Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Trepidatii Relanti motor 1.9 dCi

mariusperniu
post 4 Sep 2006, 09:41
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




Am pus un post mai sus, dar nu prea m-a lamurit nimeni.
Cand am inceput sa am acel tremurat la relanti(acum vreo 3 saptamani), am ascultat putin motorul cu capota ridicata si am observat ca se aude un “zbarnait” de la un dispozitiv de plastic negru, care se afla intre amortizorul stanga al masinii si o alta piesa, ca o cutiuta de aluminiu. Asta e conectat de motor printr-un conector cu cabluri(ies din partea superioara) si 2 furtunase(care ies din partea lui inferioara). Stie cineva sa-mi spun ace este? E cumva EGR-ul? Si e normal sa se auda acest “zbarnait” din interiorul lui(cel putin asa mi se pare mie…) sau chestia asta poate sa fie cauza variatiei de pe turometru la relanti?
Daca asta e problema, se schimba sau se poate curata in vreun fel?
Oricum, idea e ca de cand am inceput sa am acel tremurat la relanti si mai multa lume mi-a spus ca poate fi de la mersul subturat, am inceput sa nu mai schimb sub 2500 de ture, uneori ajung si in 3000. Acuma parca tremuratul s-a mai diminuat, variatia e mult mai mica.
Ce pot sa fac in continuare sa dispara de tot?
Mersi mult pt raspunsuri.


Attached thumbnail(s)
Imag001.jpg ( Size: 169.85k ) Number of downloads: 2711
Imag002.jpg ( Size: 192.93k ) Number of downloads: 2792
Imag003.jpg ( Size: 210.41k ) Number of downloads: 2703


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Sep 2006, 12:12
Post #32


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




mariusperniu,

Motorul tau nu este cumva dTi....la mine bateria este sub parbriz in partea dreapta...la fel si vasul de expansiune...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 4 Sep 2006, 13:41
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 4 Sep 2006, 13:12)
mariusperniu,

Motorul tau nu este cumva dTi....la mine bateria este sub parbriz in partea dreapta...la fel si vasul de expansiune...
*



Nu, e 1.9 dCi, dupa cum scrie in talon si carte.....si pe usi.....mi se pare ca are putere 75KW, asta inseamna cam 102CP, nu? Adica cat are un dCi....

In alta ordine de idei, ma poti ajuta cu tremuratul la relanti, please?

Mersi mult!


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Sep 2006, 13:49
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Ciudat....si al meu este dCi...tot de 102cp sau 105 dupa cum da Renault....dar unele chestii sunt asezate altfel....

La mine s-a rezolvat problema tremuratului dupa schimbarea filtrelor de compustibil si aer....

Cand le-ai schimbat ultima oara?

This post has been edited by cj98czh: 4 Sep 2006, 13:53


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 4 Sep 2006, 13:59
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 4 Sep 2006, 14:49)
Ciudat....si al meu este dCi...tot de 102cp sau 105 dupa cum da Renault....dar unele chestii sunt asezate altfel....

Ma mine s-a rezolvat problema trenuratului dupa schimbarea filtrelor de compustibil si aer....

Cand le-ai schimbat ultima oara?
*



Masina are acuma 35k, si filtrele s-au schimbat la revizia de 35k....

Chestia e ca, de cateva zile de cand am inceput sa merg cu ea mai turata, adica nu mai schimb sub 2500 ture, cel mai adesea in jur de 3000, tremuratul s-a mai linistit...Mi-a spus lume, ca de la mersul subturat poate varia turatia masinii, din cauza ca nu se curata ca lumea, nu se evacueaa gazele bine, cica se depune funingine, etc...
Acuma nu stiu, ca si nenea de la RAR, cand i-am facut ITP-ul, mi-a spus ca a scos oleaca cam mult fum cand a turat-o in 4500(dupa cum se face ITP-ul la noxe), si m-a intrebat dc merg cu ea subturata...cica atunci cand i-a dat el forja, s-a curatat....da' mie mi se pare ca de atunci a inceput sa varieze turatia, ca pana atunci nu se misca acul de relanti absolut deloc...
Tu cum schimbi vitezele la a ta, de curiozitate?
Apropo, chestia aia ce am fotografiat-o eu, stii ce ar putea fi, ca mi se pare ca aud un "zbarnait" din ea?!?

This post has been edited by mariusperniu: 4 Sep 2006, 14:00


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 4 Sep 2006, 14:09
Post #36


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Se poate...incearca sa o ti peste 2000 rpm, eu schimb in oras pe la 2800 si inafara la 3000 rpm normal iar in depasiri se intampla destul de des sa vada 3500 - 4000 rpm ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 4 Sep 2006, 19:39
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 4 Sep 2006, 15:09)
Se poate...incearca sa o ti peste 2000 rpm, eu schimb in oras pe la 2800 si inafara la 3000 rpm normal iar in depasiri se intampla destul de des sa vada 3500 - 4000 rpm ....
*



Vroiam sa te intreb la ce service ai fost cu masina si dc esti multumit cat de cat de prestatie, ca nici nu stiu incotro s-o apuc cu ea.............toata lumea se plange de service-uri, ca de rup la bani si nici nu-ti rezolva problema........
Mersi mult


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Io_mi_s
post 4 Sep 2006, 19:54
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 989
Joined: 25 August 06
From: Galati




Din cate stiu io, EGR = exhausted gas recycler - e o valva aflata pe la evacuare, actionata de un releu. Acesta o deschide fctie de turatia motorului (cred) si mai baga cate ceva in admisie. Nu stiu daca ajuta la cresterea puterii (?!) - cum faceau odinioara turbinele pe evacuare - e ceva ce tine mai mult de protectia mediului. Eu am avut defect asa ceva la un diesel simplu aspirat, dar nu se manifesta motorul asa cum descrii tu. Vorba vine "defect", era imbacsit de funingine - releul nu mai putea actiona supapa, intr-adevar din cauza subturarii. Dupa ce l-am curatat, masina scotea mai putin fum negru, si, la mom. respectiv, am apreciat ca-i mai vioaie. Sorry, nu-mi dau seama ce-i aia din pozele postate.


--------------------
Renault Megane 2.2 2006/Confort Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 4 Sep 2006, 20:00
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(Io_mi_s @ 4 Sep 2006, 20:54)
Din cate stiu io, EGR = exhausted gas recycler - e o valva aflata pe la evacuare, actionata de un releu. Acesta o deschide fctie de turatia motorului (cred) si mai baga cate ceva in admisie. Nu stiu daca ajuta la cresterea puterii (?!) - cum faceau odinioara turbinele pe evacuare - e ceva ce tine mai mult de protectia mediului. Eu am avut defect asa ceva la un diesel simplu aspirat, dar nu se manifesta motorul asa cum descrii tu. Vorba vine "defect", era imbacsit de funingine - releul nu mai putea actiona supapa, intr-adevar din cauza subturarii. Dupa ce l-am curatat, masina scotea mai putin fum negru, si, la mom. respectiv, am apreciat ca-i mai vioaie. Sorry, nu-mi dau seama ce-i aia din pozele postate.
*



Si ce sfat imi dai, sa merg cu ea la un service pt variatia la relanti? Dar care service? Sau se poate face altceva? Acuma m-am gandit sa astept pana termin motorina asta, ca am inteles ca e posibil si de la motorina proasta, si sa bag alta, sa vedem cum se manifesta.....


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 5 Sep 2006, 10:35
Post #40


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




tremuratul de care vorbesti l-am avut si eu si acum am cam scapat de el. EGR-rul a fost foarte imbacsit. Un frutunel care vine la EGR a fost crapat (l-am inlocuit). Intre timp am mai inlocuit si un infector dar si un dispozitiv de amestec aer care era nasolit. Una peste alta toate au dus la disparitia tremuratului. Nu pot spune exact care dintre ele a fost ,,vinovata'' (ma refer la piese). Eu am rezolvat la Serus schimbarile, curatatul EGR l-am facut singur. Din discutiile de prin topicuri am vazut ca unii au fost la serivice Mach 1 (pe langa complexul expozitional).
Cat despre bazaitul chestiei aleia din poza ta si la mine se aude si este normal asa. Nu ma intreba ce este dar cred ca este o electrovalva ceva. Am atasat poza ta cu o mica indicatie (sageata) in care iti aratam furtunelul rupt (sper sa se vada pentru ca am facut modificarea in powerpoint). El intra in EGR, de fapt in partea de care se prtinde EGR-ul. Daca vei da capacul de plastic de deasupra motorului il vei vedea, este prins in 3 suruburi. L-am curatat cu niste aditiv pentru curatat injectoarele (asta am avut la indemana). O poti face si tu acasa treaba asta.
Bafta.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 5 Sep 2006, 10:43
Post #41


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Scuze, se pare ca nu se vede ceea ce spuneam eu (in poza). Atasez alta si sper sa se vada.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 5 Sep 2006, 12:47
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(teal_c @ 5 Sep 2006, 11:35)
tremuratul de care vorbesti l-am avut si eu si acum am  cam scapat de el. EGR-rul a fost foarte imbacsit. Un frutunel care vine la EGR a fost crapat (l-am inlocuit). Intre timp am mai inlocuit si un infector dar si un dispozitiv de amestec aer care era nasolit. Una peste alta toate au dus la disparitia tremuratului. Nu pot spune exact care dintre ele a fost ,,vinovata'' (ma refer la piese). Eu am rezolvat la Serus schimbarile, curatatul EGR l-am facut singur. Din discutiile de prin topicuri am vazut ca unii au fost la serivice Mach 1 (pe langa complexul expozitional).
Cat despre bazaitul chestiei aleia din poza ta si la mine se aude si este normal asa. Nu ma intreba ce este dar cred ca este o electrovalva ceva. Am atasat poza ta cu o mica indicatie (sageata) in care iti aratam furtunelul rupt (sper sa se vada pentru ca am facut modificarea in powerpoint). El intra in EGR, de fapt in partea de care se prtinde EGR-ul. Daca vei da capacul de plastic de deasupra motorului il vei vedea, este prins in 3 suruburi. L-am curatat cu niste aditiv pentru curatat injectoarele (asta am avut la indemana). O poti face si tu acasa treaba asta.
Bafta.
*



OK, mersi mult, deci chestia aia asa trebuie sa bazaie....
Deci, ca sa fiu sigur ca am inteles: EGR-ul este sub capacul de la motor, cel de deasupra, pe care scrie "Renault 1.9 dCi". Desfac capacul din suruburile cu care e prins, si in partea superioara, acolo unde intra furtunul indicat de tine, ar trebui sa gasesc EGR-ul (un cilindru prins cu 3 suruburi, ok?).
Il desfac si pe asta, sau il curat fara sa-l dau jos? Si cu ce sa-l curat, imi trebuie o solutie spray degresanta? Sau recomanzi altceva?
Mersi mult de ajutor.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 5 Sep 2006, 12:53
Post #43


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




EGR-ul se demonteaza (de-aia ti-am si spus ca are 3 suruburi), o poti face chiar tu, doar am spus-o. Il poti curata cu o solutie degresanta. Eu l-am curatat cu aditiv pentru curatat injectoare (cea care se pune in motorina). Le gasesti la benzinarii intre 100.000 si 200.000 lei.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 5 Sep 2006, 13:22
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(teal_c @ 5 Sep 2006, 13:53)
EGR-ul se demonteaza (de-aia ti-am si spus ca are 3 suruburi), o poti face chiar tu, doar am spus-o. Il poti curata cu o solutie degresanta. Eu l-am curatat cu aditiv pentru curatat injectoare (cea care se pune in motorina). Le gasesti la benzinarii intre 100.000 si 200.000 lei.
*



OK, mersi. Deci imi trebuie o solutie degresanta sa curete mizeria ce e acolo.
Asta se imbacseste cumva de la mersul subturat, adica poate fi o cauza sa se acumuleze in el funingine, chestii de-astea?


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 5 Sep 2006, 14:07
Post #45


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Da prietene, daca mergi cu motorul subturat se tot aduna mizerii acolo si face un fel de amestec de pamant cu ulei (asta ca sa-ti inchipui cam cum arata). Este o electrovalva cu 2 supape care sunt actionate electric. Demontezi si cureti acolo toata mizeria, supapele se deschid amandoua (sunt prinse pe o tija impreuna), le poti deschide si tu cu mana sa sa poti curata gulerul.
Bafta multa !!!


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 5 Sep 2006, 14:20
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




Mersi mult de ajutor!
Salutare!


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Oct 2006, 17:40
Post #47


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Din pacate mi-a reaparut problema cu fluctuatul turatiei la relanti...
Am schimbat filtrul de motorina (aveam 13.000 km de cand a fost schimbat ultima data) si m-am gandit ca de acolo o fi problema...dar degeaba..
Filtrul de aer este schimbat de 3000 km...
Am curatat EGR...tot nimic...
Mentionez ca ralantiul fluctueaza si cu motorul cald si cu el rece...masina trege in sarcina bine, nu scoate fum deloc...
Consumul a crescut in oras cu aprox. 1 litru este undeva in jur de 9 acuma, iar inafara cu 0,7litri fiind in jur de 6...

Ceva sugestii???




--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Oct 2006, 10:40
Post #48


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am fost ieri la un atelier specializat pentru pompe de injectie si injectoare pt. a vedea o posibila cauza a trepidatiilor de la relanti care devin din ce in ce mai accentuate.
S-a pus testerul pe masina si mi-a iesit "presiune slaba la injectorul 1 si 4", s-a sters eroarea dupa care a trebuit sa ma plimb vreo 20 de min. cu masina in toate plajele de turatii adica de ka 1000 la 4000, dupa care s-a pus testrul din nou, eroarea nu a mai aparut.
Solutia lor este montarea unei valve regulatoare de presiune care costa 6ooRON... credeti ca ar putea rezolva aceasta valva problema mea?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meganer
post 22 Oct 2006, 19:43
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 239
Joined: 24 August 06
From: Bucuresti




Mi se pare ciudat. De ce sa montezi ceva care nu a fost prevazut initial de constructor? Nu se poate rezolva prin repararea/inlocuirea reperelor defecte? Care este cauza presiunii sczute la injectoare? Cum poate valva sa creasca presiunea (sau o scade si la celelalte injectoare)? Unde se monteaza?


--------------------
renault megane 2005 estate
Megane Estate 2.1 2005 Confort Privilege 1.9 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 22 Oct 2006, 20:52
Post #50


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Asa m-am gandit si eu..de ce sa pui ceva ce nu a avut motorul din fabricatie...
Se pune la iesirea din pompa...deci intre pompa si rampa...
Ei zic ca au montat aceasta valva pe mai multe motoare de acest fel si a rezolvat problema de fiecare data...
Oricum o sa testez si fiecare injector sa vad cum stau (au banc de teste)...
Acuma o sa pun si un injectorcleaner in rezervor sa vedem ... nu sunt adeptul acestor produse..dar...
Firma la care am fost mi-a fost recomandata niste prieteni care lucreaza in "lumea" auto ca fiind cei mai buni din Cluj...si oricum la ce masini am vazut la ei la reparat... cred ca se pricep putin..
O sa va tin la curent...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 24 Oct 2006, 13:46
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




QUOTE(cj98czh @ 22 Oct 2006, 21:52)
Asa m-am gandit si eu..de ce sa pui ceva ce nu a avut motorul din fabricatie...
Se pune la iesirea din pompa...deci intre pompa si rampa...
Ei zic ca au montat aceasta valva pe mai multe motoare de acest fel si a rezolvat problema de fiecare data...
Oricum o sa testez si fiecare injector sa vad cum stau (au banc de teste)...
Acuma o sa pun si un injectorcleaner in rezervor sa vedem ... nu sunt adeptul acestor produse..dar...
Firma la care am fost mi-a fost recomandata niste prieteni care lucreaza in "lumea" auto ca fiind cei mai buni din Cluj...si oricum la ce masini am vazut la ei la reparat... cred ca se pricep putin..
O sa va tin la curent...
*



Ai rezolvat problema? La mine trepideaza la relanti doar cand vrea ea, sunt perioade cand merge muuuulta vreme perfect, toarce ca o pisicutza, si cateodata se trezeste sa joace relantiul 50-100 de ture......Nu stiu de ce, am curatat EGR, dar atata i-am facut pana acuma........Am cumparat un injector cleaner, dar inca nu l-am pus, ca n-a mai facut figuri de vreo 2 saptamani si m-am gandit s-o las asa deocamdata.......
Dai si tu un semn dc ai rezolvat problema definitiv in vreun fel?
Mersi mult!


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Oct 2006, 14:22
Post #52


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am fost azi in reprezentanta Renault de aici si nu au gasit nimic...
Mi-au spus ca este de la motorina proasta...schimb motorina si ca se va rezolva..
Am vazut si eu testerul si nu arata nici o eroare...
Am vorbit cu inginerul care a pus testerul i-am spus ca am fost si pe la altii si ce mi-au spus aia, a zis ca valva aia nu face rau dar deocamdata sa o mai las sa vedem daca nu-si revine...
Am in schimb toate 4 bujiile arse si asta vreau sa o rezolv in dupa amiaza asta...
A pornit cand au fost -2 grade zilele trecute foarte usor...deci...
O sa te tin la curent...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 24 Oct 2006, 15:44
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




Ideea e ca nu face tot timpul, deci nu prea pare a fi din bujii, ca atunci ar juca relantiul mereu, ca ar merge in 3 pistoane (sau depinde cate bujii ai arse).
Mai plauzibila pare explicatia cu motorina proasta, da' io bag de la petrom de ceva vreme, si cand face cand nu, nu are o regula.
Stii cumva dc aditivul de curatat injectoare ii poate dauna? Am inteles de la cineva ca iti poate arunca mizeria din injectoare in intercooler, si atunci iti face mai mult rau decat bine......



--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 24 Oct 2006, 18:54
Post #54


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




La diesel bujiile au rol strict la pornire, adica devin incandescente, cresc temperatura in camera de ardere, iar dupa pornire se opresc...nu este ca la benzina unde dau scanteie permanent...
De aceea daca este cald afara si motorul are compresie buna poti sa nu sti ca sunt arse, exact ca si in cazul meu cand chiar daca erau arse pornea la sfert de cheie...
Am bagat Valvoline injector cleaner si parca este ceva mai bine...adica nu mai variaza decat cu 200-300 relatiul nu ca si inainte cand facea urat de tot, astept sa termin "lotul" asta de motorina si sa vedem dupa aceea...
Nu sunt adeptul acestor produse dar nu mai stiam ce sa-i fac...astea au marea "propietate" de a duce toata mizeria din rezervor in filtrul de motorina...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 25 Oct 2006, 08:44
Post #55


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Salut !!! Si eu am bujiile arse. Sa-mi spui si mie cat au costat daca le-ai schimbat. Din cand in cand mai trepideaza si la mine (cand merg subturat), imediat ma taxeaza, dar eu o rezolv prin turarea motorului pentru 2-4 secunde cam pe la 4-5000 rotatii si se linisteste. Eu am curatat electrovalva, intre timp am inlocuit un injector (a dat la tester), un furtunel care vine pe la electrocalva (o chestie scurta din cauciuc pe care am inlocuit-o cu un altul ceva mai lung sa nu ami am surpriza ca se va ma rupe ). Mai folosesc din cand in cand aditiv pentru curatat injectoarele. Nu cred ca-i face rau. Una peste alta nu mai am trepidatiile ....


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 25 Oct 2006, 10:55
Post #56


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Bujiile m-au costat 28 RON bucata (pret super bun obtinut de un amic care lucreaza la un magazin de piese, in mod normal sunt la 45-55 RON/bucata), montatul l-am executat eu deci 0 RON.... daca le puneam intr-un atelier manopera era de 20-30 RON...
Recomad sa ti le schimbi intr-un atelier specializat ca o sa-ti manance nervii bujia de langa pompa de injectie....
De cand am bagat aditivul tot mai putin se simt trepidatiile, deci poate o fi cum au spus si cei de la renault din cauza motorinei.....ramane de vazut...

P.S. Poti sa ti le verifici inainte....sa vezi exact care sunt arse...este foarte simplu...iei o sarma izolata si pui un capat pe + de la baterie si unul pe capul bujiei...daca face scantei mici bujia este buna, daca nu se intampla nimic atunci este problema...asta dupa ce in prealabil ai dat jos "caciulita" care vine pe capul bujiei...

Spor!!!

This post has been edited by cj98czh: 25 Oct 2006, 10:59


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
teal_c
post 25 Oct 2006, 15:19
Post #57


Ceva ani vechime in ale sofatului.


Group: Members
Posts: 252
Joined: 18 August 06
From: Bucuresti




Mda, de-aia sunt buni prietenii bine-pusi (in cazul tau la magazin). Poate la voi sunt mai ieftine, aici astia sunt in stare sa-ti ia piele de pe tine. Merci pentru indicatii. Am sa caut si eu sa-mi schimb bujiile , asta pana nu vine inghetul. Iarna trecuta n-am avut probleme cu pornirea chiar daca abia acum de curand am aflat ca sunt ,,moarte''.


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3L HP M/T 2WD PACK N-CONNECTA 2019 - B-Nr-XXX
Daca muncesti ca sa traiesti de ce te mai omori muncind?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 3 Nov 2006, 08:44
Post #58


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Am promis ca revin cu detalii....
Am pus o solutie de curata injectoare Valvoline, am schimbat motorina si de atunci tremuratul aproape a disparut, pot sa spun ca sunt zile cand nu face deloc deci probabil ca sunt pe calea cea buna...
Aaa si inca un lucru important consumul a scazut simtitor adica este aproape de valorile considerate de mine normale pt. masina asta..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mariusperniu
post 3 Nov 2006, 12:28
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 77
Joined: 6 January 06
From: Bucuresti




La fel am facut si eu, am pus un injector cleaner, am uitat ce marca era, ceva american oricum, si acuma merge foarte bine la relanti, toarce ca o pisicutza wink.gif
Nu stiu de consum, ca acuma la mine, cu frigul asta, am consumul mediu 8%, desi e adevarat, n-am mai iesit cu ea din Bucuresti de 3 luni, asa ca e cam normal sa fie asa mare, merg cu ea numai in oras..... blush.gif
O sa incerc sa o mai scot la cate o plimbare, macar la munte, desi cu serviciul asta........ mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 1.9dCi Expression 2003
Renault Megane Classic_Expression_1.9dCi 102CP_2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 6 Dec 2006, 16:46
Post #60


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Dupa aproape 2 luni de incercari cred ca am dat de capat cu tremuratul relantiului...

Am schimbat ventilul reglare presiune de pe pompa de injectie si de atunci relantiul sta frumos la locul lui...de fapt asta era piesa de care mi-a zis mesterul acela ca ar trebui schimbata..

Pret piesa 540 ROn + manopera si pus tester 50 RON
Piesa este fabricata de Bosch si are codul 0281002483

Se poate monta foarte usor si in fata blocului si anume, se da jos cea veche (este la capatul pompei de injectie) care este prinsa in 2 suruburi si se puna cea noua. Atentie ca cea noua nu vine cu garnitura si trebuie luata de pe cea veche.
Pun si o poza, dar scuze pt. calitate pt. ca a fost facuta in graba.

Attached thumbnail(s)
PIC.JPG ( Size: 8.49k ) Number of downloads: 2998


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:37
Dacia