Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme incalzire Renault Clio 2002, Se aburesc geamurile si scade nivelul de antigel

bluestrike
post 15 Nov 2016, 00:40
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 November 16




Am un Renault Clio limuzina din 2002, 1.4 benzina si am o problema cu sistemul de incalzire al habitaclului. De anul trecut am sesizat ca pe timpul iernii cand functiona incalzirea mi se aburesc geamurile in interior si scade nivelul de antigel. Suspectand o scurgere de antigel am apelat la un service unde mi-au spus ca nu pot identifica locul de scurgere si ca trebuie sa astept pana va curge mai tare(adica sa astept aparitia unei pete de lichid pe covorasele de la pedalier sau pe partea soferului). De atunci a trecut mai bine de 1 an si problema a ramas aceeasi. Completez antigel si sterg geamuri sad.gif . As vrea sa va rog sa-mi recomandati o solutie de rezolvare mai rapida a acestei probleme. Va multumesc.

This post has been edited by bluestrike: 15 Nov 2016, 00:42


--------------------
Renault Clio 2002 LB17C5 Clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 15 Nov 2016, 04:30
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Salut!
Du-te la un alt service..si nu te apuca sa pui soluții sau prafuri 'minune' in motor pentru ca se vor depune si vor înfunda si alte orificii,nu numai pe cel al radiatorului de caldura.
Cred ca problema radiatorului interior este la rama ce face legătura intre elemenți si furtunurile de apa.E o garnitura de cauciuc acolo si mai cedeaza,se întărește si nu mai etanseaza, etc
Daca a apucat de a curs un sezon in mod sigur se va vedea locul problemei.
Nu-l repara,decât in ultima instanța.Schimba-l.


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bluestrike
post 15 Nov 2016, 04:36
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 November 16




Multumesc ptr raspunsul rapid. Pana ajung la un alt service cu ce antigel e recomandat sa completez ? Din pacate nu stiu ce fel de antigel a fost initial in instalatie.


--------------------
Renault Clio 2002 LB17C5 Clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dethave
post 15 Nov 2016, 07:32
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 557
Joined: 11 April 09




Nu stiu sa-ti spun ce a fost dar daca ajungi mai repede la service poți completa doar cu apa distilată. Daca nu ajungi curând trebuie văzut ce a recomandat producatorul.
Daca nu vrei sa-ti mai bati capul cumpara un bidon de antigel nemțesc (heppu).Atentie la culoare...


--------------------
renault espace the race,2002 - vl-19-ran
Nu masina e vinovata...rombul de pe capota.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bluestrike
post 25 Nov 2016, 00:18
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 15 November 16




Multumesc ptr ajutor smile.gif


--------------------
Renault Clio 2002 LB17C5 Clio
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 13:05
Dacia