Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Batai la puntea fata Laguna II, Posibil bucsele de la telescoape?

alexis28
post 6 Mar 2010, 14:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 March 10




Salut! Dragi prieteni posesori de Renault Laguna II(2002) sunt foarte nedumerit si va rog sa ma luminati! In decembrie 2009 am schimbat bucsile la bara stabilizatoare,ptr ca acolo era joc! Dupa nici o luna au reinceput bataile! Am fost din nou la service si am verificat-o iar si va spun cu stupefactie ca nu joaca nimic dar bate in denivelari de ma scoate afara din masina! Doar la amortizoare n-am umblat si tind sa cred ca bataile alea de acolo provin! Spuneti-mi va rog cum e sistemul la laguna 2 la amortizoare? Ce bucse sunt si rulmenti si ce poate sa joace! Amortizoarele par OK fiindca nu sunt curse dar pot sa stiu? Va rog luminati-ma ! Va multumesc!


--------------------
Renault Laguna 2002/expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marcel76
post 6 Mar 2010, 15:11
Post #2


membru


Group: Members
Posts: 146
Joined: 3 January 10




salutare.asa am patit si eu si au fost flansele din capat la telescoape.numai bine


--------------------
Renault laguna 2 1.9 dci 107 hp 2001 expression - BT 10
Renault Koleos 2011 150 hp automat 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PMG_tr
post 6 Mar 2010, 19:06
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 737
Joined: 14 January 09
From: Turnu Magurele




eu am acel zgomot doar in viraj cand dau in gropi, sau drum denivelat...daca am rotile drepte nu am nici un zgomot, numai bine


--------------------
Renault Laguna 2 1,9 DCI 74kw 2003 expresion - TR-04-CWY
NU FURA! Guvernul uraste concurenta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iglu
post 6 Mar 2010, 20:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 10 May 08




Am fost la reprezentață pentru o problemă asemănătoare și din discuțiile cu mecanicul a reieșit că amortizoarele pe Laguna sunt cam slabe pentru greutatea mașinii și la capăt de cursă apar bătăile de care spui și tu. Se întâmplă mai ales în curbele cu gropi sau pe piatră cubică.

This post has been edited by iglu: 6 Mar 2010, 20:13


--------------------
Renault Laguna II 2003 / 1.8 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PMG_tr
post 6 Mar 2010, 21:38
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 737
Joined: 14 January 09
From: Turnu Magurele




sa inteleg ca intra in categoria "asa face toate" ? deci singura varianta ar fi sa ii pun niste amortizoare mai rigide? multumesc de raspuns

6 Mar 2010, 21:43:
si totusi ma gandesc ca daca ar fi de la amortizoare nu ar trebui sa se auda si cand merg drept, pt ca la mine cand merg drept indiferent de viteza sau denivelari nu se aude nimic...

This post has been edited by PMG_tr: 6 Mar 2010, 21:43


--------------------
Renault Laguna 2 1,9 DCI 74kw 2003 expresion - TR-04-CWY
NU FURA! Guvernul uraste concurenta!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 6 Mar 2010, 22:14
Post #6


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




eu am avut slabite piulitele la flanse .....nu se vedeau cu masina pe elevator ...nu aveam nici un joc ....verificati acele piulite si cele de la amortizor sub capacul de la flansa (nu stiu cum sa ii spun, cea din capul amortizorului)
pentru cele de mai sus era sa schimb caseta de directie.....
Doamne Ajuta


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
itmanro
post 8 Mar 2010, 17:53
Post #7


Drive the Change


Group: Members
Posts: 201
Joined: 5 December 07
From: Baia Mare




Bataile de care spui tu sunt de la jugul motor. Eu am schimbat TOOOT inclusiv caseta de directie pentru asta, ca pana la urma sa dau jugul jos si sa observ care e buba. Jugul are niste bucsi de cauciuc pe o parte si pe alta, care NU SE POT schimba. Sunt incastrate. Si vorba ta, la deniverai si cu rotile virate se aude si simte de parca ar bate ceva rapid metal pe metal. De acolo e problema.

Rezolvare: Eu am dat jugul jos si m-am dus cu el la un nene care face bucsi si garnituri din cauciuc, si mi-a injectat cauciuc pe langa ele. Si surpriza . De 4 luni nu mai bate deloc.

Mentionez ca inainte de asta am schimbat tot. De la telescoape, la flanse telesco, rulmenti, bucsi bara stabilizatoare, bieleta G, bucsi antirului, pivoti dar degeaba. Dupa o saptamana iar batea. Acu ca am rezolvat jugul, nu mai bate. cool.gif cool.gif cool.gif

Multa bafta.


--------------------
Renault Laguna II Black 1.6 16V Autentique - MM 23 SBY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aster
post 9 Mar 2010, 09:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 2 March 10
From: Galati




aceeasi problema am avuto si eu cand am luat masina....se audea o bataie de metal pe metal....
am la mine in bloc un mecanic de la renault si mia zis ca nu este nimica de sperit ca trebuie schimbata bucsa de la tampon motor dreapta sus....
ma interesasem si ma ajungea piesa completa la reprezentanta in jur de 5 mil + manopera...
in schimb am gasit pe internet pe cineva care vinde numai bucsa fara piesa intreaga si ma ajuns 120 lei...si in 5min se monteaza....
daca vreti sa faceti comanda de bucse is original renault va dau nr baiatului care este serios....

This post has been edited by Aster: 9 Mar 2010, 09:31

Attached thumbnail(s)
index.jpg ( Size: 71.63k ) Number of downloads: 5470
index1.jpg ( Size: 127.67k ) Number of downloads: 5982


--------------------
Renault Laguna II 2002 - Dynamique - GL-25-BGU
George Bigu
Inspector Asigurari - Piraeus Insurance Broker (Galati)
tel: 0743.418.959
e-mail : bigu.george@gmail.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 9 Mar 2010, 10:03
Post #9


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




QUOTE(alexis28 @ 6 Mar 2010, 14:37)
Salut! Dragi prieteni posesori de Renault Laguna II(2002) sunt foarte nedumerit si va rog sa ma luminati! In decembrie 2009 am schimbat bucsile la bara stabilizatoare,ptr ca acolo era joc! Dupa nici o luna au reinceput bataile! Am fost din nou la service si am verificat-o iar si va spun cu stupefactie ca nu joaca nimic dar bate in denivelari de ma scoate afara din masina! Doar la amortizoare n-am umblat si tind sa cred ca bataile alea de acolo provin! Spuneti-mi va rog cum e sistemul la laguna 2 la amortizoare? Ce bucse sunt si rulmenti si ce poate sa joace! Amortizoarele par OK fiindca nu sunt curse dar pot sa stiu? Va rog luminati-ma ! Va multumesc!
*


ce ai mai facut ?


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 3 Apr 2010, 16:09
Post #10


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




Acum am inceput sa aud si eu batai pe partea dreapta, fata. Doar la gropi si denivelari. Am observat ca am tendinta sa dau cu partea dreapta mai des in gropi decat cu stanga, probabil subconstient ptr confort biggrin.gif . Ma duc saptamana viitoare sa vad de ce.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 3 Apr 2010, 19:47
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Am o intrebare si nu stiu unde sa o adresez, insa cred care legatura cu subiectul topicului, respectiv batai puntea fata. Cadrul sub formav de H pe care este pusa caseta de directie si bara stabilizatoare se prinde de sasiu prin doua bielete sub forma de "L". Cea de pe partea stanga cum te uiti la motor, se vede sub TRS, iar la mine pare a fi deteriorata......Am bagat o surubelnita si am vazut ca se misca destul de usor, iar intre cauciuc si fier este o distanta care nu cred ca ar avea ce cauta. Cea de partea dreapta se vede mai greu iar accesul este anevois.
Intrebarea este cum se numesc aceste doua piese, cat costa, cum se schimba si daca ar putea fi cauza acelor zgomote descrise mai sus. Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cris-x
post 4 Apr 2010, 17:04
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 17 February 10




poate cineva atasa o poza cu chestia magnetica ce vine montata pe discurile spate pt abs


--------------------
RENAULT LAGUNA2 2002 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 6 Apr 2010, 15:47
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut!.... nu ma ajuta nimeni cu piesa in forma de "L" a cadrului motor .......Multumesc!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 15 Apr 2010, 08:33
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut din nou !..chiar nimeni!!!!!!!!! Multumesc!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horia2008
post 16 Apr 2010, 09:30
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 176
Joined: 25 June 08
From: Timisoara




QUOTE(PMG_tr @ 6 Mar 2010, 21:38)
sa inteleg ca intra in categoria "asa face toate" ? deci singura varianta ar fi sa ii pun niste amortizoare mai rigide? multumesc de raspuns

<span class='edit'>6 Mar 2010, 21:43:</span>
si totusi ma gandesc ca daca ar fi de la amortizoare nu ar trebui sa se auda si cand merg drept, pt ca la mine cand merg drept indiferent de viteza sau denivelari nu se aude nimic...
*


Si eu am avut zgomote pe fata, cloncanituri infundate la oscilatii pe drum drept isi bataie infernala in viraj stanga pe denivelari scurte
Am schimbat bucsile de bara stabilizatoare si bieletele antiruliu si am scapat de prima gama de cloncanituri
Bataia infernala era de la amortizor, s-a dovedit a fi varza cand am vrut sa schimb flansa si rulmentul


--------------------
Renault Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koybudala
post 25 Apr 2010, 16:19
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 August 08




Hello, intrebarea mea s-ar putea sa aiba acelasi raspuns cu a lui Jordi, dar nu sunt sigur. Exista o bara subtire care leaga bara stabilizatoare de amortizor. Aceasta bara are la fiecare capat un "element" care nu il pot desface si nici nu stiu cum il cheama. are in capat un surub cu o piulita, care bineinteles ca se invart deodata, dupa care urmeaza un cauciuc si un "bulb" de metal in capat. Poate sa-mi spuna cineva cum se numeste si cum il dau jos ?

schita.JPG ( Size: 5.35k ) Number of downloads: 5414


--------------------
Renault Laguna II 2002 Dynamique 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 25 Apr 2010, 17:18
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut! Piesa la care faci tu referire este bieleta antiruliu. Pentru demontare este necesara folosirea unui cleste (ceva in genul unei chei franceze, insa subtire) pe care o bagi intre amortizor si piulita, si cu care strangi surubul pentru a nu se invarti iar cu o alta cheie desfaci piulita. Unele modele de astfel de piese au o taietura pentru a o putea prinde cu o cheie.
Eu ma refeream la piesa care prinde cadrul "H" de motor. Oricum multumesc de atentie. Numai bine .


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_maf2007
post 25 Apr 2010, 18:34
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 23 September 09
From: Iasi




bucsile la brat(fata) sunt greu de schimbat? trebuie vreo presa ceva? ca as vrea sa incerc fata mecanic..pe un canal.


--------------------
renault laguna II 1.9dci 2002/ 1.9dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dondan
post 25 Apr 2010, 18:35
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 200
Joined: 25 October 08
From: oradea




Salut.Înainte de a schimba bielete, tampoane brat motor si multe altele verificati bara stabilizatoare sa nu aiba uzura ca atunci degeaba puneti bucsile noi pentru ca fiind bara uzata bucsile nu se strang pe ea.


--------------------
Renault Laguna 2 Laguna 2 privilege estate 2005 - BH 70 DON
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b_gabi
post 25 Apr 2010, 20:49
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 28 October 06




Bieletele antiruliu se pot bloca la strangere cu un inbus. @jordi ce spui tu nu este bieleta anticuplu? Ia da un ochi pe aici. Poate te ajuta cu ceva.

This post has been edited by b_gabi: 25 Apr 2010, 20:51


--------------------
renault laguna 2 2001 Privilege 1,8 I 16V - AG 70 BUB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 25 Apr 2010, 21:07
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Multumesc......dar nu. Nu este bieleta anticuplu care are alt rol si alta pozitie. Eu ma refer la doua piese in forma de L cu care se prinde cadrul H de caroserie. Piesa de pe partea stanga se vede f. bine sub TRS, iar in poza indicata nu apar decat gaurile de prinderi pe laterale (colturile din spate). Bafta!


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costi75
post 25 Apr 2010, 23:02
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 8 June 09
From: craiova




Salut,in urma unei deplasari pe drumurile patriei recent bombardate m-am ales cu un scartait deosebit de puternic la roata stanga fata(asemanator cu cel facut de unele Oltcituri).Scartaitul dispare complet pe vreme ploioasa wacko.gif
Are cineva idee ce ar putea scoate sunetul asta?Multumesc.

This post has been edited by costi75: 25 Apr 2010, 23:03


--------------------
Renault Laguna2 2001 1,6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_laguna
post 26 Apr 2010, 06:48
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 439
Joined: 18 December 06




salut.
ca sa nu mai deschid alt topic, pe scurt: cand plec cu masina de pe loc, la roata stanga fata, se aude un cloncanit, ca si cum s-ar freca 2 table una de alta.
a mai intalnit cineva problema asta?


--------------------
VW Passat 3C 2006 - OT-03-VTG
VW Passat 3C-2006, 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex_maf2007
post 26 Apr 2010, 07:21
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 216
Joined: 23 September 09
From: Iasi




vlad..daca sunetul este cum a fost si al meu este rulmentul...


--------------------
renault laguna II 1.9dci 2002/ 1.9dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vlad_laguna
post 26 Apr 2010, 08:48
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 439
Joined: 18 December 06




este un cloncanit si apare numai la plecarea de pe loc si la viteze mici.


--------------------
VW Passat 3C 2006 - OT-03-VTG
VW Passat 3C-2006, 140 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vali1971ro
post 26 Apr 2010, 09:14
Post #26


---------------------


Group: Members
Posts: 654
Joined: 8 May 06




continui si eu cu problema mea...troncanit (zici ca acu' se rupe) dreapta fata . se aude foarte tare cand iau viraj stanga pe piatra cubica sau pe drum cu denivelari. la drum drept se aude , dar mai incet si tot pe drum cu denivelari.
schimbat bucsi bascula , pivot , bieleta +cap bara (toate cam acu' 25000km) bieletele antiruliu -300km, verificat piulita telescop...flansa a mai ramas neumblata .... alte idei? (deci nu bate "discret" , pur si simplu troncane de ma da afara din masina)


--------------------
. . .
"diferenta dintre un critic si un creator este ca cea dintre bou si taur" Teophile Gautier
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
renodood
post 26 Apr 2010, 11:17
Post #27


Sofer dement


Group: Members
Posts: 1.988
Joined: 23 November 08
From: Bucuresti




La mine zgomotele au fost identificate ca provenind de la bieleta de la puntea stabilizatoare(?), 90 RON+manopera.


--------------------
Renault Laguna 2 Grandtour 2002 1.9 DCi 107Cp Autentique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihaicc
post 26 Apr 2010, 15:37
Post #28


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 April 09




si eu am troncanitul ala pe partea dreapta.se aude la viraje si la denivelari.am fost azi la service si mi-au zis sa schimb bieletele de la directie ca au un joc si daca se repeta zgomotul sa schimb planetara dreapta.o planetara nu este decat 2000 ron sad.gif si nu as vrea sa o schimb daca nu este nevoie.din ce citesc aici majoritatea avem aceiasi problema dar fiecare are alta solutie

This post has been edited by mihaicc: 26 Apr 2010, 15:40


--------------------
renault laguna 2.2 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
koybudala
post 26 Apr 2010, 17:14
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 August 08




Hello, intai mersi mult de raspuns, credeam eu ca e bieleta antiruliu, ca la dacie am scos-o de cateva ori, dar acolo era mai usor. Cu bataia poate va pot ajuta si eu putin. La mine a inceput o bataie acum vre-o 6 luni. Mai inati doar in curbe, apoi si pe drum drept, dupa aceea incontinuu si foarte intensiv. Daca treceam de 100km/ora ziceam ca se rupe masina in doua. Bineinteles ca am fost si la mecanici si n-au gasit nimic. Adica da, mi-au zis sa schimb rulmentul de la roata, dupa aceea cel din capatul amortizorului cu tot cu flansa, amortizorul, cam tot ce e pe acolo, si n-a ajutat nimic. Acum doua saptamani s-a rupt in sfarsit ceva, ca deja eram curios ce se va rupe. S-a rupt arcul. Precizez ca bataia avea frecventa invartirii rotii, si se auzea ca o bataie puternica de ciocan in ceva de fier. Poate va ajuta experienta mea, poate nu. Ironia e ca neputand pana acum sa schimb arcul din cauza locului unde s-a rupt, habar n-am daca el batea.


--------------------
Renault Laguna II 2002 Dynamique 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jordi
post 26 Apr 2010, 17:19
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.185
Joined: 25 March 10
From: Ploiesti




Salut!@costi45........scartaitul provine de la o bucsa..f. probabil. Pune un prieten sa miste masina si tu asculta de unde vine zgomotul. Si da...... zgomotul dispare pe ploaie pentru ca vremea rece si apa rece (daca ajunge la piesa respectiva) rigidizeaza cauciucul, astfel ca nu mai scartaie. Bafta!

This post has been edited by jordi: 26 Apr 2010, 17:20


--------------------
ex. Renault LAGUNA II 1,9 dci, 120hp 2004 Expression - PH-XX-XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 01:47
Dacia