Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

9 Pages « < 7 8 9 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Unghiul De Fuga?!(geometria Rotilor), UNGHIUL DE FUGA?!(geometria rotilor)

vallixx
post 2 Apr 2018, 16:23
Post #241


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Din cate stiu eu se foloseste din ce in ce mai rar sistemul cu oglinzi, mai toti unde am facut geometria folosesc un sistem electronic. Este tot pe principiul unor unitati care se fixeaza pe janta, dar nu mai au oglinzi, masoar niste parametri, comunica intre ele si iti dau tie verdictul.

Refeitor la ce intrebi, in teorie ar trebui sa mearga, cu atat mai mult cu cat tu nu vei ajusta decat convergenta.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 2 Apr 2018, 17:04
Post #242


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Geometria nu are legătură cu cauciucurile, doar jantele sa fie drepte.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 19 Jul 2018, 20:32
Post #243


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Bai nene, evitati Autosoft Baneasa-Aerogarii pentru geometrie! Pacat de aparatura aia 3D, ca baietii de acolo incurca piesele bune cu unele defecte. Imi uza cauciucurile pe exterior si din ce citisem, este vorba de unghiul de convergenta, rotile stand un pic apropiate in fata si departate spre spate, ochiumetric nu se vedea nimic.
Ma prezint azi la ei sa imi regleze toate cele, o urc pe semi-rampa aceea, imi ridica botul masinii si incep sa traga de roti stanga dreapta sa vada jocuri, etc. Eu zic ca e bine pana aici, cand deodata imi spune unul ca am joc in bieleta dreapta si ca rulmentul de pe stanga fata e praf, eu stiind ca l-am schimbat in urma cu 3 ani in reprezentanta. De altfel, eu cunosc foarte bine simptomele unui rulment, zgomot, joc, etc, "daca vreti va fac geometria fara garantie sau va duceti sa schimbati piesele". Hai ca poate, poate as fi dat vina pe o bieleta dar pe un rulment nici atat! Oricum cand ai joc in bielete, ai joc si in volan stanga dreapta. Le zic, lasati ca nu are rost sa fac geometria ca apoi sa schimb piesele, vin a doua oara si platesc doar constatarea de 55 lei care urmau a fi scazuti din manopera finala.
Mie mi s-a parut ca nu prea stiau ce si cum, plec si ma duc direct la Dacoserv pentru ca stiam ce am pe masina, se apuca unul dintre mecanicii pe care ii cunosc pe acolo, trage de roti si zice"daca asta e bieleta cu joc..." si ma roaga pe mine sa misc de roata si tine intr-un loc langa caseta si imediat mi-a dat verdicatul, bieletele sunt bune, un foarte mic joc in caseta dar nimic de speriat iar rulmentul...evident ca era bun. Am facut repede geometria la ei si bineinteles ca era de vina unghiul de convergenta, cand a conectat calculatorul, exprimare mecanicului a fost "ce sa mai, plug" de aia uza pe exterior, scalarea era undeva la -0.30 sau +0.30, oricum ar fi fost pe plus sau pe minus, ar fi uzat interiorul sau exteriorul. Mi-a reglat abatarea la 0.06, adica normal.
Cand i-am zis omului de de geometria 3d de la Autosoft, a zis ca acelea sunt sisteme italienesti si doar impresioneaza clientul, sistemele computerizate fara 3d fac exact acelasi lucru daca sunt sisteme calibrate corect si de producatori cu experienta. Evident ca i-am zis si de unghiul de cadere si l-a bufnit rasul, ca la aceste masini nu se regleaza(Symbol, logan, etc) si oricum, surubul din amortizor este mult prea scurt pentru un reglaj corect.
Si gata, am scapat si scartaitul rotilor la curbele de 90 grade desi nu imi explic cum am ajuns la un unghi atat de prost, tinand cont ca eu ocolesc gropile si nu am avut accidente. Probabil pentru ca amortizoarele nu mai sunt la prima tinerete si tineau un pic rotile altfel.
Iar treaba aceea cu garantia de 30 zile este tot o prostie, odata ce ai reglat din capetele de bara si apoi ai strans piulita aceea, nu se desface singura! Si inca ceva, cand se regleaza o geometrie, se monteaza o cheie de fixeaza volanul drept si abia apoi se incepe reglajul, nu de putine ori am auzit la niste colegi ca au plecat cu volanul stramb de la Autosoft. M-a mancat pe mine pentru ca eram in zona...si m-am scarpinat.

This post has been edited by alexgeogabriel: 19 Jul 2018, 20:35


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 20 Jul 2018, 05:41
Post #244


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




De cand sunt in Danemarca am trecut prin cateva servicuri auto si la nici unul nu am vazut masinarie 3D pentru reglarea ungiului. La toate am vaut acelasi tip, o platforma cu un calculator si niste dispozitive care se prind de rotile din spate si pe cele din fata cu o raza laser de comunicare intre ele.
Pe langa faptul ca volanul trebuie blocat, acea tija apasa pe pedala de frana si sub rotile din fata se monteaza ca o platforma rotunda care se poate roti foarte usor, asta ca sa elemine frecarea dintre pneu si baza platformei.
Deci cu o masina de acest tip si cineva care stie cum sa o opereze poti face unghiul ca la carte in 20 de min.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 20 Jul 2018, 15:31
Post #245


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Platforma aceea rotunda sub rotile fata le au toate sistemele si da, acela este sistemul de care mentionam, el zicea ca este produs in Germania si ca era uimit sa vada ce standarde foloseste dar a observat ca tot certificarea poloneza sau austriaca era( nu mai tin minte exact ce a zis, posibil sa ma insel) , cel pe care il cunoastea el. Daca nu stii ce sa faci, poti sa ai si "Imax", nu doar 3d! =))
Cel de la Autosfot (3d ziceau ei), aveau in fata un pupitru ca o cruce, pe laterale avea niste senzori luminosi si care comunicau cu acele sisteme de se prindeau pe janta dar si la Dacorserv aveau ceva asemanator.

This post has been edited by alexgeogabriel: 20 Jul 2018, 15:38


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
plopii
post 21 Jul 2018, 20:32
Post #246


Ionescu Cezar


Group: Members
Posts: 112
Joined: 19 August 14
From: Plopii Slavitesti




Aș vrea să schimb garnitura băii de ulei...pierd ulei de la schimb la schimb cam o juma de cm pe jojă...am aflat că trebuie demontat:

-scutul
-catalizatorul
-cadrul motor din cele 4 suruburi

Întrebare:

-dacă demontez cadrul motor (jugul) după remontare trebuie făcută obligatoriu geometria ?


--------------------
Renault Clio (Symbol) 1.4 8v 75 CP 2003 Expression - TR-05-PSU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Relu11
post 21 Jul 2018, 20:57
Post #247


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.071
Joined: 21 January 08
From: Bucuresti




da


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
trabinatorccc
post 26 Jan 2020, 00:22
Post #248


Membru incepator


Group: Members
Posts: 99
Joined: 12 January 15
From: radauti




QUOTE(argon @ 18 Feb 2017, 10:24)
Nu trebuie sa fie perfect paralele pentru ca in sarcina se deschid o idee.
*




QUOTE(argon @ 18 Feb 2017, 12:16)
Masinile cu tractiune fata au convergenta, adica orientate spre interior pentru a nula efectul tractiunii. Masinile cu tractiune spate au rotite fata divergente. Paralele sunt doar rotile spate.
*


N-ai nimerit-o. Masinile cu tractiune fata au rotile usor divergente(convergenta negativa) tocmai pentru ca la tractiune se inchid.Iar cele cu tractiune spate au rotile fata paralele sau usor convergente.


--------------------
dacia logan 2011 1,5dci laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexgeogabriel
post 1 Feb 2020, 17:55
Post #249


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.417
Joined: 24 September 11
From: Bucuresti




Probabil dar cu acest raspuns dupa 2 ani...


--------------------
Renault Symbol 2007, 1.4, 75cp, 8v - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
9 Pages « < 7 8 9
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:46
Dacia