Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

convergenta roti, reglare convergenta roti

ariciul76
post 28 Jun 2012, 15:25
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 April 09




Acest tutorial este destinat celor care s-au saturat sa mearga la service pentru a regla directia.

Masina merge drept (adica nu trage stanga sau dreapta) dar volanul sta stramb (nu este centrat), cu alte cuvinte cu volanul drept masina trage intr-o parte?

Atunci urmati instructiunile si nu mai aruncati banii la service uri (cum am facut eu) care nu va rezova problema:

Pentru aceasta aveti nevoie de o scula care se poate cumpara de pe internet cu cca 120 EUR scula se numeste Gunson laser wheel…..

Cu acesta scula puteti verifica paralelismul rotilor (pentru ca la Laguna numai asta de poate regla, restul unghiurilor fiind fixe, nereglabile).

Dati o cautare pe You Tube sa vedeti cum functioneaza scula.

Ca sa nu cheltuiti banii se poate de altfel confectiona in regie proprie, cu costuri extrem de mici, in total…cca 100 ron maximum:

Necesar:

O bara (teava) rotunda de lungime approx 1 m, grosimea 1 cm (sau pe acolo). Bara trebuie sa fie perfect dreapta.
Cautati 2 rulmenti care sa intre LA FIX pe bara (mergeti cu bara la magazin), la mine au costat 5 RON 2 bucati.
Rolul rulmentilor este sa distanteze bara se janta, suficient cit bara sa nu atinga nici janta nici cauciucul, deci diametrul extern sa fie de cca 3 cm sau un pic mai mare.

In unul din capetele barii fixati o oglinda (se gaseste la orice magazin, dimensiuni approx 15 x 20 cm, este deja in suport).

Depinde de imaginatia fiecaruia cum fixeaza suportul oglinzii de bara, ideea este ca oglinda sa fie ‘’corp comun’’ cu bara, adica sa nu aiba joc deloc sau aproape deloc, acest lucru fiind critic la reglaj.

Nivela laser Hobby, cca 25 RON la magazin, cea mai ieftina.
Nivela vine deja pe trepied deci nu aveti nevoie de nimic in plus pentru a o folosi pe post de sursa de lumina.
Chiar sub nivela se lipeste un carton (eu am folosit o carcasa de CD).
Cartonul se lipeste chiar de picioarele trepiedului, pe carton se va vedea raza laser reflectata de oglinda, deci acolo vom avea reperul.

2 suporti de lemn pentru bara, grosime 2x2 cm, lungime cca 30 cm.
Bara se va sprijini de aceste lemne.Am ales lemnul pentru ca e usor de lucrat cu el (la fixarea barii de el).

Si acum daca aveti tot ce va trebuie nu mai trebuie decit sa va apucati de treaba:
Se parcheaza masina pe o suprafata perfect plana, cu volanul DREPT.
Se urmeaza instructiunile de pe You Tube Gunson Laser.
Daca aveti abateri (unghiul de convergenta prost), se regleaza pina cind totul este cit mai aproape de zero.

In acest moment sunteti sigur ca rotile din fata sunt paralele, se mai pune problema daca rotile sunt paralele si cu axa masinii.
Din pacate acest lucru nu se poate verifica static, dupa reglaj se face un test cu masina pe drum drept.
Daca dupa test aveti aceeasi problema (volan drept si masina trage), atunci va trebui sa repetati reglajul, umbind la ambele roti in sensul indreptarii volanului (daca masina trage dreapta atunci rotile se vor regla spre stanga, daca masina trage stanga rotile se vor regla spre dreapta).
Atentie, la sfarsit se verifica din nou paralelismul rotilor.

La mine a iesit bine dupa 3 testari (incercari), dupa ce in prealabil am fost la 4 serviceuri care nu au reusit sa o regleze corespunzator, intotdeauna tragea intr-o parte mai mult sau mai putin, depinde de service).

De remarcat ca diferenta (bieletele care s-au reglat) este foarte mica, cca ¼ de tura fata de reglajul din service.

Sper ca aceste informatii sa va fie de folos.


--------------------
renault Laguna 2.0 dci CVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tinoki
post 23 Dec 2013, 13:14
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 34
Joined: 26 November 13




Vin si eu cu cateva completari...
Vad ca ai folosit doi termeni aici, paralelism si convergenta. Se cam bat cap in cap... prin definitie...nu poti sa ai ambele pe aceeasi axa. La fel cum nu poti sa ai in acelasi timp pe axa fata si axa spate....adica...na... poti sa ai, dar nu e corect.

Conergenta este specifica masinilor cu tractiune fata, concret, rotile sunt orientate inspre interior (converg) pt a anula fortele care apar in momentul tractiunii (rotile au tendinta sa iasa in exterior)
Ca sa pastram termenii, divergenta rotilor fata, este specifica masinilor cu tractiune spate.
Paralelismul se refera strict la axa spate.

Acuma...nu stiu daca ,,instalatia'' prezentata de tine tine cont de aceste reguli sau daca este calibrata in acest sens.

Pe scurt, pt masinise cu tractiune fata, rotile puntii spate sunt paralele (tre' sa fie) iar rotile fata sunt convergente (la fel...tre' sa fie).




--------------------
laguna 3 - 1,5dci h 2007 - kun
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Dec 2013, 14:01
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Metoda cu "sfoara" nu ai incercat-o?
Costa doar un ghem de sfoara....si ceva pricepere!

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ariciul76
post 19 Feb 2014, 14:00
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 197
Joined: 4 April 09




Completarile sunt binevenite, dar sa fie si corecte….
Mai intai, ca rotile la masinile cu tractiune fata trebuie a fie divergente (adica mai deschise in fata-sau convergenta negativa) nu convergente cum ai spus tu, sau poate ca ai spus acelasi lucru ca si mine si nu am inteles eu.
Ce ai spus tu (daca am inteles bine) este valabil la masinile cu tractiune spate. Informatia se poate verifica pe internet, sunt multe site-uri care au aceasta informatie.
Pe de alta parte ai dreptate cu folosirea celor 2 termeni, desi consider ca esti carcotas la faza asta. Paralelism este la rotile din spate, convergenta la rotile din fata, aici trebuia sa fiu mai strict in folosirea termenilor.
Numai ca la masina mea (Laguna III), conform manualului, rotile din fata trebuie sa aiba convergenta 0 ±10’ , de unde concluzia rotile pot fi paralele (sau convergenta zero ca sa ma exprim corect).Chiar, ‘’convergenta zero’’ o fi corect spus asa?

Pentru colegul cu sfoara, nu am incercat pentru simplul motiv ca precizia nu este suficienta (totusi raza LASER este macar dreapta…).
Pe de alta parte ar trebui masurata distanta dintre partea din fata a jentii si partea din spate, dar exact pe mijlocul rotii pentru ca masuratoarea sa fie corecta, si acest lucru este imposibil, dar tocmai mi-ai dat o idée...


--------------------
renault Laguna 2.0 dci CVA 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nec100
post 3 Jul 2014, 22:34
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 26 June 14




mai stiu eu pe cineva care nu ii iesea nicicum geometria la un megane 2, pana la urma s-a dus la un meserias care i-a reglat-o cu sfoara si nu mai are probleme de cativa ani


--------------------
dacia VN 10/2012 - VN
“Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving” / Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian_74
post 4 Nov 2014, 11:44
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.296
Joined: 25 May 10
From: Bucuresti




Acelasi lucru il am la masina, probabil din cauza asta volanul nu se mai blocheaza dupa ce scot cartela. In alta ordine de idei, privindu-mi masina din fata am impresia ca o roata este iesita mai in afara fata de cealalta!!!!!, acum nu stiu daca este din cauza tijei de la amortizor(o fi stramba) sau reglata ca un cur,insa am fost si la AUTOSOFT si la AUGUSTA si dupa ce au "reglat" ei cu tehnologia laser eu am volanul stramb iar rotile stau strambe. Oare, mai exista MESERIASI in adevaratul sens al cuvantului care sa faca treaba buna in Bucuresti? Cu sfoara, cu boloboc, co tamaie, cu orice insa numai sa am rotile drepte, volanul asijderea, iar directia sa-mi mearga usor, pentru ca atunci cand virez la maxim imi da volanul peste cap.... Deci cine cunoaste in Bucuresti meseriasi BUN, sa posteze aici sau in PM. Merci!
@ariciul- poze cu "scula" si obiectul munci gen before-after?


--------------------
renault laguna2 expression2003 - b545hnj
1,9dci galben 270k km, sunt in crestere!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 28 Sep 2015, 22:07
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Sper sa nu se supere nimeni ca reinvii acest topic , dar trebuiesc mentionate cateva detalii. Daca ultima data ai facut geometria corect , nu exista sa ai volanul stramb, deci daca il ai stramb ori ultima data s-a facut treaba de mantuiala si trebuia sa il rezolvi atunci ori ai schimbat vreo componenta de la directie si apoi nu ai facut geometria.
Sa faci la vreo masina de generatie noua geometria cu sfoara este spun eu o inconstienta. Cu masinile astea vrei sa ajungi la 200 km/h si nu ai nici macar geometria buna la ele, dar vreti ca sistemele de siguranta sa-si faca treaba. Si daca uzura anvelopelor nu este vizibila la o masina, asta nu inseamna ca geometria este corecta . Nu mai are rost sa spun de toate riscurile la care va supuneti aplicand metoda asta cu sfoara.

Daca faceti geometria si dupa aceasta procedura la prima tura vedeti ca volanul sta stramb , mergeti inapoi sa mai regleze o data si volanul. Aveti garantie la manopera de reglare a geometriei !


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 23:48
Dacia