Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

19 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cine are prioritate?, (intersectii reale)

Rimio de Vassur
post 13 Mar 2012, 19:51
Post #1





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




In urma discutiilor despre "reformularile" din regulament si "reinterpretarile" moderne, hai sa vedem cum stam. Fie cele doua situatii din imaginea atasata. Sa le luam pe rind:

1. Imaginea din stinga reprezinta placuta aditionala a indicatorului "Cedeaza trecerea" intilnit de vehiculul A la intrarea in intersectie. Vehicului B are tot indicatorul "Cedeaza trecerea", cu placuta aditionala corespunzatoare (nu o mai desenez). A si B ajung simultan in intersectie. Cine are prioritate si cine este obligat sa cedeze trecerea? (evident linia mai groasa reprezinta drumul cu prioritate, semnalizat corespunzator. Indicatoare corespunzatoare se afla la toate intrarile intersectie, cu placutele aditionale aferente.

2. Imaginea din dreapta: drumurile marcate cu 1 si 2 se intersecteaza. 3 este o bretea de legatura pentru virajul spre dreapta, de pe drumul 1 pe drumul 2. La intrarea de pe 3 in 2 exista indicatorul "Cedeaza trecerea", fara placuta aditionala. Nu exista alte indicatoare la intersectia dintre 2 si 3, in nici un loc. Vehiculul A vrea sa vireze la stinga, vehiculul B vine de pe breteaua de legatura si vrea sa continue pe drumul 2. Ambele ajung simultan in intersectie. Cine are prioritate si cine trebuie sa cedeze trecerea?

Dupa ce colegii isi vor spune parerea, o sa va spun ce se intimpla in realitate in cele doua intersectii, sa vedem cine are dreptate.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TheSting
post 13 Mar 2012, 19:56
Post #2


Ofera respect pentru a primi respect !


Group: Members
Posts: 1.210
Joined: 29 September 11




In prima imagine B trebuie sa acorde prioritate de dreapta si A are prioritate.
In a 2-a imagine, A vine de pe un drum cu prioritate iar B vine de pe un drum secundar. Deci tot A are prioritate.


--------------------
Renault Megan II 2005/sedan
Ofera respect pentru a primi respect
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 08:16
Post #3


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(TheSting @ 13 Mar 2012, 19:56)
In a 2-a imagine, A vine de pe un drum cu prioritate iar B vine de pe un drum secundar. Deci  tot A are prioritate.
*



Esti sigur ? Daca A face stanga nu cumva pierde prioritatea si trebuie sa-i cedeze trecerea lui B ca vine din dreapta lui ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 14 Mar 2012, 08:26
Post #4


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Nu o pierde. A trebuie sa-i astepte pe cei care vin pe drumul cu prioritate pe sensul celalalt, indiferent daca ei isi continua drumul sau vireaza la dreapta pe bretea, dar B are in mod sigur "Cedeaza Trecerea" sau "Stop".


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 08:40
Post #5


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Sigur ca B are cedeaza (asta zice si initiatorul topicului). Ar fi bine sa ne spuna si intersectiile reale pentru clarificare.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 14 Mar 2012, 10:02
Post #6


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.061
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




In primul caz, A are prioritate (de dr.); in al 2-lea imi e greu sa cred ca breteaua 3 intra in drumul principal 2 exact in locul unde s-ar face o intrare in stg., pe unde vrea sa intre A (nu prea merge, arhitectural vorbind - e un unghi ascutit strapuns ?); daca chiar e asa, atunci tot A are prioritate, dar daca breteaua intra in "2" inainte de drumul ala la stg., atunci B ar avea prioritate, el fiind deja intrat in drumul cu prioritate (2).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 14 Mar 2012, 10:17
Post #7





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




breteaua e cu sens unic, ca orice bretea de genul asta, si intra in drumul principal exact acolo unde incepe drumul pe care A vrea sa mearga in stinga (tot drum cu sens unic).

inca nu va spun care sint intersectiile, pentru ca vreau sa evit influentele specific romanesti de tipul "asa se circula aici mereu". considerati deocamdata ca sint intrebari "la sala", raspunsul trebuie sa se bazeze exclusiv pe prevederile legale.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Mar 2012, 10:33
Post #8


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




A, in ambele cazuri.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Mar 2012, 10:41
Post #9


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Subscriu cu A in ambele cazuri.

As fi in stare sa pariez ca in realitate B se simte indreptatit la prioritate, pentru ca "drumul lui e mai drept"


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 11:14
Post #10


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Cum ramane cu:

Art 59 alineatul (2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.

?

Edit: si mai e o chestie: chiar daca esti pe drum cu prioritate cedezi trecerea celor care "SUNT DEJA" in intersectie. Practic, cel care vine pe bretea va fi deja in intersectie pana sa vireze stanga cel de pe drumul 2

Deci parerea mea: Primul caz: evident A, al doilea caz: B

This post has been edited by Tamango: 14 Mar 2012, 11:41


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Mar 2012, 11:41
Post #11


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 11:14)
Edit: si mai e o chestie: chiar daca esti pe drum cu prioritate cedezi trecerea celor care "SUNT DEJA" in intersectie. Practic, cel care vine pe bretea va fi deja in intersectie pana sa vireze stanga cel de pe drumul 2
*



Bine-bine, dar B, inainte sa intre in intersectie se uita cu fericire la semnul de Cedeaza Trecerea, asa ca nu e chiar "in" intersectie. Plus ca problema se pune cu A si B ajung simultan acolo.

Realist vorbind, avand in vedere ca A franeaza ca sa ia stanga, B ar avea destul timp sa se asigure si s-o taie, inainte ca A sa apuce sa traga stanga de volan. Nu ca as face eu asa ceva, dar cunosc destui care stiu sigur ca ar face-o.

This post has been edited by bucatzel: 14 Mar 2012, 11:41


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Mar 2012, 11:42
Post #12


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Tamango, in cazul al II-lea B trebuie sa cedeze trecerea vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate. Deci lui A.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
namidee
post 14 Mar 2012, 11:53
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 418
Joined: 19 September 08
From: Frankfurt




No, si eu votez ca A are prioritate in ambele cazuri: in primul, evident prioritate de dreapta; in al doilea, e pe drum cu prioritate si B are cedeaza trecerea. Daca nu ma inseala memoria, regula prioritatii de dreapta se aplica pentru drumuri cu prioritati "egale", ori in cazul asta A vine pe un drum cu prioritate, B are cedeaza trecerea.


--------------------
Dacia Sandero 1.4 MPI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2012, 11:55
Post #14


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




In cazul 2 atata timp cat A nu intra pe drumul secundar el este pe drumul cu prioritate (in care e inclusa si intersectia).
In intersectia aia A poate sa si intoarca, B tot trebuie sa-i acorde prioritate pentru ca A este in intregime pe drumul cu prioritate.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 12:03
Post #15


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Bine colegilor, daca ar fi asa, revin la intrebarea mea: cum ramane cu Art 59 alineatul (2), care se refera la "in intersectii" (deci si cele dirijate) ?

@bucatzel: ba chiar exact asa se circula (un exemplu ar fi intersectia la Lujerului) B are destul timp sa se asigure si s-o taie inainte ca A sa apuce sa traga stanga de volan.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 14 Mar 2012, 12:16
Post #16


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




B are cedeaza, deci el nu prea are voie sa intre in intersectie astfel incat sa-l bage cineva in seama.

Si mie degeaba-mi zici de lujerului, ca am dat de doua ori prin bucuresti de cand ma stiu. Mai mult ca sigur, dupa cum arata intersectia, B vede bine doar cine vine din directia lui A. In rest, daca ar veni lume de pe celelate strazi, trebuie sa se opreasca si sa se asigure. Motiv pentru care probabil s-a montat semnul de cedeaza.

Si apropo, semnele de cedeaza si stop au forme atipice (triunghi cu varful in jos/octogon) pentru ca sa le poata distinge si ceilalti participani la trafic mai usor, chiar daca nu le sunt dedicate lor. Deci si A, in mod normal (excludem cazuri romanesti, in care semnul e montat pe un stalp mai mare ca el) stie ca B e pus pe pauza de semnul de cedeaza.

This post has been edited by bucatzel: 14 Mar 2012, 12:16


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Mar 2012, 12:38
Post #17


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Io ma tot intreb cum iti seamana tie vreuna din intersectiile alea doua cu Lujerului, si nu-mi iese de nici o culoare.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 12:44
Post #18


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Nu la forma intersectiei ma refeream ci la faptul ca desi au cedeaza cei care vin pe bretea, tasnesc inainte sa vina cei de pe Uverturii cand au verde iar cei din pasaj rosu. Mereu ma injur acolo cu cate unul. Revenind la intersectia noastra, se aplica sau nu art. 58/2 ?


Ca am uitat:

QUOTE(klaus @ 14 Mar 2012, 11:55)
In intersectia aia A poate sa si intoarca, B tot trebuie sa-i acorde prioritate pentru ca A este in intregime pe drumul cu prioritate.
*




QUOTE(tatabobu @ 14 Mar 2012, 11:42)
Tamango, in cazul al II-lea B trebuie sa cedeze trecerea vehiculelor care circula pe drumul cu prioritate. Deci lui A.
*



A-ul nu vine de pe drum cu prioritate. A zis initiatorul topicului ca nu exista alte indicatoare, deci putem considera intersectia nedirijata.

This post has been edited by Tamango: 14 Mar 2012, 12:57


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 14 Mar 2012, 12:52
Post #19


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 11:14)
Cum ramane cu:

Art 59 alineatul (2) In intersectii, conducatorii vehiculelor care vireaza spre stanga sunt obligati sa acorde prioritate de trecere vehiculelor cu care se intersecteaza si care circula din partea dreapta.
?


Deci parerea mea: Primul caz: evident A, al doilea caz: B
*



Aia e, in opinia mea, o scapare a legii, si apare numai in cazul drumului cu prioritate care vireaza la stanga. Semnul "Cedeaza" sau "Stop" iti ia aproape orice urma de prioritate fata de toti ceilalti (cu o exceptie).


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2012, 12:53
Post #20


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(Tamango @ 14 Mar 2012, 12:44)
A-ul nu vine de pe drum cu prioritate. A zis initiatorul topicului ca nu exista alte indicatoare, deci putem considera intersectia nedirijata.
*


blink.gif
Pai si indicatorul ala de cedeaza ce dracu e? Indicator de intersectie nedirijata?


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 12:59
Post #21


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




Eu cred ca lipseste un indicator acolo. De unde stii klaus ca A e pe drum prioritar atunci ?


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 14 Mar 2012, 13:08
Post #22


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Nici nu conteaza.
B este pe un drum care are cedeaza, deci trebuie sa dea prioritate TUTUROR din intersectie (daca nu are un panou suplimentar cu prioritati speciale),
Nici nu conteaza daca A este sau nu pe prioritate, daca are sau nu indicator, B e obligat sa-i cedeze trecerea).
Si asta nu in virtutea vreunei prioritati de dreapta (art. 59 al. 2 invocat) ci in virtutea lui 59 al. 3, care spuna ca trebuie de dreapta DOAR daca exista un alt indicator de cedeaza, ceea ce ar face prioritatile prin indicatoare de rang egal. Ori, cum nu exista asa ceva, B trebuie sa dea tuturor care sunt in intersectie.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 14 Mar 2012, 13:14
Post #23


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




Intersecția aia e pistol cu apă, pe lângă actualul Răzoare biggrin.gif

Acolo-s acum două zone în care se "alipesc" două drumuri, fără vreo semnalizare, cei care vin din stânga o taie spre dreapta si viceversa. Am văzut câțiva provinciali care s-au blocat șocați și au capotat psihic tongue.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 13:36
Post #24


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(Rimio de Vassur @ 13 Mar 2012, 19:51)
Dupa ce colegii isi vor spune parerea, o sa va spun ce se intimpla in realitate in cele doua intersectii, sa vedem cine are dreptate.
*



Cred ca totul e clar acum, spune-ne si realitatea smile.gif


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 14 Mar 2012, 13:54
Post #25


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Mai intrebi? B claxoneaza ca disperatu' ca-i taie A calea 04.gif


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 14 Mar 2012, 14:34
Post #26





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




Tamango: articolul pe care l-ai citat se refera la masinile care vin din sens opus pe acelasi drum si care au, evident, acelasi nivel de prioritate cu masina care vireaza la stinga. normal ca lor li se acorda prioritate de dreapta. formularea e insa nefericita si poate sa duca la interpretari precum cea de mai sus.

realitatea e ca bucatzel ar fi cistigat pariul daca il punea. in ambele intersectii soferii B pretind (la modul violent verbal adesea) ca au prioritate. nu e vorba de cazuri intimplatoare ci de majoritatea celor pe care i-am vazut acolo.

pentru situatia din stinga s-ar putea eventual discuta despre "B e deja in intersectie", fiind spatiu destul de mare, dar discutia e lunga si complicata iar la o adica indicatoarele sint cele care conteaza. de multe ori A intra partial in intersectie, acorda prioritate celor care vin din dreapta, de pe drumul cu prioritate (adesea vizibili destul de tirziu) si se trezeste cu unul sau mai multi B napustindu-se spre el din stinga si pretinzind prioritate. am vazut ca in general A-urile o lasa balta si cedeaza trecerea B-urilor, chiar daca erau in intersectie inainte ca B-urile sa fi ajuns macar la intrarea in intersectie si indicatoarele le dau lor prioritate.

situatia din stinga e la capatul liniilor 331 si 24, intersectia strazilor Piatra Morii (jos), Coralilor (stinga sus, drum cu prioritate), Natatiei (stinga si dreapta, in dreapta drum cu prioritate). strada fara prioritate de sus-dreapta e Victor Damaica.

situatia din dreapta e la intersectia strazilor Dr.Felix (fara eticheta) cu Polizu (2). (1) este strada Buzesti. situatia e cea dinainte de inceperea lucrarilor pe Buzesti. nu cred ca s-a schimbat ceva in privinta indicatoarelor pe acolo, dar nu am mai trecut de mult prin zona.


PS: am avut ocazia sa constat ca in intersectiile mari si militia aplica "prioritatea de stinga" in cazuri similare cu imaginea din stinga, cu doua vehicule intrind simultan in intersectie pe indicatorul "cedeaza trecerea" (Piata Operei, inainte de montarea semafoarelor, A vine de pe Elefterie, B vine de pe Eroii Sanitari).


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
yhattori
post 14 Mar 2012, 14:36
Post #27


*


Group: Members
Posts: 476
Joined: 18 August 09




QUOTE(Markos @ 14 Mar 2012, 13:14)
Intersecția aia e pistol cu apă, pe lângă actualul Răzoare biggrin.gif

Acolo-s acum două zone în care se "alipesc" două drumuri, fără vreo semnalizare, cei care vin din stânga o taie spre dreapta si viceversa. Am văzut câțiva provinciali care s-au blocat șocați și au capotat psihic tongue.gif
*



exista bazaconie din asta in fata primariei in timisoara, exista pe vremuri la sensul de la punctele cardinale inainte de semaforizare, n-ati dat voi gaura la macaroana.

sa va vad descurcindu-va aici, capitalistilor:

http://wikimapia.org/#lat=40.8522503&lon=1...75&z=18&l=0&m=b


--------------------
* * *
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DannyY
post 14 Mar 2012, 14:42
Post #28


Marele plictisit


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 5 May 09




Imi imaginez scandalul care s-ar isca daca, in situatia din stanga, A ar avea "Stop" iar B "Cedeaza Trecerea".

biggrin.gif


--------------------
Opel/Honda/Opel Astra G/Civic 4D/Corsa E 2004/2015/2019 - 0T04```
Urasc discriminatorii prosti (adica pe toti)
Sunt mandru ca sunt considerat prost de catre un dobitoc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Mar 2012, 15:01
Post #29


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




De ce ? Nu ar fi nici o diferenta, dpdv al prioritatii stop=cedeaza, diferenta consta in manevrele pe care trebuie sa le faci, aka la stop obligatoriu opresti.


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Rimio de Vassur
post 14 Mar 2012, 15:06
Post #30





Group: Members
Posts: 849
Joined: 12 August 07




stop nu este egal cu cedeaza trecerea. are prioritate mai mica.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:09
Dacia