Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

Necrofilul
post 31 Jan 2010, 16:39
Post #61


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 10




Deranjez si eu cu o mica problema observata la masina.
Cand masina merge drept volanul nu este perfect pe centru ci virat putin dreapta...5-6 grade .......daca tin volanul fix pe centru masina vireaza stanga,deasemenea la franare puternica trage stanga destul de pronuntat mai ales daca iau mainile de pe volan .
Pareri? Idei ?

This post has been edited by Necrofilul: 31 Jan 2010, 16:40


--------------------
Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 31 Jan 2010, 17:15
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




batai nu se aud?poti sa faci o geometrie,sa echilibrezi rotile, sa verifici cauciucurile ca nu cumva sa se fi uzat uniform si chiar dupa ce faci geometria sa ai iar probleme.


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Necrofilul
post 31 Jan 2010, 17:24
Post #63


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 10




nici batai nici vibratii in volan


--------------------
Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blacklitmouse
post 31 Jan 2010, 18:01
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 249
Joined: 3 November 08
From: baia mare




cand ai facut ultima data o geometrie?de cand e acesta problema?ai multi kilometri asa?a suferit vreun impact mai puternic o groapa romanesca tongue.gif de exemplu? cred ca o sa scapi cu o geometrie si un echilibrat de roti daca nu ai lovit masina,nu sunt batai nici vibratii.apropo nu uita sa verifici anvelopele sa te uiti la uzura lor,operatiunea nu e foarte scumpa,bafta!


--------------------
renault clio 2002 expression,1.5 dci - MM88LTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 31 Jan 2010, 18:07
Post #65


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Volanul drept,nu tragea stanga-dreapta,rotile nu se toceau neuniform.
Simteam cand plecam din parcare ca trag cam tare de volan la primele viraje.
M-am gandit la servo-directie....
Am mers in service la Mach1 pe Dimitrie Onciu,nici nu stiau baietii unde e servo-directia,o cautau in compartimentul motor...Cand au gasit-o sub volan,mi-au spus ca asta e inceputul,cand o sa cada de tot,nu o sa mai am servo si gata !
M-am dus la cei de la Sofitel,astia mi-au pus computerul pe masina si au citit o eroare....vreo 22 de grade citea ca as avea volanul stramb.Dar volanul era drept !
A citit meseriasul de acolo pe calculator despre cauze si remedii la eroarea asta vreo 30 de minute...
Se apuca,face geometria,imi arata pe monitorul de la geometrie ca roata dreapta avea unghi invers,omul avea dreptate,dar la ochi nu se vedea nimic.
Dupa ce face geometria,reglaj la roata dreapta,o ia la un test si gata ! Nu mai avea eroare pe computer si avea servo de la primul viraj !
Bine,omul mi-a spus ca aveam servo de la inceput,dar electronica masinii citea unghiul de fuga si dadea comanda sa taie servo sau sa intareasca directia,cum vreti sa-i spuneti. Si prea multa electronica strica ! tongue.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Necrofilul
post 31 Jan 2010, 19:45
Post #66


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 30 January 10




QUOTE(blacklitmouse @ 31 Jan 2010, 19:01)
cand ai facut ultima data o geometrie?de cand e acesta problema?ai multi kilometri asa?a suferit vreun impact mai puternic o groapa romanesca tongue.gif  de exemplu? cred ca o sa scapi cu o geometrie si un echilibrat de roti daca nu ai lovit masina,nu sunt batai nici vibratii.apropo nu uita sa verifici anvelopele sa te uiti la uzura lor,operatiunea nu e foarte scumpa,bafta!
*



Masina a fost implicata intr-un accident inainte de a ajunge la mine , nu stiu detaliile (reparatie casco) dar stiu de bara si aripa distruse si roata smulsa la impact. Stanga smile.gif .
Masina are 130.000 km din care 2000 facuti la mine, n-are nici 6 luni

This post has been edited by Necrofilul: 31 Jan 2010, 19:49


--------------------
Renault Clio Symbol
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 31 Jan 2010, 23:15
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Eu am masina din iunie 2009, dupa ce am iesit din rodaj i-am dat maxim ep autostrada si-mi vibra fata de ziceai ca mai are putin si decoleaza. Asta pana cand am schimbat anvelopele cu cele de iarna, echilibrare si mi-a spus cineva de pe acest forum care ar fi cauza. I-am dat maxim cu noile anvelope si nu mai avea nicio vibratie. cu alea de vara am mers 27000 km, pana in decembrie si cu astea de iarna, pana acum am facut 4000. Am avut si o iesire in decor , pe langa probleme minore de caroserie, a inceput sa vibreze iar. I-am facut din nou echilibrare, s-a mai rezolvat ceva, insa n-am apucat sa merg cu viteza maxima ca a venit zapada (oricum din ce am citit p-aici saptamana viitoare am sa-i fac o verificare si asupra acestei probleme, adica cu geometria). Si de vreo luna cam trage spre dreapta , sesizabil la viteza mica. La volan nu stiu ce sa zic, am sesizat ca partea aia de jos pe care se sustine volanul , nu e la drept cu bordul ( nu stiu sigur daca n-o fi fost asa de la inceput) si nu pot sa spun daca e vreo diferenta. Alea de vara sunt ContiEcoContact3 ( cu care a fost adusa masina) si de iarna am Sava. Sa le pun la primavara iar pe alea sau sa cumpar altele?


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 1 Feb 2010, 18:49
Post #68


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Vibratia vine de la echilibrare, "trasul" de la geometrie ... sunt diverse vulcanizari la care poti sa le echilibrezi pana ti se termina banii de pe card si degeaba ... asta informativ asa ... mai departe, exista posibilitatea ca si jantele sa aiba o problema sau chiar anvelopele. (si din aceasta cauza oricum le-ai echilibra tot mai vibreaza putin)


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
serban24
post 1 Feb 2010, 19:06
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 586
Joined: 30 September 09
From: BUCURESTI




problema cu trasul spre stanga/drepata o avea si un prieten de al meu cu o jetta ...tragea stanga (masina o avea de noua fara probleme cu ea doar revizii) am fost cu el in 2 serviceuri la unii au zis ca nu e nevoie de geometrie era in parametri am fost la vulcanizare echilibrat roti ,tot facea am fost si in al 2 lea service ,facut geometrie ,praf tot tragea imediat de acolo am fost la midocar era unghiu praf, l au facut ei acolo dupa ce am plecat surpriza masina mergea impecabil nu mai tragea absolut deloc. deci conteaza foarte mult si meseriasul si aparatura cu care se face. dupa cum zicea si "cmandrei" poti sa faci echilibrari si geometrii pana ramai fara bani..


--------------------
toyota yaris 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 18 Feb 2010, 18:11
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




Va salut pe toti...
Dupa cum scrie in titlu imi tremura volanu, mai pe scurt am facut un drm pe autostrada pana la fetesti, am trecut cu masina peste niste zapada inghetata si prin zapada si cu viteza bla bla bla.
Cand am ajuns in bucuresti la primu semafor am lasat volanu liber si juca de toti draci...
Stie careva ce poate fi:(


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 18 Feb 2010, 18:16
Post #71


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Nu stiu cum de nu ai simtit pe autostrada la viteza. Daca nu ai lovit puternic ceva cu rotile ca sa deformezi anvelopele sau/si jantele atunci cel mai probabil masinuta are nevoie de o verificare si reglare a geometriei rotilor.


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 18 Feb 2010, 18:42
Post #72


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu echilibrare?
Din cate stiu geometria nu da vibratii, ci toceste inegal rotile, ingreuneaza directia, face masina sa traga intr-o parte...sau mai greu ...
Eu asa stiu. NU sunt insa sigur 100%.

Insa echilibarea sau mai bine zis neechilibrarea da sigur vibratii. Si atunci ori ai dat mai tare in ceva si ai strmbat janta, ori de la soc ti-a zburat vre-un plumb pus la o echilibrare anterioara, ori ti-a ramas zapada inghetata pe interiorul jentii....

Face asa la orice viteza?

This post has been edited by vallixx: 18 Feb 2010, 18:56


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 18 Feb 2010, 18:45
Post #73


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(pustiu_1st@yahoo.com @ 18 Feb 2010, 19:11)
Cand am ajuns in bucuresti la primu semafor am lasat volanu liber si juca de toti draci...
*


Nu cumva erau sleauri in asfalt la semafor??


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Feb 2010, 16:39
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




@Valixx: vibratiile pot sa apara si de la o geometrie aiurea.
Iti dau un exemplu: dupa ce am schimbat distributia masinii, nu am facut geometria. In Buc nu am simtit nimic, dar pe autostrada, cum treceam de 120 km/ora, tragea dreapta rau (sigur de la geometrie), dar si vibra volanul (nu stiam din ce motiv). La intoarcere am refacut geometria de directie, si totul s-a rezolvat. La roti nici nu am umblat sa le echilibrez.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 25 Feb 2010, 17:08
Post #75


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Ce legatura are distributia cu geometria ? blink.gif


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 25 Feb 2010, 17:15
Post #76


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




am schimbat si bieleta de directie si capul de bara pe dreapta, odata cu distributia; acestea cer refacerea geometriei de directie.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
eddie33
post 25 Feb 2010, 17:42
Post #77


Membru autentic


Group: Members
Posts: 587
Joined: 25 April 05
From: Bucuresti




Asa da,pentru capul de bara se face geometria rotilor.
Ai schimbat numai o bieleta ?
E indicat sa le schimbi pe amandoua,ca lucreaza in pereche !


--------------------
Renault Clio Extreme 2004-DCI 80C.P.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 26 Feb 2010, 09:33
Post #78


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Atunci nu, am schimbat numai una (adica capul bara drapta si bieleta de directie dreapta), ca asa a decis mecanicul, Dar mai tarziu le-am schimbat si pe stanga, si pe dreapta. Stii ce era ciudat?? Ca bieleta originala (cea de pe stanga, cu vechime 6 ani) era in stare mai buna decat cea de pe dreapta, (care avea o vechime de 2 ani, dar nu era originala).


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 26 Feb 2010, 11:39
Post #79


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




nu era ciudat, era normal ... cel putin cf. gurilor care striga sa nu mai punem pe masini piese contrafacute
nu sunt fan al pieselor de origine dar sunt constient ca atunci cand fug dupa preturi mici fac rabat la calitate

This post has been edited by crisolro: 26 Feb 2010, 11:40


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 26 Feb 2010, 14:51
Post #80


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Crisolro, ai dreptate.
Dar eu am dat peste 200 RON pe acea bieleta, in anul 2007, si ma asteptam sa fie originala, nu sa fie varza dupa 2 ani, si sa mai fie si mai scurta decat cea originala (motiv pt care mi s-a pus un cap de bara mai lung, si ala tot ,,original").
Ei, noi sa fim sanatosi.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 27 Feb 2010, 13:47
Post #81


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Salutare tuturor!

Am si eu un Symbol din 2008 (34000km) dci 85cai, si e a 3-a oara cand ma trezesc cu volanul dereglat dupa ce dau jos rotile.

Prima data, la 28000km, mi-au inversat in service (Redac Craiova) rotile fata-spate, pentru ca devenise sesizabila uzura diferita. Plec din service, si constat ca volanul statea putin spre dreapta cand masina mergea drept. Ii sun, imi fac programare pentru zilele urmatoare sa revin in service, le zic ca e volanul stramb. Initial, imi spun ca ma va costa in jur de 100 de lei pentru reglarea directiei. O pun pe standul de geometrie, regleaza ceva, dupa care o duc "in spate", iar mai apoi revin din nou la stand, alt reglaj si gata. La final, mi se spune ca nu trebuie sa achit nimic, pentru ca a fost o reparatie in garantie. Zic, "ok, super" si plec multumit. Intradevar volanul era drept.

In decembrie anul trecut, pe la 31000km, imi cumpar 2 anvelope de iarna (aceleasi dimensiuni 175/65 R14 Goodyear), ma duc la o vulcanizare sa mi le monteze si sa le echilibreze. Plec de acolo, surpriza. Iar, statea volanul spre dreapta. Ma duc iar in service, si aflu de la cineva ca data trecuta cand am fost, ei mi-au schimbat defapt o bieleta pe garantie, cu toate ca nu mi-au spus atunci. De data aceasta sunt nevoit sa achit 100 lei pentru reglaj. Plec, volanul in pozitie normala.

Si ieri, cand am dat jos anvelopele de iarna, si le-am pus pe cele standard, am observat ca volanul sta putin spre stanga, si trage si putin spre stanga.

Ce parere aveti? E normal sa fie schimbata o bieleta la 31000km, si sa nu fie schimbata si perechea? Ce ar trebui sa fac acum?


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
theodor2004
post 1 Mar 2010, 10:00
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.707
Joined: 8 February 10




Normal ar fi ca, daca iti schimba o bieleta de directie, sa o schimbe si pe cea pereche. Dar nici un service nu face asta, mai ales in garantie pe banii service-ului. Ti-au schimbat numai una sa faca economie.
Daca volanul e inclinat spre stanga, tr sa refaci geometria de direcite. Cei de la vulcanizare ti-au echilibrat rotile, nu?? Eventual poti sa schimbi rotile intre ele, (stanga dreapta), poate sunt diferite ca greutate. Dar ma indoiesc ca se indreapta volanul daca schimbi rotile. Mai poti sa faci inca o echilibrare la roti, daca crezi ca nu ti-au facut-o bine prima data, insa, daca volanul sta stramb, tot la geometrie ajungi.
Si mie imi trage volanul dreapta dupa schimbatul anvelopelor, dar macar sta drept.


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 litri 2003, 8 valve
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 26 Mar 2010, 17:06
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




Scuze ca am revenit asa de tarziu...
Deci problema e ca la semafor face rau de tot tremura ca toate alea...
Masina cand o accelerez are o tremurare usoara dar dupa ce o scot din viteza si o las sa "curga" o simt si la pedale cat de rau face, trebuie so reglez neaparat zilele astea ca imi e frik de altele...
Idea e ca nu stiu ce sa repar pe ce sa ma concentrez...
Deci ceva idei noi dat fiind noile informati:D:D

This post has been edited by pustiu_1st@yahoo.com: 26 Mar 2010, 17:26


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 26 Mar 2010, 17:15
Post #84


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ce treaba are semaforul sau statul la semafor cu geometria rotilor ? sau e ceva ce nu am inteles ?


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 26 Mar 2010, 17:20
Post #85


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Nu are nicio treaba schimbatul bieletelor ambele odata pentru ca "ar lucra in pereche", nu lucreaza in nicio pereche.
Singurul motiv pentru schimbarea ambelor odata este pentru ca una are o uzura si cealalta nu.
Si da, este bine sa se schimbe ambele odata din aceasta cauza.

Referitor la volanul stramb, problema este din alta parte nici gand din schimbarea rotilor sau a bieletelor. Din bielete se deregelaza geometria, dar ea nu are treaba cu pozitionarea volanului, ci a rotilor!

This post has been edited by vallixx: 26 Mar 2010, 17:22


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 26 Mar 2010, 17:27
Post #86


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




cmanabdrei nu inteleg ce vrei sa zici
valixx nu cred ca ce am intrebat io are vreo legatura cu schimbarea ambelor bielete sau nu sau daca are explicami ...

This post has been edited by pustiu_1st@yahoo.com: 26 Mar 2010, 17:28


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 26 Mar 2010, 20:34
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




@pustiu-le... cauta de vezi: galma pe interior anvelopa, anvelopa uzata neuniform, janta deformata, joc in articulatii ... dar mai probabil planetara stramba ...

... nici o regula tehnica nu impune sau recomanda schimbarea simultana a bieletelor de directie ... doar daca ambele au joc peste limita admisa ...

This post has been edited by TRANCA: 26 Mar 2010, 20:45


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 27 Mar 2010, 13:29
Post #88


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




da dar partea proasta e ca face si cand sta pe loc:((


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TRANCA
post 28 Mar 2010, 00:12
Post #89


Membru autentic


Group: Members
Posts: 579
Joined: 29 January 06
From: IALOMITA




... asta de-abia acum ai zis-o ...

... in acest caz, daca e Megane 2 diesel verifica tamponul motor superior dreapta, daca n-are joc macar de 0.5mm atunci necesita grabnica inlocuire ..

... apoi daca ai scut metalic, cauta sa nu fie vre-un bolovan prins sau scutul indoit ... verifica, fiindca poate strica baia de ulei in final ...

... ar mai fi eventual sa verifici si tamponul stanga motor, poate-poate e afectat tamponul sau rupt suportul cutiei de viteze ... verifica atent zona suportului cv!

... zici ca ai patinat ... poate ai incins volanta motor si ai dezechilibru astfel cumva de la ambreiaj ... dar e putin probabil totusi...

... deci repede "sus pe rampa"! ... Bafta!

This post has been edited by TRANCA: 28 Mar 2010, 00:13


--------------------
A FOST RENAULT MEGANE II SEDAN 2004 1.5 dCi
Ex Megane II Sedan 1.5 dCi...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pustiu_1st@yahoo.com
post 28 Mar 2010, 08:41
Post #90


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 30 May 08




e un clio 2 dar sa vedem maine e ziua cea mare si am sa vin si cu nijte raspunsuri;)


--------------------
Dacia 1310 2003
Renault Megane2 Hatch 2007-->2012=78000-85000km
((((((sex&speed@no*limits))))))
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:35
Dacia