Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Stopuri frana aprinse

catalin_ionita23
post 21 May 2020, 21:42
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 3 February 09
From: bucuresti




Buna seara, sunt nou posesor de Megane 1 , 1.9 dci an 2003 și am o problema cu stopurile pe frana adică au un scurt și stau aprinse și tot odată și faza scurta tot timpul, daca scot siguranta de la stop revin și lunile la normal, m-am uitat la becuri, am verificat switch-ul de la pedala. Am pus tester și am următoarea eroare DF 374 Ecu top low voltage. A mai plătit cineva?


Attached thumbnail(s)
IMG20200521162718.jpg ( Size: 2.71mb ) Number of downloads: 120


--------------------
renault laguna II 2001 - 1.9 dci 107cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gabimilo1
post 22 May 2020, 08:31
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 170
Joined: 6 June 10
From: Sibiu




salut,

sint de parere ca intrerupatorul de la pedala iti face probleme (sau chiar mufa lui).

verifica bine-bine mufa (eventual dat cu spray de contacte electrice) iar intrerupatorul

poate ai de unde sa-l schimbi de proba cu unul bun 100%.


--------------------
dacia SANDERO 2018, 0.9 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lupo_1.7sdi
post 30 May 2020, 02:36
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 325
Joined: 22 August 09
From: BRASOV




Erorile nu au legătură cu problema ta. Cel mai probabil este cum a zis colegul switch-ul de la pedala de frână. Este un comportament specific (la grupul VAG sunt sigur pt că am pățit) ca atunci când se defectează să rămână stopurile de frână aprinse ca să te avertizeze.


--------------------
Renault Megane 1 Classic, 1.6 benzina, 8 valve 1998
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Horatiu Mihai
post 31 May 2020, 21:37
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 132
Joined: 31 March 12




Salut! Sunt urmatoarele variante:
1. Becurile tale care sunt atat pentru lumini cat si pentru frana, nu sunt bune, adica fac scurt la filament.
2. Cablurile mufei care intra in blocul de lumini din spate se ating la capatul mufei si fac scurt (cu luminile aprinse, inclusiv cele de frana si contactul pus, incepe sa misti de cablu, chiar in capatul mufei, vezi daca se stinge pe moment becul).
3. Intrerupatorul (switch-ul) de la pedala are probleme - asta e foarte improbabil. Si daca ar avea, ce treaba are cu luminile? Il poti testa usor. Decuplezi mufa de la intrerupatorul pedalei de frana si aprinzi becurile, si neaparat sa fie contactul pus. Daca tot se aprind becurile de frana, atunci nu e intrerupatorul (switch-ul) de la frana cu probleme. Cu luminile aprinse, inclusiv cele de frana, mergi si decupleaza mufa stanga din blocul optic spate. Daca se sting si pe partea dreapta, ai identificat stopul cu probleme.

Eu cred ca ai becurile proaste. Chiar daca se aprind, tu ai doua filamente in fiecare bec, unul este pentru lumina normala (sa fii vazut seara) iar celalalt filament este pentru lumina franei propriu-zise. Daca se arde unul din ele, deobicei se desprinde si cade pe filamentul bun si face scurt.

This post has been edited by Horatiu Mihai: 31 May 2020, 21:47


--------------------
Renault Megane 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:24
Dacia