Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

4 Pages < 1 2 3 4 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Facelift Kadjar, ce aduce in plus?

centurion
post 25 Mar 2019, 17:00
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Deci Kadjar se cumpara pentru a putea fi urcate bordurile.


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin27182
post 25 Mar 2019, 18:33
Post #62


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 8 March 17




Cred ca se cumpara in primul rand pentru garda la sol dar si pentru pozitia inalta la volan care ofera o vizibilitate mai buna.

Un alt avantaj, cel putin pentru mine, e faptul ca e mai scurta decat versiunea Estate. Ajuta mult unde parchez eu.

Imi place si ca motorul de 160CP poate fi ales cu echiparea ZEN!

This post has been edited by catalin27182: 25 Mar 2019, 19:24


--------------------
Renault Kadjar Zen 160CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wud
post 26 Mar 2019, 00:54
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 10 May 18




QUOTE(centurion @ 25 Mar 2019, 18:00)
Deci Kadjar se cumpara pentru a putea fi urcate bordurile.
*



Pai si cine e de vina ca Renault nu isi mai adapteaza masinile la piata pe care le vinde?
PDG-ul trebuia sa fie macar optional la toate modelele.

De asta isi cumpara toata lumea crossovere si SUV-uri, nu de nebuni, ci pentru ca la noi in tara nu se mai poate circula altfel.

Si eu sper sa imi reinnoiesc masina anul acesta, iar motivul garzii la sol insuficiente este cel principal. Altfel, masina e foarte buna, luata in 2015 de noua.

Am ales grupul Renault, pentru ca macar la SUV-uri si crossovere ofera garda la sol decenta.
Comparati de exemplu un Captur cu o Mazda CX-3. Va apuca rasul cand vedeti ce gluma de garda la sol are Mazda!


--------------------
nu detin nu detin nu detin - nu detin
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Mar 2019, 08:38
Post #64


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Hai sa fim seriosi....nu se poate circula decat cu SUV? Doar daca esti genul de nesimtit care parcheaza blocand trotuarele pe unde apuca poti spune asa ceva, traind in oras. Daca stai la tara si trebuie sa parcurgi trasee de offroad as intelege necesitatea absoluta pentru un SUV, altfel te descurci excelent cu orice masina.

Ca un SUV vine cu un plus de vizibilitate si confort psihologic stiind ca esti intr-o postura mai sigura decat intr-o masina mai mica e de necontestat, si in alea 2 zile pe an cand a nins si nu s-a deszapezit sunt din nou utile...dar sa nu exageram cu calitatile lor. Sunt vechile monovolume impachetate intr-un ambalaj mai atractiv...nu au nimic tehnic care sa le faca mai rezistente fata de un hatch sau break. Nu vorbim de offroadere, crossoverele astea precum Kadjar, Qashqai, Tiguan au tren de rulare de masina normala, nu vor rezista mai mult pe sosele proaste, nu vor fi imune la gropi si lovituri pe dedesubt neavand scuturi...

Cat despre garda la sol...CX-3 are 16 cm, Captur are 17 cm. Nu e chiar o diferenta uriasa, niciuna nu are garda la sol de SUV veritabil si ambele sunt complet si absolut incapabile in afara soselelor. Le cumperi doar pentru design, ambele fiind mai inghesuite decat un Megane 4 sau o Mazda 3, care sunt la acelasi pret smile.gif

This post has been edited by AndreiMR: 26 Mar 2019, 08:39


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin27182
post 26 Mar 2019, 10:58
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 8 March 17




In orasele si oraselele patriei intalnim tot felul de situatii.

Sunt locuri de parcare cu pamant, denivelari, accesibile doar vehicolelor cu garda mare. Asta fara a bloca nici un trotuar.

Sau parcari la strada, unde se poate parca doar cu fata unde bordura este de ~15cm iar pe alocuri, unde sunt canalizari, putin mai inalta.
Toate masinile cu garda mica trebuie sa stea cu fundul in strada iar cele cu garda medie(un Logan de exemplu) cateodata ating bordura alteori nu.

Un SUV e preferabil in aceaste situatii, NU te descurci excelent cu orice masina.


--------------------
Renault Kadjar Zen 160CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 26 Mar 2019, 11:00
Post #66





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Ma declar un nesimtit pentru ca trebuie sa trec peste o bordura pusa aiurea de imbecilii de la administratia domeniului public si pentru ca acum, in anul de gratie 2019, vreau o masina cu garda la sol mai mare ca sa sa ma uit de sus la aia cu "masini normale".
Acum citiva ani eram un nesimtit pentru ca imi placea sedan si nu vroiam hatchback, cum au toti copiii "cool". Ce sa-i faci, nu putem sa fim toti cul.

Ce va aia pe voi grija ca unii vor kadjar si nu megane??? (megane si captur oricum nu au acelasi pret). Isi ia fiecare ce ii place si ce poate plati.
Aici se discuta despre kadjar facelift, nu despre ce cred (vor) altii ca trebuie sa cumparam.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndreiMR
post 26 Mar 2019, 11:24
Post #67


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.808
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




QUOTE(catalin27182 @ 26 Mar 2019, 10:58)
In orasele si oraselele patriei intalnim tot felul de situatii.

Sunt locuri de parcare cu pamant, denivelari, accesibile doar vehicolelor cu garda mare. Asta fara a bloca nici un trotuar.

Sau parcari la strada, unde se poate parca doar cu fata unde bordura este de ~15cm iar pe alocuri, unde sunt canalizari, putin mai inalta.
Toate masinile cu garda mica trebuie sa stea cu fundul in strada iar cele cu garda medie(un Logan de exemplu) cateodata ating bordura alteori nu.

Un SUV e preferabil in aceaste situatii, NU te descurci excelent cu orice masina.
*



Locuri cu pamant, denivelari...nu sunt locuri de parcare wink.gif Ca intepenesti tu SUV-ul acolo e alta poveste, dar alea in mod sigur nu sunt locuri de parcare. In rest, unde sunt borduri de 15 cm, toate masinile parcheaza pana la bordura si nu raman cu cwrul in strada decat daca vorbim de S-Klasse sau A8 sau alte limuzine de 5 metri jumate. Am si SUV si masini normale de ani de zile, nu vorbesc din carti...te descurci fara probleme cu o masina normala indiferent de situatie. Un SUV iti poate face intr-adevar viata mult mai usoara in anumite situatii...asta nu am contestat. Si da, pozitia inalta la volan e utila in multe cazuri.

Pe mine m-a zgariat la retina exprimarea omului...cum ca in ziua de azi doar cu SUV te mai descurci, cu masina cu garda la sol de 14-15 cm nu. Ceea ce e fals...intr-adevar nu te descurci asa usor sa parchezi neregulamentar daca n-ai SUV, aia da...dar nu toti vor sa escaladeze locuri unde n-ar trebui sa fie oricum masini smile.gif In rest, evident ca fiecare cumpara ce ii place...si eu as lua Kadjar in loc de Megane, daca e sa fiu sincer. Interiorul de la Megane mi se pare urat, in schimb Kadjar FL pare chiar ok.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
myreno4me
post 26 Mar 2019, 11:31
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.507
Joined: 18 May 17




Adevarul este ca eu sunt chiar nesimtit ca vreau sa parchez masina pe locuri de parcare amenajate cu bordura de peste 20cm, ar trebui sa am un subler la mine permanent sa ma cobor, sa masor, sa vad daca pot parca, daca nu sa mai dau niste ture, sa parchez la 2 km distanta unde inca nu au schimbat bordurile vechi, etc...
bash.gif


--------------------
Megane IV 1.2 TCE 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 26 Mar 2019, 11:38
Post #69





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Nu e adevarat ca nu te descurci decit cu SUV, dar nu e adevarat nici ca te descurci "indiferent de situatie" cu masini cu 14-15 cm (megane 4 are 13.6 GOL). Exagerarile in orice directie nu duc la nimic bun.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pos
post 26 Mar 2019, 12:00
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 12 May 04




Vad ca discutia s-a dus in balarii.

Intre timp mi-a mai trecut euforia momentului, si am inceput sa analizez...

1. Intrebare: dupa ce ati dat comanda la dealer, ce acte ati primit?
Eu am primit doar 2 pagini, una care contine date despre masina (culoare, nivel de echipare, optiuni suplimentare - sub forma de coduri) si cealalta cu informatiile necesare pentru plata.
Ce ma nelinisteste este ca paginile au numerotarea 1 din 6, 2 din 6... dar pe celelalte 4 pagini din 6 nu le-am primit... nu era asa normal?

Apoi... nu am semnat nimic nicaieri... un contract ceva...?

2. Asa cum am spus, mi s-a promis un set de anvelope de iarna... aceasta nu ar trebui sa apara pe undeva scris? ca din zise... nu reiese.

PS. Apropos de garda la sol... Initial eram destul de interesat de un Kia Niro (hibrid, desigur)... din motive ecologice/consum. Ia ghiciti de ce am renuntat...

This post has been edited by pos: 26 Mar 2019, 12:29


--------------------
Renault Kadjar 1.33 tce, 159 cp, manuala, Intens+ 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adizu37
post 26 Mar 2019, 14:04
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 February 19




Și eu am primit aceleași documente. Bonul de comandă conținând valoarea în euro si un aviz de plată pentru avansul de 5%, exprimat în lei. După ce am virat avansul, mi-au trimis și factura aferentă acestuia. Și la mine bonul de comandă e format numai din paginile 1 și 2 din 6.


--------------------
Renault Kadjar 2019, Intens, motor 1.3, 140 CP, cutie manuala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 26 Mar 2019, 18:51
Post #72


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 18 February 19




Eu am avut clio 4 estate 1,5 dci an 2015...megane nu mi-a placut niciodata,fluence sau talisman nu mi-au atras atentia...am zis sa trec la urmatorul nivel...captur e cam mic,din ce am inteles e preferat 80% de femei...si am zis sa trec pe kadjar,mai ales ca am vazut ca i-au facut si un facelift...in afara de pavilion vitrat si scaunde din piele,am luat cam tot ce se putea lua,de la extended grip,sistem audio bose,franare de urgenta,parbriz incalzit,parcare automata,model Intense...si bineinteles rosu aprins...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
centurion
post 26 Mar 2019, 19:34
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.043
Joined: 8 September 12




Am intrebat si pe sectiunea Megane 4, te intreb si pe tine: avand Bose ai renuntat la roata de rezerva. Ai reusit sa pui o roata de rezerva temporara sau ai ramas cu kit-ul de pana?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 26 Mar 2019, 19:47
Post #74


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 18 February 19




initial,zicea ca la sistem bose vine cu chit de reparatie roata,dar din ce am vazut in clipuri,subwoferul este in roata de rezerva...nu ca ar fi fost o problema,ca din cate masini am avut,nu am folosit roata de rezerva...ramane de vazut saptamana viitoare,pe viu,cand imi vine masina...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adizu37
post 4 Apr 2019, 19:01
Post #75


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 February 19




Un compartiv între Kadjar, Qashqai și Duster, cu noul motor de 1.33:
https://www.autoexpert.ro/test-comparativ-dacia-duster/


--------------------
Renault Kadjar 2019, Intens, motor 1.3, 140 CP, cutie manuala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s_j_teo
post 5 Apr 2019, 07:39
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 626
Joined: 16 July 06




Concluzia daca nu suferi din cauza siglei si nu esti foarte pretentios la anumite detalii Dacia este cartea castigatoare . 10 mii de euro economie nu sunt de aruncat,costurile de intretinere pentru 5-6 ani de zile . Corect 10 mii doar pentru intretinere sunt multi bani mai poti baga si combustibilul pe o perioada lunga de timp .

This post has been edited by s_j_teo: 5 Apr 2019, 09:58


--------------------
Skoda Octavia 3 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Remicade
post 5 Apr 2019, 07:53
Post #77


Membru


Group: Members
Posts: 186
Joined: 26 November 09




10.000 de euro costuri de intretinere e exagerat.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCe 2018
Logan 1.4 8v 75CP
Logan 1.6 8V 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davidus
post 5 Apr 2019, 08:32
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 16 December 13




totusi este o alegere pragmatica...



--------------------
Renault Kadjar 116dCi 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin27182
post 5 Apr 2019, 12:43
Post #79


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 8 March 17




Pentru ei.

Mai ales ca ei nu se mai simt in Duster ca intr-un low cost.

Dar din fericire, nu toti simtim la fel smile.gif


--------------------
Renault Kadjar Zen 160CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adizu37
post 8 Apr 2019, 18:08
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 February 19






--------------------
Renault Kadjar 2019, Intens, motor 1.3, 140 CP, cutie manuala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tse
post 8 Apr 2019, 22:16
Post #81


Daciist convertit


Group: Members
Posts: 282
Joined: 15 November 02
From: Bucuresti




De curiozitate, care dintre voi a optat pentru sistemuld e franare automata bazat pe radar?
Eu am incercat acum un an sa-mi cumpar Kadjar, si asta a fost criteriul decisiv pentru a alege alta marca... nici un dealer nu stia cum merge, si mai mult, zicea ce e o prostie.
Pacat. Peste 2 ani o sa fie ca ABS-ul, obligatoriu (la masinile noi).


--------------------
Ex_Clio3_Laguna3 Dyn1,5dCi 2dCi 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gamezcdr
post 9 Apr 2019, 05:53
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 5 June 04




Sincer pe mine m-a interesat doar aer conditionat cand am luat masina. Nu zic ca nu sunt bune sistemele astea dar eu personal conduc din 1993, foarte prudent, fara viteza si nu am avut niciodata evenimente. Stiu ca poate sari ceva in fata masinii dar poate sa-ti pice si vreun meteorit in cap.


--------------------
Reanault Kadjar 1.2 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ntn742003
post 9 Apr 2019, 14:13
Post #83


Membru


Group: Members
Posts: 143
Joined: 17 February 16
From: Craiova




Echiparea Zen include bandourile de plastic de pe uși, in exterior?


--------------------
Renault kadjar zen 2019 /1,33 TCE /140 CP... Ford eco sport titanium 2020/1l/125 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin27182
post 9 Apr 2019, 15:55
Post #84


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 8 March 17




Da.

Nu include insa insertiile cromate de pe bandouri.


--------------------
Renault Kadjar Zen 160CP 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu suciu
post 9 Apr 2019, 16:31
Post #85


Membru


Group: Members
Posts: 195
Joined: 18 February 19




eu am luat cu franare automata de urgenta...si mi s-a intamplat si sa intre in actiune...aveam o caruta in fata,si urma un varf de panta,si m-am apropiat de ea destul de mult,asteptand sa vad daca vine vreo masina din fata sau nu,ca sa depasesc...si la un moment dat a intrat avertizarea sonora si viziuala in bord de impact...dar nu a franat,ca am depasit caruta...dar am vazut ca intra in actiune...eu am luat masina cam cu toate pe ea...si bose,si parbriz cu incalzire,parcare automata...am testat parcarea automata,dar nu prea sunt multumit...parcheaza unde,cand,daca vrea ea...o sa mai testez,dar cred ca e cea mai proasta investitie...


--------------------
renault kadjar 1,5 dci intens 2019
kangoo van 1,5 dci 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Pingu
post 9 Apr 2019, 19:22
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 79
Joined: 26 November 09




Recomand franarea automata. M-a scos din rahat o data, si-a scos banii cu varf si indesat.


--------------------
Renault Kadjar 1.2 TCE EDC 2018 - N/A
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
davidus
post 12 Apr 2019, 08:21
Post #87


Membru incepator


Group: Members
Posts: 64
Joined: 16 December 13




Salutare

Stie cineva daca echiparea intens vine cu antena tip rechin sau este un accesoriu ce se comanda separat?

Multumesc.

This post has been edited by davidus: 12 Apr 2019, 08:21


--------------------
Renault Kadjar 116dCi 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adizu37
post 12 Apr 2019, 08:40
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 February 19




Da, vine cu antenă tip aripioara de rechin


--------------------
Renault Kadjar 2019, Intens, motor 1.3, 140 CP, cutie manuala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adizu37
post 14 Apr 2019, 09:38
Post #89


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 18 February 19




Test drive Kadjar facelift facut de Robert Adam:
https://youtu.be/t5-UKQpl21g


--------------------
Renault Kadjar 2019, Intens, motor 1.3, 140 CP, cutie manuala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 15 Apr 2019, 05:29
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




In general Robert Adam face review-uri bune insa de data asta nu am înțeles de ce l-am distrat așa tare faptul că rotita de la aeratorul spate se acționează invers decât rotitele de la aeratorul central smile.gif


--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
4 Pages < 1 2 3 4 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 11:45
Dacia