Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Huruit/patinat la plecarea de pe loc

D@ni3lito
post 13 Nov 2018, 14:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 November 17




Salutare baieti!!!
Sunt posesorul unui renault megane sedan 2017 1.6 dci 130 hp si cam de vreo luna uneori la plecarea de pe loc in treapta a 1 a sau mansarier se aude un fel de huruit/patinat in momentul cand ridic putin piciorul de pe ambreiaj si masina incepe sa se miste.Acest sunet nu se aude mereu,iar cand se aude dureaza 2-3 secunde.Masina are aproximativ 18 000 km.Aveti idee despre ce ar putea fi vorba?


--------------------
Renault Megane Sedan IV 1.6 dci 130 cp Intens 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea.zbr
post 13 Nov 2018, 15:11
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 3 August 18




O posibila problema ar fi la ambreiaj, posibil uzura ridicata din motive de condus necorespunzator.
Nu stiu cat de mult ar ajuta dar e un video fain in care explica uzura ambreiajului de "99Vehicles TV Romania".
Cauta video "UZURA Ambreiajului".
Si cel mai bine, mergi la service sa verifice.


--------------------
Renault Megane 1,3 TCE 2018 / ZEN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D@ni3lito
post 13 Nov 2018, 15:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 November 17




Am fost la service cand am facut revizia si le-am spus despre problema asta si a verificat mecanicul ambreiajul si nu s-a auzit nimic.problema este ca nu face mereu.


--------------------
Renault Megane Sedan IV 1.6 dci 130 cp Intens 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodorynde
post 9 Jan 2021, 15:28
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 May 20




Ai rezolvat problema cu zgomotul la ambreiaj?

This post has been edited by Dodorynde: 9 Jan 2021, 15:31


--------------------
Renault megane 4 1,6 DCI 130 CP 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D@ni3lito
post 9 Jan 2021, 17:12
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 25 November 17




Nu am rezolvat-o.Am renuntat sa ii mai dau importanta pentru ca e foarte greu ca reprezentanta sa iti rezolve o problema la masina pe perioada garantiei.Ar iesi in pierdere.Parerea mea.Eu de cate ori am fost cu masina in reprezentanta sa reclam o problema imi bagau vrajeala aia ca "daca masina nu face nimic ciudat cand o aduceti la noi nu putem sa constatam problema".Adevarul este ca in problema cu huruitul care se aude la mine si despre care eu baniesc ca ar fi rulmentul de presiune al ambreiajului
nu se aude mereu.Se aude cel mai mult cand masina e rece deci cand ajungeam la reprezentanta masina era deja calda si ca o vagaboanta ce e nu mai facea dar nici mecanicii nu se stresau prea tare, pentru ei era mai bine daca nu se auzea nimic.Plus ca am vazut ca au mai fost baieti pe forum care au schimbat kitul de ambreiaj la reprezentanta si dupa o perioada problema a revenit.Asa ca am decis sa o las asa si sa nu ma duc sa inceapa sa o desfaca sa o faca bucati.La inceput m-am speriat cand am auzit-o dar acum m-am obisnuit si nu o mai bag in seama.A inceput sa faca in urma cu vreo aprox 2 ani cand avea vreo 14 000km si acum are vreo 46 000km si nu am observat nici o schimbare nici in rau nici in bine doar ca inca se aude huruitul acela la eliberarea pedalei de ambreiaj in mansarier,a intaia si uneori si la a doua.
Am zis ca o las asa daca nu se agraveaza problema si mai vad pe parcurs.Eu nu mai am garantie de vreo 2 luni.Daca vezi ca se agraveaza problema eu zic sa te duci cat inca e in garantie dar tinand cont ca mai ai doar o luna imi e frica ca o sa incerce sa te duca cu vorba sa iasa din garantie sa nu plateasca ei.Ce sa spun?Asa e cu reprezentantele incearca sa nu plateasca.

This post has been edited by D@ni3lito: 9 Jan 2021, 17:17


--------------------
Renault Megane Sedan IV 1.6 dci 130 cp Intens 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodorynde
post 9 Jan 2021, 18:28
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 2 May 20




Ai perfecta dreptate. Mulțumesc pentru clarificări. Și eu am hotărât sa o las așa, până când voi avea ceva concret, deocamdată se aude doar uneori, la plecarea de pe loc, când motorul e rece. Ce mi se pare ciudat este ca iarna nu face acel huruit.


--------------------
Renault megane 4 1,6 DCI 130 CP 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:43
Dacia