Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Oglinda lateral dreapta a scapat de pe pozitie., Rabatarea nu mai functioneaza

Boggy22
post 16 Mar 2018, 21:05
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Inainte sa ma injurati, sa stiti ca am cautat si nu am gasit exact. Daca mi-a scapat, imi pare rau.

Azi intr-o parcare subterana am reusit cand dadeam cu spatele sa agat oglinda dreapta putin de tot intr-un pilon. Din pacate nu s-a dat pur si simplu "peste cap", ci a ramas pe pozitie dar s-a impins asa tare in pilon incat am simtit cum s-a inclinat masina in stanga. Viteza era mica, locul stramt, eu prost.

Am verificat rabatarea dupa ce-am parcat si nu mai mergea la oglinda respectiva. Am incercat s-o pun pe pozitie ori cu rabatarea on ori off, am tras de ea, am incercat tot felul de chestii s-o fac sa "cada" unde trebuie. Motorasul se aude cum merge uneori. De exemplu daca rabatez oglinzile iar cea stanga termina rabatarea, cea dreapta nu se aude pana nu trag cumva de ea. Semn in capul meu ca a scapat din vreo cătare.

Motorasul ala are vreun senzor care-i da comanda on/off? Sau probabil il blocheaza cumva oglinda si de-aia nu se aude cum merge cand o rabatez pe cealalta.

Si acum ajungem la intrebarea propriu zisa. Ca sa desfac oglinda trebuie sa scot sticla initial (are incalzire + reglare pozitie din joystick) pur si simplu tragand de ea? Mi-e sincer frica sa nu rup ceva pe-acolo.

Dupa asta inteleg ca, cochilia este prinsa in niste cleme care se imping cu surubelnita. De-aici mi-ar fi usor, ideea e sa nu fac praf ceva la oglinda cand scot sticla.

Multam anticipat.


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rtBK
post 16 Mar 2018, 21:18
Post #2


Unique like everyone else


Group: Members
Posts: 3.955
Joined: 19 January 08
From: Bucuresti




e ciudat ce spui, cand aveam megane am avut si eu situatii cand s-au dat peste cap sau prieteni binevoitori care voiau sa imi rabateze oglinda insa in situatiile respective nu s-a rupt nimic.

In schimb am avut o problema la una din ele, pur si simplu nu a mai vrut sa mearga si baraia foarte urat. La mecanismul de rabatare efectiv din cate imi amintesc nu se ajunge prin spatiul de la oglinda si problema am rezolvat-o cu niste capete de soricei ( din aia de plastic cu care strangi chestii ) si o banda de scoci din aia gri groasa. Problema era capacul de plastic care nu mai creea suficienta presiune pentru ca sistemul sa functioneze in interior.

Dupa fix-ul asta... a tinut foarte bine pana am vandut masina ( 2 ani )

This post has been edited by rtBK: 16 Mar 2018, 21:18


--------------------
Renault Clio 4GT Line 2017

Trek Valencia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Boggy22
post 16 Mar 2018, 21:29
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 3 September 06




Si mie mi s-a intamplat sa mi se dea peste cap sau in fata cu mana fara sa pateasca nimic. Insa acum nu s-a dat in nicio directie, cum ziceam a impins atat de tare in lateral in ea dinspre stalp incat s-a inclinat masina cu totul. Sincer, ma asteptam sa fie totul ok, dar surprize surprize... rabatare canci.

O sa scot maine oglinda si o sa scot capacul exterior sa vad mai bine ce s-a intamplat in interior.

This post has been edited by Boggy22: 16 Mar 2018, 21:30


--------------------
Renault Megane 2.2 2007
1.5dci 106cp @ 125cp (320nM - pe dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alin2225
post 16 Mar 2018, 22:45
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 153
Joined: 17 November 16
From: Timisoara




eeee. si nu e mai bine la obositul meu de Megane chel(no option adica full option fara navi piele geamuri electeice, oglinzi, clima etc). eu n am avut niciodata probleme de astea cu rabatari, keyless,impulsuri,etc etc etc. si chiar nu ma deranjeaza deloc ca nu le am. Scuze pentru offtopic.


--------------------
Renault Megane 2 1.5 dci 86 cp 2007
Sper ca dupa ce mor nevastamea sa nu-mi vanda sculele la pretul care i-am zis eu ca le-am cumparat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DanCVA
post 16 Mar 2018, 23:32
Post #5


Membru care arde gazu'... accelerand


Group: Members
Posts: 4.262
Joined: 23 December 07
From: Bucuresti




Boggy22, daca esti din Bucuresti, poti trece pe la mine sa vad ce are oglinda aia. 0723 677 511.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007/Expression/Keyless-Go/MP3/6CD Changer/Autolights/CC/Heated seats/Tuxedo/1.6 16V - B 82 KVA
Repar oglinzile de Megane 2, Senic 2 si Clio 3.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 15:27
Dacia