Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Drumul intre Lugoj si Timisoara, se mai lucrezaza?

argon
post 14 Sep 2005, 10:41
Post #1


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Trebuie sa ajung la Timisoara Via Lugoj, intrebarea este cum e drumul intre Lugoj si Tm, se mai lucreaza, mai sunt stopuri?
Sau mai bine sa ma duc pe la Buzias..?

Multumesc


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
victor23ro
post 14 Sep 2005, 10:44
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 10 May 05
From: Timisoara




cel mai bne mergi prin Buzias , altfel risti "multe" stopuri...si gropi....


--------------------
daewoo tico - TM
Sa traiti, ... bine ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 14 Sep 2005, 10:59
Post #3


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




Clar prin Buzias e mai bun. Prin Recas doar daca vrei sa cumperi ceva vin.


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 14 Sep 2005, 11:05
Post #4


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Multumesc la timisoreni de sfaturi..ar mai fi o problema..

De la Metro ala vechi din Tm, dinspre Belgrad, cum ajung cel mai usor la iesirea spre Arad?
As dori niste indicatii..
Multumesc


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RIon
post 14 Sep 2005, 11:06
Post #5


pasionat


Group: Members
Posts: 2.835
Joined: 22 May 04
From: CJ




sa scrie cine stie precis, cine a fost in ultimele saptamani pe acolo!


--------------------
Skoda Octavia 2 2005, TDI 160CP 2008, Ford Focus 115 CP - de CJ
www.raresion.ro
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 14 Sep 2005, 11:06
Post #6


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




NU merge prin Recas, ca e naspa! Prin Buzias e cel mai bine, nu exista decat un singur stop intr-un sat (am un lapsus acum 022.gif ) in care se lucreaza la un pod, iar drumul desi este cu denivelari e incomparabil cu ce e pe Lugoj - Timisoara via Recas.

Am fost weekendul trecut pe acolo (prin Buzias), recomand.

This post has been edited by Illusi0n: 14 Sep 2005, 11:07


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b64chr
post 14 Sep 2005, 11:20
Post #7


Moderator incepator


Group: Moderatori
Posts: 1.004
Joined: 17 December 04
From: Buzias, Timis




QUOTE(argon @ 14 Sep 2005, 12:05)
De la Metro ala vechi din Tm, dinspre Belgrad, cum ajung cel mai usor la iesirea spre Arad?
*


O tii drept inainte pana dai de un giratoriu. Acolo o iei pe a doua strada si mergi inainte pana nu se mai poate (ca sunt liniile de tren). Faci dreapta, lasi in stanga gara, si urmatoarea strada la stanga. O tii inainte pana la o intersectie mare (al treilea semafor) de unde pleaca multe strazi si o iei pe a doua la stanga. Asta e Calea Aradului. Oricum, sunt indicatoare.

This post has been edited by b64chr: 14 Sep 2005, 11:21


--------------------
Dacia Solenza 2003 / Skoda Octavia 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
haiducro
post 14 Sep 2005, 12:14
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 21 May 04
From: TM




QUOTE(b64chr @ 14 Sep 2005, 11:20)
O tii drept inainte pana dai de un giratoriu. Acolo o iei pe a doua strada si mergi inainte pana nu se mai poate (ca sunt liniile de tren). Faci dreapta, lasi in stanga gara, si urmatoarea strada la stanga. O tii inainte pana la o intersectie mare (al  treilea semafor) de unde pleaca multe strazi si o iei pe a doua la stanga. Asta e Calea Aradului. Oricum, sunt indicatoare.
*


Ca sa-ti fie mai usor , nu te baga in sensul ala giratoriu ci mergi drept in fata, iar la urmatorul semafor faci la stanga si dai drept la gara. La semaforul de la gara faci dreapta si apoi, la urmatorul faci stanga si treci pe sub un viaduct. Apoi mergi drept in fata pana ajungi la al treilea semafor de care spunea b64chr


--------------------
Renault Scenic II 1.9 dci 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bomicabomic
post 14 Sep 2005, 21:20
Post #9


Ex-membru DaciaClub


Group: Members
Posts: 1.072
Joined: 7 September 04




Am fost duminica si am luat-o pe Lugoj-Recas-Tm. Vraiste drumul, in conditiile in care ploua. O gramada de gropi, o gramada de semafoare ca sa nu mai vorbesc de coloane interminabile si de smecheri care nu respectau semafoarele si se bagau ca idiotii, blocind efectiv traficul.Cred ca am facut 56 km sau citi sunt in 2 ore si ceva. mad.gif
La intoarcere, am venit pe TM-Buzias-Lugoj si pot spune ca drumul este bun. Are unele denivelari, dar n-are gropi.

This post has been edited by bomicabomic: 14 Sep 2005, 21:21


--------------------
x x - x
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
walleye
post 16 Sep 2005, 11:21
Post #10


Membru


Group: Banned
Posts: 159
Joined: 28 June 05
From: Timisoara




presupunere: vii dinspre deva

decit s-o iei spre lugoj, ia-o spre arad si fa stinga la lipova spre timisoara
drumul e cu denivelari dar gropile au fost astupate. cu exceptia citorva portiuni
scurte (max 300 m in total) poti merge cu 90 la ora lejer fara sa-ti rupi masina ceea
ce nu se poate spune nici despre lugoj nici despre buzias. vorbesc de drumul lipova
- timisoara.

acum or sa vina unii sa zica, cum dom'le, eu merg cu 120 la ora pe buzias. asa-i. va
cred ca mergeti. se poate si pe lipova merge cu 120. chiar cu 140 sau mai mult
precum un berbec care m-a depasit inainte de intrarea in fibis. l-am prins 500 de
metri mai incolo cu janta indoita si pana de la gropile de la intrarea in sat (ala-i unul
din locurile unde e cazul sa incetinesti serios, citiva metri din aia 300).

avantaje: pina la lipova mergi pe arad care e ok, cam aglomerat citeodata. de la
lipova spre tm drumul e practic gol, cite un camion, tractor, combina sau caruta
ratacite. si e frumos. zic eu. cu doi oameni si bagaje in masina, mers ~constant cu
80 la ora (si in localitati pe arad, mea culpa, dupa lipova nu mai poti din cauza
de vaci, giste si gaini) am ajuns in fix 3 ore cu un consum mediu de 6.5 /100 si
incomparabil mai relaxat decit daca o luam prin lugoj.

vezi ca la un moment dat vin niste intersectii cu alte drumuri judetene. tu sa tii pe ala
care zice ca-i spre alios. de fapt la ultima tura pe acolo (duminica) am vazut ca au
pus si indicatoare cu timisoara dar paralele cu drumul asa ca sint cam ambigue.


--------------------
Alco Century 628 - Monon 404
nu hraniti moderatorii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Jack Daniel's
post 16 Sep 2005, 14:23
Post #11


MEMBRU DE LA INCEPUT!


Group: Members
Posts: 2.010
Joined: 26 October 03




Drumul Lugoj-Timisoara e un dezastru ! Spre Arad e usor ca ai indicatoare ! Si ia un cd cu manele sa iti fie mai usor pe drum .


--------------------
. . .
Multi membri, putini oameni!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiu
post 29 May 2006, 15:21
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 14 January 06
From: .




Nu va aventurati pe traseul Lugoj Recas Timisoara ca ii teroare mai bine mergeti pe Lugoj Buzias Timisoara.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 - .
"Un fleac, m-au ciuruit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 29 May 2006, 16:05
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Dumnezeule, drumul ala nu va fi gata niciodata... Nu cred ca imi poate explica cineva vreodata cum un drum (pe deasupra si E, 70 mai exact) de 50 de km, fara nici o dificultate de relief, cu posibilitati de largire prin toate satele, poate sa zaca in aceeasi stare de nenorocire de macar 2 ani jumatate de cand s-au apucat de el, cu ditamai fondurile ba japoneze, ba europene, ba romanesti, basca in ditamai Banatul...

Rusine sa va fie!!!!

Huoooo!!!


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eugeniuz2004
post 30 May 2006, 22:40
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.004
Joined: 13 August 04
From: Iasi




QUOTE(ursul-alb @ 29 May 2006, 18:05)
Dumnezeule, drumul ala nu va fi gata niciodata... Nu cred ca imi poate explica cineva vreodata cum un drum (pe deasupra si E, 70 mai exact) de 50 de km, fara nici o dificultate de relief, cu posibilitati de largire prin toate satele, poate sa zaca in aceeasi stare de nenorocire de macar 2 ani jumatate de cand s-au apucat de el, cu ditamai fondurile ba japoneze, ba europene, ba romanesti, basca in ditamai Banatul...

Rusine sa va fie!!!!

Huoooo!!!
*




Ba e foarte simplu!

Banatu-i fruncea! (a se citi fruntea in limba romana)
si la gropi trebuie sa fie! tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd 2008 SW BEST - IS-96-AEU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fiu
post 3 Jun 2006, 14:25
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 66
Joined: 14 January 06
From: .




Nu uitati ca si pe vremea lu' Ceasca ca si acuma toti banii care se aduna din taxe si impozite au ajuns sa refaca infrastructura din alte zone ale tarii ( Moldova, Oltenia ) asa ca MUCLES .


--------------------
Renault Symbol Fidji 2006 - .
"Un fleac, m-au ciuruit!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihail75
post 4 Jun 2006, 10:21
Post #16


mihail


Group: Members
Posts: 466
Joined: 12 October 03
From: Iasi




au refacut si astia cum trebuie un drum in Moldova (Bucuresti-Bacau-Iasi). veniti sa vedeti si alte drumuri nationale din zona de est, nu e chiar asa cum se spune.
inchei aici offtopicul (nu am nevoie de raspuns) si propun mutarea la Starea drumurilor.

This post has been edited by mihail75: 4 Jun 2006, 17:16


--------------------
Dacia Logan Laureat 1.4 MPI - Is-YY-XXX
mihail, fost cu Logan Laureat 1.4, acum cu Opel Astra Sedan 1.6
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 4 Jun 2006, 15:09
Post #17


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




Poate ma lamuresti si mine cine repartiza banii, unde ii repartiza, cine asfalta pe timpu' guvernarii PSD. (Seche cumva?)


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bendix
post 5 Jun 2006, 07:27
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.005
Joined: 10 November 04
From: Timisoara.RO




QUOTE(eugeniuz2004 @ 30 May 2006, 23:40)
Ba e foarte simplu!

Banatu-i fruncea! (a se citi fruntea in limba romana)
si la gropi trebuie sa fie!  tongue.gif
*



Eu sunt din Timisoara si va spun sincer, situatia e tragica. excl.gif

Nu numai pentru timisoreni, ci pentru toti care se numesc romani. Nu este vorba de vreun drum judetean (desi nici acestea nu ar trebui sa fie in asemenea stare). Este vorba despre E70, care ar trebui sa fie culoar european. Rusine ! sad.gif


--------------------
Dacia Logan Ambiance - 2005 - TM10### , alb arctic
In mileniul III automobilele vor merge cu apa sau nu vor merge deloc !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Jun 2006, 07:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Am fost in acest weekend plecat Timisoara-Arad-Oradea-Cluj si retur. Cand m-am intors in Timisoara nu m-am putut opri sa remarc diferenta de calitate a drumurilor... trista situatie, ca la noi in Banat la nimeni... degeaba spun unii ca fondurile stranse in zona sunt redistribuite in tara si de-aia n-are Ciuhandu bani sa faca drumurile. Am intrat pe niste portiuni proaspat refacute in zona Circumvalatiunii - sunt cumplit de denivelate, inacceptabil pentru un asfalt recent asternut! Nu exista nici o garantie a lucrarilor care se fac. Iar drumul spre Lugoj prin recas, Sustra, Izvin e de cosmar... Pene, jante indoite, benzi de rulare zburate (la camioane) - cam asta e la ce te poti astepta. Cu atat mai dificil cand ploua. Si dupa o ploaie de cateva zile cum a fost cazul zilele astea, drumul e vizibil mai degradat, cu gropi mai largi si mai adanci. Nu va lasati dusi de val, cand iesiti de pe vreuna din portiunile acelea late si netede de drum, reduceti viteza pentru ca urmeaza tot soiul de capcane!


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Jun 2006, 08:30
Post #20


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Am ajuns la concluzia, ca nu are rost sa rup masinile pe ruta Deva-Tm via Lugoj, asa ca desi ocolesc, merg prin Arad, recomand si la altii..drumul e OK.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bion
post 5 Jun 2006, 08:43
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.711
Joined: 1 May 04
From: TM




Si broscoiu de Ciuhandru e pus pe capatuiala in mandatul asta nu mai face nimic decat sa aranjeze contracte ptr. firma lui jr.(vezi scandalul cu Kaufland).S-a certat si cu vechiul lui partener de manarii Rdoslav si l-a mazilit. Te apuca greata... icon_mrgreen.gif

Cu stima bion


--------------------
Dacia SLZ Scala 2003 - TM54
Crăpa-le-ar Domnul ficații
Și setea ogoi-le-ar cu venin,
Căci n-au păreche-n lume blestemații
Crîșmarii care toarnă apă-n vin !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rkillera
post 5 Jun 2006, 08:45
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 211
Joined: 7 August 05




QUOTE(Victorine @ 5 Jun 2006, 08:40)
... Am intrat pe niste portiuni proaspat refacute in zona Circumvalatiunii - sunt cumplit de denivelate, inacceptabil pentru un asfalt recent asternut! Nu exista nici o garantie a lucrarilor care se fac.


Intradevar e denivelat, dar in mare parte din cauza unor capacele din metal de aprox 20 cm diametru pe care nu le acopera cu asfalt. Sunt destul de dese, stie cineva la ce sunt bune?

De unde stii ca nu exista garantie ???


--------------------
Renault Megane II 2005 Estate
Confort Expression 1.6 + clima, 08.2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 5 Jun 2006, 09:26
Post #23


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.454
Joined: 1 November 04
From: sat




Ca sa nu mai vorbim de faptul ca trecerile la nivel cu liniile de tramvai sunt toate vraiste, asfaltul pe care l-au turnat azi il rad iarasi maine, lasa santurile alea-n drum zile intregi si nu iau nici o masura sa fluidizeze circulatia cand asfalteaza. Cine dracu' a mai pomenit sa asfaltezi toate drumurile de acces spre o zona a orasului in acelasi timp?!

Drumul Timisoara-Lugoj e praf si pulbere, e plin de gropi via Recas si plin cu denivelari via Buzias (si au mai aparut si gropi in ultima vreme). Timisoara - Deva il fac numai via Arad. Pentru o diferenta de 50-60 km nu merita sa stric suspensiile.


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victorine
post 5 Jun 2006, 09:32
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.983
Joined: 20 April 05
From: Timișoara




Hai sa fim seriosi!... Crezi sincer ca vine cineva dupa ei sa ii intrebe de ce e denivelat, de ce sare asfaltul pe langa bordura, de ce la 10 zile dupa ce au asfaltat vin si fac un crater, dupa care astupa dupa ureche (daca mai astupa), ca ba iese prea moale si se scufunda portiunea respectiva, ba ramane un delusor ca tre' sa treci peste el cu 20 la ora ca sa nu-ti sara inima din piept... Si astea sunt exemple de defecte care apar dupa 1 saptamana - 2 luni, nu vorbim de la un an la altul... Timisoara este un vesnic santier de drumuri. Culmea! Aceleasi drumuri! Le refac in fiecare an. Si mai si lucreaza in zilele lucratoare pe la 8 dimineata sau intre 12 si 16... de ce nu-i trage nimeni la raspundere? Simplu. pentru ca angajatorul nu plateste cu banii lui. Plateste cu banii mei si ai tai. De aia pe mine ma arde situatia asta. Si e vorba de drumurile din toata tara, inclusiv de E70, ca sa fim on topic, nu doar de Timisoara. Platim si eu si tu Rovigneta si taxe de drum incluse in pretul benzinei de Basescu si impozite, platim suspensii, directie, cauciucuri si naiba mai stie cate. Mie unul imi place sa stiu pe ce dau banii, de aceea spun ca nu-i verifica nimeni, pot sa lucreze cat de prost pot ei. Muncind cu necalificati, manual, iese ce iese. Adevarul este ca la drumarii astia parca n-ar exista nici un departament de control al calitatii, la fel cum nimeni nu pare sa tina vreo evidenta prin primarii a banilor bagati in gropi.
Asa ca DA, chiar cred ca drumarii si podarii nostri sunt un CAP care lucreaza cu necalificat sau recalificati pe care ii doare in cot de calitate, asteapta sprijiniti in coada T-ului in miros de bitum fierbinte, in soare, sa treca timpul ca sa mearga leafa. Cred in ceea ce vad. E in fiecare zi in jurul nostru.

This post has been edited by Victorine: 5 Jun 2006, 09:37


--------------------
Toyota Auris Touring Sports HSD 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smeagol
post 5 Jun 2006, 09:36
Post #25


Membru ...


Group: Members
Posts: 238
Joined: 18 November 05
From: Timisoara




Mai oameni buni, nu inteleg de ce va agitati in halul asta ?
Drumul E70 este in constructie de vreo trei ani, centura de vreo trei la fel, nu v-ati obisnuit cu situatia ?


--------------------
Dacia Logan Ambition 2006, 1.6 MPI - TM 10 ???
"Ai grija ce-ti doresti. S-ar putea sa capeti."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Jun 2006, 09:42
Post #26


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Da, e in constructie, sa vezi seara baietii cu bidoanele la marginea drumului..motorina din belsug, isi fac concurenta unu altuia.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:46
Dacia