Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ies din garantie - unde fac o revizie pe bune?

Valix
post 18 Oct 2004, 14:43
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Deci: mai am aprox. 2 luni si gata cu super garantia Renault. :evil: Intrebarea mea este: unde fac o revize k lumea, sa-mi zica daca am ceva bulit la masina, sau daca trebuie ceva schimbat acum, pe ultima suta?
Ca daca ma duc la un dealer Reno, garantat ca "totul e perfect, nimic nu bate, nimic nu trebuie schimbat". Voi ce ziceti, ce recomandati? Aveti vre-un Nea Vasile priceput, dar preferabil cu rampa?


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 19 Oct 2004, 06:28
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




Personal iti recomand Serus. Asta daca esti din Buc.
Eu am fcaut chestia asta acu 2 luni. Foarte multumit s-au uitat atent, test calculator pt motor, test calc pt amortizoare si frana, mers cu masina pe traseu, uitat pe dedesupt, uitat atent la rugina toba etc, bucse planetare, etc. Am fost un caz fericit nu am avut nimic. ca sa nu ma pacaleasca a fost cu mine si un inginer mec preten de-al meu dar aia nu au stiut. Mi-a spus ca au fost fair.

Ca sfat te duci la inginerul lor care repartizeaza lucrarile un tip de treaba tanar, are biroul chiar langa usa unde se intra in spatiu de lucru. Il iei asa la " sentiment" si iti da un baiat s3erios. IN rest te descurci. Eu am fost multumit. Acu nu-i musai sa.ti gaseasca ceva daca tu ai mers atent si poate chiar nu are nimic masina. Scor: cam 1,5 mil


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 19 Oct 2004, 08:08
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




ohmy.gif 1,5 milioane ai lasat la service numai sa VERIFICE masina?
Pai normal ca au fost fair ...


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 19 Oct 2004, 09:13
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




O chestie care m-a frapat!
Cand cautam un dealer de la care sa comand masina am fost si la Serus. Tipul a inceput sa ma imbarlige cu ce facilitati au ei, nu stiu ce 5% discount la piese etc. In final m-au convins NU. Cand le-am spus ca altii dau si alarma in pret si presuri s.a. tipul a cam scaldat-o. In fine nu asta era ideea, ci faptul ca la un moment dat mi-a spus ca pot citi si pe internet despre ei pe forum-uri ca sa vad cat de grozavi sunt. Ceea ce inseamna ca oamenii urmaresc ceea ce se scrie. Lucru care ar putea sa fie bun, daca ar fi interesati de client. Pe de alta parte ma gandesc sa nu fie vreo "cartita" care scrie pt. reclama.
Acum poate si eu sunt carcotas dar e bine de luat in calcul toate variantele, un adevar trebuie sa existe ....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 19 Oct 2004, 09:40
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




nu stiu ce sa zic, pe mine nu m-au dezamagit pana acum cei de la serus, dar n-am incredere sa merg la ei pt o revizie inainte de iesirea din garantie, intrucat nu au nici un interes sa-ti schimbe ceva pe garantie. mai bine vii tu dupa 2-3 luni si platesti 1.5 mil pt un pivot, nu? :evil:


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 19 Oct 2004, 09:43
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Corect! Dar presupun ca e valabil cam in orice domeniu, nu numai Renault, masini ....

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 13:17


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 19 Oct 2004, 11:35
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Nu este chiar asa ... ca serviceurile nu au nici un interes. Renault Romania (stiu ca cititi laugh.gif ) nu are nici un interes. Serviceul este platit pentru manopera de catre RR pentru operatiile de garantie.
In caz ca serviceul are comanda garla la reparatii inafara garantiei atunci nu are interes la reparatii in garantie fiindca RR plateste mult mai putin decat noi, clientii de pe strada.
Daca nu au destul de lucru atunci chiar au interesul sa schimbe pe masina cat mai multe piese in garantie.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Oct 2004, 11:57
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




Nu stiu cit de bine sta Renault Romania cu platile. S-ar putea ca service-urile sa-si recupereze banii de la RR cu tiriita si cu ceva birocratie. De asemenea, s-ar putea ca cei de la RR sa fie circotasi si sa nu-i plateasca service-ului atit de usor piesele inlocuite pe garantie, si tocmai de-aia si service-ul sa fie atit de reticent cind e vorba de schimbat pe garantie.

Nu spun ca e asa in realitate, n-am de unde sa stiu, insa e posibil.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
electriczbif
post 19 Oct 2004, 12:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 23 May 04
From: Cluj




Sa nu ne facem iluzii! Indolenta este la ea acasa si la Renault Romania. Crezi ca se deranjeaza vreunul sa citeasca forumuri cu tot felul de elucubratii ale userilor? Pai pana sunt pe primul loc la vanzari dorm linistiti.

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 13:18


--------------------
Renault Megane II Sedan 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganescu
post 19 Oct 2004, 12:18
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 286
Joined: 20 August 04




Probabil ca e cam la fel cu situatia dintre farmacii si casele de asigurari de sanatate....
Deci in concluzie service-urile nu au interese deosebite sa ne rezolve pe noi cei in garantie ...

This post has been edited by cmandrei: 3 Mar 2006, 13:18


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:15
Dacia