Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

informatii despre R19 diesel, daca aveti informatii despre R19 diesel.

tvr
post 6 Nov 2005, 21:38
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 3 November 05




salutare...

inital am scris toate astea intr-un alt topic dar mi s-a sugerat sa creez un topic nou asa ca iata, cine ma poate ajuta, va multumesc.

"mi-am cumparat anul trecut prima mea masina, e un renault 19 diesel cu motor de 1,6, din cate am intelese de la proprietarul initial motorul nu e cel original, a fost schimbat, acest lucru mi l-a confirmat si un mecanic care mi-a spus ca are cutie de viteze pentru motor pe benzina ( se simte cand trec din a 3-a in a 2-a, trebuie sa reduc turatia foarte mult altfel se aude un carait). Acum trec la intrebari:
- cum pot sa aflu tipul motorului, ma refer la cod?
- cat costa o cuie de viteze cu 5 trepte pentru diesel?
- la filltru de motorina, in paharul de jos, am posibilitatea sa introduc apa din sistemul de racire pentru a preincalzi motorina si pentru a reduce formae parafinei dar dinpacate nu am furtunele necesare (furtunele actuale trec de la motor direct la radiator, pentru a putea conecta si filtru am nevoie de furtune care sa aiba si aceasta posibilitate),initial ma gandeam sa confectionez T-urile si sa pun eu sa conectez filtru la circuitul de apa dar apoi am vazut unul original si ma ncanta mai tare ideea sa pun un sistem original, e mult mai sigur, stie careva unde as putea gasi astfel de furtune?
- momentan locuiesc in bucuresti si nu stiu nici un magazin in care sa pot gasi piese pentru masinuta, daca stie cineva sa imi spuna si mie.
multumesc pentru raspunsuri.

ps: sunt incepator in domeniu auto. "


--------------------
renault 19 1989
... incet, cu treaba buna...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heimdallr
post 7 Nov 2005, 08:30
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 05
From: tg mures




salutare

eu mi-am luat de la materom cu 4 mil. de un an. si merge bine.
si cu puntea.... beton. merge bine. hihihiihiihih


--------------------
Ex Renault 19 1990 TXE
Ford Ka -2002
Dacia Sandero 1,4 -2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 20:48
Dacia