Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

15 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Discuri frana

daniLaguna2
post 15 Jan 2013, 02:11
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




salut,am o problema la discul spate se incinge dupa ce merg si miroase a ars, cred ca sa blocat saboti placutele ...nup , ca eu mereu iarna am tinut fara de mana trasa ,dar doar la discul spate se intampla asa ,ce pot face , am laguna 2 74 kw expresion 2002 , app are cineva doiscuri de vanzare noi sau sh la un pret bun ms mult smile.gif


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VF1BG0
post 15 Jan 2013, 07:03
Post #62


Gone 4 a while


Group: Members
Posts: 1.608
Joined: 12 March 07
From: Bucuresti




daniLaguna2: ai etrierul blocat.


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCi & 2.2dCi 2002 / Expression; 2002 / Privilege - B-XX-Z4T
kituri de reparatie macarale electrice!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 5 Feb 2013, 10:22
Post #63


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




De ceva vreme doresc sa iau un set nou de discuri frana fata si am ales Brembo la 540 lei setul iar placutele vor fi tot Ferodo Premier (148 lei setul fata de 247 lei ATE). Am fost foarte multumit de PREMIER, tin la mine cca 75-80000km. Placutele actuale au mai mult de 1/2 din material pe ele, au sub 30000km.
Ca tot veni vorba de piese, ce marca ati alege pentru bieletele antiruliu? Am pus toata bucsaraia Lemforder iar setul ar fi 300 lei fata de cca 120-150 lei la MOOG si concurenta. Diferenta cam mare dar se reflecta in calitate sau mai bine iau de banii astia 2-3 seturi? (ca si consumabile in timp nu deodata).


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Feb 2013, 16:17
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Audiofilu' de unde cumperi piesele, in speta placutele de frana fata?
Eu pana acum am schimbat capetele de bara la masina si am avut de ales intre lemforder care erau ce-i drept mai scumpe si meyle,febi,swag care sunt cam toate pe acelasi nivel calitativ.La cealalta masina am pus chiar si SIDEM bieletele antiruliu si n-am avut probleme chiar si dupa 10.000 km deci conteaza si cum si pe unde iti conduci masina, nu neaparat firma pieselor.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 5 Feb 2013, 16:22
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Cred ca de pe Autokarma.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Feb 2013, 16:29
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




In general merg pe FEBI pentru ca din ce am citit si pe internet si din feedback-urile altora sunt ok din punct de vedere al raportului pret/calitate.In principiu vreau ce-i mai bun pentru masina si in general aleg in felul urmator:
-rulmeti SKF
-curele GATES
-amortizoare KYB
-pompa apa HEPU sau SKF
-bucsaraie si articulatii FEBI,SWAG,LEMFORDER daca sunt in bani
Tot ce am scris mai sus am schimbat la fosta masina (un opel astra g) si vreau sa spun ca atunci cand l-am vandut era impecabil , nu batea nimic pe el.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 5 Feb 2013, 16:36
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am pus eu FEBI (pivoti si capete de bara) si au tinut din ianuarie pana la finele anului. Am inlocuit cu Lemforder...


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
melcu
post 5 Feb 2013, 16:41
Post #68


Halatu'...cat e halatu' ?


Group: Members
Posts: 1.140
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti / Pottstown, PA,USA




Eu pe bucsaraie am mers pe TRW (capete de bara, bielete directie si bielete antiruliu). Oare am gresit ?!


--------------------
Renault Laguna 2 2002 Privilege 3.0 V6 CVA - B-33-RTN
Toyota Yaris Sol 1.33 VVT-i - B-202-CSM
Totoya Prius V-Five - HRL-1459

Formatez drivere de cooler...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 5 Feb 2013, 16:42
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Mda..nu te contrazic, dar conteaza mult cum si unde conduci masina.Asteapta sa vezi cat o sa te tina si Lemforder wink.gif
NU de multe ori lemforder sunt cam duble la pret...deci daca o sa te tina 2 ani atunci isi merita pretul sau macar 1 an si jumatate ca sa iesi si cu manopera.

5 Feb 2013, 16:50:
Pe de alta parte ar fi foarte interesant un topic pe forum cu ce a schimbat fiecare si ce era originalul(nu de alta da Renault nu produce pivoti si alte alea si am vazut pe alte forumuri ca pe pivot GM de ex era stantat SWAG) si ne-am putea face o parere in vederea schimbarii lor cu piese cat mai apropiate de cele originale, ca si calitate.

This post has been edited by ady_vasiloiu: 5 Feb 2013, 16:50


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 5 Feb 2013, 17:50
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Discurile mele fata nu au suprafata zgariata sau cu santuri evidente ci e doar consumat pe 1mm din grosimea sa pe ambele fete. In acest caz mai e nevoie sa schimb si placutele fata care sunt aproape noi?


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 9 Feb 2013, 14:26
Post #71


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Revin....fugiti de FEBI -am fost astazi la service si capetele de bara pe care le-am inlocuit acum 5 luni (FEBI) le-am gasit cu mansonul rupt.Deci de acum incolo merg pe Lemforder cu toate ca-s mai scumpe.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuli23
post 9 Feb 2013, 14:30
Post #72


you have to scream if you wanna go faster


Group: Members
Posts: 1.057
Joined: 11 April 12
From: Bucuresti




trebuie sa-mi schimb si eu discurile, pe fata capetele de bara pivotii, tampoanele de la motor si pe spate la fel bucsele si amortizoarele..ce imi recomandati (e prima oara cand le schimb si chiar nu stiu ce sa cumpar ...vreau ceva mai de calitate nu doar ieftin ) un site sau un magazin in bucuresti stiti?
Multumesc!


--------------------
Renault Laguna II 2003 1.9 dci hatchback - B-CFX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 9 Feb 2013, 14:33
Post #73


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Aceeasi problema si la mine cu acele capete de bara FEBI... crapata guma si schimbate dupa 8 luni. m pus peste tot Lemforder. Coafura rezista...

Am cautat discuri si pana acum cel mai ieftin e la Autokarma, 540 lei setul pe fata, Brembo. Saptamana viitoare iau si eu.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 9 Feb 2013, 15:05
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Pe de alta parte am mai gasit o chestie care ma cam sperie..la etrierul spate dreapta -exact unde este arcul pentru frana de mana,este o urma de lichid de frana si in partea cealalta nu este...aveti idee daca se poate face ceva?(in afara de schimbat tot etrierul)

9 Feb 2013, 15:08:
QUOTE(audiofilu' @ 9 Feb 2013, 14:33)
Aceeasi problema si la mine cu acele capete de bara FEBI... crapata guma si schimbate dupa 8 luni. m pus peste tot Lemforder. Coafura rezista...

Am cautat discuri si pana acum cel mai ieftin e la Autokarma, 540 lei setul pe fata, Brembo. Saptamana viitoare iau si eu.
*


Mai erau si pe onauto.ro niste textar de 300 mm undeva la 400 ron setul.Daca ar fi originale Textar (firma mare-echipeaza veyron cu placute de frana)n-ar fi rau, dar in ultimul timp tare am senzatia ca la noi ajung numai piese facute pe vapor.

This post has been edited by ady_vasiloiu: 9 Feb 2013, 15:08


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Feb 2013, 12:34
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Pana la urma cum aflu daca pe masina mea sunt discuri de 300 sau 308mm fara sa le demontez? Pe unele siteuri cautarea dupa codul motorului arata 300mm iar pe altele 308mm. Am jante de 16 si 17" si probabil ca intra si alea de 308mm insa as vrea sa fiu sigur. Alea de 308mm sunt pe o anumita motorizare sau de la o anumita data de fabricatie? Caz concret, pentru masina mea:
http://www.onauto.ro/piese-auto/renault-la...mura=Disc+frana
Eu sa am de fapt de 308mm acum? Ramn cca 3mm pe marginea discurilor neconsumati de placutele de frana fata. Etrierul este ATE.

This post has been edited by audiofilu': 10 Feb 2013, 12:37


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 10 Feb 2013, 17:47
Post #76


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




daca ai de 308 si ai plumbi pe interiorul jantei, lovesc plumbii in etrieri.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 10 Feb 2013, 18:18
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am de 308 mm atunci si cu toate astea placutele Ferodo Premier lasa neatinsa o margine de cativa mm.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cezarium
post 11 Feb 2013, 19:08
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 274
Joined: 27 November 07
From: ploiesti




pentru discuri eu va recomand din proprie experienta ATE. inca mai sunt fabricate din fonta veche rezistenta, franarea este simtitor mai buna, la abuz de frana nu miros, nu se incing asa tare. cand se schimba discurile automat se vor schimba si placutele, indiferent de uzura minima pe vechiul disc si asta pentru a crea o uzura uniforma a discurilor. si daca tot schimbati discurile curatati si etrierii, glisiere si tot ce gasiti pt ca se stie ca la laguna se mai blocheaza cate un etrier si uite asa se strica discul.


--------------------
Nissan Patrol GR Y60 2.8TD 116cp TractoRila 1993
Renault Laguna 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 11 Feb 2013, 19:46
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




La ATE m-am oprit si eu astazi dupa ce am rumegar mai bine. Nu-s insa impacat ca trebuie sa schimb placutele... Discurile sunt perfect plane, fara nici un sant cum am mai vazut la alte masini. Daca o sa schimb probabil ca o sa las placutele vechi ca-s prea putin consumate.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
merralvinci
post 12 Feb 2013, 21:37
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 2 March 12




QUOTE(ady_vasiloiu @ 9 Feb 2013, 15:05)
Pe de alta parte am mai gasit o chestie care ma cam sperie..la etrierul spate dreapta -exact unde este arcul pentru frana de mana,este o urma de lichid de frana si in partea cealalta nu este...aveti idee daca se poate face ceva?(in afara de schimbat tot etrierul)

<span class='edit'>9 Feb 2013, 15:08:</span>

Mai erau si pe onauto.ro niste textar de 300 mm undeva la 400 ron setul.Daca ar fi originale Textar (firma mare-echipeaza veyron cu placute de frana)n-ar fi rau, dar in ultimul timp tare am senzatia ca la noi ajung numai piese facute pe vapor.
*


eu am plecat pe MOOG(cap bara,ambii pivoti,bieletele antiruliu,am aproape 13000km fara probleme dar ma feresc sa dau in gropi cu ea.am avut o perioada in care ma tiram pe un drum de tara cite 3 km la 2-4 zile
MOOG este subsidiar al FEDERAL MOGUL" Federal-Mogul develops and distributes products under more than 20 brands in the automotive aftermarket, including ANCO wiper blades; Bentley-Harris, Champion spark plugs, wipers and filters; Fel-Pro , Goetze , Glyco and Payen engine products; MOOG chassis parts; and Ferodo and Wagner brake products"
eu am ales MOOG deoarece sunt ieftine(pt.renault) si sunt fabricate in germania .referitor la echiparea de fabrica asta nu tine de renume ci de cum se negociaza contractele la nivelul lor.eu in echiparea originala am avut placute de frina fata/spate ferrodo cu etrieri ATE de 300mm cu toate ca pun pariu ca la echiparea autentique nu poti avea jante pe 17 (in carte am 15/16/17").iar in catalogul celor de la magazin apar si placutele pt.280mm
in momentul actual nici un mare producator auto nu produce piese pt.autoturismele lor.piesele sunt cumparate(fabricate de terti special pt.si la cerintele producatorului auto,acesta din urma doar asamblindu-le)
la skoda am avut echiparea de fabrica MOOG si prima data am schimbat un pivot superior la 160.000km.
cum imi explici ca un filtru de polen de la acelasi producator(man)are o diferenta de pret de...60 lei?pt.laguna costa 80,pt.bora(aceeasi latime,inaltime dar mai lung cu 7 cm)costa doar 20lei???


--------------------
Renault Laguna 2.0t GT 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Feb 2013, 22:59
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am de ales dintre ATE de 308mm si Brembo de 300mm. Pe etrier scrie ATE, placutele originale (si cele actuale) au fost/sunt Ferodo Premier dar discurile nu stiu ce marca sunt si ce diametru au. Cei care mai aveti 2.0T stiti diametrul discurilor de origine? Pe un site dupa VIN imi spune ca pot pune atat 300mm cat si 308mm.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 12 Feb 2013, 23:13
Post #82


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




eu am ate de 308, si sunt multumit.
iar 2 - pe principiul "there`s no replacement for displacement" => 308 e mai bun decat 300. (mai ales la aia 30 cp in plus iti trebe niste frane mai serioase, din nou lupul moralist nu plateste piesele biggrin.gif )
la mine placutele de frana au cam 50.000 km, si parca nu mai sunt ca la inceput,
la revizia de ulei sa vedem cum se prezinta.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 12 Feb 2013, 23:15
Post #83


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Degeaba e discul cat antena de satelit daca placutele sunt la fel de mari...

This post has been edited by R19/16v: 12 Feb 2013, 23:19

Attached thumbnail(s)
IMAG0244.jpg ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 429


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 12 Feb 2013, 23:22
Post #84


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Corect.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniLaguna2
post 13 Feb 2013, 02:01
Post #85


Membru autentic


Group: Members
Posts: 809
Joined: 30 January 11
From: bucuresti




ma poate ajuta cineva sa scot sarmele din etrier pe spate ca sunt cam bine sudate in etrier, si sau rupt acolo trebuie sa dau gaura il ele dar cu burghiu sa reziste... cine a poate ajuta cu manopera ms smile.gif smile.gif ,app cumpar discuri spate laguna 2 an 2002 74 kw s h bune smile.gif smile.gif ms


--------------------
renault laguna2 2003 - B-200-DNI
dni[COLOR=blue][SIZE=7]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady_vasiloiu
post 13 Feb 2013, 09:29
Post #86


Membru autentic


Group: Members
Posts: 946
Joined: 12 March 12
From: Ploiesti




Teoretic daca sunt discurile mai mari in diametru, se disipa si caldura mai repede -suprafata mai mare.Eu as pune exact ce avea din fabrica.Poti da o roata jos si poti masura dimensiunea exacta a discului original.


--------------------
RENAULT CLIO 3 1.5dci dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 13 Feb 2013, 09:56
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Ma gandeam ca pot afla asta pe baza VIN si fara sa mai dau vreo roata jos dar cred ca o s-o fac.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claudiuvoinescu
post 13 Feb 2013, 10:16
Post #88


Membru de oroare


Group: Members
Posts: 350
Joined: 27 March 07
From: Bucuresti




@ audiofilu'

pentru motorizarea ta tecdoc da 3 dimensiuni la discurile de frana fata: 280, 300 si 308 mm. ramane optiunea ta ce folosesti.

ps daca schimbi discurile trebuie sa schimbi si placutele oricat de noi ar fi pentru a evita o uzura neuniforma a discurilor.


--------------------
Renault Laguna 2 2001 - Estate - 79kw - cl 03 wzm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 13 Feb 2013, 10:18
Post #89


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




280 sigur nu are, si fii sigur ca schimba si placutele smile.gif

Discurile au 308mm, dupa Oscaro, si Oscaro le cam stie smile.gif

This post has been edited by R19/16v: 13 Feb 2013, 10:23


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
audiofilu'
post 13 Feb 2013, 10:35
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




In mod clar, exceptand faptul ca nu franez foarte puternic (in ultimul moment), durata mare de viata a placutelor de frana marca Ferodo e data si de faptul ca sunt mai "dure" fata de discul de origine. Ca atare am constatat ca pana acum am schimbat pe la 80 sau 85000km placutele de frana iar discul are o margine de cca 1-1,5mm (nu am masurat ci doar am apreciat).
O placuta moale se va consuma mai repede iar una mai dura va termina discul mai repede.
Multumesc pentru raspunusri.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
15 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:05
Dacia