Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

problema cutie laguna 2, problema cutie

sandru1987
post 20 Apr 2018, 19:54
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 May 16




Buna ziua,
Astazi am intampinat o problema cred la cutia de viteze dupa spusele mecanicului.
Acum 2 sapt am schimbat o planetara care sa rupt, iar azi cand am bagat in viteza sa auzit un troscanit si nu vrea sa mai plece de pe loc.Cand bag in viteza se aude un uruit foarte tare si nu se deplaseaza.
Mecanicul a zis ca acum 2 sapt cand sa rupt planetara a tocit niste zimti din cutie si acum trebuie sa cumpar alta cutie.
Se poate repara cutia sau trebuie sa cumpar alta cutie?
Mersi


--------------------
renault laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 20 Apr 2018, 19:57
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya






--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sandru1987
post 20 Apr 2018, 20:05
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 23 May 16




salut
planetara am schimbat-o acum 2 saptamani si akum am intampinat problema cand bag in viteza uruie da nu pleaca.
mecanicul a zis ca planetara e ok si in cutie se afla un dispozitiv(nu ma pricep) care face legatura cu planetara si e tocit si nu se poate repara. El ma pune sa cumpar alta cutie.Chiar nu se poate repara si trb sa dau 2-300 euro +manopera?


--------------------
renault laguna 2 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryus_maryusss
post 21 Apr 2018, 17:45
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 334
Joined: 28 July 13




Ia să-l pui pe Mecanicul ăla să verifice bucșa canelată de la planetara dreapta dacă mai este buna (cum ți-a zis si colegul mai sus) si la partea din stânga (dacă ungerea să face cu uleiul din cutie ) dacă mai este buna siguranța din cutie prinsa in cele 4 șuruburi sau sunt retezate capetele la șuruburi si nu mai face contact planetara cu piesele din cutie.Eu am pățit această problemă și mașina se manifesta exact cum ai spus tu.Cutia nu a avut nimic,mecanicul ia pus siguranța interioară ca la Logan ca avea șanțul din fabrică făcut și merge perfect acum.Este posibil să ai și vreun suport rupt cum am găsit la mine .Ai grija sa pui un vas sub mașină sa recuperezi uleiul cînd umbli la planetara stânga Îți atașez câteva foto să înțelegi mai bine problema.

Attached thumbnail(s)
IMG125.jpg ( Size: 1.18mb ) Number of downloads: 67
IMG161.jpg ( Size: 1.14mb ) Number of downloads: 68
IMG131.jpg ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 65
IMG162.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 66


--------------------
renault megane si laguna 2 1997 hatchback si hatchback 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 16:13
Dacia