Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Nivel ulei f scazut dupa doar 11000 km, Clio 4 1.2 TCE

tuneam
post 5 Jul 2015, 23:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 852
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Salut,

Intamplarea face ca am prostul obicei sa verific ocazional masina, inclusiv nivelul uleiului. Am ramas f surprins ca e la minin duoa nici 11000 km, la 0 km era undeva pe la jumatate. E plec la un drum lung de vre-o 5000km si la sfarsitul lunii iulie ma intorc si ar fi trebuit sa fac revizia de 1 an.
Acum, cred ca o sa o fac inainte sa plec, dar, cum ramane cu cei 30000km promisi de Renault intre schimburi? Daca plecam cu masina asa si ramaneam fara ulei pe drum?

Cum ma sfatuiti sa abordez problema la service?


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
r_vlad
post 6 Jul 2015, 00:03
Post #2


---


Group: Members
Posts: 1.266
Joined: 6 September 06
From: Sibiu




Te programezi la service si le ceri sa constate/consemneze nivelul scazut de ulei. Cumperi un litru de ulei si le ceri sa completeze nivelul pana la maximum. Neaparat sa mentioneze in documentul de reparatie cantitatea de ulei necesara. In cazul in care nivelul de ulei scade in continuare le ceri sa remedieze problema sau sa iti dea in scris explicatii si asigurari cum ca acest consum de ulei este normal.
Prin cele de mai sus te asiguri ca in cazul unei probleme pe garantie nu vor avea niciun motiv intemeiat sa considere ca problema a fost generata de tine.

Sunt sanse mari sa nu fie o problema ci doar un consum "normal" de ulei.

Citeste aici despre problema cu consumul ridicat de ulei al unui Captur 1.2 TCe: http://www.reno.ro/index.php?showtopic=266905&st=510


--------------------
VW/Tesla Tiguan eHybrid/Model 3 2022/2023
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ikemon
post 16 Nov 2015, 23:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 June 15




Ce tip de ulei de motor se foloseste pentru un Renault Clio 4 1.2 TCe 120 EDC Euro 5? Caut tot internetul si nu gasesc nici un fel de informatie pe tema asta, zici ca e secret de stat. Trebuie sa mai adaug ulei si vreau sa stiu exact ce sa cumpar. Nu am gasit aceste informatii in manual.

Ulei ELF EVOLUTION 900 SXR 5W40 e bun? Multumesc!

This post has been edited by ikemon: 16 Nov 2015, 23:14


--------------------
Renault Clio 4 2015 - Dynamique - TCe 120 EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 17 Nov 2015, 00:26
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Musai ulei cu specificatia RN0710 (benzinare turbo).
Pentru completare, nu e indicat sa amesteci uleiuri diferite, chiar cu aceleasi caracteristici/specificatii.
Chiar daca Renault si Elf au o lunga colaborare (,,RENAULT recommends ELF"), daca nu stii exact ce ai in motor, mai bine schimba-l de tot.
Uleiul indicat de tine e bun.


This post has been edited by Darian01: 17 Nov 2015, 00:46

Attached File(s)
Attached File  ELF_Evolution_SXR_5W_40.pdf ( 68.97k ) Number of downloads: 74


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 13:29
Dacia