Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

47 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Daewoo Matiz 0.8 Big Turbo, Because stock is for pussies.

AmunDei
post 24 Jan 2008, 17:57
Post #1


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Lume lume, soro lume!! MI-AM LUAT MATIIIIIIIIZ! biggrin.gif

Va dau un extras din postul pe care l-am pus pe daewoo club, sa-mi prezint mica bestie happy.gif (vorba vine extras, am scos decat introducerea cool.gif )

"Daca imi permiteti, voi incepe cu o poveste, care va insuma pe scurt experientele mele legate de autoturisme in cei 20 de ani cati am pana acum.

Deci, totul a inceput pe la 2-3 ani, cand dovezile pastrate de parinti (respectiv schite, desene etc) in legatura cu fascinatia mea asupra a ce avea motor, 4 roti si volan au inceput sa apara. De mic eram familiar cu aproape toate modelele de masini ce existau pe vremea aceea (acuma mi-e mai greu sa tin pasul, la cate zeci de firme si modele sunt). Aceasta pasiune se poate datora faptului ca tatal meu a condus pentru o perioada de timp o motocicleta marca Ural, pe care o are si acum si se afla in perfecta stare de functionare, desi nu a mai fost condusa de mai mult de 10 ani; pe langa asta, este depozitata la tara, in CASA, for safekeeping. Banuiesc ca pentru un colectionar valoreaza o mica avere, dat fiind ca e fabricata prin 60 si...+ ca are si atas. Dar pe mine nu motocicletele m-au atras, ci masinile.

Cum ziceam, masinile, fir-ar ele sa fie... Cert este faptul ca imi placeau inca de atunci. Le desenam, faceam schite, atat dupa modelele existente pe piata cat si dupa cele existente in imaginatia mea. Chestia asta cu desenatul m-a tinut pana prin clasa a saptea, daca pot spune asa. Dar cum fara talent nu poti face nimic, iar ambitia nu poate suplini talentul, m-am lasat definitv si de aceste desene in creion pentru a-mi dedica timpul altor activitati.

Dar s-o luam usor, ca deja am avansat prea mult. Imi amintesc ca pana sa implinesc 10 ani mergeam pe la tara la bunica din partea tatalui, iar un frate de-al ei avea in posesie un Aro. Din ala mare, de consuma mult, bun de carat plugul cu el. Iar pe acest Aro am avut ocazia sa fac pe soferul de cateva ori, evident doar din volan. Fratele bunicii obisnuia sa ma tina in brate, iar in timp ce el actiona pedalele si schimbatorul, eu eram cel responsabil cu directia. Si ma descurcam de minune, reuseam sa tin drumul drept iar in curbe sa apreciez cat era nevoie sa trag de volan pentru a fi in siguranta. Ce sa mai, imi placea la nebunie!

Urmatorul punct important in viata mea a fost in anul 1997, cand tata a achizitionat de la un prieten un Citroen CX, din 1982, cu motor de 2.2 diesel. Bucurie evident! DAR, avand doar 10 ani, nu puteam sta nici macar in scaunul din fata, pentru ca legea spune ca au voie doar copii peste 12 ani. Eu nu m-am suparat, am acceptat situatia, iar peste doi am facut saltul pe mult doritul "loc al mortului", heh... Si de atunci pana sa-mi iau carnetul numai acolo am mers.

Iar scoala de soferi am inceput-o exact la cateva zile dupa ce am implinit 18 ani, iar dupa cei 6 petrecuti pe scaunul din dreapta, condusul unei masini nu mai era un lucru care sa fie o problema. Adicatelea, stiam toata teoria posibila, imi lipsea doar practica. Iar practica am facut-o pe cele doua masini de scoala, ambele Volkswagen Polo cu motor de 1,4 diesel. Fara a ma lauda, caci pana si instructorul mi-a spus ca am fost printre cei mai buni studenti pe care i-a avut, am desavarsit orele de scoala fara nici o problema. Comenzile masinii mi-au fost explicate decat o data (nu ca nu le-as fi stiut), iar de acolo, de la primul drum, omul a fost convins ca mie imi lipsea doar practica.

Apoi a urmat examenul, unde eu speram sa n-am vreo problema la partea teoretica, deoarece tind sa gresesc foarte mult din neatentie. La oras m-am simtit foarte sigur pe mine, chiar dinainte de examen. Dar soarta a facut ca planul de acasa sa nu se potriveasca cu cel din targ, iar dupa primul examen de sala, la care am luat 22 din 26 (deh, pana la urma am fost suficient de atent) a urmat partea cu orasul. Am fost ultimul dintre cei examinati, iar in timp ce-mi asteptam randul nu puteam decat sa observ cum elevii care aveau examen cu acelasi politist ca si mine, ieseau rand pe rand din masini cu fete posomorate, iar majoritatea fetelor plangeau. Am zis ca deh, no fi bai, ma descurc eu...doar stiu sa conduc, iar pe parcursul scolii respectasem cum se cuvine regulile de circulatie, si in plus de asta orasul il stiam aproape pe tot pe de rost. Asa ca am invitat pe domnul politist in masina, si am purces la drum. Care drum a durat nici mai mult nici mai putin de vreo 3 minute in total, pe stradute libere, fara circulatie si care le cunosteam foarte bine. In timp ce conduceam vad eu ca domnul politist tot scria el ce scria acolo pe foaia lui, dar fara sa-mi zica nimic. Si dupa ce opresc, se uita la mine, da din cap dezaprobator, si imi arata foaia unde, stupoare, adunase vreo zece, da 10!! greseli de conducere, toate in cele 3 minute cat a mers masina. Am ramas pur si simplu perplex...martorul la fel si el (martor picat in prealabil, cam tot din fixurile politistului). Din nou, nu ma laud, nu imi iau apararea de nebun, dar mentionez ca nu am facut absolut nici o greseala pe parcursul examenului. Spun asta deoarece cele cateva stradute pe care am mers, fusesem pe ele de zeci de ori, si in conditii de trafic, iar ca sa spuna el atunci ca am avut 10 greseli mi s-a parut pur si simplu o aberatie. Si ca o completare a mai bagat si faimoasa replica cu "Ia uite, abia ai trecut si sala..."

Tot ce pot sa spun e ca am coborat din masina bulversat, fara sa inteleg nimic, m-am dus la instructor, care a ramas si el socat mai mult decat am fost eu initial. S-a oferit sa ma duca cu masina pana acasa, dar am zis pas, si am preferat sa ma duc pe jos, sa ma aerisesc sa sa-mi pun gandurile in ordine. Era decembrie, si numai eu stiu cata carne in frigider a primit domnul politist responsabil cu evaluarea...

Dar asta-i viata...am mai luat niste ore, am programat inca un examen, iar pe scurt asta a fost cam asa: sala 25 din 26, iar orasul trecut cu brio. Si gata lume, AM CARNEEEEEEET!!!

Si da-i si condu nene CX-ul familiei, cat cuprinde! Mama s-a dat jos de la volan aproape complet, intrucat nu mai avea loc de mine. Dar a fost ok, pentru ca nici ei nu prea ii place sa conduca.

Ca masini conduse in intervalul 18-20 de ani au mai fost: un peogeot 206 1.9 diesel, proprietar tata, cateva masini de la amici, care s-au nimerit toate a fi diesel, iar din iunie anul trecut, un Logan 1.5 dci 70 cp, care a luat locul CX-ului.

Apoi, la inceputul anului II de facultate (Poli Bucuresti - iar eu sunt din Ploiesti), respectiv octombrie 2007, am hotarat si mi-am propus ca pana la inceputul anului III voi avea si eu masina mea, buna, rea, noua, second, cum o fi, dar sa fie a mea. Asa ca m-am pus pe strans bani...de pe unde am putut. Si s-a facut luna de gratie ianuarie, iar daca pana in acest timp cochetasem doar cu ideea unei achizitii de sh, odata cu inceputul 2008 s-a infiripat in mintea mea conceptul de achizitie masina noua. DAR! Noua, noua, toata lumea ar vrea noua, dar de unde? Banii stransi de mine erau putini, cu ce m-ar mai fi ajutat mama abia daca s-ar fi strans de un sh amarat si fara prea multe pe el. Ceea ce evident, nu-mi convenea. Iar in urma deciziei guvernantilor nostri de a mari pana la valori absurde taxa de prima inmatriculare la autoturisme noi, am zis ca daca vreau nou, trebuie luat acum, cat mai e timp. Asa ca am pus cap la cap bugetul meu, bugetul mamei, iar ca o a treia parte am solicitat bunicii din partea mamei o parte din banii pe care ii avea ea stransi. Asa ca, dupa toate calculele, s-a ajuns la suma aproximativa de 6000 euro. Dar ce masina noua sa iei la banii astia, care sa aiba neaparat A/C (pe care il vroiam nu din moft, ci din multele veri merse in Citroenul care nu avea aceasta optiune). Asa ca mi-am dirijat atentia asupra siteului Daewoo Romania, unde la mirificul pret de 5900 euro TVA inclus trona mandra si triumfatoare versiunea de Matiz E A/C. Chel in rest, dar cum principalul scop al viitoarei mele masini era sa ma duca de la A la B, vara sa fie rece si iarna sa fie cald, aceasta versiune s-a dovedit a fi suficienta doleantelor mele. Asa ca repede spre cel mai apropiat dealer, "care este" Automar Ploiesti, aflat la nici 5 minute de mers cu masina de casa mea.

Astazi este joi, iar luni eu ma infiintasem la dealer, cu dorinta de a avea propriul meu Matiz. Cum intram in reprezentanta, vedem noi acolo (eu cu mama adica) Matiz E A/C: 5900 euro + o alarma cadou de la dealer. BUN! Am scapat si de asta, ca tot vroiam alarma ca sa pot scoate o reducere la casco. Vorbim cu nenea reprezentantul, care ne spune ca mai era decat un Matiz din versiunea respectiva pe stoc (care stoc se afla in Bucuresti) si in plus de asta mai era si alb, exact cum as fi vrut (nemetalizat adica). Ne da nenea aviz de plata la Banca Transilvania, si fiindca in ziua aceea era prea tarziu, ca sa ne mai grabim, am platit a doua zi de dimineata si ne-am infiintat din nou la dealer. Surpriza noastra a fost ca se facuse pe undeva o neintelegere si cumva, acel Matiz care il vroiam eu era deja rezervat altui cumparator. Cum nu se poate mai NASPA! Asa ca m-am resemnat, si ne-am decis sa asteptam pana cand stocul se va reinnoi; dar pana sa plecam reprezentantul a avut inspiratia sa ne aduca la cunostinta de o versiune care nu o luasem in consideratie, anume E A/C ABG . Mai pe scurt, un E A/C cu airbag sofer. Boooon! Dar asta e 6150 euro...si iarasi NASPA! Ne gandim noi ce ne gandim, si ajungem la concluzia ca am putea apela deocamdata la rezervele rezervelor, cum s-ar zice, in materie de buget. Asa ca in 5 minute ne-am decis asupra acestei variante (cheltuielile necesare inmatricularii + plata asigurarii au fost gandite separat, deci singura diferenta a fost la cei 250 euro din pretul de achizitie a masinii, pe care nu ma intrebati de unde i-am scos, ca nici eu nu stiu exact).

In concluzie, Matiz E A/C ABG sa fie! biggrin.gif

Care Matiz a fost ridicat astazi, joi, 24 ianuare 2008, pe la 10 dimineata, impreuna cu alarma si un radiocasetofon montat pe ea, ce il aveam pe acasa (urmeaza pe viitor sa-l schimb cu un mp3).

Asa ca, imediat dupa ridicarea masinii, primul stop a fost, evident, la cea mai apropiata benzinarie, unde i-am dat de baut de vreo 60 ron. Dupa aceea au urmat alti kilometri de impresii, toti facuti in Ploiesti evident, printre care si drumul la societatea de asigurari, sa-i facem casco. De asemenea i-am luat niste presuri, la 50 ron, din Careffour, care s-au potrivit perfect.

Iar primele impresii sunt, dupa cum urmeaza:
Ca plusuri: - spatiu interior cacalau, asta in ciuda dimensiunilor de buburuza;
- motor fasnet, urca in ture repede, fun de condus;
- ergonomia bordului;
- cele doua boxe fata se aud binisor;
- vizibilitate foarte buna;
Ca minusuri: - cursa foarte scurta a ambreiajului, aproximativ o treime din cea a loganului. (am plecat de pe loc mult mai rapid decat m-as fi asteptat). M-am obisnuit foarte repede, il consider minus doar comparativ cu pedala loganului, care permite un condus mult mai fin. Matizul vrei nu vrei il bruschezi din ambreiaj, desi i-am prins spilul si a doua oara n-am mai plecat cu scart de pe loc smile.gif
- pedala de frana: nu stiu cat de minus e, dar iar e opusa ca la logan, unde daca apesi putin intri cu capul in geam, pe cand aici trebuie sa pui piciorul pe ea zdravan ca sa franeze. Concluzia, se pare ca varianta de mijloc nu exista deocamdata.
- ar mai fi ca minus lipsa directiei asistate, dar nu ma deranjeaza atat de mult cat m-ar fi deranjat lipsa aerului conditionat, iar in fond, niste muschi la maini nu strica nimanui. smile.gif

Per total, o masina inchegata, dar care inca imi da senzatia de fragilitate. Urmeaza sa ma obisnuiesc si cu acest aspect.

Iar in final, va salut inca o data, sper din tot sufletul ca nu v-am stresat cu povestea mea (dar se pare ca imi e mult mai usor a scrie decat a desena), si promit ca voi reveni cu impresii dupa mai multi kilometri. Pana atunci, daca aveti intrebari, va raspund cu cea mai mare placere.

Atasez si cateva poze cu buburuza (trebuie neaparat sa-i gasesc un nume adecvat), desi probabil majoritatea stiu cum arata un Matiz alb.

Noroc!"

image007qt5.th.jpg
image010to8.th.jpg
image008sw0.th.jpg
image009dj7.th.jpg

This post has been edited by AmunDei: 2 Oct 2016, 13:29


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdam
post 24 Jan 2008, 18:24
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 106
Joined: 26 April 07
From: Brasov




Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de buburuza ta smile.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003 confort - BV-38-BAN
Make your life like toilet paper. Long and useful
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pastrama
post 24 Jan 2008, 18:27
Post #3


scursura umana


Group: Members
Posts: 2.603
Joined: 18 August 05
From: Ct




Felicitari! S-o stapanesti sanatos si fara incidente! smile.gif


--------------------
Tedei - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 24 Jan 2008, 18:30
Post #4


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sa-l stapanesti sanatos pe Matizache happy.gif . Am si eu unu si sunt foarte multumit, tre sa implineasca suta de mii cat de curand.
Ca un mic sfat, cam pe la 30000-40000 km sa schimbi amortizoarele pe garantie, macar cele de pe spate. Sunt cam slabute cele din fabrica. Si eu am primit sfatul asta cand l-am luat.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 24 Jan 2008, 18:45
Post #5


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




s o stapanesti sanatos....da'stiu ca ai talent de povestitor... smile.gif


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 24 Jan 2008, 19:29
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




grouphug.gif sa o stapanesti sanatos.......


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady85btz
post 24 Jan 2008, 23:27
Post #7


Membru onorific


Group: Members
Posts: 3.803
Joined: 16 March 06
From: Bucuresti




Sa-ti traiasca multi ani/km!
p.s: draguta prezentarea tongue.gif


--------------------
Kia Cee'd ~the BEST~ 1.4T 16V
"The Power to Surprise"™
Ex- Dacia Logan Ambition 1.5 dCi
Ex- Dacia 1310 Sport
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 24 Jan 2008, 23:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Wow, imi amintesti cu drag de vremurile cand aveam si eu matiz, dar voi mai avea unul in viitor, care va fi cu numele meu in talon.
E o masina excelenta pentru un incepator, mai ales pentru un student, datorita costurilor de intretinere mai mici ca la Logan. Sa-mi spui cati nu te intreaba: de ce nu ti-ai luat Logan, era mai mare... radmasa.gif

Pe scurt: nu te speria de consumul mai mare, asa e la inceput. Sa nu mergi subturat cu masina. Urca cu a 2-a pana la 40, cu a 3-a pana la 60, cu a 4-a pana la 80-90-100 si de-abia cand stabilizezi viteza schimbi a 5-a. Asa vei avea o masina fasneata si cu un motor relativ silentios. Nu sari de 100-110 in primii 1000 de km. Cum stiu ca nu ma vei asculta, in fine, nu-i problema. Consumul ala de 4.XX% nu-l vei obtine never ever, un 5% e mai credibil. Nici la viteze mari consumul nu sare mult de 6%, la 140 la ora va consuma 7%.
Atentie la gropi. Jantele matizului sunt foarte sensibile si se indoaie usor la buza. Ma rog, se rezolva ieftin la un vulcanizator din cateva ciocane, mai nasol va fi daca vei monta capace.
Ambreiajul e super, dupa ce te vei acomoda, ti se va parea mai nasol cel al loganului. Nu uita ca il apesi cu degetul, aproape.
Probabil ca vei vrea sa montezi boxe pe spate la masina. Sfatul meu e sa-ti iei boxe ovale de 10x15 cm, ce nu au nevoie de incinta pentru a creea efect de bass, recomand Boschmann, gasesti in 50 de lei setul. De asemenea, inlocuieste si boxele de pe fata, ce au doar 10 cm diametru, poti pune de maxim 13 cm, insa te sfatuiesc sa o faci la un atelier, ce dispune de flex, ca sa-ti largeasca gaura in tabla. Boxa sa o montezi direct pe tabla, nu inainte de a monta o garnitura sau o dunga de silicon gros, sa nu intre in rezonanta.
Daca faci asa, nu iti va vibra nimic si nu vei simti nevoia vreunui subwoofer.

Alte sfaturi, mai tarziu.

This post has been edited by Laurentziu83: 25 Jan 2008, 00:01


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 26 Jan 2008, 18:12
Post #9


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Multumesc de urari si de sfaturi. Vor fi luate in considerare. Oricum, asta e prima masina pe benzina care o conduc, iar tinand cont ca loganul, care e diesel, il tin in 2500-3000 ture la mers normal, nu se pune problema de subturat. Iar in cei doi ani de cand am carnetul n-am avut nici un fel de eveniment. Sunt un sofer calm, nu fortez masina decat cand este nevoie. In total am condus estimez vreo 15000 km, iar in cei 4000 cu loganul, tinand cont ca motorul nu si-a facut rodajul complet (cel de 6000 kilometri - adica motorul sa ajunga in parametri optimi) m-am apropiat destul de mult de valorile date de producator. La matiz oricum, boxe pe spate nu-mi voi pune, ca sincer nu-mi trebuie, si oricum muzica la mine in masina e la un volum minim, cel mult mediu. Imi place sa aud motorul happy.gif . Iar matizul cum l-am luat pt extraurban, pt naveta ploiesti-bucuresti, presimt ca are in fata multi kilometri. Planuiesc sa o ingrijesc ca la carte.

Va multumesc inca o data de urari, raman dator cu impresii, iar primul drum afara il va vedea dupa ce o inmatriculez definitiv, adica peste vreo 2 sapt, ca sa-mi pot lua o rovignieta pe cel putin 6 luni, ca sa nu mai dau niste bani aiurea acuma. Pana atunci, o testez prin oras.

Noroc!


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 27 Jan 2008, 22:06
Post #10


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Si ca un update, am facut cativa kilometri prin afara orasului, vreo 30 asa, iar impresiile sunt dupa cum urmeaza:
- desi in accelerare motorul este destul de zgomotos, chiar si la turatii mici (dar nu ma deranjeaza absolut deloc), la viteza constanta este foarte silentios.
- partea nasoala este in schimb la insonorizare, care pot sa zic ca nu prea exista. Silentiozitatea motorului este compensata de zgomotele de rulare, iar per total ajunge sa fie un pic mai galagioasa decat loganul diesel.
- incalzirea functioneaza de minune, este foarte rapida, comparativ cu a loganului diesel. Evident motivele sunt motorul pe benzina, ce ajunge la temperatura de lucru mult mai repede, dar si cantitatea mai mica de aer din habitaclu ce necesita incalzire.
- de asemenea in place cutia de viteze. Este scurta si precisa. Treapta a doua agata din cand in cand, dar am citit pe forum daewooclub, si ar fi ceva comun, ca si sindromul "asa face toate" de la logan
- cu ambreiajul m-am obisnuit, intr-adevar este mai comod, dar numai din treapta a doua in sus. Pt treapta I raman la parerea ca un ambreiaj cu o cursa mai lunga este mai bun. Ca un fapt divers, astazi am reusit sa-i opresc motorul de 2 ori! O data la pornirea de pe loc, si o data in marsarier. Ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata de cand am carnetul, nici macar in timpul scolii de soferi. Culmea e ca nici n-a tremurat de nici un fel. Am observat ca s-a oprit motorul abia cand nu mai aveam raspuns de la acceleratie. smile.gif Concluzia, pentru mine cursa scurta la treapta I nu-i buna. In rest, e ok.

Per total, imi place din ce in ce mai mult. Urmeaza sa mai fac kilometri si sa-i fac si un consum, acuma in perioada de rodaj. Chiar sunt curios ce iese.

Noroc!

This post has been edited by AmunDei: 27 Jan 2008, 22:07


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Danny_bb
post 27 Jan 2008, 22:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 605
Joined: 17 February 07
From: Brasov/Slobozia




Sa kilometrezi sanatos !
Prezentarea este exceptionala...


--------------------
Dacia Break 1.6TD 1988, Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jan 2008, 07:50
Post #12


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




QUOTE(AmunDei @ 27 Jan 2008, 22:06)
Ca un fapt divers, astazi am reusit sa-i opresc motorul de 2 ori! O data la pornirea de pe loc, si o data in marsarier. Ceea ce nu mi s-a intamplat niciodata de cand am carnetul, nici macar in timpul scolii de soferi.
*




nu ti s-a mai intamplat pentru ca , probabil nu ai mai condus masini cu motoare mici in 3 cilindri, adica motorul este slab si masina grea, dar te obisnuiesti tu, trebuie sa-l ti turat.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 28 Jan 2008, 11:00
Post #13


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Intr-adevar, n-am condus masini mici, mai ales in 3 cilindri. Dar inclin sa cred ca e de la ambreiaj, ca venind de pe logan happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Jan 2008, 11:05
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




ai avut ceva rabdare sa scrii ....

sa il stapanesti cu bine.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 28 Jan 2008, 11:07
Post #15


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Mersi. Intr-adevar, rabdarea e punctul meu forte. Poate de asta nici nu ma enervez la volan happy.gif


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mauru007
post 28 Jan 2008, 12:10
Post #16


sir


Group: Members
Posts: 437
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti




Sa o stapanesti sanatos. Adapteaza viteza la conditiile de drum si poarta mereu centura! Multi km fara incidente!


--------------------
Ford Focus 2002/Ghia - vl
Ford Focus Sedan 1.6 I 101 CP / Ford Fiesta 2009 1.4 diesel
Bucuresti/Salajan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 28 Jan 2008, 12:47
Post #17


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




Eu mai am de un an si un Matiz exact ca al tau pe langa Loganul meu.

L-am luat de nou, ianuarie 2007, ALB. Euro 4 si sunt destul de nemultumit de el in comparatie cu Loganul.

In primul rand scaunele sunt foarte incomode.

Directia chiar daca nu are servo e ok.

Porneste greu cateodata (astept si 4-5 secunde sa invarta)

Motorul consuma foarte mult in oras 8-9% (0 si am deja 17.000km)

Afara ia mai putin (5%)

La viteze de peste 90 km/h e FOARTE INSTABIL.

Apropo cel mai mult ajunge la 145 KM/h (am testat pe Bucuresti-Pitesti)

Scartaie si bate din toate colturile.

Franele sunt foarte proaste (trebuie sa franez mult din timp)

A APARUT RUGINA PE UNA DIN USI (CATEVA PUNCTE DE RUGINA)!!!!



cam atat


6000 de euro, masina noua, doar aer ca optiune, eu zic ca nu
merita

sa o conduci sanatos!!


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunic
post 28 Jan 2008, 13:46
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 44
Joined: 23 January 03
From: Timisoara




Si eu am si un Matiz (al sotiei) pe langa Logan, Matiz e3 AC din iulie 2006, 13 kkm. Parerea mea:
Aspecte negative
-troncane, scartaie, bate din toate incheieturile;
-suspensia este foarte proasta, pe drumurile din TM te zdruncina rau de tot; Parca e un bolovan la cea mai mica denivelare;
-directia merge greu ptr o masina asa de mica comparativ cu de ex. DSN fara servo;
-frane proaste;
-consum enorm (in oras intre 8,5 si 12 l/100 km in functie de trafic si de stil de condus)
-AC nu foarte eficient.
-Se inlocuieste uleiul (sintetic) la 6 luni indiferent de nr. de km, altfel bye garantie.

Aspecte pozitive:
-Nu te ploua in el, deci e mai bun ca un scuter;
-e mic si gasesti mai usor loc de parcare.

Concluzie: Cam scump ptr. ce ofera.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
han_1.6 mpi
post 28 Jan 2008, 13:50
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.273
Joined: 8 May 06
From: bucuresti




asta vara imi dadea la 140 la ora un matiz flashuri din spate. m-am dat la o parte si a redus viteza la 130 cel cu matizul. deci nu prea e de viteza cum e si normal pentru o masina cu motor mic.


--------------------
dacia,ford, logan,mondeo - B-00-000
protejati biciclistii in trafic!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
router
post 28 Jan 2008, 13:56
Post #20


Recalcitrant


Group: Members
Posts: 790
Joined: 13 January 06




eu cred ca pretul real al lui este de 5000 de euro(varianta cu aer)

daca s-ar vinde asa la 5000 ar fi super si ar avea un mare succes

6000 de mult deja


--------------------
Fost Supernovist Actualmente fan Gillette Mach 3 2007 - B-81-XXX
Mi-am luat Dacie = Mi-am luat masina la noroc.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daciafan
post 28 Jan 2008, 14:06
Post #21


/


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 20 January 05




superba prezentare


--------------------
/ / /
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kojak
post 28 Jan 2008, 21:22
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.786
Joined: 18 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(AmunDei @ 24 Jan 2008, 18:57)


aplauze.gif aplauze.gif aplauze.gif


--------------------
Dacia Logan 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 28 Jan 2008, 21:32
Post #23


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Nu vreau sa te dezamagesc dar.... avem 3 bucati ca masini de serviciu si pot sa-ti spun ca observatii : la 15000 km parcursi, troncane si directia are joc, franele total ineficiente (de cand erau noi), spatiu in portbagaj aproape inexistent. (am bagat o roata de Audi 100 si pe langa ca ocupa intreg portbagajul, nici nu mai vedeam nimic in spate radmasa.gif ). De curand am observat si probleme de pornire ( o iau la a doua sau a treia cheie).
Cam asta ar fii, sper ca tu sa nu ai parte de probleme si sa faci multi kilometri. smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neajiji
post 28 Jan 2008, 21:55
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 768
Joined: 1 January 07




de acord 100% cu amedeus, fix aceleasi probleme (mai putin franele care sunt ok) le-am vazut la matizul cumnatului meu, cumparat de nou evident. 6000 de iepuroi dai, 6000 face. Si sigur consuma matizu 5% in bucuresti, spunte-i lu Mos Craciun asta. radmasa.gif pt cineva care nu are bani de o masina cat de cat mai rasarita ii recomand RATB-ul nu aruncati banii pe matiz, mai bine mai strangi cureaua vro 2 ani si iei ceva ca lumea.

LE: de unde a scos initiatoru topicului cu "loc cacalau"? daca lasi scaunu maxim in spate da nici atunci, oricum in matiz stai parca pe wc, te bucuri cand se termina drumu si tragi apa. Sa nu mai zic de 140km, cand la 120 ma facusem mic in scaun si ma rugam sa nu bata vantu ca ne da cu cracii in sus.

This post has been edited by neajiji: 28 Jan 2008, 21:59


--------------------
X Y Z
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Jan 2008, 22:12
Post #25


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(neajiji @ 28 Jan 2008, 22:55)
de acord 100% cu amedeus, fix aceleasi probleme (mai putin franele care sunt ok) le-am vazut la matizul cumnatului meu, cumparat de nou evident. 6000 de iepuroi dai, 6000 face. Si sigur consuma matizu 5% in bucuresti, spunte-i lu Mos Craciun asta. radmasa.gif pt cineva care nu are bani de o masina cat de cat mai rasarita ii recomand RATB-ul nu aruncati banii pe matiz, mai bine mai strangi cureaua vro 2 ani si iei ceva ca lumea.

LE: de unde a scos initiatoru topicului cu "loc cacalau"? daca lasi scaunu maxim in spate da nici atunci, oricum in matiz stai parca pe wc, te bucuri cand se termina drumu si tragi apa. Sa nu mai zic de 140km, cand la 120 ma facusem mic in scaun si ma rugam sa nu bata vantu ca ne da cu cracii in sus.
*



Ce frumos si plastic descrii Matiz-ul, stimate posesor de Dacia 1310.

PS Comparand ca raport dimensiuni/spatiu interior o Dacie 1310 cu un Matiz, mi-e cam mila de dumneata.
PPS Sa mai vorbim de capitolul siguranta? Nu ca ar avea Matizul 5* NCAP, dar nici sa rada ciob de oala sparta nu sunt de acord. Nici nu mai abordez restul hibelor gasite de voi, nu stiu ce Matiz ati condus voi.

@AmunDei: inca odata te felicit pentru alegerea facuta, n-o sa-ti para rau... zic eu blush.gif

This post has been edited by MuciX: 28 Jan 2008, 22:16


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4abc
post 28 Jan 2008, 22:23
Post #26


Sofer de duba!


Group: Members
Posts: 62
Joined: 19 March 07




Mie nu mi se pare chiar asa....Eu am mers cu Matizul multi km(al unui bun prieten).Mergea si cu 160km daca te dadeai la el insa stabilitatea lasa de dorit...
Ca si consum confirm spusele colegilor...consuma mult si afara daca te dai la ea.Spatiul e mic insa te obisnuiesti.Ce m-a impresionat cel mai tare a fost faptul ca prietenul meu nu a patit mare lucru in urma unui accident soldat cu dauna totala si nici nu are la el airbag.Ca masina de oras pentru un student mi se pare ok daca bugetul este limitat.

Sa o porti cu placere si iti doresc cat mai multi km fara evenimente neplacute smile.gif


--------------------
Renault Kangoo 2004 DCI 60 - 56-MDB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AmunDei
post 28 Jan 2008, 22:26
Post #27


Fără turbo viața e pustiu...


Group: Members
Posts: 1.985
Joined: 8 June 07
From: Cucuveieni Deal




Loc este cacalau, pt ca am 1.75 si vreo 65 de kile, nu-mi trebuie Audi ca sa am spatiu smile.gif
Masina este luata ca sa merg eu cu ea, pasageri multi n-o sa aiba, cel mai probabil deloc. Consumul va fi cat va fi, dar in conditii de extraurban, hai un 20 % urban acolo, daca scoate 6 ma declar multumit. Iar domnul Amedeus, daca ar fi vrut sa aiba vizibilitate dupa ce a bagat roata de audi in portbagaj, poate ar fi trebuit mai intai sa se gandeasca sa rabateze bancheta din spate... cool.gif

MuciX mersi pt incurajare. ( si tare nickul tau happy.gif )

Si multumesc inca o data si celorlalti pt urari.

This post has been edited by AmunDei: 28 Jan 2008, 22:28


--------------------
Dacia Logan 1.0 TCe GPL 2020
Daewoo Matiz 0.8 Turbo - under construction, AGAIN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Amedeus
post 28 Jan 2008, 22:30
Post #28


Membru cu Logan


Group: Members
Posts: 1.907
Joined: 13 December 04
From: TM




Totusi spatiul interior in Dacia 13xx e mai mare decat in Matiz, sa nu mai vorbim de portbagaj. Ca nu e la fel de confortabil sau de ergonomic, asta e altceva. Nu am interesul sa denigrez "imaginea" Matizului (nu sunt dealer auto smile.gif ), expuneam doar niste probleme aparute la masinile firmei noastre. Sper ca in cazul unui utilizator "casnic" care nu parcurge prea multi km. , problemele astea sa nu apara.

P.S. Eram 3 insi in masina, nu aveam cum sa rabatam bancheta. smile.gif

This post has been edited by Amedeus: 28 Jan 2008, 22:32


--------------------
Renault Megane Sedan IV Tce 116 2019 Business
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 Jan 2008, 22:35
Post #29


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Eu am o nelamurire, de ce Spark-ul similar Matizului, aceleasi dotari, costa cu 1500 de euro mai mult?!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 28 Jan 2008, 22:38
Post #30


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Sincer, il am din 2004, a trecut recent de 90k km: la motor am schimbat doar consumabile, iar partea de suspensie a cam avut de suferit datorita unei exploatari... a fost pe mana lu' mama ceva timp icon_mrgreen.gif . In rest m-am minunat constant, ca nu vrea sa se duca...

PS Matiz, ma uimesti blush.gif

radmasa.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
47 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:34
Dacia