Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot servodirectie ?

alexgeogabriel
post 19 May 2018, 21:06
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




De ceva timp cand plec de pe loc cu rotile bracate, se aude ca un zumzet, huruit, ca o vibratie, frecus, tremur, metal pe metal. Dupa ce motorul e cald, nu pare a se mai auzi. Ce ar putea fi? M-am gandit eu la tot felul de scenarii.


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 19 May 2018, 22:09
Post #2


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Trebuie sa dai mai multe detalii
-de unde se aude/zona?
-cat la % din cursa volanului trebuie sa faci ca sa poti reproduce sunetul?
-se manifesta numai intr-o directie? stanga/dreapta
-cu rotile bracate tragi frana de mana cat mai tare si incearca sa pleci de pe loc, dar faci in asa fel incat sa "scuturi" motorul ca sa poti produce vibratii in caroserie. Fii atent daca sunetul apare.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 20 May 2018, 06:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Mie mi se pare ca se aude de pe fata, se aude ca si cand ai intra pe sub un pod si ai zid langa de se propaga imediat zgomotul motorului inapoi, cel mai des parchez pe partea dreapta iar cand plec cu rotile bracate spre stanga, mai mult sau mai putin, cand le indrept spre dreapta sa zic ca se aude putin sau doar se propaga zgomotul, o sa verific mai atent.
Inteleg, tu intreband de cat de mult brachez rotile, ai da vina pe directie, cutie, pompa, in iarna am schimbat uleiul servo, dupa 10 ani, era la dunga minima si am zis sa il schimb cu totul, acum e la nivel. Tinand cont ca ies din parcare as zice ca e bracata roata spre final stanga.
La o adica m-am gandit la flanse, rulment de la flansa pentru ca ma apropii de schimbul lor, cu tot cu amortizoare daca fac o treaba, pentru ca le am la 50% pe fata si de vreun an, sunt cam ridicate 1 cm.
Pe de alta parte, vad ca zici sa o tin in frana de mana, m-am gandit si la tamponul hidroelastic sau cel de la cutie dar in cazul acesta ar trebui sa simt smucirea si sa aud loviri, sa zic ca de ceva timp daca nu eliberez foarte usor ambreiajul, simt o usoara smucitura si m-am gandit imediat la tamponul hidroelastic. Si nu e kitul de ambreiaj, tine jos, nu patineaza, nu nimic. Insa smucirea nu e permanenta ci doar la schimbarea vitezelor mici. Schimbatorul e fix, deci nu e tamponul de pe cutie.
Daca nu se mai aude cand s-a incalzit metalul, as da vina pe toba finala, cumva sa zornarie vreun strat desprins sau din cauza tamponului sa vibreze pe aluminiul acela izolant si practic, rotile fiind bracate, posibilitatea de a vibra e tot mai mare.

This post has been edited by alexgeogabriel: 20 May 2018, 06:14


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 20 May 2018, 07:39
Post #4


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ar fi bine sa fie ceva banal precum toba. Din problemele care le-am avut cu toba la alte masini a fost de la acele tampoane de sustinere care sunt si elastice sa permita tobei o putina miscare fata spate. Problema era ca atunci cand deveneau prea elastice incepea sa atinga pe dedesupt si sa vibreze in caroserie.
Poti verifica, misca de toba si vezi cat joc are.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 20 May 2018, 10:11
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Pai exact la acel suport in x ma gandeam, m-am uitat fugitiv sapt trecuta la el si mi s-a parut foarte crapat, cu multe fisuri, in ultima an doar era crapat dar tinea bine, o sa ma uit.

<span class='edit'>21 May 2018, 00:15:</span>
Nu are nimic suportul, nu e de acolo, e de la servo, rotesc maxim sau spre maxim de volan spre dreapta si se aude un huruit, la stanga maxim, un pic mai incet.
Detectasem zgomotul acesta in urma cu an si ceva dar nu i-am acordat importanta, eram ocupat cu altceva.

This post has been edited by alexgeogabriel: 20 May 2018, 23:15


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 24 May 2018, 16:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Si totusi zgomotul puternic vine de la toba finala, intra in rezonanta stratul de deasupra ce s-a desprins in partea de sus. Vine clar sunetul din spate, sunetul produs de pompa servo este mult prea mic.

This post has been edited by alexgeogabriel: 24 May 2018, 16:56


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:01
Dacia