Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

inchidere centralizata defecta, cartela nefunctionala

Mr_X
post 5 Feb 2018, 13:50
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 398
Joined: 17 October 15
From: Brașov




Nu aș băga vaselină în mecanismul de închidere. O să meargă bine o perioadă, după care se năclăiește de la praf și mizerie și se face o marmeladă.

Dacă aș fi în locul tău, aș prinde o zi cu soare și temperaturi cât mai ridicate, aș deschide ușile și aș lăsa-o așa până seara. La sfârșitul zilei, aș da cu niște praf de grafit pe ele.


--------------------
Renault Megane II 1.6 16V 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horhe
post 5 Feb 2018, 14:31
Post #62


Megane Boy


Group: Members
Posts: 33
Joined: 10 February 16
From: Iasi




Mai bine iti iei un spray dedicat anti-freeze pentru incuietori. Se gasesc prin Carrefour.


--------------------
Renault Megane Sedan 2007 / 1.6 16v - IS 09
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gastorro
post 6 Feb 2018, 10:36
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 27 September 15




QUOTE(Mr_X @ 5 Feb 2018, 13:50)
Nu aș băga vaselină în mecanismul de închidere.
O să meargă bine o perioadă, după care se năclăiește de la praf și mizerie și se face o marmeladă.
...

Si in usa intra praf? Te cred, te cred.
Am avut un Mercedes A Class (A160) cu trapa din lamele (Webasto) care desi functiona,
scartaia la deschidere.. asa ca i-am dat cu spray W40 prin canelurile de culisare...
Imediat s-a simtit o imbunatatire. Insa peste cateva zile, se deschidea din ce in ce mai
greu pana cand intr-un final s-au rupt tragatorii din antimoniu; atat de tare se facuse
marmelada aia de vaselina + w40 + praf, ca se gripasera toti alunecatorii in caneluri.
Ulterior am aflat ca Mercedes si Webasto face si foloseste o vaselina foarte speciala,
(celebra chiar la 100EUR/100g), pentru aceste mecanisme expuse prafului si inghetului.

D'aia am si intrebat 'ce vaselina?'.. caci o patisem deja.. smile.gif


--------------------
Renault Megane2 facelift 1.4 16v K4J740 2006.12 - CYO-274
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sparkle
post 21 Mar 2018, 20:47
Post #64


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 January 18




Oameni buni,am un ren 2.2 din 2008.Nu se mai inchide.Nici de la butonul de pe consola ,nici cu cartelele(verifivate si cu baterii noi).Nu se mai in hide plafoniera,semnalizatoarele nu mai da flash uri.UCH nou,contacte curatate,a uatoarele functioneazatoate.Apropo,e ren megane....Please,help me.




--------------------
renault megane 2 estate dynamique 2008 - st57mkm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 16:33
Dacia