Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot la viteze mari, Zgomot

bebelll
post 26 Dec 2016, 08:19
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 December 11




Salut,
Conduc de cateva luni un megane 3, benzina, 110cp. La rularea cu viteza mai mare, se aude un zgomot cam ca atunci cand mergi cu geamul deschis putin. Exista vreo solutie de a anula acest zgomot? Multumesc!


--------------------
Renault Megane 3 2012, 1,6 benzina, 16v, 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roland
post 26 Dec 2016, 10:38
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.704
Joined: 18 November 04




Ce înseamnă viteză mai mare și de unde provine zgomotul?


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
CrisM3
post 26 Dec 2016, 11:28
Post #3


Membru care viseaza la o lume fara "bizoni" in trafic.


Group: Members
Posts: 20
Joined: 18 September 16
From: Bucuresti




Intr-o perioada foarte scurta in care am condus un C4, "la viteza mai mare" (cum spunea colegul), se auzea un vajait, ca si cum ar fi fost un geam usor deschis. Un mecanic mai dezghetat la minte a concluzionat ca usa din dreapta fata fusese "data peste cap" la un moment dat. Apa in masina nu intra, dar nici complet etansa nu mai era usa aceea.


--------------------
Renault Megane III Grandtour 1.5 dCi FAP 110 CP 2011
Dupa 11 ani de Skoda, am ales Renault ... ca sa dau de alti "meseriasi" prin reprezentante.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 26 Dec 2016, 19:34
Post #4


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Vezi sa nu fie capacelele de la manerele usilor... alea fac zgomotul asta in general. Sunt capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless. Vezi ca exista tutorial. Se lipesc usor cu putin solicon transparent si dispare zgomotul (care defapt este produs de aceste capacele prin faptul ca nu sunt fixe si la viteza fac zgomot). wink.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut L.
post 3 Jan 2017, 11:59
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 884
Joined: 7 February 05
From: Pitesti




si la mine se aude in spate, zici ca am geamul putin deschis.


--------------------
Renault Megane 3_1.5 dci 110_2012 ***Clio IV 0.9_ 2019
"Daca viata e o calatorie scurta, trebuie sa incercam sa o facem la clasa intai"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 5 Jan 2017, 18:31
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(bebelll @ 26 Dec 2016, 08:19)
Salut,
Conduc de cateva luni un megane 3, benzina, 110cp. La rularea cu viteza mai mare, se aude un zgomot cam ca atunci cand mergi cu geamul deschis putin. Exista vreo solutie de a anula acest zgomot? Multumesc!
*


Verifica chederele si daca geamurile se inchid corect. De multe ori, pe aceeasi masina, la aceeasi viteza conteaza mult si vantul de afara, din ce directie bate. Eu nu am pretentie sa fie liniste la peste 160, dar pana in 130 ... trebuie sa fie ok. Adica putin zgomot de rulare, putin de la motor , putin de la cutie, putin de la vant, dar toate cam pe la acelasi nivel. Daca unul este peste toate ... acolo trebuie sa umbli.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebelll
post 30 Jan 2017, 21:07
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 December 11




Viteze mari inseamna peste 90 - 100 km/h.
Zgomotul se aude dinspre partea de sus a usii soferului.


--------------------
Renault Megane 3 2012, 1,6 benzina, 16v, 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
coktavi
post 23 Feb 2017, 01:50
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 84
Joined: 16 June 14




Salut,

Aceeasi problema am avut-o si eu. M-am pus de am taiat chederele si le-am aranjat cum trebuie pe locasul lor. Cand m-am intors de unde am plecat diferenta era de aproximativ 10 cm la toate usile. Am completat cu bucatele de cheder de la dezmembrari . Chiar in halul asta sa ajunga renault sa faca economie , nu am crezut. In fine acum e liniste si pace in masina pana la 130km/h. Peste, depinde de drum, anvelope si vant. Sunt momente cand si la 150 e liniste, dar mai rar. Sper sa te ajute. Mai intai scoate chederul si baga-l inapoi cum trebuie si la ultimul cot de 90 grade vezi daca se aseaza pe rama sau se transforma in coarda smile.gif, dupa care tu decizi daca il tai si il completezi. Eu am facut-o intre balamalele de la usi . Este mai ferit de priviri smile.gif.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2012 1.5 dci 110 EDC - YY-XX-ZZZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bebelll
post 23 Feb 2017, 07:06
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 23 December 11




Merci frumos,
M-am gandit si eu ca ar putea fi de la chedere dar m-am uitat si sunt la locul lor. Nu e nici o zona neacoperita. Ma voi uita mai atent. Multuesc frumos inca o data.


--------------------
Renault Megane 3 2012, 1,6 benzina, 16v, 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petree
post 23 Feb 2017, 22:33
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 13 November 11




QUOTE(solidconvert @ 26 Dec 2016, 19:34)
Vezi sa nu fie capacelele de la manerele usilor... alea fac zgomotul asta in general. Sunt capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless. Vezi ca exista tutorial. Se lipesc usor cu putin solicon transparent si dispare zgomotul (care defapt este produs de aceste capacele prin faptul ca nu sunt fixe si la viteza fac zgomot). wink.gif
*



Zgomotul se aude de la capacelele din spatele manerelor usilor care ascund senzorii de la keyless.

Se lipesc usor cu putin solicon.

Attached thumbnail(s)
maner_usa_megabe_3.jpg ( Size: 128.67k ) Number of downloads: 369


--------------------
Renault Megan Grandtour 1.5 DCI 110 CP K9K 846 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreyi
post 31 Jul 2019, 07:14
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 30 December 05




Aceeasi problema o intampin si eu la doua din ele (usa sofer si usa dreapta spate). Momentan am lipit un pic de scotch pe unul din ele de proba sa vad daca mai face zgomot si nu mai face.
Acele capacele se pot scoate cu o surubelnita ceva prin fortare si pus o picatura de superglue sa nu se mai miste? Sau vreo alta solutie in afara de silicon?
Multumesc.


--------------------
Renault Megane 3 Hatchback 2015 Business 1.5 dCi 95 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IonutGligan
post 31 Jul 2019, 20:45
Post #12


impatimit marca renault


Group: Members
Posts: 783
Joined: 7 June 09
From: Cluj Napoca




De preferat silicon deoarece lipiciul super glue devine casant si va crapa in timp de la vibratii, intemperii si praf insa siliconul mai ales daca folosesti sanitar va fi elastic si rezistent la intemperii...

Eu am folosit silicon si la stopul de pe hayon ca inlocuitor al garniturii din burete care cu timpul s-a rupt si intra apa in portbagaj... de 5 ani nu am probleme cu siliconul... si nici nu mai patrunde apa

This post has been edited by IonutGligan: 31 Jul 2019, 20:46


--------------------
Renault Megane 3 Estate SPORT TOURER dCi 1.9-130 ponei 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 23:02
Dacia