Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

turometru r19dt adagio, nu mere...

dani.rom
post 17 Sep 2005, 20:13
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 September 05




Fratilor, am un r19 dt din 1995 - Adagio. Nu avea turometru, asa ca i-am cumparat un bord (ceasurile) cu turometru. Conexiuni-identice.Totul merge brici.Asta nou are si ind. nivel ulei.Dar al dreaq' turometru nu vrea el si pace!
Careva stie unde se conecteaza turometru' asta? Ca pe mine m-a luat benga cautand...A! TUROMETRU' MEU E ELECTRONIC, adica e cu ac, dar comandat de un circ. electronic.
MULTUMESC ANTICIPAT!


--------------------
renault 19 1995 1,9d
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 17 Sep 2005, 21:01
Post #2


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Vezi ca trebe tras un fir de la alternator, are o mufa pe care scrie W in mod normal, probabil ca nu ai fir de la alternator pana la bord. Eu cand am trecut pe diesel de pe benzina, am schimbat si ceasurile cu unele de diesel si m-am dus pe pe str. 11 iunie la nr 22 parca, este pe un colt un nene care repara alternatoare si cu 10 RON a facut tot ce avea de facut.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 10 Oct 2005, 11:06
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Prietene urmareste-ma atent te rog:
1 Turometrul se alimenteaza IN BORD prin ajutorul a 3 cabluri(fire).
unul este masa (nu mama lui:) ) ci polul minus de la baterie.
altul este plusul care trebuie conectat la o mufa plus "de dupa contact"
iar firul 3 este informatia pe care o primeste de la bobina de inductie (stii ? guguloiul acela care seamana cu un tansformator si in capul careia intra fisa centrala.Ai grija sa nu ma intelegi gresit ,nu este capacul delco ci in partea cealalta a fisei centrale .
Ca sa nu ai treaba cu cei de la 981 incearca sa legi plusul prin intermediul unei siguranta(deja existente).
Iti las tie placerea sa descoperi codul culorilor celor 3 fire.Daca nu te descurci si mai ai apoi bobina intreaga da-mi un semn aici te rog .Te voi ajuta.Bafta


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 10 Oct 2005, 11:10
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Uita ce a spus antevorbitorul meu B06FCN despre legatura la alternator.Acel montaj se foloseste doar la masinile de spalat cu bule.Am glumit si sper ca el sa nu se supere ,dar debiteaza prostii.La uram urmei este dreptul lui intr-o democratie originala ca a noastra.Bafta


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 11 Oct 2005, 15:22
Post #5


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Cu riscul de a il contrazice pe stimabilul domn dan laguna, care nu a vazut ca e vorba de o masina diesel ("Fratilor, am un r19 dt din 1995 - Adagio") si vorbeste despre electrocasnice pe benzina (bobina de inductie si alea alea), pot spune ca masina mea nu este de spalat si nici cu bule, iar solutia data este cea folosita pe masina din semnatura (R21dt), in momentul in care am trecut de la benzina la diesel.
Asadar, fara sa ma supar catusi de putin, fiin obisnuit cu democratia originala unde avem cu totii dreptul la o opinie, ii las pe ceilalti confrati forumisti sa decida cine debiteaza sau nu prostii. Si ala nu sunt eu.
Si mai multa bafta.

This post has been edited by cmandrei: 15 Mar 2006, 15:40


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 14 Oct 2005, 08:59
Post #6


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Imi cer scuze ,daca este vorba despre un diesel.Si admit si toata bascalia pe seama mea.


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 14 Oct 2005, 15:53
Post #7


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.729
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Acceptate
Si ca o completare, ar trebui sa stim daca omul si-a luat turometru de diesel sau de benzina, ca ala de benzina nu merge la diesel, eu am mers o perioada dupa schimbarea motorului cu ceasurile de benzina si cu turometrul legat si nu se misca din loc, dupa ce am pus ceasurile de diesel a inceput sa mearga si turometru...cine stie ce a cumparat de la baietii veseli de la dezmembrari.


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
MB GLA 200
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 11th May 2024 - 02:51
Dacia