Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cheie nefunctionala - problema..., problema cheie telecomanda

ionutcosmin
post 16 Dec 2016, 12:25
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 December 16




Salut,

Am incercat sa gasesc in topic-urile vechi raspunsul, dar nu am reusit. In cazul in care fac spam, va rog sa ma redirectionati la ce trebuie.

De curand am achizitionat un twingo din 1999 1.2 benzina pentru sotia mea si am urmatoarea problema:
Masina a venit cu 2 chei auto, una din ele functioneaza in acest moment, dar daca ma lasa si cea buna, inseamna ca nu mai pot pleca cu masina sub nici o forma. E modelul de chei ce transmit prin infrarosu.

La cheia problema am schimbat si bateriile, si tot degeaba.

Daca poate cineva sa-mi spuna ce e de facut - fac o cinste smile.gif

Multumesc,
Ionut.
15540584_1342462739119691_972861720_o.jpg ( Size: 165.04k ) Number of downloads: 59


--------------------
Renault Twingo 1999 - BC23GIC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
azaghorth
post 19 Dec 2016, 13:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 917
Joined: 15 November 07
From: Cluj-Napoca




Cea mai simpla metoda de verificare (si in general pentru orice telecomanda cu infrarosu) e sa pui telefonul mobil pe camera foto si apesi pe butonul cheii,orientata spre obiectivul camerei foto.
Pe ecran o sa vezi LED-ul palpaind (daca cheia merge).
Daca merge asta inseamna ca , cheia functioneaza dar posibil sa n-o recunoasca masina.
Daca LED-ul nu palpaie,trebuie desfacuta cheia si inspectat putin,posibil sa ai lipituri reci sau componenta defecta.


--------------------
Renault Megane III 1.9 dCi130 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:32
Dacia