Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

functionare cu intreruperi R 19

misu
post 14 Sep 2005, 20:10
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 March 05
From: CLUJ-NAPOCA




Am un R 19 pe benzina de 1721 cmc. cu injectie si care a inceput sa functioneze cu intreruperi. Fenomenul se produce si la relanti, cind motorul functioneaza sacadat, nu merge rotund. La accelerare puternica merge relativ bine, insa la mersul cu turatie constanta trepideaza puternic, astfel ca trebuie sa ridic piciorul de pe pedala de acceleratie. Am fost la reprezentanta si mi s-a recomandat sa introduc aditivi de curatare a injectoarelor in benzina, iar daca nu cedeaza, sa revin pentru curatarea acestora. Mentionez ca am scos bateria de pe masina citeva zile. Acest lucru poate influenta functionarea normala a calculatorului si implicit functionarea corecta a motorului? Daca ati avut probleme de acest gen, dati-mi un sfat!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 16 Sep 2005, 08:30
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




Nu are nici o legatura cu debransarea calculatorului.Verifica:
1.capac delcou =sa nu fi efisurat sau umed
2.bujii =sa nu aiba ceramica sparta sau umede
3.fisele de bujii
Se aprinde becul de la injectie ?
daca da verifica:
legatura l amasa a calculatorului


mai verifica si daca pompa d ebenzina are presiune
daca nu are verifica:
1.filtru de benzina (schimbat)
2.daca ai benzina destula in rezervor:)

dar inainte de toate incearca sa decuplezi muf acalculatorului cu bateria debransata .Asta este un babism dar uneori da rezultate.
In rampa de injectoare ai l aintrare un regulator verifica-l si p eel

Personal nu cred ca ai fost l areprezentanta unde ai primit raspunsul acela...ar fi prea idiotiii...scuze
defectul a aparut brusc?
Da-mi un semn daca ai rezolvat ceva.


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreib
post 16 Sep 2005, 19:10
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 147
Joined: 16 November 04
From: Iasi




QUOTE(Dan_laguna @ Sep 16 2005, 09:30 AM)
dar inainte de toate incearca sa decuplezi muf acalculatorului cu bateria debransata .Asta este un babism dar uneori da rezultate.

Nu e chiar babism...Orice masina cu injectie si ECM are stocate in ECM intr-un flash anumite date care se sterg in momentul in care scoti bateria. Exemple de astfel de date ar fi pozitia IAC pentru pastrarea relantiului constant, coduri de eroare etc... De cate ori se reseteaza ECM-ul o sa observi ca relantiul este ceva mai ridicat , variaza ceva mai mult ca inainte pana invata ECM-ul IDLE-ul. Exista masini la care se recomanda dupa oricare resetare de ECM o procedura de IDLE learn.

PS: sugestia cu curatatul injectoarelor nu este tocmai rea. Daca masina este euro 2 si are sistem de recirculare a gazelor (EGR) trebuie verificata si aceasta supapa, care poate inneca motorul cu prea multe gaze arse daca este defecta (se inmoaie arcul ei si scapa din ce in ce mai multe gaze arse in admisie). Deoarece aceasta este scumpa de inlocuit de obicei este anulata (astupata conducta).


--------------------
Reno Kangoo 1.2 16v GPL 2005
Reno Kangoo 1.2 16v GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heimdallr
post 17 Sep 2005, 19:01
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 05
From: tg mures




are perderi de putere? adica accelerezi si nu trage. parca nu-si da drumul?


--------------------
Ex Renault 19 1990 TXE
Ford Ka -2002
Dacia Sandero 1,4 -2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu
post 19 Sep 2005, 18:43
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 March 05
From: CLUJ-NAPOCA




Am verificat partea electrica si totul este in ordine. Bujiile, capacul de delco si fisele sunt in regula. Nu stiu care este becul dela injectie pentru ca nu am carte de exploatare. Filtrul de benzina l-am schimbat de vreo 5000 de km. Banuiesc ca la mijloc s-ar putea afla pompa de benzina, insa nu stiu cum as putea sa o probez daca debiteaza suficienta benzina si probabil ca mai important este la ce presiune! ''are perderi de putere? adica accelerezi si nu trage. parca nu-si da drumul?''-cred ca este cea mai corecta exprimare la ceea ce se intimpla!.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heimdallr
post 20 Sep 2005, 07:23
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 05
From: tg mures




la mine asa a fost. cand mi-era lumea mai draga simteam cum ma lasa. puteam sa ies cu pedala de acceleratie prin podea. numai cand avea chef tragea. nu ma puteam baza pe ea in nici o depasire. am fost cu ea la cluj la 2 mecanici. plus altii mai priceputi, toti mi-au spus ca pompa de benzina. dar nu a fost asta. era varza motorul. nu aveam presiune in cilindrii. numai unul mergea aproape de normal. in 2 cilindrii aveam 2 bar presiunea. iau in unul 5 bar. asa ca a trebuit desfacut. supapele arse, era vai de capul lui. am fost la rectificat cu chiuloasa, am schimbat garniturile, supapele, segmentii. dupa ce a fost pus la loc tot mai avea intreruperi. dar nu atat de pronuntate si de dese.
asa am apelat la ultima solutie: curatarea injectoarelor. s-a rezolvat. de atunci nici urma de pierderi de putere. 4 ani au trecut de atunci. dar la 2 ani ma duc la curatat injectoarele.
sper sa iti fie de ajutor.


--------------------
Ex Renault 19 1990 TXE
Ford Ka -2002
Dacia Sandero 1,4 -2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heimdallr
post 20 Sep 2005, 07:26
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 05
From: tg mures




cred ca ala care a folosit-o inaintea mea si-a cam batut joc de ea. dar acum merge bine.


--------------------
Ex Renault 19 1990 TXE
Ford Ka -2002
Dacia Sandero 1,4 -2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misu
post 7 Oct 2005, 14:47
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 9 March 05
From: CLUJ-NAPOCA




Pina la urma a trebuit sa apelez la un mecanic auto cu experienta. A constatat ca capacul de delco era fisurat intr-un loc (numai daca erai foarte atent se observa), contactele erau oxidate si pipa era oxidata. Le-am schimbat cu altele noi, insa functionarea nu s-a imbunatatit. A scos toate bujiile si toate erau foarte murdare. Dupa ce le-a curatat, motorul merge foarte bine! Multumesc de sfaturi!


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
heimdallr
post 10 Oct 2005, 08:05
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 22 June 05
From: tg mures




lucky you! super. asa da.


--------------------
Ex Renault 19 1990 TXE
Ford Ka -2002
Dacia Sandero 1,4 -2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan_laguna
post 10 Oct 2005, 10:56
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 117
Joined: 16 February 05




felicitari ptr ca ti-ai rezolvat problema


--------------------
renault laguna 1,8 16 v 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 23:06
Dacia