Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cifre si date utile pentru Clio 4, Specificate sau nu in manualul de utilizare

tuneam
post 18 Aug 2014, 16:00
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Salut.

De cam 2 saptamani sunt posesorului unui Clio IV 1.2 TCE. Ok masina pana acum.

Dar, nu am primit de la dealer nici un document cu datele tehnice ale masinii. De exemplu:
Dimensiuni autorizate pentru jante, atat pe 15" cat si pe 16", prezoane.
Tip becuri
Anvelope autorizate
Bujii
Ulei
Ulei CV
Antigel
Agent de racire
Disc de frana
Tambur(tip, dimensiune, model)
Am incercat sa le obtin de la dealer dar fara succes.
Voi aveti aceste info prin documentele primite la achizitie?

This post has been edited by tuneam: 18 Aug 2014, 17:14


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
puiutu
post 18 Aug 2014, 16:50
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 300
Joined: 18 December 10
From: Bucuresti




Nici eu nu am primit nimic de genul asta.


--------------------
Renault Clio 2014 Expression 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 18 Aug 2014, 18:12
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Pe toate site-urile Renault, sau de dealer, la echipamente si versiuni o sa gasesti ce marime ai la jante, daca sunt de otel sau aliaj in functie de versiunea de echipare aleasa. Pneuri de referinta: 185/65 R15 88T; 195/55 R16 87H, iar pneuri optionale: 195/55 R16 87H.
In privinta becurilor in Manualul de utilizare cap.5 Recomandari practice, gasesti ce te intereseaza inclusiv tipurile de becuri si cum poti sa le schimbi singur. Lichid de frana la fel ca la toate masinile, scrie si pe capacul rezervorului de la pompa de frana DOT 4. Nu vad de ce iti faci probleme din moment ce este in garantie 3 ani. S-o stapanesti sanatos si multi kilometrii fara evenimente.


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 18 Aug 2014, 18:49
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




In manual aveti cam toate datele alea.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 18 Aug 2014, 22:45
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Tipurile de Ulei motor, lichid frana, antigel sunt mentionate in acel format A4 (cu succesiunea reviziilor si operatiile ce se vor executa la acestea) si care se inmaneaza odata cu cartea tehnica, la receptia si ridicarea masinii de la dealer.
Tipurile de anvelope permise sunt specificate in cartea de identitate a autovehiculului si certificatul de conformitate.
Acestea le-am ridicat de la dealer, cam al 2-3 saptamani dupa ridicarea masinii.

This post has been edited by Darian01: 18 Aug 2014, 22:48


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 19 Aug 2014, 12:11
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Tipurile de jante nu sunt specificate in manual, iar hartia A4 nu am primit-o cand am ridicat masina sau cand am ridicat cartea masinii. Cum se numeste acea hartie?

Ma intereseaza aceste date despre masina pentru ca nu o sa fac reviziile le Renault si vreau sa stiu ce sa folosesc.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Aug 2014, 12:28
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Nu te intereseaza garantia?
Ce vrei sa zici prin tipurile de jante si pt ce te intereseaza informatia asta?


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 19 Aug 2014, 14:58
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Garantia nu se pierde daca faci reviziile in alt service autorizat de RAR sa repare Renault.
Trebuie sa-mi cumpar set de jante de tabla pentru rotile de iarna.
Tipul de bujii si ulei ma intereseaza pentru urmatorele revizii.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 19 Aug 2014, 16:16
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(tuneam @ 19 Aug 2014, 15:58)
Trebuie sa-mi cumpar set de jante de tabla pentru rotile de iarna.


Jantele tabla care iti trebuie tie au caracteristicile:
diametru: 15
latime: 6
prindere: 4x100
gaura centrala: 60
ET: 40

Corespund din toate punctele de vedere cu jantele de Logan/Sandero cu ET40(Exista pt logan/sandero si variante cu alte ET).
Pui pe ele anvelope de iarna 185/65R15.
Asta cu rotile s-a rezolvat...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 19 Aug 2014, 18:06
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Din nefericire nu am voie 15". In carte e trecut doar 16" si poate 17 doar pe puntea spate daca taburul are un anumit diametru.
Am gasit un certificat de conformitate in care ma zice in franceza ca ca anvelopele tb sa fie 195x55 R16 si jantele:6.50 J 16 - 44, cred ca e vb de ET 44


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Darian01
post 19 Aug 2014, 19:43
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 138
Joined: 7 July 13
From: Hunedoara




Salut,

Mi se pare ca se numeste ,,Fisa de revizii". Momentan n-o gasesc.
A doua jumatate a acesteia se afla scanata in atasament (am descarcat-o initial pt. alt site).
In prima jumatate sunt specificate intervalele de revizie (in Km si ani), cu indicarea consumabilelor care se inlocuiesc si controalele obligatorii.

Ca idee, la predarea masinii, dealerul avea datoria sa-ti prezinte masina, comenzile, sa o pregateasca de vanzare (spalat, presiune roti, verificari functionare lumini, motor, geamuri, portiere, clima, stergatoare, etc.).
Apropo, stii sa manevrezi roata de rezerva?
Dupa asta trebuia sa primesti cartea tehnica a masinii si fisa asta.
Doar dupa pasii astia, trebuia sa semnezi hartiile lor de preluare a masinii.

Cat despre consumabile (filtre, piese, bujii), astea nu sunt specificate de documentatia masinii.
Dar se pot afla, de pe site-uri, forumuri etc.

Certificatul de conformitate (in lb. franceza) si cartea de identitate, le-am primit ulterior.
Referitor la anvelopele alternative, ceea ce scrie in ,, Certificatul de conformitate "este scris si in cartea de identitate.
Un cod de jenti pentru masina ta, poti sa afli de la un dealer Renault (daca sunt binevoitori).
Eu am cumparat jentile de la ei (din tabla), pt setul de iarna, cu vre-o 960 lei.
N-am vrut sa ma arunc la mokaciuni de supermarket, findca mi s-au parut dubioase (cordoane sudura grosolane si nepolizate, si unele jenti...gata indoite).

This post has been edited by Darian01: 19 Aug 2014, 19:59

Attached thumbnail(s)
0.9_Tce__Clio_4.jpg ( Size: 286.61k ) Number of downloads: 1309


--------------------
Renault Megane 4 Sedan 2021 / 1.3 TCe - nr. rosu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 20 Aug 2014, 12:16
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(tuneam @ 19 Aug 2014, 19:06)
Din nefericire nu am voie 15". In carte e trecut doar 16" si poate 17 doar pe puntea spate daca taburul are un anumit diametru.
Am gasit un certificat de conformitate in care ma zice in franceza ca ca anvelopele tb sa fie 195x55 R16 si jantele:6.50 J 16  - 44, cred ca e vb de ET 44
*



Nu sunt trecute cele pe 15 acolo pt ca ai varianta de echipare superioara(Dynamique) care vine in standard cu 16. Asta nu inseamna ca nu merg si pe 15 sau ca nu ai voie...sistemul de franare e acelasi ca la 1.2 16v, 0.9tce si 1.5dci. Doar varianta de echipare GT(care nu exista la noi) mi se pare ca are sistem de franare mai mare si la aia am senzatia ca nu merg jante pe 15.
De curozitate, ce roata de rezerva ai? Nu cumva pe 15?

This post has been edited by papa_mulo: 20 Aug 2014, 12:50


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 20 Aug 2014, 17:15
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Ba da e de 185x65 R15", e Barum, nu Continental cum sunt celelalte 4.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 26 Aug 2014, 19:25
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Am cerut o parere la Meridian Vest referitoare la dimensiunile rotii de rezerva, faptul ca nu corespund cu cele de pa masina si nici cu cele specificate in Cartea de Indetitate.
Mai mult am cerut sa clarifice cum de la primirea masinii mi s-a recomandat ca pentru iarna sa aiu roti de 15" si in CIV nu sunt trecute.
De cca o saptamana Meridian Vest nu a reusit sa dea vre-un raspuns. Ma tot amana ca cica nu raspund cei de la Renault.
Atata lipsa de profesionalims si nepricepere n-am mai vazut la nici un furnizor de servicii, de care or fi ele. Ori oamenii aia de acolo sunt ff slab pregatiti, ori nu-i intereseaza clientul ori o fac intentionat. In oricare din situatii o sa incep sa fac lobby anti Meridian Vest.
Dupa peripetia cu achizitia au urmat unele cu o comanda de piese, apoi cu aberatiile celor de la vanzari in legatura cu aceste piesele si bajbaiala referitoare la dimensiunile de cauciucuri omologate. E incredibil, sa nu stii care sunt anvelopele omologate pentru masina pe care o vinzi. Sa nu poti sa-i faci omului oferta de anvelope+jante pentru acesta masina. E incredibil.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
remesh
post 27 Aug 2014, 14:51
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 528
Joined: 1 May 08
From: Braila




QUOTE(tuneam @ 26 Aug 2014, 19:25)
Am cerut o parere la Meridian Vest referitoare la dimensiunile rotii de rezerva, faptul ca nu corespund cu cele de pa masina si nici cu cele specificate in Cartea de Indetitate.
Mai mult am cerut sa clarifice cum de la primirea masinii mi s-a recomandat ca pentru iarna sa aiu roti de 15" si in CIV nu sunt trecute.
De cca o saptamana Meridian Vest nu a reusit sa dea vre-un raspuns. Ma tot amana ca cica nu raspund cei de la Renault.
Atata lipsa de profesionalims si nepricepere n-am mai vazut la nici un furnizor de servicii, de care or fi ele. Ori oamenii aia de acolo sunt ff slab pregatiti, ori nu-i intereseaza clientul ori o fac intentionat. In oricare din situatii o sa incep sa fac lobby anti Meridian Vest.
Dupa peripetia cu achizitia au urmat unele cu o comanda de piese, apoi cu aberatiile celor de la vanzari in legatura cu aceste piesele si bajbaiala referitoare la dimensiunile de cauciucuri omologate. E incredibil, sa nu stii care sunt anvelopele omologate pentru masina pe care o vinzi. Sa nu poti sa-i faci omului oferta de anvelope+jante pentru acesta masina. E incredibil.
*



in mod normal dealer-ul trebuia sa iti puna la dispozitie fisa produsului Renault Clio, unde sunt trecute ambele dimensiuni 15 si 16". Dupa care cu CIV-ul si fisa produsului mergeai la RAR pt omologare... si cam atat.


--------------------
Renault Megane 3 ST 2013 / ex M2 2007 / Ex. Clio 2
decat mult si fara rost, mai bine putin dar prost
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateipaul25
post 27 Aug 2014, 21:34
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 295
Joined: 14 September 11




Chiar nu inteleg ceea ce vreti? Gramatica o las pe seama nervozitatii! In cartea de identitate scrie destul de clar ca sunt doua dimensiuni pentru anvelope, 195 si 185, omologate pentru aceasta masina. Primele doua versiuni de echipare au jante din tabla si dimensiunea pe 15, dar pot sa-si puna daca vor muschiul lor si jante pe 16 cu cauciucuri de 195, iar Dinamique 16 cu 195, dar daca vor pot sa-si puna cauciucuri de 185 cu jante pe 15 pentru ca asa scrie in cartea de identitate, cat si in echipare si configurarea autoturismului pe site. De asemenea, datele sunt scrise destul de clar și in certificatul de conformitate in limba franceza. Eu am luat masina saptamana trecuta de la Meridian si oameni mai profesionisti nu am gasit, in sensul ca de 15 ani cumpar doar Renault prima data de la IPSO si acum de la Meridian. Am fost anuntat pe timpul celor 76 zile, cat am asteptat masina, in ce stare este comanda, acordare serie, inceperea fabricatiei, transport catre tara si ziua in care va fi livrata. Asa pentru o informare a dvs. la Megane care avea jante de aliaj pe 16 cu cauciucuri pe 205, roata de rezerva era pe 15 cu cauciuc pe 205. Cred ca orice autoturism are trecute doua dimensiuni de anvelope si jante in cartea de identitate si refuz sa cred ca dvs va lipsesc aceste date, iar daca da adresati-va R.A.R. De fapt care este problema dvs, nu aveti niciuna si vreti sa va creati una? Bucurati-va de masina si documentati-va!


--------------------
Renault Kadjar / Clio V 2016 1,6dci Intense 4x4 / 2020 1.0 Tce Intense
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djkallu2006
post 27 Aug 2014, 21:55
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 68
Joined: 24 August 13




Ieri am primit o scrisoare de la Renault Romania prin care sunt anuntat ca trebuie sa fac o vizita la service. Renault recheama in service masinile Clio 4 pentru o posibila problema la sisitemul de franare. Ati primit scrisoarea ? Astept cu drag si rechemarea pentru remedierea problemei la caseta de directie .
10511104_10202581632847569_6653133807092692683_n.jpg ( Size: 63.82k ) Number of downloads: 1142


--------------------
Renault Clio IV 0.9 TCe 2013 Expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radi2oo7
post 27 Aug 2014, 22:31
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 31 July 14




da eu am primit si am fost. la franele dupa fata nu a gasit nimic la tamburi trebuie sa mi schimbe niste arcuri mici. acum astept sa ma sune sa ma duc.


--------------------
Renault Celio IV 2013- 90cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 28 Aug 2014, 00:56
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Mateipaul25, in cartea de identitate a masinii NU e scrisa decat o singura dimensiune:195x55 R16. In consecinta nu pot sa folosesc niciodata vre-o dimensiune de 15" nici pe setul de iarna nici pe roata de rezerva deorece risc sa-mi pierd talonul fiind in ilegalitate. In certificatul de conformitate(cel in lb franceza - de ce nu e in ro?) e trecuta tot o singura dimensiune 195x55 R16.
Ma bucur ca ai avut experiente placute cu Meridian, si eu cand am achizitionat un logan am avut la fel, dar pentru Clio4 a fost un cosmar. Acum am cerut sa-mi spuna ei ce dimensiuni de anvelope/jante sa folosesc si sa ma ajute cu omologarea rotii de rezerva sau schimarea ei. De o saptamana nu au putut sa-mi dea un raspuns.

Intrebare: voi chiar aveti mai multe dimesiuni de anvelope trecute in CIV?

offtopic: Nu mai tipa la oameni. Daca la tine in CIV scrie ca ai 2 dimensiuni omologate nu inseamna ca la toata lumea e la fel, iar informatiile de pe site-ul Renault NU au nici o valoare legala atat fata de Meridian cat si fata de politie, RAR, etc.

This post has been edited by tuneam: 28 Aug 2014, 01:03


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 28 Aug 2014, 13:40
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




QUOTE(tuneam @ 28 Aug 2014, 01:56)
Mateipaul25, in cartea de identitate a masinii NU e scrisa decat o singura dimensiune:195x55 R16. In consecinta nu pot sa folosesc niciodata vre-o dimensiune de 15" nici pe setul de iarna nici pe roata de rezerva deorece risc sa-mi pierd talonul fiind in ilegalitate.


Si eu sunt de parere ca iti faci mai multe griji decat ar trebui. Zi-mi si mie cine ti-ar putea lua talonul pentru ca ai roti pe 15, in ce imprejurari si in baza carui document?
Taloanele de tip nou nu mai au specificate dimensiunile omologate iar cartea de identitate o ti acasa...daca ti-ai pune roti pe 18 as mai zice, dar atat timp cat folosesti roti standard pt acea masina nu ai de ce sa iti faci griji.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 28 Aug 2014, 15:09
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




e vorba la ITP sau daca vinzi masina de exemplu si noul proprietar se duce la RAR, sau te opreste RAR-ul pe strada, eu am patit asta.

Azi am fost la Meridian si am inteles ca intr-adevar e o greseala la cei care au facut omologarea si ca vor incerca sa omologheze si 185x65 R15 pentru VIN-un meu.


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursge
post 4 Sep 2014, 22:23
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 August 14




QUOTE(papa_mulo @ 20 Aug 2014, 12:16)
Nu sunt trecute cele pe 15 acolo pt ca ai varianta de echipare superioara(Dynamique) care vine in standard cu 16. Asta nu inseamna ca nu merg si pe 15 sau ca nu ai voie...sistemul de franare e acelasi ca la 1.2 16v, 0.9tce si 1.5dci. Doar varianta de echipare GT(care nu exista la noi) mi se pare ca are sistem de franare mai mare si la aia am senzatia ca nu merg jante pe 15.
De curozitate, ce roata de rezerva ai? Nu cumva pe 15?
*



La 1.2 TCE tamburii spate sunt mai mari decat la celelalte versiuni (fi228 fata de fi203) si au aripioare de ventilare. Sunt tamburii folositi si la varianta Estate. Dar asta nu impiedica cu nimic folosirea rotilor de 15. Sunt convins ca merg si de 14.
Dar, vorba lui papa_mulo, cea mai simpla solutie este sa te uti la roata de rezerva. Eu am aceeasi versiune si aceeasi echipare iar roata de rezerva este de tabla, 6J15 cu ET de 40. Ar fi absurd sa te ia cineva la intrebari pentru ca folosesti roata de rezerva originala a masinii.
Este fix roata de pe echiparea de baza. Si este fix roata standard de Logan, cu mentiunea ca e posibil ca pozitia valvei sa fie rotita cu 45 de grade fata de gaurile de suruburi. Ceea ce nu te deranjeaza cu nimic in afara faptului ca unele capace de Renault nu se pot folosi.
Cat despre mentiunea in CIV, sunt convins ca RAR le omologheaza fara nici o problema.


--------------------
Renault Clio 4 2014/ Dynamique/ 1.2 TCE EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 5 Sep 2014, 10:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




Crezi ca pe politist/agent RAR il intereseaza(sau stie) daca e roata de rezerva originala? Ce treaba are el si de data asta i-as da dreptate.
O sa sun azi la Meridian Vest sa vedem in ce stadiu suntem cu omologarea


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 7 Sep 2014, 07:19
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Salut,
Stiti cumva care este garda garda la sol al lui Clio4, comparativ cu Symbol-ul? Stiu ca e mai mica insa nu stiu ci cat.

This post has been edited by vvede: 7 Sep 2014, 07:20


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 8 Sep 2014, 11:08
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 563
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




Am identificat intr-un pliant ca ar avea garda la sol >= 120mm.
Symbolul are 155mm (http://www.piataauto.md/auto.php?l=1&make=14&model=29&auto=63)


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tuneam
post 8 Sep 2014, 11:22
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 851
Joined: 1 March 04
From: Bucuresti




S-ar putea ca varianta pentru Romania sa fie mai inalta, are pachet de drumuri grele


--------------------
Renault/Ford Clio IV 2014 - bucuresti
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 13 Nov 2014, 15:48
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




se pare ca sunt placute frana de la ferodo pt clio-rile noastre, pt cei interesati(si o poza cu placutele originale).
poate astea sunt mai ok decat originalele.


Attached thumbnail(s)
pastile_frana_clio4.jpeg ( Size: 233.79k ) Number of downloads: 756
placute_originale_clio4.jpeg ( Size: 131.84k ) Number of downloads: 726


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sisifjunior
post 14 Nov 2014, 16:25
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 275
Joined: 8 February 12




am gasit set placute frana si de la trw, vezi atas.
par mai solide fata de ate si ferodo.

Attached thumbnail(s)
TRW_GDB2016_CLIO_TCE_90.jpeg ( Size: 62.2k ) Number of downloads: 685


--------------------
RENAULT CLIO 4 2014 Estate 1.5dCi Expression 75CV
Renault Clio IV are ...93.000 km și povestea continuă!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursge
post 22 Nov 2014, 00:15
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 20
Joined: 3 August 14




Eu m-am uitat pe placute - la 1.2 TCE sunt TRW. Si apropos, la 16000 km sunt pe trei sferturi duse. Poate tine de stilul de condus, nu vreau sa dau vina pe nimeni, in schimb am avut o alta surpriza neplacuta: nu au senzori de uzura cu toate ca masina este in echiparea de varf, ceea ce mi se pare inadmisibil. O alta meschinarie frantuzeasca, ca si lipsa luminii din torpedo.

This post has been edited by ursge: 22 Nov 2014, 00:18


--------------------
Renault Clio 4 2014/ Dynamique/ 1.2 TCE EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
56kbps
post 26 Nov 2014, 11:58
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 26 November 14




QUOTE(tuneam @ 5 Sep 2014, 10:44)
Crezi ca pe politist/agent RAR il intereseaza(sau stie) daca e roata de rezerva originala? Ce treaba are el si de data asta i-as da dreptate.
O sa sun azi la Meridian Vest sa vedem in ce stadiu suntem cu omologarea
*




salut, s-a elucidat misterul? si eu vreau sa iau jantele de la ei pentru cauciucuri de iarna (195/65/15)

din raspunsurile primite de la dealer se pot pune si culmea, chiar ei (Meridian Vest) vand jante de 15" "tabla" pentru Clio 4 Dynamique contra sumei modice de 43.94E bucata + TVA si senzori de presiune 30.12E + TVA bucata



--------------------
asd asd asd
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:32
Dacia