Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alezaj supape si scaune supape, la un R19 1.7

etm
post 12 Oct 2005, 09:57
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 26 August 05




Salut,

revin, din pacate, cu o noua problema: in week-end venind spre Bucuresti, s-a impuscat garnitura de chiuloasa si mi-a bagat compresie pe instalatia de racire. Ca urmare, doua din pastilele din chiuloasa au cedat + una bucata furtun. Dupa ce am reusit sa ajung cu masina in Bucuresti, luni dimineata am dus-o in service.
Dupa ce au desfacut chiuloasa pt a schimba pastilele, mecanicul mi-a spus ca trebuie sa duc la alezat supapele si scaunele de supape. Pana acum am gasit o firma care face asa ceva, dar mi-a cerut 5 milioane pt asta. Mi separe putin exagerat, asa ca va rog sa-mi dati informatii, daca aveti, despre astfel de firme/persoane fizice care alezeaza supape + scaune la un pret acceptabil.

Va multumesc.


--------------------
Renault Megane Bicorp 2006, 1.5dCi 80 CP, PA - B-XX-ERV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 12 Oct 2005, 15:33
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




In Iasi m-a costat 800.000 rectificarea scaunelor supapelor (supapele le-am schimbat cu unele noi).


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 12 Oct 2005, 20:45
Post #3


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.720
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Du-te in Baneasa, cam vis Ă  vis de intrarea la Romaero si SIAB acu, este un atelier de prelucrari mecanice care face asa ceva, baietii lucreaza excelent si nu cred ca sunt scumpi (eu am platit 200 RON pentru modificat doua port fuzete si alte marafeturi ca sa trec de la tamburi la discuri pe spate).


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 14 Oct 2005, 08:57
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




conteaza mult ce iti fac aia ptr cele 5 milioane.normal ar trebui sa schimbe cele 2 supape,simeringuri supape ,sa le "aseze cum trebuie,sa refaca jocul normal .

Daca ai probleme de planeitate cu chiuloasa nu incerca sa o planezi.
Acest model nu se planeaza.Prin planare se modifica volumul camerei de ardere si motorul nu va merge niciodata rotund.Trebuie schimbata.
BAfta


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AEP
post 14 Oct 2005, 09:09
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 16 July 05




s-au mutat baietii din baneasa.... de o saptamana...
daca e intereseaza, mesaj privat si-ti dau nr lor de el.


--------------------
daewoo cielo hatch/99
Renault Laguna 1.9dCi Privilege 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mac24
post 19 Oct 2005, 12:17
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 4 April 05




Stiu ca e c-am vechi post-ul, dar nu inteleg un lucru, ce legatura are garnitura de chiulasa cu supapele, sau cu pastilele care banuiesc ca vb de cele de la culbutori......ma rog poate pun prea multe intrebari, totusi daca este vb de pastilele de la culbutori si paharele pe care imping supapele, atunci cel mai ieftin este sa te duci sa-ti cumperi alte pastile si alte pahare de la centru de desmembrari, atentie ca trebuie sa stii ce cota au pastilele ce trebuiesc schimbate caci variaza in functie de uzura de la 0.3 - 1.0 sau si mai mari, dar nu cred ca e cazul


--------------------
Renault 19 GTD 1991
Renault 19 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
etm
post 4 Nov 2005, 10:35
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 26 August 05




@mac24: nu era vorba de pastilele de la culbutori, ci de cele din chiuloasa, asa numitele "dopuri anti-inghet".

Multumesc tuturor celor care au postat. Problema s-a rezolvat astfel: am gasit dopurile anti-inghet, apoi s-a realizat si alezajul supapelor + scaune supape + schimbat simeringuri supape + reglat culbutori (inclusiv schimbat pastile culbutori) + garnitura chiuloasa + antigel + schimbat ulei motor si filtru + manopera - totul la 10 mil.

Acum mersul masinutei s-a modificat in bine si se infige vizibil mai bine.

Bafta.


--------------------
Renault Megane Bicorp 2006, 1.5dCi 80 CP, PA - B-XX-ERV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 00:55
Dacia