Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme sistem franare Laguna III

csorin66
post 6 Jan 2010, 16:17
Post #61


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Ce buna era memoria la scaune tongue.gif , si eu plec de la spalatorie ofticat ca-mi schimba pozitia scaunului.


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 6 Jan 2010, 16:35
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Pai daca ii lasati sa puna labele pe masina. Am lasat o data Megane-ul la service si la radio se auzeau manele. De atunci, scot borna si o pun din nou fara a reintroduce codul la radio ca sa nu mai aiba baietii la ce sa se joace. Simplu.
Dar topicul se refera la franare.
Am o intrebare pe care am mai pus-o in alte topic-uri.
Cand carosabilil e umed sau acoperit cu zapada si franati brusc nu va arunca piciorul de pe pedala de frana? Mie asa mi se intampla la Laguna 3 si Megane 2 sedan. Repet, doar la franari bruste si doar atunci cd carosabilul e cu zapada sau umed.


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 6 Jan 2010, 17:10
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 411
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




La Laguna reactia pedalei de frana cand intra ABS-ul mi s-a parut un pic mai puternica decat cea de pe Logan, de exemplu - nici gand sa imi arunce piciorul de pe pedala. In schimb la Polo, cand intra ABS ( si mi se pare ca intra mai repede decat la celelalte doua, in sensul ca intra mult inainte de a se bloca roata ) are o reactie de ma aleg cu durere in glezne, ceea ce e destul de ciudat, deoarece in toate trei cazurile e vorba de acelasi sistem de ABS, produs de Bosch.


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laguna_III
post 3 Feb 2010, 18:52
Post #64


Membru


Group: Members
Posts: 162
Joined: 2 February 10




Am sesizat si eu la masina mea acea "chitaiala" in momentul franarii usoare, in intersectii, dupa cateva mii de km;"scartaitul" acela seamana putin cu un sunet scos de zgariatul unui geam cu un cui;la prima revizie, cea de la 15.000 de km, am sesizat acest fapt dar cei de la revizie nu au avut nici o reactie decat aceea de a trece problema sesizata in foaia de observatii a reviziei.

mad.gif


--------------------
Renault Laguna III, 2.0 dCI, 150 CP May,2008/Dynamique
Renault Laguna III, Dynamique, 2.0 dCi, may, 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 5 Feb 2010, 14:33
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




se pare ca avem o problema..comuna..si la mine face la fel si am descoperit ca discurile sunt de duritatea untului in sensul ca la nici 11 k km am ditamai santurile radiale adancime aprox 2mm si latime 3 mm ..ma refer la discurile fata ..voi reveni cu poze...o mica mare problema de material tratata de RENO ROmania in stilul caracteristic..e de la pietre domnle...!! la SERUs mi se spune politicos ca ar trebui sa am grija pe unde merg eventula sa aspir drumul inainte ca la F-16....scartaitul nu dispare nici dupa curatare placute ce evident acum crescute caneluri...


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CristianFlorea
post 5 Feb 2010, 16:55
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 15 December 09




Inseamna ca materialul din care sunt facute discurile e de proasta calitate.
De fapt am remarcat la toate masinile Renault cu care am mers ca la franare pe zapada franele nu sunt prea grozave prin comparatie cu alte marci vestice.
Eu am si un Megane 2 si pe la 80.000 am pus discuri fata marca ATE.
S-a schimbat total franarea si discurile sunt uzate uniform. Masina are acum 209.000 km cu aceleasi discuri ATE schimbate la 80.000 km. Circul cam 20 - 30 % oras restul afara. Pe spate am discurile originale ale masinii.
La Laguna voi pune tot ATE dar numai dupa ce se uzeaza astea pe care le are.


--------------------
Renault Laguna GT line 2.0 dci dec 2009
Ex: Megane III Sporttourer 1,5 dci 105CP
Actual: Renault Laguna 3 - 2.0 dci
Actual: Skoda Octavia 3 - 2.0 tdi 150 CP mai 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SDR81
post 14 Apr 2010, 08:57
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 13 April 10




salut ,am si eu aceiasi problema cu discurile de frana si m-ar interesa daca a schimbat cineva si la ce pret ajung?problema asta mi-a aparut imediat dupa ce am schimbat placutele de frana


--------------------
Renault laguna3 2007 - CT 09 SDR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 10 Apr 2011, 20:20
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




din nefericire -fiind in primul rand element de siguranta !!-temerile initiale din ian 201o s-au adaeverit calitatea discurolor fata cel putin(dar si ede pe spate )este de super KKT sunt la mai putin de 38oookm la cel de a-l doilea set de placute incarecate cam orice varianat -originale RENO (prod. Federal Modul..mai cunaoscute si ca Ferrodo ) apoi alt set original Ferrodo -apoit ATE..discurle sunt uzate sub limita de uzura...23,4mm mi se pare ca la fel si cele de spate...au aparut si probleme de stabilitate la intarea in actiune ABS/ESP...vreau sa stiu daca discurile au limita de km pentru schimbul pe garantie..intreb pentru ca in carnetul meu de garantie discurile nu apar ca fiind consumabile ( ex .placute )...??
Placutele le-am schimbat si pastrat -nu sunt uzate practic au "muscat"din disc iar uzura este neregulata pe disc...


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 15 Apr 2011, 15:55
Post #69


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Eu am avut probleme cu discurile fata la 10000km, erau ovalizate, le-am schimbat pe garantie acum am 50000km si dupa cum arata placutele cred ca mai merg vreo 20000 fara probleme


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 9 Aug 2017, 08:44
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Salutare colegi

Am cumparat o laguna 3 2.0 acum 2 saptamani si de dimineata a inceput sa faca pentru prima data de cand am luat masina adica acum 1000 km.
In momentul in care nu am apasata pedala de frana, se aude un fasait, suierat, ceva de genu...insa in momentul in care calc pedala de frana sunetul dispare instantaneu... Bineinteles, daca ridic piciorul, sunetul reapare. Nu deranjeaza prea tare, la franare vad ca nu afecteaza cu nimic. Oare sa fie de la servo vreun oring ceva pe unde trage aer fals?


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 9 Aug 2017, 12:09
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Placutele in ce stadiu sunt?


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 9 Aug 2017, 15:49
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Nu are legatura cu placutele deoarece se aude in interior la pedala de frana si se aude si in stationare, stiu prea bine cum se aud placutele.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 14 Aug 2017, 23:45
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




QUOTE(mugur_mugurel @ 9 Aug 2017, 08:44)
Salutare colegi

Am cumparat o laguna 3 2.0 acum 2 saptamani si de dimineata a inceput sa faca pentru prima data de cand am luat masina adica acum 1000 km.
In momentul in care nu am apasata pedala de frana, se aude un fasait, suierat, ceva de genu...insa in momentul in care calc pedala de frana sunetul dispare instantaneu... Bineinteles, daca ridic piciorul, sunetul reapare. Nu deranjeaza prea tare, la franare vad ca nu afecteaza cu nimic. Oare sa fie de la servo vreun oring ceva pe unde trage aer fals?
*




QUOTE(postasu @ 9 Aug 2017, 12:09)
Placutele in ce stadiu sunt?
*



Colegul te intreaba de starea placutelor pentru ca (zic eu ca gandeste ca mine), un etrier ramane putin blocat,si poate o pastila freaca continuu. Verifica dupa mai mult timp de mers,daca rotile se incalzesc la fel fata (mai mult) si spatele. Poti da roata jos daca ti-se pare ca o roata e mai fierbinte,si verifica daca placutele se consuma uniform.
"fâsăit - șuierat" =(poate fi) sunet produs de piese in frecare. :--)) mai ales ca dispare la călcarea pedalei de frâna.

This post has been edited by maytow_airis: 14 Aug 2017, 23:47


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 17 Aug 2017, 22:11
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Oameni buni, ma repet, problema este de la de la pedala de frana nu de la placute, trage aer fals de la servo, daca se aude si cand stau pe loc..... . Mai am o laguna 1 si o fac de la mecanica la electrica asa ca stiu cum suna placutele, eu am intrebat pe cineva care stie cum e mecanismul de la pedala/servo, daca are o-ring ceva de etansare. Am scos pana si furtunul de vid de la servo si nu se mai aude.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 18 Aug 2017, 09:48
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Domnule Mugur,

Imi cer scuze ca m-am indoit de abilitatile dumneavoastra de mecanica/ electrica auto.
Daca revizuiti prima postare, o sa aveti surpriza ca nu ati specificat nicaieri ca zgomotul respectiv il aveti si cu masina stationand.
Ca urmare eu am presupus ca e de la placute ! Colegul Maytow, a incercat sa justifice de ce m-am gandit la asta.

Pe scurt pe viitor invatati sa furnizati toate informatiile de la inceput !

Succes in continuare !


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mugur_mugurel
post 18 Aug 2017, 18:58
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 389
Joined: 20 December 11




Am scris si la post-ul 72 ca si in stationare se aude.


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 150 cp fara dpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
postasu
post 19 Aug 2017, 18:09
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 23 August 11
From: Timisoara




Da! corect, aveti dreptate... dar dupa ce eu si colegul ne-am exprimat punctul de vedere.
Oricum nu are rost sa discutam despre asta la nesfarsit... bafta cu rezolvarea problemei si eventual poate reveniti cu solutia


--------------------
Renault Laguna III 2008 - TM ......
Renault Laguna 3 Sport Tourer
2.0dci, 2008, 110kw,

Cand Dumnezeu a impartit mintea a zis " Editie Limitata"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 24 Aug 2017, 02:07
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Fasaitul il aveau 99% din meganeurile 2, inclusiv al meu iar reprezentanta zicea "asa face toate".
Laguna 3, cel putin a mea, nu face.


--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 30 Aug 2017, 01:58
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(csorin66 @ 6 Jan 2010, 16:17)
Ce buna era memoria la scaune tongue.gif , si eu plec de la spalatorie ofticat ca-mi schimba pozitia scaunului.
*


Sunt bune optiunile electrice, dar si cand se duc naiba te costa o caruta de bani.
Eu imi curat toata masina singurel de cele mai multe ori si nu misc nici un scaun, nici volan si nici nimic si aceleasi pretentii le am de la orice om pe care-l platesc sa faca acelasi lucru.
La inceput imi faceau ce vroiau ei prin masina, dar acum le fac instructajul de fiecare data pt ca nu vreau sa faca mai mult rau decat bine.
E deranjant sa iti reglezi de fiecare data scaunele, volanul, tetierele, sa verifici cotiera, buzunarele la usi, torpedoul ... asa ca nu au voie sa se atinga de nici unele si nici de bord, nici de parbriz, nici de geamurile interioare pe care am folie si draperii pe spate. De cele mai multe ori dau pe parbriz cu aceleas carpe cu care au dat pe bord sau prin alte parti si pe loc nu vezi nimic, dar a doua zi, parbrizul si toate geamurile arata oribil.
Un prieten a ramas fara baterie o data cand a facut pe jmecherul si le-a lasat cheia masinii si am mers la cumparaturi ... cand a venit masina era neterminata, bateria descarcata, toate chestiile prin masina deranjate si vreo 2 bronzati in masina se uitau prin torpedou.
O mizerie mai noua pe care am vazut-o : sa iti spele pragurile masinii cu usile deschise !!! 022.gif Iti face fleasca tot interiorul si apoi pragurile interioare chiar nu sunt murdare niciodata mai ales la Laguna, pentru ca are si acel cheder sub usi, asa ca eu inchid masina cat timp o spala si o deschid dupa ce termina si baga aspiratorul.
Alta prostie : sa iti dea cu presiune de spuma si apoi apa direct in interiorul busonului de alimentare !!! wacko.gif Ce naiba sunt idioti ??? Este impecabil acolo si iti baga apa si spuma in rezervor si dai de alte probleme. La L3 mai se deschide si usita aia foarte usor ... nu stiu de ce naiba, ca la Megane 3 era perfect. La asta imediat cum dai cu apa sare imediat singura ... asa ca prin incuierea masinii te asiguri ca usita se blocheaza, altfel ai surprize.
QUOTE(CristianFlorea @ 5 Feb 2010, 16:55)
Inseamna ca materialul din care sunt facute discurile e de proasta calitate.
De fapt am remarcat la toate masinile Renault cu care am mers ca la franare pe zapada franele nu sunt prea grozave prin comparatie cu alte marci vestice.
Eu am si un Megane 2 si pe la 80.000 am pus discuri fata marca ATE.
S-a schimbat total franarea si discurile sunt uzate uniform. Masina are acum 209.000 km cu aceleasi discuri ATE schimbate la 80.000 km.
La Laguna voi pune tot ATE dar numai dupa ce se uzeaza astea pe care le are.
*


Franele nu sunt grozave pe zapada ??? Daca se blocheaza prea repede ai anvelope proaste, iar daca nu ai frane nici pe zapada, atunci pe asfalt cum ai ?
POATE ai folosit placute tari, de genul ceramice iarna si asa te trezesti ca la frig trebuie sa apesi pedala mai tare, altfel franele sunt ok ... sa nu uitam si de greutatea L3 ! Nu are rost sa compari M2 ... pentru ca mai adaugi inca 250 kg aprox.

Eu dupa ce am pus placute ATE vreau sa schimb anvelopele fata pt ca imi intra ABS-ul cam repede si vreau sa trec pe 225 de la 215.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 30 Aug 2017, 07:38
Post #80


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Cam off topic treaba cu scaunele, dar iti dau dreptate. Si a mea sta incuiata la spalatorie si o deschid cat sa stearga aia pragurile si marginile portbagajului, ca in interior o aranjez singur (am aspirator in garaj).


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
43321
post 5 Jan 2018, 07:08
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 3 August 17




Buna seara,

Nu stiu cum dumnezeu s-a stricat dar mau notificat la itp ca pierd lichid si nu poate fi reparat.
Fisura e minuscula sub acea piesa din spatele etrierului stanga spate (cea cu un arc deasupra).

Avand in vedere cum sunt unii mecanici as vrea sa stiu o alta parere/opinie.
Se poate repara? A mai trecut cineva prin asa ceva?
Nu stiu ce reprezinta acea componenta, unul dintre mecanici a zis ca pierde pe langa aerisitor, altul gesticula frenetic spre acea piesa cu arc deasupra insa singurul consens este ca trebuiesc schimbati etrierii spate.


Masina are 56 000 km
Laguna 3 coupe gt 2.0dci


Multumesc pentru orice pareri si imi cer scuze daca este topicul gresit (nu am gasit nimic utilizand functia de cautare)


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2013 180cp 2.0 dci - If05BLK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 5 Jan 2018, 08:19
Post #82


Adrian


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Salut,
Cam devreme sa se întâmple astfel de probleme la etriere, dar nu imposibil.
Daca s-a umblat recent la frane in vederea aerisiri se poate sa fie problema la aerisitor. Dacă nu s-a umblat, atunci mult mai probabil sa fie la o-ringul mecanismului frânei de mana.
Șterge bine de tot, eventual cu spray de discuri și apoi verifica unde începe sa umezeasca.
Se gasesc chituri de reparatie pentru etriere, numai ca e destul de complicat și trebuiesc scule mai speciale.
Spor!


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cornel230
post 6 Feb 2018, 16:34
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 15 February 15




Salutare, am o nelamurire, am fost la RAR si nu am trecut, a zis sa ma duc la renault sa calibrez frana de mana (este electrica) si a mai zis ceva ca tine 8%...nu am inteles foarte bine ca a si plecat...
Am facut programare la reprezentanta pe 9 februarie si pana atunci eram curios sa aflu ce inseamna calibrare la frana de mana...
Mi-a zis cineva ca la cele electrice este un motoras care se autoajusteaza...acum nu stiu ce sa zic mai departe...
Ce parere aveti?
Multumesc pentru sugestii.

P.S.: E vorba de Laguna 3 2010 2.0 dci

This post has been edited by cornel230: 6 Feb 2018, 16:40


--------------------
Renault Laguna 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 7 Feb 2018, 09:38
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Frana de mana, electrica sau manuala, se autocalibreaza in functie de uzura placutelor.

La ambele modele, sistemul este conceput sa se echilibreze automat. Un dezechilibru de franare la acest sistem se poate intampla din cauza unui cablu/etrier blocat.

Pentru mai multe informatii ar fi bine sa postezi raportul RAR.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 8 Feb 2018, 00:51
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




La schimbarea placutelor pe spate, daca dezactivez frana de parcare automata, pot impinge placutele vechi la maxim si sa le montez pe cele noi ? Dupa asta (presupunand ca merg impinse) frana se auto-calibreaza corect ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Feb 2018, 00:54
Post #86


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




NU, nu poti si nici nu incerca ca belesti pistonul ..

Pistonul ca sa se retraga trebuie rotit si pentru asta ai nevoie de o cheie/scula ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin95
post 8 Feb 2018, 00:57
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 12 December 15




este destul de riscant, da poti face asta, dar motorasi aceea citesc ultimele valori din calculator iar tu cin vei impinge pistonasi este posibil ca atunci cand vei trage frana de mana sa se rupa si nu vrei sa sti cat este unul.pentru a schimba placutele trebuie sa pui testarul pe masina si sa pui frana e mana in revizie, parerea mea.


--------------------
Renault Laguna 3 2008 - BZ-195-ASR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 8 Feb 2018, 06:51
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 8 Feb 2018, 00:54)
NU, nu poti si nici nu incerca ca belesti pistonul ..

Pistonul ca sa se retraga trebuie rotit si pentru asta ai nevoie de o cheie/scula ..
*


Am cumparat scula si am adaptat-o pentru pistonasul Legumei.

Apoi am observat ca merg rotite pistonasele cu clestele cu cioc. Si chiar foarte usor. radmasa.gif

Calibrarea se face apoi la o cuplare decuplare. Incepi sa schimbi placutele cu frana de mana decuplata dar cu masina bagata in viteza. wink.gif

This post has been edited by madhorsefuzzy: 8 Feb 2018, 06:54


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 8 Feb 2018, 12:49
Post #89


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Depinde .. al tau era in stare buna .. am intalnit si la care te chinuiai ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:38
Dacia