Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Prima revizie, Modificare

Florian Bogdan Marinescu
post 19 May 2020, 14:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 20




Salut! Urmeaza sa fac in prima revizie a masinii la care mentionez ca este in garantie pentru 5 ani sau 100.000 km. Intentionez sa cumpar niste jante de la alta firma. Imi afecteaza cu ceva la garantie aceasta treaba? Exista vreo nesansa sa am probleme la revizie si sa pierd garantia masinii in cazul in care ma duc acolo cu alte jante decat cele originale?
Astept un raspuns!
Multumesc

This post has been edited by Florian Bogdan Marinescu: 19 May 2020, 14:11


--------------------
Renault Kadjar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 19 May 2020, 14:44
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Nu sunt probleme atâta timp cât ansamblu roții (anvelopă/jantă) respectă în întregime specificațiile tehnice indicate de către producătorul mașinii și nu prezintă urme de defecte evidente sau calitate îndoielnică a materialului din care sunt fabricate.

This post has been edited by Iustin70: 19 May 2020, 14:53


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florian Bogdan Marinescu
post 19 May 2020, 15:00
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 20




Mersi mult de informatie! O singura intrebare mai am? Jantele pe care le voi cumpara sunt fara senzori de presiune. Deocamdata nu am bani sa cumpar si senzorii... Imi vor zice ceva la revizie daca vad ca nu am senzorii montati pe jante?


--------------------
Renault Kadjar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Iustin70
post 19 May 2020, 15:10
Post #4


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 18 July 18




Citez: "Incepand cu luna noiembrie 2014 a devenit obligatorie echiparea cu sisteme de monitorizare a presiunii in pneuri (TPMS); conform Regulamentul (CE) nr.661/2009 , in conformitate cu prevederile aliniatului 5, articolul 13 cu modificarile si completarile ulterioare.
Prevederile acestui Regulament sunt obligatorii pentru omologarea autovehiculelor, in conformitate cu Directiva 2007/46.CE, Anexa IV, Partea I, liniile 46E si63, iar cerintele tehnice ale acestor sisteme sunt definite in Regulamentul CEE-ONU nr.64.
In Uniunea Europeana, normele prevad echiparea autovehiculelor din categoria M1(autoturisme) cu un sistem monitorizare a presiunii in pneuri."
Ținând cont că vorbim despre un autovehicul nou, aflat în garanție, este posibil ca reprezentanțele să găsească un nod în papură, vizavi de absența senzorilor...

This post has been edited by Iustin70: 19 May 2020, 15:12


--------------------
Hyundai Elantra 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 May 2020, 15:33
Post #5


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




absenta senzorilor nu strica nimic deci nu anuleaza garantia, dar de ce nu iei senzorii de pe jantele existente?
P.S. in tarile civilizate, daca faci un accident si pot da vina pe presiunea incorecta a pneurilor, asiguratorul isi va declina rasounderea....


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexpslr
post 20 May 2020, 12:52
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 219
Joined: 22 October 17




Eu am făcut toate reviziile iarna adică cu jantele de tabla, care sunt conform specificațiilor scrise în CIV. Nu mi-a zis nimeni nimic. Am senzori pe ele. Poți sa le dai reset senzorilor când o bagi în service și nu o sa apară eroarea decât atunci când citesc ECU rile. Dar cel mai probabil. Nu o sa le bage în seama.

Legat de accident, da, dacă faci accident firmele de asigurări cauta nod în papura și dacă descoperă ca nu aveai senzori pot sa te scoată vinovat și sa refuze plata daunelor.


--------------------
Peugeot 307 2007 | Kadjar Zen 1.5 dci 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Florian Bogdan Marinescu
post 21 May 2020, 08:31
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 19 May 20




Muumesc frumos de informatii! Pana la urma m-am decis sa-mi cumpar senzori....mai devreme sau mai tarziu tot trebuiau cumparati....asa ca....nu risc...


--------------------
Renault Kadjar 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 21:43
Dacia