Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Capac Culbutor

SorinSorin
post 16 Mar 2018, 16:22
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 135
Joined: 2 June 17
From: Resita




Am cautat pe forum raspuns la problema mea dar nu am gasit ceva concret asa ca am deschis acest topic . Problema sta in felul urmator , de cateva zile am scurgere de ulei in spatele motorului de sus de la capacul culbutor si am ceva urme de ulei si la 2 bobine de inductie se pare ca si pe la unele suruburi arunca afara ulei , intrebarea mea este: daca ma pun sa etansez cu silicon am inteles ca prin desfacerea suruburilor de la capac culbutor sare distributia de la punct ? daca a mai facut cineva operatiunea asta in regim propriu am rugamintea sa-mi dea ceva indicati si sfaturi pentru ca as dori sa etansez acest capac culbutor . Multumesc anticipat orice sfat e bine venit. Operatiunea o fac la masina din semnatura

This post has been edited by SorinSorin: 16 Mar 2018, 16:23


--------------------
Renault Megane 2.1 Hatchback 2004 1.6 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 16 Mar 2018, 17:00
Post #2


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(SorinSorin @ 16 Mar 2018, 16:22)
intrebarea mea este: daca ma pun sa etansez cu silicon am inteles ca prin desfacerea suruburilor de la capac culbutor sare distributia de la punct ? am rugamintea sa-mi dea ceva indicati si sfaturi pentru ca as dori sa etansez acest capac culbutor . Multumesc anticipat orice sfat e bine venit.

Nu se poate introduce nici un silicon intre cele 2 suprafete de metal pentru ca din fabrica sunt uzinate ca aibe contact aproape perfect.....la montaj se da cu o solutie asemanatoare cu lac lipicios si atat!
Daca scoti capacul de la axele cu came acestea raman in aer......si se decaleaza distributia!
Cum acest subiect este discutat si pe alte topice.....aici se inchide!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 17:17
Dacia