Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 4 5 6 7 8 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Tutorial remediere vajait, fosnit acelerare, In special pentru 1.2 tce si 1.3 tce

goguspan
post 14 Oct 2019, 11:23
Post #151


Membru autentic


Group: Members
Posts: 488
Joined: 7 November 13




patratel ! Ai scos conductele afara si le ai remontat ? Deci le ai scos din cutie respectiv cea de langa parbriz ?


--------------------
Dacia, Renault logan, Megane 1.2 TCE Intens 2018, Laureate plus 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bogdan 7499
post 14 Oct 2019, 12:41
Post #152


Membru incepator


Group: Members
Posts: 85
Joined: 10 April 19




QUOTE(goguspan @ 14 Oct 2019, 11:23)
patratel ! Ai scos conductele afara si le ai remontat ? Deci le ai scos din cutie respectiv cea de langa parbriz ?
*


E vorba de o singură conductă care e prinsă de cutia de viteze în trei cleme. Conducta e dintr-un plastic moale sau cauciuc, fiind maleabilă. Se scoate foarte ușor din cremele respective.Conducta se scoate doar din cleme și nu se demontează de pe mașină. În dreptul celor trei cleme eu am pus bandă dublu adezivă pe conductă , după care am fixat conducta înapoi în acele cleme. În schimb nu am pus nimic în locul unde are joc, respectiv la intrarea în cutie. Voi mai desface odată pentru acest lucru. Operațiunea nu e grea deloc, mai multă muncă fiind la demontat plasticele, bateria și suportul acesteia.


--------------------
Renault Megane Sedan 1.33 Tce ZEN 116 c.p. 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratzel75
post 14 Oct 2019, 18:59
Post #153


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




Nu am demontat conducta, am scoso doar din cleme, asa cum scrie Bogdan. Am sa revin cu mai multe poze pt ca vreau sa fixez conducta mai bine. Am aratat la mecanici o filmare cu jocul dintre conducta si cutia de viteze si ei spun ca nu este normal sa se miste asa. Agrafa metalica care se vede in pozele postate mai sus ar trebui sa fie lipita de cutia de viteze si sa stea fixa, la mine se departeaza aprox 1.5- 2cm, daca trag de ea.


--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 14 Oct 2019, 19:36
Post #154


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Vă amintiți că am avut o discuție și eu în acest topic despre faptul că am schimbat clemele de la conducta de ambreiaj, cele trei care produc cârâitul, la Redac Craiova și inițial nu mai făcea dar ușor ușor începe să apară ronțăitul și cârâitul la schimbatul treptelor.
În această seară am demontat bateria cu suport cu tot și surpriză cei de la Redac Craiova
au schimbat o singură clemă m-au fraierit, doar pe cea mai ușor de schimbat prima dinspre cutia de viteze.
Conducta se mișcă rău lângă cutia de viteze, cu un tampon de cauciuc cred că o rezolv!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 15 Oct 2019, 13:53
Post #155


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




Du-o inapoi in service si arata-le cum sa rezolve problema. La Megane-ul meu se aude de asemenea acest zgomot produs de conducta. Conducta se misca ~20 mm de la capatul ei vizibil, din locul in care trebuie sa stea fixata la cutia de viteze. Daca tragi de capătul conductei dinspre cutia de viteze ca de o coardă de chitară, se aude o rezonanta specifică (zăngănit/cârâit). Faptul ca schimbi clemele doar amortizează acel zgomot produs de rezonanta conductei nefixată bine in acel lacas de langa cutia de viteze.

Maine merg la Serus Bucuresti exact pentru acest zgomot, dar si pentru un zgomot de suierat de turbosuflantă (din zona centru-dreapta la peretele despartitor bord/compartiment motor) + zgomot de blow-off cand ridic piciorul de pe acceleratie + zgomot ca un fosnet de frunza uscata in ventilator cand accelerez de la 1200 rot/min pana la ~2000 rot/min (tot din zona centru-dreapta la peretele despartitor bord/compartiment motor). Masina e Megane 4 Sedan, 1.3 TCe Intense, cutie manuala, 1200 km facuti de noua.

Foarte probabil ca ceva care sa fixeze conducta in suportul ei dinspre cutie de viteze va rezolva problema. Poate chiar ea a fost prost montata, in sensul ca nu au parcurs aia pasii care trebuie la montare, poate ca trebuie o bucsa de cauciuc intre conducta si suport. Vedem. Va tin la curent.

This post has been edited by Horatiu Mihai: 15 Oct 2019, 13:57


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratzel75
post 15 Oct 2019, 19:00
Post #156


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




Asa arata carpeala mea initiala.

<span class='edit'>15 Oct 2019, 19:16:</span>
Si asa arata ce am facut astazi. Vajaitul din timpul rularii nu se mai aude de loc, dar am observat ca daca schimbi viteza de la 3000 de ture in sus, anca se mai aude ceva. Daca mergi linistit cu ea si schimbi pana in 2500 de ture nu se mai aude nimic. Eu schimb cand imi arata ea pe la 1800-2000 de ture.

This post has been edited by patratzel75: 15 Oct 2019, 19:19

Attached thumbnail(s)
P_20191015_161734.jpg ( Size: 3.58mb ) Number of downloads: 1388
P_20191015_161807.jpg ( Size: 3.92mb ) Number of downloads: 1389
P_20191015_171534.jpg ( Size: 3.78mb ) Number of downloads: 1316


--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 15 Oct 2019, 19:45
Post #157


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Vezi că la mine zgomotul de frunză uscată din dreapta era de fapt din tunelul median. Urmează să merg la reprezentantă pentru rezolvare.


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 16 Oct 2019, 07:41
Post #158


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




@Gionitornado: Stii cauza pentru acel zgomot de frunza uscata din tunelul median?


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
patratzel75
post 16 Oct 2019, 08:28
Post #159


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 8 September 19




La mine acel zgomot era in partea stinga a soferului. Credeam ca vajaie oglinda. L-am auzit de la primi kilometri.


--------------------
Renault Megane 4 1.3 tce 140cp 2018 sedan business - HD 08 DAI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 16 Oct 2019, 12:43
Post #160


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Nu urmează să merg să desfacă tunelul să vedem.


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 16 Oct 2019, 15:50
Post #161


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




Am fost astazi la Serus Bucuresti (Bd. Timisoara) pentru fosnet din stanga fata, suierat turbosuflanta + sunet de "blow-of", fosnet de frunza din zona centrala fata (perete despartitor), vibratie pedala ambreiaj. Mi-au fost comandate 3 clipsuri noi in care sta conducta de ambreiaj (astea noi cica sunt mai late si prind conducta mai bine) si astea cica anuleaza vibratia din pedala (personal, nu cred). Toate celelalte zgomote au fost catalogate ca zgomote normale in mers. Intre 3 zile si 2 saptamani sosesc noile cleme pentru conducta de ambreiaj. Va tin la curent. Singura veste buna este ca masina (asamblata prin iulie 2019) are bielete antiruliu varianta noua, din metal, nu din plastic cum erau initial.

Megane I, unde esti? sad.gif

This post has been edited by Horatiu Mihai: 16 Oct 2019, 15:52


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 16 Oct 2019, 17:49
Post #162


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Să stai lângă mașină când îți schimbă clemele că mie mi-au schimbat doar una!
Legat de zgomote nu cred că sunt normale, mai insistă pe la vocea clientului!

This post has been edited by Gionitornado: 16 Oct 2019, 17:50


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 7 Nov 2019, 20:33
Post #163


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




Salutare,
in data de 04.10 am facut schimbul de ulei la un an de zile, am semnalat zgomotul din stanga soferului, in prima instanta mi s-a zis ca habar nu au de un asemenea zgomot. Le-am spus ca e de la conducta de ambreiaj, ca se schimba clemele si zgomotul dispare. Cand am ridicat masina mi-au transmis ca au comandat clemele, iar azi le-am schimbat. Nu se mai aude zgomotul si deja pare ca e ceva de vis smile.gif. Schimbarea clemelor am facut-o in Iasi!


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 7 Nov 2019, 20:50
Post #164


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




La mine reaparuse zgomotul că nu le schimbaseră pe toate. După ce le-au schimbat pe toate trei clemele
e altceva, ronțăitul a dispărut, mai cârâie puțin dacă schimbi repede treptele de viteză!


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 7 Nov 2019, 21:25
Post #165


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




Foșnetul, vâjâială a dispărut și la mine. Ronțăitul nu.


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VS31TZU
post 8 Nov 2019, 05:48
Post #166


Bogdan


Group: Members
Posts: 54
Joined: 15 April 19




QUOTE(ionel Marcel @ 7 Nov 2019, 20:33)
Salutare,
in data de 04.10 am facut schimbul de ulei la un an de zile, am semnalat zgomotul din stanga soferului, in prima instanta mi s-a zis  ca habar nu au de un asemenea zgomot. Le-am spus ca e de la conducta de ambreiaj, ca se schimba clemele si zgomotul dispare. Cand am ridicat masina mi-au transmis ca au comandat clemele, iar azi le-am schimbat. Nu se mai aude zgomotul si deja pare ca e ceva de vis smile.gif. Schimbarea clemelor am facut-o in Iasi!
*


La casa auto sau la bras? Am și eu programare pe 19,dupa multe telefoane la vocea clientului


--------------------
Renault Megane 4 Hatchback 2019 intens
megane 4 1.33 tce 140 HATCH intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sigmax
post 8 Nov 2019, 07:36
Post #167


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 23 January 19




Salut! Scartaitul pedalei de ambreiaj se aude si cu motorul oprit sau doar cand acesta functioneaza si pedala este apasata pt schimburile de trepte?
La 1.3 tce a mai fost un user de reclama un sunet de blow off valve. Se intampla in frana de motor la turatii mai mici (gen 2000 rpm). A mai intalnit careva?

PS: pt dat in judecata Renault RO si eu sunt dispus. Mai ales ca am doua masini cu probleme pare-se.
Cei interesati ar trebui sa facem un alt topic pe sectiunea Legislatie sau Diverse, ori sa intram in contact prin PM.

This post has been edited by sigmax: 8 Nov 2019, 07:38


--------------------
Renault Kadjar 2019 /Zen 1.33 Tce 140 Gpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 9 Nov 2019, 07:09
Post #168


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




QUOTE(VS31TZU @ 8 Nov 2019, 06:48)
La casa auto sau la bras? Am și eu programare pe 19,dupa multe telefoane la vocea clientului
*


La Bras. Într-adevăr nici rontaitul nici rontaitul la schimbare de viteze nu îl mai aud. Daca reapare va anunț!


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iuli84
post 9 Nov 2019, 13:42
Post #169


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 6 May 19




Pe romaneste momentan mi- am bagat picioarele in clemele lor am dat un rand de banda izolatoare pe conducta in zona clemei, bagat un pic fortat la loc si mi-am montat un batator/antivibratii in varianta home made facut din material bituminos insonorizant, este de 2 luni pe masina, de atunci no problem, nici un zgomot.
https://ibb.co/Zz79hLP


--------------------
Renault Megane 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius avacaritei
post 14 Nov 2019, 10:23
Post #170


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 18 March 19




QUOTE(ionel Marcel @ 7 Nov 2019, 20:33)
Salutare,
in data de 04.10 am facut schimbul de ulei la un an de zile, am semnalat zgomotul din stanga soferului, in prima instanta mi s-a zis  ca habar nu au de un asemenea zgomot. Le-am spus ca e de la conducta de ambreiaj, ca se schimba clemele si zgomotul dispare. Cand am ridicat masina mi-au transmis ca au comandat clemele, iar azi le-am schimbat. Nu se mai aude zgomotul si deja pare ca e ceva de vis smile.gif. Schimbarea clemelor am facut-o in Iasi!
*




QUOTE(ionel Marcel @ 9 Nov 2019, 07:09)
La Bras. Într-adevăr nici rontaitul nici rontaitul la schimbare de viteze nu îl mai aud. Daca reapare va anunț!
*



SALUT,

te intreb daca le-ai comunicat celor de la Bras ca vasaitul a disparut.
intreb pentru ca vreau sa fac o programare la ei si nu am chef sa fac mai multe drumuri.

eu am reclamat celor de la Casa Auto, pentru ca de la ei am cumparat-o,insa mi-au zis ca nu se aude nimic si la reclamatia ca vibreaza plafoniera ei au umblat la oglinda, deci nu cred ca are rost sa mai starnesc praful pe la ei.

This post has been edited by Marius avacaritei: 14 Nov 2019, 14:46


--------------------
Renault Megane sedan 4 2019 zen - is 059264
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lcc
post 14 Nov 2019, 17:28
Post #171


Membru autentic


Group: Members
Posts: 454
Joined: 10 March 18
From: Bucuresti




QUOTE(Gionitornado @ 7 Nov 2019, 20:50)
La mine reaparuse zgomotul că nu le schimbaseră pe toate. După ce le-au schimbat pe toate trei clemele
e altceva, ronțăitul a dispărut, mai cârâie puțin dacă schimbi repede treptele de viteză!
*


Primele 2 cleme (numărând de la cutie), sunt schimbate pentru că se vad. Pentru ultima nu știu unde să mă uit, sau nu se vede fara sa demontez ceva. Cert este că foșnetul a dispărut, ronțăitul nu. Oare clema 3 a fost schimbată ?


--------------------
Renault Megane 4 Sedan Intense > 1.5 dci 110cp MT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionel Marcel
post 14 Nov 2019, 21:44
Post #172


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 30 August 18




QUOTE(Marius avacaritei @ 14 Nov 2019, 11:23)
SALUT,

te intreb daca le-ai comunicat celor de la Bras ca vasaitul a disparut.
intreb pentru ca vreau sa fac o programare la ei si nu am chef sa fac mai multe drumuri.

eu am reclamat celor de la Casa Auto, pentru ca de la ei am cumparat-o,insa mi-au zis ca nu se aude nimic si la reclamatia ca vibreaza plafoniera ei au umblat la oglinda, deci nu cred ca are rost sa mai starnesc praful pe la ei.
*


nu le-am comunicat celor de la Bras ca a disparut zgomotul, dar poti sa le confirmi ca altii(ca mine) au reparat la ei si nu se mai aude. In ceea ce priveste rontaitul, la mine nu se mai aude.


--------------------
Renault Megane IV 2018 IV Business, 1.3 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marius avacaritei
post 15 Nov 2019, 14:46
Post #173


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 18 March 19




multumesc!!!


--------------------
Renault Megane sedan 4 2019 zen - is 059264
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VS31TZU
post 19 Nov 2019, 21:18
Post #174


Bogdan


Group: Members
Posts: 54
Joined: 15 April 19




Astăzi m-am prezentat conform programării făcută prin vocea clientului la BRAS Iași. După o plimbare cu un nene de pe acolo și vreo 3 ore de așteptare, au constatat ca se aude totuși ceva în zona ambreiajului...dar nu aveau clemele...urmeaza sa fiu sunat. Știu ca nu face obiectul...jocul pedalei de frână =zgomot tehnologic, joc la consola de pe parbriz, cea cu Senzorul de ploaie mi-au spus ca o vor inlocui(ma indoiesc) 🤔🤔. Foșnetul din zona aeratoarelor!?!? Au umblat la portiera, au mai ridicat-o un pic(oricum trebuia, ornamentele de pe portiera nu prea se întâlneau la mijloc😂)dar fără rezolvare, pe drumul spre casa aceeași senzație de vânt în masina. Revin după schimbarea clemelor


--------------------
Renault Megane 4 Hatchback 2019 intens
megane 4 1.33 tce 140 HATCH intens 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 21 Nov 2019, 11:15
Post #175


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




Salut,

Am o problema cu pedala de acceleratie. Practic, parca are 2 niveluri. Apas pedala pana la un anumit punct, am impresia ca e la podea, dar masina nu trage in consecinta. Apas putin mai tare, trece de nivelul respectiv si apoi ajunge "la podea". Am realizat abia azi treaba asta, nu stiu de cand a aparut.

S-a mai intalnit careva cu treaba asta?


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 21 Nov 2019, 11:23
Post #176


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




alex1018: Te referi la acel "click" pe care il face pedala cand parcurge ultimul centimetru pana la podea?


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BANDOI
post 21 Nov 2019, 11:37
Post #177


Membru autentic


Group: Members
Posts: 268
Joined: 25 July 17




QUOTE(alex1018 @ 21 Nov 2019, 11:15)
Salut,

Am o problema cu pedala de acceleratie. Practic, parca are 2 niveluri. Apas pedala pana la un anumit punct, am impresia ca e la podea, dar masina nu trage in consecinta. Apas putin mai tare, trece de nivelul respectiv si apoi ajunge "la podea". Am realizat abia azi treaba asta, nu stiu de cand a aparut.

S-a mai intalnit careva cu treaba asta?
*


salut! si la mine face , am observat cand schimb modul de condus in multisense de pe confort sau altul in sport, atunci are 2 "trepte" pedala, cred ca e normal zic eu


--------------------
renault megane 4gt 2016+talisman 2.0dci 200 megane 2016/zen+modif spre intens/2016/2019 - ag 4 brs
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Balthazar
post 21 Nov 2019, 12:46
Post #178


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 September 19
From: Bucuresti




Sunt mai multe situatii explicate in manual:
"În timpul deplasării, puteți să părăsiți temporar modul ECO pentru a restabili performanțele motorului. Pentru aceasta, apăsați ferm și până la fund pedala de accelerație. Modul ECO se reactivează de îndată ce eliberați presiunea de pe pedala de accelerație
sau
În orice moment, este posibil să depășiți viteza limitată, pentru aceasta: apăsați ferm și până la fund pedala de accelerație (dincolo de „punctul dur”). În timpul depășirii, viteza limitată clipește pe tabloul de bord. Apoi, eliberați pedala de accelerație: funcția limitator de viteză revine de îndată ce atingeți o viteză mai mică decât viteza memorată."

This post has been edited by Balthazar: 21 Nov 2019, 12:47


--------------------
Megane Sedan Intense 1.33 TCe 140 GPF 2019 - 10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alex1018
post 27 Nov 2019, 13:15
Post #179


Membru incepator


Group: Members
Posts: 96
Joined: 4 December 18




Mersi de raspunsuri. E ciudat ca nu am observat treaba asta cu pedatala de acceleratie timp de 1 an de zile.

In fine, legat de conducta faimoasa. In Brasov nu vor sub nicio forma sa imi schimbe clemele. Mi-au izolat conducta acum 8 luni, dar cand le zic de cleme si ca sunt puse in alte locuri din tara, ei zic ca nu e solutie oficiala Renault si ca au informare de la producator ca urmeaza sa fie dezvoltata o piesa cu rol de tampon care va rezolva problema definitiv (si zornaitul si caraitul pedalei de ambreiaj). A primit cineva informatia asta sau ma mint astia penru ca n-au chef sa schimbe clemele? E cineva caruia i-au fost schimbate clemele in Brasov?


--------------------
Renault Megane IV 2018 Sedan Intens 1.3 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gionitornado
post 27 Nov 2019, 17:35
Post #180


Membru incepator


Group: Members
Posts: 59
Joined: 6 June 19




Te mint, schimbate dar nu la Brașov și este soluția dată de Renault!

This post has been edited by Gionitornado: 27 Nov 2019, 17:37


--------------------
Renault megane 4 Renault megane 4 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 4 5 6 7 8 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:19
Dacia