Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

33 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

help,schita bucsa teflon caseta directie, mare nevoie

Hack
post 7 Dec 2009, 15:27
Post #61


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Din cate stiu eu caseta se prinde in 2 suruburi.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axelinooo
post 7 Dec 2009, 22:05
Post #62





Group: Members
Posts: 351
Joined: 3 September 08
From: Iasi




Dap! In 2 suruburi se prinde de cadru motor. dar pana la caseta e mult de lucru ... masina sa stea pe un elevator.... , jos cu rotile, jos scut motor, desfaci coloana de directie de caseta (asta in interiorul masinii pe la pedale pe acolo) , apoi capete bara, desfaci cadru motor pentru a scoate caseta mai usor! se poate scoate si fara a desface cadru motor dar foarte greu! Cam asa o fost ordinea desasamblarii cand am fost sa imi reconditionez caseta!
O seara placuta!

P.S. grija mare la volan ... risti sa ajungi sa iti rupi pamblica de la airbag!
Din greseala poti sa il rotesti cu o tura si ... Vorbesc din proprie experienta, la prima tentativa de a reconditiona caseta. tongue.gif


--------------------
Renault Scenic II -2008-Confort Expression 1.5 dci 106 CP (78KW) // Megane - 2004 - 1.5 dci 82 CP (60KW) - IS-88-ACS // ex Clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgik_rad
post 9 Mar 2010, 13:03
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 March 10




meghitzanu .. cum iau si io legatura cu tine ??? un email cv un messenger cv vreau sa te intreb cate ceva pls astept rasp biggrin.gif ms frumos


--------------------
Renault Megane 2005 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 17 Mar 2010, 18:35
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




Astazi am fost si eu la Targoviste sa reconditionez caseta de directie si am profitat de ocazie sa schimb si bucsile de la cadrul motor. Rezultatul este uimitor. Liniste totala.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dl_io
post 17 Mar 2010, 19:14
Post #65


membru marcant


Group: Members
Posts: 409
Joined: 17 December 07
From: IASI




Am vazut ca au inceput sa apara bucse pentru cadru motor . Pe tine cat te-au ajuns ?


--------------------
renault megane 2004 1.5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 17 Mar 2010, 20:25
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




salutare tuturor
am si eu o problema legata de directie, banuiesc ca tot caseta. totodata mai este ceva, o bataie de fier pe fier- la denivelari mai accentuate, care o am de la cca 22000km, masina acum avand vreo 60000km. la vremea aceea, in 2007 am fost cu masina la service Renault Filaret, iar gentlemanii de-acolo la insistentele mele au iesit cu masina pe strada si au constatat ca bate coloana (asta au zis ei), ori s-a uzat ceva la ea. cum masina avea deja 22000km si garantia era pana la 20000 mi-au dat si pretul: era aproximativ 70 mil cu montaj si tot ce mai trebuia. intrebarea mea este: se poate reonditiona in vreun fel si aceasta coloana de directie? legat de pretul casetei noi, am gasit- la Karma cu 890 RON de la un producator...GKN. ce parere aveti, merita inlocuita sau reconditionata?
multumesc


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 17 Mar 2010, 20:29
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Reconditionata CLAR. Iese mai buna ca una noua.

Vezi trami.eu si ce am discutat in paginile anterioare.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 17 Mar 2010, 20:34
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




am stat calare pe discutii; insa nu gasesc nimic de coloana;


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johnny
post 18 Mar 2010, 09:55
Post #69


Membru


Group: Members
Posts: 185
Joined: 20 February 04
From: Pitesti




pt. moreinffo: am un trancanit pe fata care se manifesta pe drum de tara si acum mai nou cam prin toate gropile intilnite in drumurile noastre. ca sa il elimin am inlocuit bielelete de directie si flansele cu tot cu rulmenti. mai mult, am fost la Targoviste la dl. Traian au tras au impins ne-am plimbat 30 min. n-au gasit nimic la caseta. La AMAT service Renault mi s-a spus ca ar putea fi vorba de coloana de directie iar pretul ei este de vreo 80 mil. as fi foarte interesat poate reusim sa gasim pe cineva care reconditioneaza coloane de directie, am inteles ca in interiorul ei ar fi vreo 2 lagare...ma rog destul de complicate.

O alta varianta ar putea fi bucsele de la cadrul motor care se uzeaza mai greu..iar eu n-am decit 40 000km.

This post has been edited by Johnny: 18 Mar 2010, 09:56


--------------------
Renault Megane Estate 1,9 dci 2006, Trabant 601 S de Luxe 1988
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
panavision
post 18 Mar 2010, 14:29
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 256
Joined: 18 May 04
From: Bucuresti




QUOTE(dl_io @ 17 Mar 2010, 19:14)
Am vazut ca au inceput sa apara bucse pentru cadru motor . Pe tine cat te-au ajuns ?
*


Momentan bucsile de la cadrul motor se gasesc doar in varianta reconditionata. Exista la bursa. La Renault se vand doar impreuna cu cadrul motor la pretul de 2600 RON. Codul acestor piese este 8200275524, dar nu se gasesc sa le comanzi separat. Nici la Renault nici la alte magazine de piese.

Referitor la reconditionarea coloanei de directie eu as zice ca nu este cazul de asa ceva. Si mie in service cand am reclamat zgomote la trecerea peste denivelari la viteza mica (inca de la 20.000km), mi s-a spus ca este coloana de directie de vina si ca asa este la Megane 2. Si m-am impacat cu aceasta idee pana ieri cand am reconditionat caseta de directie. Si s-a facut liniste totala.


--------------------
Volkswagen E-Golf 2018 / 136CP - B-30-SXT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 18 Mar 2010, 21:20
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




multumesc tuturor.
deci nu sunt singur:)
cred ca il voi vizita pe Nea Traian curan; bielete, capete de bara le-am mai schimbat dar zgomotul sta bine merci


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 20 Mar 2010, 20:58
Post #72


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Buna seara!
In urma cu doua zile, dupa ce am studiat cam tot ce tine de caseta de directie pe acest forum, am facut ce pana acum nu a spus nici un posesor de megane 2 ca afacut, si anume:
- am mers la un prieten la service si am desfacut partea dreapta la caseta de directie(capat de bara, bieleta, burduf bielete) si am scos multdiscutata bucsa de teflon afara;
- dupa ce am examinat-o nu mi s-a parut sa aiba mare uzura, desi avea joc destul de maricel din caseta;
- am mers cu ea si am cumparat doua garnituri circulare cu grosimea de 4 mm, le-am pus in canelurile de pe bucsa, am umplut cu vaselina cutia si am montat bucsa la loc;
- dupa ce am umplut cu vaselina si in exteriorul bucsei, am montat totul la loc, si dupa cum ma asteptam nu mai este joc la caseta, zici ca este noua;
- am reglat directia si asta a fost tot - adio zgomote, troncaneli si joc la directie.
Astept sa vad cum se comporta in timp toata lucrarea, dar nu cred ca o sa-si faca joc in curand pentru ca dupa cum cita cineva pe un mecanic de la Targoviste(care reconditioneaza casete) ,,caseta de directie de la Megane este NETERMINATA", si se referea la faptul ca desi are doua lagare pentru garnituri, nu are aplicate garniturile pe bucsa.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 21 Mar 2010, 15:43
Post #73


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




mimo,
Poti da mai multe detalii, eventual poze? Sunt sigur ca multi useri ar aplica "metoda" ta.
"am cumparat doua garnituri circulare cu grosimea de 4 mm" - de unde? ce pret?
Ce fel de vaselina ai folosit? Ce cutie ai umplut?
Cati km ai facut pana acum? Vezi o schimbare in rau?


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tossi
post 21 Mar 2010, 17:46
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 969
Joined: 25 April 06
From: Bucuresti




Cred ca a cumparat doua O ring-uri, de 4 mm, cu diametrul interior putin mai mic decat cel al bucsei originale...


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 2004 - B6SSSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 21 Mar 2010, 19:21
Post #75


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Buna!
Ce pot sa va mai spun sunt urmatoarele:
- am umplut cu vaselina ,,caseta" nu ,,cutia" si imi cer scuze pentru eroarea ce a fost produsa;
- am folosit vaselina normala cumparata din magazin;
- garniturile folosite m-au costat 2 lei bucata, si le-am cumparat de la un magazin unde se gaseau si curele, cuzineti, rulmenti;
- pentru a le cumpara am mers cu bucsa si dupa ce am masurat cu sublerul interiorul canelurilor de pe ea am cumparat de mai multe grosimi(3, 3,5 respectiv 4 mm) nestiind cu care din ele voi putea pune bucsa la loc in caseta;
- fotografii nu am facut si acum nu mai am cum sa fac dar va pot spune ca eu m-am inspirat din fotografiile facute de MAGHITZANU, dupa ce a fost la Targoviste pentru rectificarea casetei, fotofrafii ce se gasesc pe acest topic la pagina 2;
- despre cum se comporta masina nu am decat cuvinte de lauda, nu mai exista nici un joc, nu mai suna peste denivelari, e liniste ;
- inainte de a descoperii uzura casetei am schimbat bieletele dar fara rost, jocul s-a simtit in continuare;
- de cand am facut operatiunea am circulat undeva in jur de 500 km.
Daca va mai pot fi de folos cu ceva, va stau la dispozitie cu sinceritate.


21 Mar 2010, 20:38:
Sa stiti ca inainte de a face aceasta operatiune am discutat telefonic cu cei care se ocupa de rectificarea casetelor de directie la Calan-Hunedoara si la Marghita-Bihor, si cand i-am intrebat daca acele garnituri pot face sa nu mai existe jocul din bucsa, raspunsurile lor au fost evazive, in sensul ca nu pot spune daca ceilalti concurenti(se refereau la celelalte firme)pun garnituri, dar ei nu fac asa ceva.
Sincer solutia aleasa nu pot decat sa deduc teoretic ca este de durata, deoarece nu am gasit nici un argument in defavoarea ei(bucsa sta nemiscata acolo, nu se deplaseaza in stanga-dreapta, deci nu sunt motive pentru ca acele garnituri sa se uzeze prea repede). Rolul lor este de a atenua miscarile in sus si jos atunci cand se bisca rotile stanga -dreapta.
Oricum am experimentat pe masina mea, sper sa tina cat mai mult.

This post has been edited by mimo: 21 Mar 2010, 19:38


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 21 Mar 2010, 19:42
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




De fapt probema la caseta meganului este lipsa celor 2 garnituri de pe bucsa. Nici la mine bucsa nu pare uzata dar pentru ca in timp bucsa aia isi pierde din rigiditate - nefiind stransa de cele 2 garnituri - capata joc.

Caseta meganului II este facut intentionat sa fie schimbata dupa un nr de km. - o piesa facut sa pice prematur - in concluzie o bataie de joc din partea reno care au dus "cost cut"-ul la extrem si la limita sigurantei.

PS

Din ce am inteles de la dl Traian mai lipsesc niste piese pe cremaliera (2 distantiere sper sa nu ma insel) - la astea nu ai cum sa ajungi daca nu defaci caseta.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgik_rad
post 22 Mar 2010, 10:25
Post #77


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 March 10




ncristi un nr de tel sau YM .. sa te contactez.... in legatura cu caseta reconditionata la TRAMI biggrin.gif .. cum evolueaza? tzine reconditionarea esti multumit ?? k banuiesc k ai facut cv km de knd ai reconditionato tongue.gif ... wink.gif


--------------------
Renault Megane 2005 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 22 Mar 2010, 11:13
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




Sunt FOARTE multumit de toata lucrarea. Tocmai ce am verificat directia si este BETON. Tote ce au pus si ai facut pe partea de directie s-a comportat foarte bine pana cum. Eu am schimbat si biletele antiruliu si capetele de bara pentru ca nu le schimbasem niciodata.

De atunci am facut aprox 10-12000km.


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgik_rad
post 23 Mar 2010, 20:09
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 March 10




am inteles biggrin.gif tocmai azi mam intorrs de la TRAMI am reconditionato si eu biggrin.gif tot ca tine reconditionare + bielete antiruliu + capete de bara .. deocamdata super multumit sunt .. park e noua la directie si numai bate nik biggrin.gif sper sa tina mult timp de akum inkolo biggrin.gif:D


--------------------
Renault Megane 2005 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
segcm
post 23 Mar 2010, 20:34
Post #80


... Entertainer


Group: Members
Posts: 642
Joined: 7 December 04
From: UE




Cat te-a ajuns?


--------------------
Renault Grand ESPACE - 2.0 dci Automat 2012 Initiale Paris - ** *1 ***
Fara semnatura
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
georgik_rad
post 23 Mar 2010, 22:33
Post #81


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 3 March 10




1010 lei biggrin.gif totu .. final price ... un pret bun kred io in kre intra si geometria si burdufurile de cauciuc moale ... si mentionez capetele de bara arata mult mai bn mult mai rigide dekt cele veki si bieletele antiruliu sunt PDG (paket drumuri grele)


--------------------
Renault Megane 2005 privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 24 Mar 2010, 15:00
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am vrut sa-mi con fectionez "in regie proprie" aceasta bucsa minune dar diametrul de 35 mi s-a parut totusi cam mare...are cineva o schita sau dimensiunile exacte ale acestei bucsi?


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Axelinooo
post 24 Mar 2010, 19:10
Post #83





Group: Members
Posts: 351
Joined: 3 September 08
From: Iasi




QUOTE(meganus_bicorpus @ 24 Mar 2010, 15:00)
Am vrut sa-mi con fectionez "in regie proprie" aceasta bucsa minune dar diametrul de 35 mi s-a parut totusi cam mare...are cineva o schita sau dimensiunile exacte ale acestei bucsi?
*



Salut!

Eu zic sa masori cu un subler exact pe interiorul casetei in zona unde vine bucsa si bara (cremaliera). In urma masuratorilor efectuate faci acea bucsa !
Dimensiunile standard cred k se modifica in functie de numarul de km al masinii si uzura vechii bucse!
Am incercat si eu aceasta metoda, dar mai mult de 1000 de km nu a tinut si am ajuns tot la domnul Traian in Tirgoviste! De atunci nu mai am probleme legate de caseta si am peste 5000 de km de atunci!

O seara placuta!


--------------------
Renault Scenic II -2008-Confort Expression 1.5 dci 106 CP (78KW) // Megane - 2004 - 1.5 dci 82 CP (60KW) - IS-88-ACS // ex Clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 3 Jun 2010, 09:58
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Cum s-a intrebat si mai sus de coloana de directie a intrebat cineva daca se ocupa renumitul domn Traian.


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
"marian"
post 4 Jun 2010, 09:01
Post #85


Membru incepator


Group: Members
Posts: 40
Joined: 13 June 08
From: Calarasi




Ce a facut "mimo" am facut si eu si am facut si ceva poze. Poate va ajuta cu ceva,si apropo, bucsa buclucasa nu se vede prea uzata,urmeaza sa cumpar garniturile de cuaciuc si sa vedem rezultatul. Si nu este chiar asa de greu de desfacut.Se scoate mai greu bucsa de teflon din cauza celor doua gulere de pe lateralul ei, dar cu putina rabdare si inca cineva sa te ajute cu volanul, iese usor.

Attached thumbnail(s)
Fotografii_0059.jpg ( Size: 122.72k ) Number of downloads: 13239
Fotografii_0060.jpg ( Size: 137.42k ) Number of downloads: 14370
Fotografii_0061.jpg ( Size: 154.46k ) Number of downloads: 14027
Fotografii_0062.jpg ( Size: 184.6k ) Number of downloads: 13955
Fotografii_0063.jpg ( Size: 164.97k ) Number of downloads: 13825
Fotografii_0064.jpg ( Size: 163.23k ) Number of downloads: 4356
Fotografii_0065.jpg ( Size: 158.22k ) Number of downloads: 4028
Fotografii_0066.jpg ( Size: 130.55k ) Number of downloads: 4113
Fotografii_0067.jpg ( Size: 121k ) Number of downloads: 4254


--------------------
renault megane 2 2003 bicorp 1,5 dci 80 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
moreinffo
post 4 Jun 2010, 10:40
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 293
Joined: 21 April 09




as si eu probleme cu coloana de directie, dar nea Traian (TRAMI) nu reconditioneaza. am fost si eu la dansul acum vreo 1 luna si am reconditionat-o (caseta), se simte intr-adevar difierenta, doar ca nu stiu cam cat - oricum nea Traian da garantie pentru lucrarea facuta.ideea este ca, acolo in caseta uzura nu este standard; de aceea trebuie adus prima data axul longitudinal al casetei la aceeasi cota, pentru ca el se uzeaza pe zona unde lucreaza cu bucsa si uneori chiar rugineste. nu prea mai este aceeasi idee ca la Dacia, cu volan maxim dreapta, si scoti siguranta - din cate am vazut eu, trebuie data jos caseta de pe masina si bucsa facuta pe dimensiunile noi.cat despre partea cu coloana, eu am gasit pe cineva pe net care mi-a ofertat-o de pe o epava la 200 EUR, ea fiind vreo 8000RON la reprezentanta. daca sunteti interesati va redirectionez -- nu garantez in niciun fel, pentru omul si piesa oferita.


--------------------
RENAULT MEGANE 1.6 16V B99W_G
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mimo
post 5 Jun 2010, 11:01
Post #87


eBroky


Group: Members
Posts: 205
Joined: 5 October 08
From: Bucuresti




Buna ,,marian"! Ai sa vezi ca dupa ce pui garniturile de cauciuc o sa fie mult lai bine. Nu o sa mai ai joc in caseta.
Eu am facut de atunci 8000 Km si nu am nici un joc.


--------------------
Renault Renault Kadjar / 2019 / 1.3 tce / 140 cp Megane Estate II.2 / 2006 / 1.5 dci / - B-100-PYC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CataT
post 5 Jun 2010, 18:46
Post #88


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.089
Joined: 19 April 07
From: C o n s t a n t a




Cu respect, baieti!
Nu ati zis nimic la faptul cum se manifesta jocurile in caseta, eu am urmatoarea problema.

La fiecare intrare/iesire in/din garaj am nevoie de cateva manevre stanga/dreapta, facand treaba asta aproape zilnic am cam inceput sa intru in panica, se simte la mana cum parca ar scapa ceva la volan, mai exact daca sta masina pe loc si rotesc volanul stanga/dreapta se simte un joc in volan.
Nu am vazut aici niciu-un facelift, sa fie acelasi tip de problema??
Multumesc!


--------------------
Renault Megane 2 2007 / 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 5 Jun 2010, 20:16
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




Poate cineva sa faca o schita completa cu toate cotele (inclusiv adancitura canelurii si latimea ei)? a bucsei de teflon?


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 6 Jun 2010, 23:30
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




... atunci fotografiata cu o rigla?!


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
33 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:54
Dacia