dupa cod, care este de Captur.
pretul e de 30-40 euro la dezmembrari si nou e de 84 euro cu livrare in tari din occident si 274 catre alte tari.
Oricum, as zice ca pt a face treaba buna trebuie luat si plasticul pe care se prinde. Un piesar bun se uita pe "explodata" in program si scoate codurile. Apoi tine doar de bani.
Eu unul sunt interesat.

This post has been edited by Mihnea2012: 8 May 2019, 15:56


--------------------
Renault Arkana FHEV 145 Equilibre ex. Renault Kadjar Life 1.5 dci 110 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefreeboy
post 8 May 2019, 20:31
Post #203


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 29 January 19




Deocamdata nu am reusit activarea. Baiatul de la service a rascolit toate setarile din calculator dar nu exista o rubrica extended grip căreia să-i dai "on". Pentru activare lucrurile sunt putin mai complicate.Momentan sunt cam ocupat si nu am mai avut timp pentru asta. Deocamdata e pentru decor, așa cum e si inutilul r-link. Cand o sa am timp, o sa le pun la punct pe amândouă. Butonul e foarte bine fixat, stă fix la locul lui, toata lipitura e pe dedesupt nimic vizibil, siliconul si-a facut treaba, păcat că nu pot incărca poze. Am fost la reprezentanța sa intreb de plasticul pe care se fixeaza butonul, dar discutia cu individul de acolo efectiv m-a scârbit.Mă punea sa vin la el cu o serie de șasiu de la un kadjar cu extended grip, ca apoi el sa identifice piesa cu pricina. Am rezolvat cu 10 lei siliconul si o bucata din sistemul de prindere de la captur.


--------------------
Renault Kadjar 2015 Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 8 May 2019, 21:33
Post #204


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Din câte știu cei de la reprezentanta au alt sistem de diagnoza care nu permite atât de multe lucruri ca DDT. Ala de la reprezentanta e mai mult pentru găsit cauza problemelor. Lucru care e de înțeles, sa nu stea Gigel de la reprezentanta sa buseasca setările mașinii.
Dacă o face cumpărătorul, atunci e alta treaba.
Dacă vrei te-aș putea ajuta eu cu adaptorul meu.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 6 Jun 2019, 15:07
Post #205


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Dupa ce am asteptat o solutie de la Renault/Serus toata iarna pentru problema cu resetarea setarilor din bord, la inceputul lunii trecute s-a destelenit situatia (cu ceva presiune la Vocea Clientului) si au comandat panou nou de bord. Din pacate, am fost plecat o perioada din tara si nu am putut ajunge sa le schimb imediat.

Saptamana trecuta m-am trezit in mers ca se umple bordul de erori (Verifica ABS, Verifica ESC, Verifica 4wd) asa ca am tras pe dreapta. Nu si-a revenit dupa cateva restarturi asa ca am sunat la serviciul de asistenta si au dus-o pe platforma la cel mai apropiat service (Meridian Nord). Masina parea ok mecanic dar n-am vrut sa risc un accident. Pana a doua zi, cand au facut diagnoza, erorile disparusera. Au gasit inregistrate insa un numar mare de erori date de stabilizatorul de tensiune ce alimenteaza cele 11 (DA, UNSPREZECE) controllere principale si au tras concluzia ca asta era problema. L-au schimbat pe garantie (costa ~1700 de lei doar piesa).

Intre timp m-am programat pentru azi si la Serus, sa rezolve cu panoul de bord si un stop ars (cu condens in el). Azi dimineata, in drum spre Serus, au aparut din nou erorile din bord. Cand au pus diagnoza nu mai erau si nici n-au gasit nimic inregistrat. Au schimbat panoul de bord si stopul si spera sa fi fost doar un afisaj eronat.

This post has been edited by 127.0.0.1: 6 Jun 2019, 15:09


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
Megane e-Tech EV60
C-HR 2.0 Hybrid
Ex: Kadjar, Captur, Kuga, Pathfinder, Focus, Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
killerul
post 20 Jun 2019, 09:34
Post #206


Membru autentic


Group: Members
Posts: 818
Joined: 5 December 07
From: Timisoara




@Stefreeboy daca esti din Timisoara ne putem uita impreuna pentru codare pe masina.

O intrebare la cei care au luat varianta Intense cu camera doar pentru AHL, a reusit cineva sa activeze si Recunoastere semne circulatie si Alerta parasire banda circulatie?
M-am uitat in setarile camerei si cel putin partea de Recunoastere semne circulatie e simpla. Se activeaza in camera, navigatie si tablou bord.

La partea de alerta parasire banda circulatie mai sunt ceva setari de distanta minima recunoastere si inca 2 optiuni. Stie cineva care este valoarea la cele 3 optiuni? smile.gif
Si tot prin camera am vazut ca se poate activa si pedestrian protection. Dar cred ca acolo e mai complicat.

Mersi de ajutor.


--------------------
Ex-Renault Kadjar Intens 159 EDC 1.33 Tce 2019
Nissan Qashqai Tekna 1.33 Tce X-tronic 2023
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 20 Jun 2019, 11:21
Post #207


Membru


Group: Members
Posts: 196
Joined: 18 February 19




eu am intense,am alerta parasire banda de rulare,dar nu am recunoastere semne de circulatie...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pos
post 21 Jun 2019, 08:34
Post #208


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 12 May 04




Eu am sistem de detectie a semnelor de circulatie (optional).
Opinii dupa 500 km doar in Bucuresti: nu merita banii:
1. nu detecteaza altceva decat limitarile de viteza, pe care le si afiseaza pe bord. Niciun alt semn nu am vazut... cand depasesti limita de viteza face un Bip
2. detecteaza 80-85% din limitarile de viteza, dar din motive independente de sistem: semnul printre crengi/frunze, semnul nu este foarte lizibil (decolorat, banda rosie decolorata)
3. cea mai mare problema: de multe ori nu stie unde se termina restrictiile de viteza (uneori nu exista semne) si ma tine cu restrictie de 30 km/ora ptr cativa km.

In WE plec in afara orasului si revin.

This post has been edited by pos: 21 Jun 2019, 08:34


--------------------
Renault Kadjar 1.33 tce, 159 cp, manuala, Intens+ 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ntn742003
post 21 Jun 2019, 09:02
Post #209


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 17 February 16
From: Craiova




De unde naiba dezactivez avertizarea sonora depasire viteza legala? Din r-link?
M-a disperat. Nu avem infrastuctura rutiera pentru a merge legal ca iesim la pensie pe drum daca plecam mai departe smile.gif


--------------------
Renault kadjar zen 2019 /1,33 TCE /140 CP... Ford eco sport titanium 2020/1l/125 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
voinic
post 21 Jun 2019, 09:22
Post #210





Group: Members
Posts: 84
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti






--------------------
Renault Kadjar 2017 Intens 1.5 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 08:43
Dacia