Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

36 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ce ma nemultumeste la Kadjar?, ce ar fi putut sa fie (mai bine)

Buder
post 28 Apr 2016, 15:41
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




QUOTE
Ma intereseaza daca are degivrare pe parbriz sau daca se poate monta optional.


Nu are nici ca standard nici ca optional. Montarea ulterioara e exclusa pentru ca inseamna schimbarea parbrizului cu unul care sa aiba aceasta optiune.

Dar fiind o optiune in general rara nici nu cred ca trebuie trecuta la "Ce ma nemultumeste la Kadjar" ci poate la "Ce ma nemultumeste la 99% din masini"


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
froniecristian
post 28 Apr 2016, 19:58
Post #92


Cristi F


Group: Members
Posts: 152
Joined: 10 February 10
From: Rimnicu Vilcea




Nu ma poate nemultumii ceva ce inca nu am "Dar ar putea fi mai bine", majoritatea fordurilor o au, in plus nu ar fi cam incomod de curatat parbrizul la un 4x4??
Este important pentru constructor sa afle ce dorinte avem pentru a aduce imbunatatiri la orice model produs.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege 1,6 dci R9M - 130CP - Vl-02-AMC
I LOVE MY RENAULT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 28 Apr 2016, 20:34
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Cica are la anumite variante:"
"De-icing or demisting the windscreen (depending on the vehicle)
With the engine running, press the button 1 – the integrated indicator will
come on.
This function enables quick electric deicing/demisting." tongue.gif

This post has been edited by Buder: 28 Apr 2016, 20:34


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
froniecristian
post 28 Apr 2016, 21:24
Post #94


Cristi F


Group: Members
Posts: 152
Joined: 10 February 10
From: Rimnicu Vilcea




[This function enables quick electric deicing/demisting." tongue.gif
*

[/quote]
Ma bucur sa aud despre aceasta optiune. Poate in viitor fac un buy back si cum stau intr-o zona cu umiditate ridicata sunt foarte interesat de ea.


--------------------
Renault Fluence 2013 Privilege 1,6 dci R9M - 130CP - Vl-02-AMC
I LOVE MY RENAULT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 2 May 2016, 12:12
Post #95


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




mai tremura la cineva oglinda retrovizoare interioara? La mine tremura foarte fin, insa suficient cat sa vezi obiectele blurate in ea...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 2 May 2016, 13:08
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Nu am remarcat, dar probabil ca la orice masina se misca imaginea in oglinda, fiind legata de caroserie.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 6 May 2016, 10:57
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




Nu chiar la orice masina. wink.gif

La megane 2 nu am avut niciodata problema asta. Singurul moment in care trepida oglinda interiora era doar atunci cand muzica era la volum foarte mare, atat. In rest, indiferent de starea drumului, niciodata nu trepida. Idem si pentru oglinzile laterale.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 7 May 2016, 15:29
Post #98


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




E diesel. Varianta 1.6 dCi, 4x4. Am observat ca sta fixa doar cand drumul are o suprafata foarte neteda. Oglinzile laterale nu au niciun fel de problema. Cred ca intuiesc care e problema lor. Legatura dintre parbriz si corpul oglinzii e cam slaba. Toata oglinda iti da impresia ca e luata de pe logan... la clio nu aveam problema asta smile.gif. E o problema minora totusi. Cine naiba foloseste oglinzile? smile.gif) sau semnalizatorul. Astea ar trebui sa fie optionale... smile.gif)

Alta chestie un pic dubioasa la masina asta- e botul. L-au facut lung si foarte jos. Probabil pt aerodinamica..

In rest sunt foarte multumit. Am avut drum zilele trecute Buc - Bistrita - Buc, circa 1000 km, consum mediu 6.6 l / 100 km (3 pers, bagaj mic, clima on, 90% din timp). Am facut depasiri fara emotii. Oricum venind de pe un clio cu 75 de cai (daca ii mai are si pe aia) si doar 1/3 din cuplul asteia...



--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george1582
post 7 May 2016, 23:09
Post #99


Membru incepator


Group: Members
Posts: 83
Joined: 3 June 06
From: Bucuresti




Ai dreptate cu "chestia un pic dubioasa",nici mie nu-mi place unghiul de atac pe fata dar cu putina grija și ținând cont de asta când ieși de pe sosea ar trebui să fie ok.


--------------------
Renault Kadjar 1.6 DCI.4x4 2016 ZEN PLUS DIVERSE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 9 May 2016, 09:46
Post #100


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Sa ii "multumim" designerului roman al Kadjar-ului dl. Victor Sfiazof pentru ca absolut pe toate forumurile detinatorilor de Kadjar acestia se plang de calitatea indoielnica a proiectului!
Nu stiu ce masina conduce dl. Victor Sfiazof (sau probabil ca merge doar cu bicicleta) dar pentru reducerea pretului a luat niste decizii foarte controversate!


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 10 May 2016, 18:51
Post #101


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Un englez ridica o problema interesanta: se duce sa isi ia copilul de la curs noaptea, nu poate sa opreasca si cauta disperat butonul sa deblocheze usile (evident neluminat)

La fel pe autostrada cand vrea sa caute cruse-controlul-ul, Si ala neiluminat!


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 10 May 2016, 19:06
Post #102


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




D'oh... cand duci lingura la gura sau cand te scarpini dupa ureche ai nevoie de beculete? Mare problema, mare...

This post has been edited by romeo_id: 10 May 2016, 19:07


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 10 May 2016, 19:08
Post #103


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Sincer? Parca si cand mananc imi doresc un pic de lumina! smile.gif
Si acum, pe bune, cat costau 3-4 ledulete???? La o masina de 20.000 de euro?

This post has been edited by Buder: 10 May 2016, 19:29


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 10 May 2016, 19:31
Post #104


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Cine vrea leduri si beculete e liber sa cumpere alta masina. Eu n-am gasit alta mai ieftina ca asta... si parca de cateva sute / mii de euro traiesc foarte bine fara butoanele acelea iluminate. Deja le stiu pozitia iar luminile nu ar fi fost decat de decor...


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 10 May 2016, 21:15
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




QUOTE(romeo_id @ 10 May 2016, 19:06)
D'oh... cand duci lingura la gura sau cand te scarpini dupa ureche ai nevoie de beculete? Mare problema, mare...

E vorba de un englez. Adica unul care are nevoie la trecerea de pietoni sa i se scrie pe jos unde sa se uite dupa masini. Deci ledurile sunt utile!

Apropo, butonul de inchidere/deschidere usi este totusi luminat (vezi aici, minutul 3:00).
Oricum, blocurile de comanda de pe usa nu sunt Renault, ci Nissan.


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny2k
post 10 May 2016, 21:30
Post #106


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 July 04




QUOTE(m3st_tce @ 10 May 2016, 22:15)
Apropo, butonul de inchidere/deschidere usi este totusi luminat (vezi aici, minutul 3:00).
Oricum, blocurile de comanda de pe usa nu sunt Renault, ci Nissan.
*


Din pacate acolo e doar un martor luminos ce indica va sunt blocate usile. Butonul deblocare/blocare usi e pe usile din fata. Chestie mostenita de la Nissan, se pare.


--------------------
Renault Kadjar 2016 - Intense 1.6 - 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 10 May 2016, 22:11
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(m3st_tce @ 10 May 2016, 22:15)
E vorba de un englez. Adica unul care are nevoie la trecerea de pietoni sa i se scrie pe jos unde sa se uite dupa masini.
*


Vezi ca scrisul ala pe asfalt e pentru turisti, nu pentru localnici wink.gif
Tocmai ca au fost multe incidente in randul turistilor ca nu se asigurau corespunzator.


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
m3st_tce
post 10 May 2016, 22:27
Post #108


Membru autentic


Group: Members
Posts: 504
Joined: 6 May 12




johny2k, multumesc de lamurire! Nu observasem...
Sa pui butonul blocare/deblocare pe usa e atipic pt. Renault. La noul Koleos l-au readus pe bord, sub tableta, insa butoanele pt. geamuri sunt Nissan, iar.

Avani, poate, insa nu neaparat. Oricum, turistul nu e obisnuit sa se uite pe jos cand trece strada, ci dupa masini. In cazul GB, in directia gresita, desigur.
Sa nu uitam ca la ei lifturile iti spun cand se deschid/inchid usile (nu numai/neaparat etajul), anuntul "mind the step" este de la ei, prizele au intrerupatoare etc. Totul pt. grija fata de cetatean, ala britanic.


This post has been edited by m3st_tce: 10 May 2016, 22:35


--------------------
Renault Megane 3 ST Prestige / Skoda Rapid Active *** 2011 1.4 TCe / 2014 1.2 TSI (86CP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 11 May 2016, 09:36
Post #109


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




QUOTE(m3st_tce @ 10 May 2016, 23:27)
Sa pui butonul blocare/deblocare pe usa e atipic pt. Renault. La noul Koleos l-au readus pe bord, sub tableta, insa butoanele pt. geamuri sunt Nissan, iar.
Totul pt. grija fata de cetatean, ala britanic.
*



Corect!!! Tot pe site-ul britanic au inceput o petitie pentru nu-stiu-ce. Respectul fata de client, de cel care plateste, este atat de inradacinat ca nici nu isi inchipuie macar ca vor fi ignorati.
Si tot de la ei: unul s-a plans ombudsman (avocatului poporului) ca Kadjar-ul lui a venit fara o optiune selectata si Renault nu i-a dat satisfactie. Ala a intervenit si problema s-a rezolvat prin oferirea gratis a unor optionale!
Recunosc ca vreau sa strang parerile Dumneavoastra si eventual sa le prezint Renault ca o lista de imbunatatiri propusa. wink.gif

P.S. Ai observat corect si ca au disparut unele posturi. Cred ca Admin a trecut pe aici si a facut curatenie ca ne cam "incalzisem" la vorbe. Multumesc!


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 14 May 2016, 13:30
Post #110


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Chemare in service pentru Kadjar.
Airbagurile laterale nu se declanseaza. Sunt chemate masinile cu VIN intre VF1RFE00052459784 si VF1RFE00X55295653 produse intre 01/07/2015 si 31/03/2016.

Ce frumos ar fi ca si in Romania sa avem un site al RAR-ului pentru asa ceva....

P.S. Sper ca un astfel de post intra in categoria "Ce ma nemultumeste la Kadjar?"


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
simon
post 14 May 2016, 15:01
Post #111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 735
Joined: 30 October 04




Ne-am obisnuit deja cu stirile astea despre chiflele pe care ni le coace industria auto. Noi tacem si le inghitim, ce dreaq sa fac facem. Dar cind iti vinde industria auto un rahat, moama ce reclama, ce minune, ce geniu au produs ei, cotcodacesc precum gainile cind se oua. Si citi bani cer pentru un nimic electronic! Ce daca descoperim apoi ca este prost, sa zicem merci pentru ca s-au indurat domniile lor corporatiile, alfa si omega, Dumnezeul nostru cel de toate zilele rugaciune.gif worship.gif , sa ni-l ofere. Bleah! greata.gif


--------------------
Renault Megane III 2009 Dinamique 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 14 May 2016, 16:47
Post #112


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




@Buder... ziceai de nu stiu care englez. Mi-am amintit de treaba asta. Butonul de cruise control este iluminat.


This post has been edited by romeo_id: 14 May 2016, 16:52


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 14 May 2016, 17:56
Post #113


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




QUOTE(romeo_id @ 14 May 2016, 17:47)
@Buder... ziceai de nu stiu care englez. Mi-am amintit de treaba asta. Butonul de cruise control este iluminat.
*


Ala din dreapta, de langa frana de mana? Esti sigur? Inseamna ca ala habar nu are! biggrin.gif
Multumesc!

This post has been edited by Buder: 14 May 2016, 18:14


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 14 May 2016, 18:42
Post #114


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Sunt foarte sigur. Daca mai are cineva curiozitatea asta ii fac poza cu tot bordul la versiunea Zen (fara "navi mare"!!! wacko.gif sa-i citez pe toti samsarii care vand SH-uri)

This post has been edited by romeo_id: 14 May 2016, 18:45


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 14 May 2016, 18:56
Post #115


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




QUOTE(romeo_id @ 14 May 2016, 19:42)
fara "navi mare"!!!

radmasa.gif


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valentin76
post 18 May 2016, 22:04
Post #116


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 23 June 14




Kadjar 1.5dCi 110, Life, Iulie 2015- 17.400km, subiectiv din fire, nostalgic dupa Megane 2
Per total un pachet echilibrat pret/dotari/prestatii/confort, nou si reusit in gama Renault

+ design reusit, tablou bord LCD, mult mai stabil, spatiu suficient pe locurile din spate, portbagaj relativ mare, consum decent, lumini de zi cu led si insertii cromate inca din echiparea de baza, frana de mana electrica; tinuta de drum previzibila, suspensii ferme; lista bogata de accesorii;

- plastice aeratoare plansa de bord zgomotoase (scartie); lipsa lumini butoane comenzi usi geam/oglinzi; lipsa pliere electrica oglinzi exterioare; colturi chedere usi "mototolite"; lipsa rearmare usi daca dupa deblocare nu se deschid, acestea ramanand descuiate; functionarea stergatoarelor si dupa scoaterea cheii din contact si coborarea din masina, acestea se opresc doar la incuierea masinii; treptele 1 si 2 foarte scurte; necesitatea retrogradarii in treptele 4 sau 5 la demaraje in jurul vitezei de 90km/h; consum ulei motor la 15.000km-0.5l; rezervor mic, ~52l, autonomie reala maxima 900km; gradatie nivel rezervor rupta de realitate: aceasta este formata din opt segmente luminoase de ~1cm; dupa alimentare nivelul maxim este mentinut mai multi km decat nivelul real, scazand f putin pana spre 1/2; la autonomie indicata de ~300km, respectiv 3 segmente, scaderea se accestueaza brusc, si dupa max 100-120km esti pe rezerva; lipsa lumina "torpedo" si spatiul de sub cotiera, lipsa racire a acestora (Megane 2 avea acest moft); zgomot capitonaje usi la volum 15 (1/2) deasupra difuzoarelor; geamurile intredeschise culiseaza in rame nepermis de mult producand zgomot; tapiterie scaune dura, cu sustinere laterala insuficienta; conexiune bluetooth deficitara); lipsa cotiera bancheta spate; lipsa priza 12V in portbagaj; nivel sonor scazut la semnalizare, sunetul se suprapune cu alte avertizari sonore; In rest esti in trend, la moda si vizibil in trafic. Per total este un pas inainte pentru Renault insa micile neajunsuri supara si trag inapoi perceptia de ansamblu, daca ne raportam chiar si la facilitatile functiilor de confort de la Megane 2, Laguna. Pretul mai mic decat al competitorilor directi, Sportage, Tucson, CX-5, Tiguan, este reflectat de platforma imprumutata de la Nissan, preluata fara pastrarea stilului propriu Renault. Cea mai mare parte a lor se rezolva cu o vizita in service, doar masina e in garantie, altele tin de prejudecatile avute dar si de propriile asteptari raportate la produsele altor marci. Fiind printre primele exemplare comercializate imediat dupa lansare, unele imperfectiuni pot fi puse pe seama asamblarii. Mai multe pot afla din comentariile viitoare ale membrilor forumului fata de cele semnalate.

Personal am ales imaginea proaspata, diferita de designul concurentei, reputatia motorizarii 1.5dCi (aici parerile sunt impartite). La Meganul 2 detinut anterior, exceptand "celebra pompa Delphi", nu au fost alte interventii la motor timp de 9 ani.


--------------------
Renault Kadjar Renault Kadjar 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
johny2k
post 20 May 2016, 17:06
Post #117


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 16 July 04




QUOTE
Pentru mine deranjant este faptul ca ziua, cu faza scurta aprinsa, imi trece tot bordul in mod de noapte. Asta mi se pare de-a dreptul tampit sa faci, ca doar este si senzor de lumina pe masina, unii zic ca e ceva comun pe la alte marci, eu nu am prea vazut, nici ca ma intereseaza prea tare, la Kadjar nu este.

La navigatie este la setari sa pui din mod auto in mod zi. Din cate am vazut parca nu se mai schimba luminozitatea la bord cand ai farurile deschise.


--------------------
Renault Kadjar 2016 - Intense 1.6 - 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
herculane
post 27 May 2016, 15:20
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.237
Joined: 30 April 07




Nu m-am prins daca e topic doar pt posesorii nemultumiti, dar ma bag si eu in seama, ca test-driver smile.gif

Ma interesa masina, am condus 1.2 130cp, dar motorul a fost cea mai mare dezamagire. Se simte cam ca 1.6 aspirat de pe clio-ul din semnatura, ceea ce mi se pare prea putin.

Motorul de pe Qashqai (1,6T) ar fi perfect. Stie careva daca au in plan sa-l puna si pe Kadjar?


--------------------
Renault Clio III Exception 1.6 16v 2007 / Ford Mondeo Titanium 2.0 16v 2008 - xxxxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Buder
post 27 May 2016, 16:13
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 24 March 16




Este in oferta 1.6 dCI! Dar ...aaaaa.... esti sigur de 1.2??? Eu am fost foarte multumit (si daca ai vazut postarile mele cred ca e clar ca nu sunt timid in a reprosa ceva)
De la 151 Nm la Clio la 205 e cale lunga (sigur nu ca 320 la Q)! La fel si acceleratia la 100 km/h de 12 s la Clio fata de 10 la Kadjar.
Oricum esti primul care considera 1.2-ul o dezamagire! Ma rog, gusturile nu se discuta!


--------------------
Peugeot 407 2008
Ex. Laguna II
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo_id
post 27 May 2016, 18:16
Post #120


Engineer


Group: Members
Posts: 449
Joined: 8 August 11




Kadjarul are vreo 400-500 kg in plus fata de Clio, alt coeficient, etc. Daca se misca la fel ca un clio 1.6 16v, eu zic ca e de bine. E totusi 1.2, nu 1.6.


--------------------
Renault Clio 2, 1.2 16V 2003 Authentique Kadjar 1.6 dCi 4WD 2016 Zen
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
36 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 06:25
Dacia