Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot motor - tacanit - 1.5dci

BBF
post 12 Dec 2014, 22:40
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 8 November 11
From: Iasi




Salutare! In primul rand, imi cer scuze daca am gresit locul unde postez acest post. Am si eu o problema sacaitoare. De ceva timp, in partea stanga a motorului se aude un sunet foarte ciudat ce seamana cu vibratia unei bucati de plastic iar la acceleratie acesta se amplifica. De la ce poate sa fie oare? Are cineva idee? Sa fie vreun rulment ceva?
Mentionez ca fulia la alternator noua, pompa de apa are vreo 5000 de km maxim.
S-a mai intalnit cineva cu problema asta?

Am pus un filmulet cu sunetul...

https://www.youtube.com/watch?v=gvdFkAQ-sbs

This post has been edited by BBF: 12 Dec 2014, 22:41


--------------------
Renault Megane 2.2 1,5 DCI, 60 kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meggeo81
post 13 Dec 2014, 01:44
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 328
Joined: 29 April 11




fulia de la alternator e blocata. in scurt timp , daca mergi cu ea asa , iti va plesni cureaua de accesorii care la rindul ei va bloca fulia de la vibrochen , aceasta ducind in cel mai fericit caz la ruperea curelei de distributie si indoirea supapelor. citeva sau toate , depinde de viteza care o ai in momentu respectiv. repet , in cel mai fericit caz...
asa ca schimba sau repara acea rola de la alternator.


--------------------
reno megane s 2008 - DB-67-GEO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBF
post 13 Dec 2014, 16:20
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 8 November 11
From: Iasi




Mersi pentru sugestie, insa acea rola e schimbata recent.
http://www.reno.ro/Zgomot-pompa-de-apa-dis...ml#entry4210556


--------------------
Renault Megane 2.2 1,5 DCI, 60 kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
verde
post 13 Dec 2014, 19:58
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.127
Joined: 5 September 06
From: Pitesti




Cica unii mecanici uita sa fixeze conductele de motorina pe carenajul de plastic de la distributie si asta se termina cu fisurarea-tocirea lor. Ofi -- nofi , verifica si pacolo.

This post has been edited by verde: 13 Dec 2014, 19:59


--------------------
megane 3 /clio 4 ....dci 110 /1,2aspirat ....2015 /2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 13 Dec 2014, 21:02
Post #35


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




La cum suna pare a fi acel scut din plastic care protejeaza cureaua de distributie. Are niste cleme, poate s-au desfacut si acum face rezonanta.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBF
post 14 Dec 2014, 18:13
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 8 November 11
From: Iasi




@verde, nu le mai dau de mult satisfactie asa zisilor mecanici. schimbul filtrelor mi-o fac in fata blocului si am grija sa pun totul la loc.
@RazvanF, naiba sa o ia de masina ca totul vibreaza, scartaie la ea. M-am saturat. Voi verifica si lucrul ala cand mai prind o zi frumoasa si timp liber.
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,5 DCI, 60 kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 14 Dec 2014, 18:51
Post #37


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Ca sa ajungi in zona aia ar trebui dat jos tamponul hidroelastic, grija mare ca trebuie sa pui un cric sub baia de ulei cu o bucata de lemn intre, asta inainte de a desface suruburile de la tampon, altfel te poti trezi cu motorul cazut.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BBF
post 18 Apr 2015, 21:42
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 8 November 11
From: Iasi




Imi pare rau pentru intarziere.
Am rezolvat problema....era de la alternator si anume, uzura pe axul alternatorului (rotor) de la rulmenti, care s-au gripat si au facut sant pe acel ax.
Rezolvare: alternator de la dezmembrari si nu se mai aude acel zgomot.


--------------------
Renault Megane 2.2 1,5 DCI, 60 kw 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RazvanF
post 18 Apr 2015, 22:24
Post #39


Tech


Group: Members
Posts: 2.284
Joined: 25 March 14




Cati km are masina de s-au gripat rulmentii de la alternator? Si a mea este din 2006 tot dci iar in a 3 zi de paste am fost nevoit sa schimb alternatorul ca erau duse periile si inelul colector, nu puteam folosi masina ca nu incarca deloc dar rulmentii erau ok, inclusiv fulia si are 176.000 km.


--------------------
Dacia Logan MCV Stepway X52 2017 1.5dCi 90 cp
VW Polo Comfortline 2017 1.2TSI 90 cp 7-speed DSG
Masina are un tacanit....este intre scaun si volan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 28 Feb 2020, 12:46
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine pentru ca nu mai stiu ce sa fac am fost la o gramada de mecanici si nimeni nu poate sa-i dea de cap. La fel ca si colegul de mai sus sunt perioade cand accelerez masina in mers si nu se mai accelereaza in acel timp se aude un tacanit rapid sub capota ca si cum ai acidula o bila metalica intrun borcan de sticla, aceasta problema persista in jur de cateva secunde in timpul accelerari apoi dintr-o data isi da drumul si pleca masina in timpul mersului ca si cum ai pleca cu scartaieturi, mentionez ca doar in mers imi face aceasta problema plus ca atunci cand nu se accelereaza si se aude acel sunet imi si scoate fum negru, dar doar atunci in perioada aceea de 2-3 secunde cand nu se accelereaza. Mentionez ca am incercat si alta varianta, accelerez masina si cand incepe acel tacanit nu o mai accelerez si incerc sa o tin constanta la aceasi viteza si acel tacanit face intruna si scoate fum negru, ca sa isi revina trebuie sa las pedala de acceleratie si sa o accelerez din nou. Bun acuma sa va spun ce reperati am facut la masina si nu am reusit sa scap de aceasta problema, am desfacut EGR si era foarte infundat l-am curata si degeaba intrun final am pus un EGR nou si acceasi problema nu este de la EGR, Mia spus mecanicul ca sa fac o decarboniza am facut si treaba asta nu a iesit nimic pe toba. Alta problema care a vazuto mecanicul ca curge ceva pe la un injector cred ca ulei ca este negru, dar cel de la injectoare mia zis ca este calamina. In fine am fos si cu acel injector sa-l fac mi la desfacut dar nu era defect mia schimbat garniturile si pastila, si tot degeaba
problema persista. Mentionez ca motorina care o bag in masina este de la OMV bag doar maxx motion de un an jumatate de cand am masina si nu am bagat niciodata din alta parte. Ce mi se pare mie ciudat este de ce masina cand se aude acel tacanit scoate fum negru si cei de la decarbonizare au zis sa e curata luna nu iasa nimic pe toba. Masina este un megane 2 din 2003 1.5 dci 82 de cai si problema care o am persita de vreo 3 luni. Va multumesc


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Feb 2020, 14:17
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu ai scris nimic despre turbina, a verificat-o cineva? Atunci cand scoate zgomot metalic si da fum negru aproape sigur presiunea de aer e foarte slaba. O diagnoza sa facut la masina? Erori in bord apar?


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 28 Feb 2020, 16:41
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Turbina sincer sa fiu nu am verificato pe testele am pus-o de 4 ori la 4 mecanici diferiți si nu apare nici o eroare. Precizez ca nu am nici o eroare in bord si nici nu mi-a apărut vreo eroare niciodata

This post has been edited by alexandru_hack: 28 Feb 2020, 19:07


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 28 Feb 2020, 19:58
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ok, trebuie investigata turbina, fum negru pe esapament inseamna ca se arde motorina multa si aer prea putin( amestec prea bogat).


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 29 Feb 2020, 04:54
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Ok o sa merg saptamana asta care vine ca sa verific si turbina, sper sa se rezolve problema, o sa revin cu un raspuns. Multumesc


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 29 Feb 2020, 08:40
Post #45


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




tacanit ... pe mine ma duce cu gandul catre injectie ... u ul sau mai multe injectoare cu probleme ... eu pe aia m-as focusa, date toate jos si verificate ... pe banc ..

This post has been edited by cj98czh: 29 Feb 2020, 08:40


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 29 Feb 2020, 10:48
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Sincer sa fiu eu doar un injector am dat jos si l-am verificat doar cel la care curge acea calamina sau ulei ce o fi fost celelalte 3 arată ok dar nu le-am verificat. De cand am această problemă simt ca masina a pierdut si din putere dar asta se intampla pe momente. De exemplu ieri am plecat la servici la ora 14 masina tragea mai greu adică turatia motorului creste mai greu la accelerare, in schimb cand am iesit de la serviciu la ora 22 masina a mers foarte bine turatia la motor in timpul accelerării creșteau mult mai usor


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 4 Mar 2020, 14:30
Post #47


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Din pacate am fost din nou la mecanic dar nu ma putut programa decat abia vineri, si inca ceva am reusit sa înregistrez acel sunet pe care îl face masina dar din pacate nu il pot posta aici

This post has been edited by alexandru_hack: 4 Mar 2020, 14:36


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexandru_hack
post 9 Mar 2020, 06:45
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 11 August 19




Asa este am fost din nou la mecanic vineri si spre norocul meu a dorit să facem o tura cu masina ca poate avem noroc si va auzi acel tacanit, cu noroc asa a si fost se întâmplase ca masina sa o ia din nou razna si sa nu se mai accelereze si sa tacane. Mecanicul mia zis si el ca cel mai probabil crede el dupa simptomele care le are masina plus acel tacanit este de la un injector. Am făcut programare pentru miercuri ca sa imi verifice toate injectoarele, voi reveni cu un raspuns daca sa rezolvat sau nu. Am uitat sa precizez ca masina atunci când nu se mai accelerează si se aude acel tacanit, intra in masina niște gaze foarte urat mirositoare, dar doar în acel moment cand apare problema


--------------------
Renault Megane 2 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 07:18
Dacia