Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ajutor, directie., Volanul merge greu dupa o lovitura

davincu
post 18 Jan 2012, 14:22
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




Salut tuturor!

Am intrat in curba la dreapta, era si panta si gheata, incat a lovit cu partea stanga fata bordura. Mie mi s-a parut izbitura usoara -am lovit chiar cu capul lonjeronului stanga.
Am putut pleca imediat fara daune vizibile, dar imi merge greu directia!

Cu ochiul liber nu se observa numic, mi-a atras atentia ca la rotirea volanului capatul care iasa din habitaclu are o miscare usor excentrica. Ce nu stiu e daca asa e normal.
N-am la indemana alt super5 ca sa fac o comparatie.
Rugamintea mea imensa e aceea de a verifica vreunul din voi daca axul ce iasa de la volan prin caroserie si trece prin acea garnitura de cauciuc spre caseta de directie, vazut din interiorul masinii, este centrat si in timpul rotirii sau se misca usor excentric.

Desigur, daca a-ti patit vreunul asa ceva...sunteti bineveniti cu sfaturi.


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matrixxxul
post 19 Jan 2012, 14:40
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 October 11
From: Bucuresti 0722.816249




Salutare. Incercuieste (cu Paint-ul din Windows) piesa/ansamblul la care te referi - din desenele astea. Apoi am sa-ti fac o poza, de la buburuza mea, sa compari cu ce ai tu acolo.

Eu zic sa te duci la un atelier de reglat directia/unghiul de fuga si sa le povestesti patania.

Bafta...

Attached thumbnail(s)
1___coloana_volan_R5.jpg ( Size: 137.98k ) Number of downloads: 609
2___coloana_volan_R5.jpg ( Size: 163.25k ) Number of downloads: 652


--------------------
Renault 5 TR 1989 - B 87 KEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 20 Jan 2012, 10:39
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Daca ai lovit cu roata, e posibil sa fi stricat caseta, sa fi strambat vre-o bieleta, sa fi deplasat caseta de directie. Daca ai lovit doar cu jugul de la motor, vezi sa nu-l fi strambat, daca s-a indoit ti-a deplasat roata si e posibil sa frece mai tare undeva(cap de bara, bieleta...adica exista o tensiune suplimentara pe elementele directiei pe partea respectiva.


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davincu
post 20 Jan 2012, 10:48
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




Multumesc Matrixule,

am incercuit locul cu care nu sunt lamurit. Acolo ma asteptam ca miscarea coloanei sa fie perfect centrata. Pana n-a aparut problema asta nu m-am uitat, Acuma ca merge greu volanu, mi-ar fi de folos sa te uiti la masina ta si sa-mi spui daca la rotirea volanului, in locul acela miscarea e perfect centrata sau descrie un mic cerc.
Poza nu m-ar ajuta cu nimic. Descrie miscarea!

Am impresia ca busitura mi-a deplasat partea dreapta a caroseriei cu 2-3 mm, caci si capota s-a deplasat tot asa, desi ea n-a fost atinsa. Presupun ca asta a deplasat si coloana de directie a volanului.
Mor de necaz! Impactul parea o nimica toata si n-a lasat urme vizibile, dar daca e deplasata nu stiu cum o mai pun la loc. In mers nu simt sa "traga" in vreo parte sau alta, dar tot in mers volanul cum il pun asa sta. Se misca greu.


Attached thumbnail(s)
1___coloana_volan_R5.jpg ( Size: 84.78k ) Number of downloads: 610


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 20 Jan 2012, 20:03
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




incearca sa te uiti sub masina la prinderile jugului cu caroseria. caseata nu prea vad cum sa o misti din prinderile ei, decat sa o rupi(sau sa o deplasezi cu tot cu jug- probabil de aici apare si miscarea aia excentrica). incearca sa cauti cu atentie orice semn de deplasare unde exista suruburi.(trebuie sa existe o diferenta intre suprafete). ridic-o pe ceva ca sa poti intra in siguranta sub ea si cauta orice fel de deformare/zgarietura in special in jurul prinderilor cu surub de caroserie. sunt masini foarte slabe la capitolul siguranta. eu am facut-o praf la mai putin de 30/h. succes


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 20 Jan 2012, 21:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




daca nu ai spart bara fata nu ai lovit cu lonjeronul,ci cu jugul motor...care so deplasat spre dreapta-spate in urma impactului...se tine de caroserie de 4 suruburi...poti incerca ,cu masina suspendata pe elevator,sa le slabesti si sa centrezi jugul la loc pe vechea pozitie..daca acesta se vede....daca nu,slabesti suruburile si dai de jug (jug care tre sa fie asigurat ptr ca pe el sta motor+CV) spre fata masinii...sau o metoda mai "practica": legi cu o sufa jugul de un copac/stalp sanatos si dai usor in marsalier ,cu socuri mici....


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 20 Jan 2012, 22:06
Post #7


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




Din afara de tot ce au precizat colegii de mai sus m-ai pot fii 2 probleme cu care au venit cativa persoane la mine in srvice dupa ce au patit ceva similar cu ce ai patit si tu.
In unu din cazuri am depistat bascula stramba , si in al caz am constatat ca gaura din fuzeta unde intra pivotul basculei era ridicata cu 5 mm + amortizorul era indoit putin (de amortizor mi-am dat seama cand am vrut sa-i fac geometria.
Deci parerea mea este ca mai intai sa vcerifici bine subansamblu roti (bascula, cap de bara,bieleta directie, fuzeta, amortizor) apoi sa verifici caseta de directie (caseta nu avea cum sa se miste de pe poziti deoarece iti batea in ultimul hal si sigur iti dadeai seama), cat despre coloana de directie sunt sigur ca nici ea nu are nimic iar in poza unde ai incercuit este normal sa existe un pic de joc dar acum nu stiu ce fel de joc ai tu.
In general este greu sa dam cu parerea neavand masina in fata dar iti putem da sfaturi despre ce piese poti verifica pt a depista problema.
Mult succes.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davincu
post 21 Jan 2012, 11:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




@Adi, cu lojeronul am dat...bara nu s-a spart ci si-a revenit dar e crapata. Multumesc ,mult de sfat, voi incerca sa o "trag"

@TheSting,
"in poza unde ai incercuit este normal sa existe un pic de joc dar acum nu stiu ce fel de joc ai tu.
In general este greu sa dam cu parerea neavand masina in fata dar iti putem da sfaturi despre ce piese poti verifica pt a depista problema.
Mult succes.
"

Nu e nici un joc acolo, ci la rotirea volanului, axul descrie un mic cerc in loc sa fie perfect centrat, ca atunci cand bate burghiul in masina de gaurit.
Despre sfaturi si pareri: exact asta si aveam nevoie. De vazut, a vazut-o si un mecanic din asta universal de la tara, care imi zice ca nu vede nimic deosebit si nu stie de unde se trage. Crede-ma ca o mica sedinta pe forum cu baieti priceputi e foarte constructiva.
Inca o data va multumesc tuturor!


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matrixxxul
post 21 Jan 2012, 17:06
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 October 11
From: Bucuresti 0722.816249




Davincu, m-am uitat la mine si...nu face nici un "mic" cerc, axul se roteste normal, adica nu are nici un joc, la rotirea volanului. Poate iti e de folos aceasta informatie, desi cred ca aveai acel joc si inainte de socul respectiv, nu cred ca lovind cu jugul/roata in bordura se poate strimba acul volanului. Alte piese preiau acel soc pina la ax/coloana : cadru motor/tampoane/suruburi prindere, bascula/pivot, cap de bara, etc.

Te rugam sa ne spui si rezolvarea, dupa ce repari buburuza.



--------------------
Renault 5 TR 1989 - B 87 KEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 22 Jan 2012, 15:20
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Nu aveai cum sa dai cu lonjeronul, cel mult ai dat cu bara aia din fata radiatorului. Alteceva nu aveai ca sa ii faci (la viteza mica) decat sa deplasezi jugul motorului sau sa il indoi(fapt ce a determinat si deplasarea casetei - d-asta are si abaterea aia la coloana de directie). Crede-ma ca stiu ce vorbesc, am taiat un renault 5 dupa o lovitura in fata si am vazut cum s-a deformat! O sa iti atasez cateva poze si sa imi spui daca lovitura a fost similara cu a ta. Sunt convins ca a fost la fel numai ca ai avut viteza mai mica si forta la impact a fost mai mica.
Incearca sa cauti un tinichigiu bun, care a mai reparat masini lovite si pune-l sa se uite la ea. Mult succes

This post has been edited by andishors: 22 Jan 2012, 15:20

Attached thumbnail(s)
IMG_2069.JPG ( Size: 553.31k ) Number of downloads: 565
IMG_2070.JPG ( Size: 580.99k ) Number of downloads: 539
IMG_2067.JPG ( Size: 674.94k ) Number of downloads: 86


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davincu
post 23 Jan 2012, 20:15
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




Am reusit sa gasesc ceva. Lonjeronul stanga e indoit chiar in dreptul basculei. E cutat.
@Adishors, am reusit sa dau exact cu capatul lonjeronului care are prins de el o bucla pentru trasul masinii si aia a fost singura parte care a lovit.
@Matrixxxul, multumesc de informatie. Coloana de directie e prinsa si ea de caroserie si se pare ca am reusit performanta de a lua tot socul in capul lonjeronului si de acolo deformarile.

Acuma mi-ar prinde bine sa aflu cam cum se pot remedia astea. Ce fel de service sa caut? Banuiesc ca trebuie sa aiba ceva prese hidraulice? Presupun ca nu orice atelier reparatii auto are asa ceva.
Recomanda cineva un service prin Timisoara sau Lugoj? Voi incerca si sa leg cu un cablu si sa-i dau socuri - sa-l trag cum ma sfatuia AdiR5.
Va tin la curent cu rezolvarea.


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 25 Jan 2012, 11:37
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




Ala nu e lonjeron, ala e jugul de la motor, lonjeroanele sunt alea cu rosu din poza, ce e cu albastru e jugul si cred ca si zona unde s-a strambat. exact asa s-a indoit si la mine, numai ca ceva mai mult. ma bucur ca ai gasit buba. nu cred ca o sa reusesti tragand-o cu socuri legata de ceva. sfatul meu e sa dai motorul jos, sa scoti jugul(e prins in 4 suruburi) si sa il indrepti, eventual sa il intaresti putin in zona respectiva, sau daca gasesti la cineva unul la pret rezonabil chiar sa il inlocuiesti. e posibil socul sa se fi transmis si in alte prinderi. iti mai atasez o poza cu un jug, bucla aia de care zici e prinsa pe jug nu pe lonjeron. eu am la tara un tinichigiu care se pricepe si el mi-a reparat-o cand am avut probleme cu tabla, sudat, taiat, indreptat...
Daca vrei sa il dai jos poti sa faci in felul urmator:
- duci masina sub o grinda rezistenta de care sa poti lega motorul
- desfaci motorul si cutia de pe suporti
- ridici masina pe 2 butuci de lemn(ii pui in zona unde pui cricul in fata)
- legi motorul de grinda cu un lant, cablu
- scoti rotile de pe fata
- desfaci pivotii dintre bascule si fuzete(sa te asiguri ca pivotii sunt iesiti din fuzete)
- desfaci suruburile de la tijele alea dintre bacule si caroserie
- desfaci cele 4 suruburi (2 sub caroserie, 2 langa lonjeroane, prinse pe bara aia din fata radiatorului)
- acum jugul ar trebui sa iasa. il scoti si ii faci ce vrei, il indepti, il tai, il sudezi. daca vrei sa il schimbi trebuie sa dai jos basculele, bara de torsiune..
De pus la loc, e operatia inversa:
- il bagi sub masina, il ridici si prinzi suruburile
- prinzi pivotii si barele alea dintre bascule si caroserie
- prinzi suportii motorului si cutiei si ar fi cam gata...
ideal ar fi sa folosesti o macara cu care sa ridici putin motorul inainte sa scoti jugul, si sa il lasi jos dupa ce il pui la loc.
Sper sa te ajute cu ceva ce ti-am spus, macar sa ai idee cam ce trebuie sa ii faci. E cam neprofesionist, dar mai usor de atat nu stiu ce ai putea sa ii faci, doar sa o duci la service. succes

This post has been edited by andishors: 25 Jan 2012, 11:56

Attached thumbnail(s)
IMG_0804.jpg ( Size: 662.69k ) Number of downloads: 117
Bersou_gata.jpg ( Size: 321.04k ) Number of downloads: 135


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Matrixxxul
post 25 Jan 2012, 12:18
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 9 October 11
From: Bucuresti 0722.816249




foarte bine explicat andishors.

P.s. ce se vede in poza a doua e de la masina ta ?...


--------------------
Renault 5 TR 1989 - B 87 KEY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davincu
post 25 Jan 2012, 19:56
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 218
Joined: 20 September 07
From: Timisoara




@Andishor, super-mult iti multumesc pentru tot efortul. Da, asa e cum spui, adica ceea ce e in poza ta cu albastru s-a indoit la masina mea.
Eram convins ca alea se numesc lonjeroane. Voi face precum spui tu. Zici ca jugul ala se tine doar in 4 suruburi? Si se poate lua jos? Buna treaba, nasol ca e mult de lucru, dar capul face capul trage.


--------------------
renault 5 gts benzina 1985 - TM 03 TIJ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andishors
post 25 Jan 2012, 21:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 3 May 10




QUOTE(Matrixxxul @ 25 Jan 2012, 12:18)
foarte bine explicat andishors.

P.s. ce se vede in poza a doua e de la masina ta ?...
*



Din pacate Matrix, jugul din poza a 2-a nu e de la masina mea. e de la masina unui baiat, Emil Ghinea parca e numele lui, a prezentat-o pe 4tuning, are un intreg topic despre cum a refacut un r5.

Davincu, ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Bine ca nu a fost mai rau. O sa ai ceva de munca, dar important e ca poti sa o "dregi". pentru orice intrebare ma poti contacta ym andishors. Spor la lucru

This post has been edited by andishors: 25 Jan 2012, 21:50


--------------------
Renault Super 5 1988 - B 45 XYZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 29 Jan 2012, 13:23
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




andishors respekt.gif

...in legatura cu jugul..nu stiu/cred .. daca mai poate fi "reparata" cuta aia...sau cit de bine se poate repara cuta aia...cel mai bine ar fi sa cauti un alt jug...

...din experienta personala...

dsc03872i.th.jpg dsc04702lz.th.jpg dsc03877y.th.jpg

ph34r.gif

This post has been edited by Adi R5: 29 Jan 2012, 13:34


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 22:07
Dacia