Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

1344 Pages « < 1202 1203 1204 1205 1206 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de toata jena, intr-o tara de toata jena

cj98czh
post 10 Apr 2020, 10:52
Post #36091


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.873
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




In alta ordine de idei .... om cu scoala nu oricum ..

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23...hicul-bolii.htm



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 10 Apr 2020, 13:06
Post #36092


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Comentariile sunt priceless.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 10 Apr 2020, 14:33
Post #36093


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




tot din bransa asta nu mai demult un avocat, deci om cu capul la el cica, era suparat ca se baga cartea electronica de id si ca o sa fie urmarit prin GPS, ca are cartea un dispozitiv de urmarire, stiti povestea cred, 666, diavolul
plus niste dume ca de ce exista CNP, de ce trebuie sa exista bolentin, ca trebuie intrebati daca vor sa fie inregistrati cu certificate de nastere, suntem daci liberi si fiecare traieste in legea lui blush.gif
daca pentru cei de prin biserici si manastiri am o oarecare intelegere, desi nici ei nu au nicio problema sa foloseasca telefoane smart si carduri bancare cand au nevoie, pe ceilalti cum sa-i mai iei


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 10 Apr 2020, 17:57
Post #36094


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.910
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 9 Apr 2020, 21:06)
Da, dar militarul de lângă el are PM Md. 1965 de 7,62mm care omoară pana 1500m, eficace la 400m. Sa vad eu motorul ala care face 0-400m pana apuca ala să bage cartuș pe țeavă și sa pună siguranța pe FF.  icon_mrgreen.gif
*




Bre ce ai?

Nu au munitie de razboi.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 10 Apr 2020, 18:02
Post #36095


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




@czh: asa e cand din consilier care nu prea a avut treaba cu instanta se trezeste omu' judecator.Si sunt multi de genul asta.Nu ca de prin INM ar iesi toti la dunga.

This post has been edited by buzasparta: 10 Apr 2020, 18:03


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 11 Apr 2020, 15:04
Post #36096


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Au ieșit din carantină.

<span class='edit'>12 Apr 2020, 09:31:</span>
Exodus. icon_mrgreen.gif
Final Destination dry.gif

This post has been edited by D-Ice: 12 Apr 2020, 13:45


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 12 Apr 2020, 17:08
Post #36097


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Zicea cineva că în România nu există talibani creștini? Talibani creștini


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 12 Apr 2020, 17:35
Post #36098


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica




Din ce in ce mai multi bizari in tara asta.Daci, aia care erau nascuti fiinte vii si isi scriu ei de mana actele - imi scapa acum cum se autointituleaza - acum si astia.


--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 12 Apr 2020, 23:32
Post #36099


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Aici sunt banii dumneavoastră! icon_mrgreen.gif
"Valoarea toatală a proiectului este de 11.110.587,54 lei, din care 9.431.345,35 lei este valoarea nerambursabilă." dry.gif

This post has been edited by D-Ice: 12 Apr 2020, 23:33


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2020, 09:47
Post #36100


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.873
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sin opinia lui mataluta este de toata jena treaba sta nu? ca se face pe bani gratis... bun si asa smile.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 10:24
Post #36101


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Opinia mea e ca 1.679.242RON nu înseamnă gratis cu atât mai puțin din bani publici, și mai ales în momentul în care șeful domniei sale pe linie de partid ne spunea la toți sa strângem cureaua ca e nevoie de bani în lupta cu Covid 19. De aici și articolul critic din ziarul de casă al liberalilor.
Aberațiile cu bani gratis sunt bune pentru adormit copiii și persoanele credule, o persoana cu un minim de bun simt va face o scădere de clasa a doua și va vedea ca nimic nu e gratis, doar gogoșile electorale. icon_mrgreen.gif
Vad ca la toate investițiile primăriei Cluj cu bani europeni, tu tot timpul zici "bani gratis", ori ești și tu un bugetar sub acoperire? Ia zi, colegu'? Măcar eu recunosc. tongue.gif

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 10:26


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2020, 10:30
Post #36102


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.873
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




tu chiar traiesti in lumea ta ... daca ai un proiect european aprobat si ajuns la 95% cand a inceput nebunia ... si pe care daca nu il termini pierzi finantarea ... ce faci, nu il mai faci ? este vb. de pierdut 9.5 mil ron ... repet .. tu traiesti pe un nor ... ca sa nu zic altfel ..

This post has been edited by cj98czh: 13 Apr 2020, 10:31


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 11:30
Post #36103


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




"Lucrările au fost inițial programate să fie finalizate în luna iunie, dar acestea vor fi gata până la data de 15 mai."
Nu se punea problema pierderii banilor cel puțin pana la finalul anului, cu atât mai mult cu cât nici măcar lucrările nu erau terminate la inaugurare, vezi foto, ceea ce denota doar campanie electorala și exercițiu de imagine.
Eu ți-am zis ca tu crezi ca le știi pe toate și îți place să vorbești, ma rog, în cazul de față sa scrii.
L. E. Ca tot vorbim de bani, ia citește aici!
Noi inauguram părculețe ca să le ținem goale, ca mâine mai da Johannis încă 30 de zile de vacanta la Acassos și bani pl, ca dacă nu producem nimic, nimic o sa mâncăm.

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 11:53


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Apr 2020, 12:24
Post #36104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Bun, deci voua vi se pare de toata jena ca Boc a facut un parc in Cluj cu 300.000 Euro contributia primariei si 2M+ nerambursabili de la UE ?

Serios, atunci meritati un primar ca asta de la Constanta, si-s multi ca el:

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/un-...n-centru-988558


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 12:56
Post #36105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Mie mi se pare de toată jena sa fti niște bani acum, când mai ai pana la sfârșitul anului și nu știi dacă mai ai de unde sa cheltui. Ca nici un buget nu mai e cum era proiectat în 2019 și toată lumea face rectificări la greu sa dovedească cu cheltuielile în condițiile în care veniturile bugetare clar nu vor mai fi alea pe care te bazai când ai făcut proiectul în 2019 dar cheltuielile clar cresc de la o zi la alta.
Greu pentru cine nu știe ce înseamnă un buget local și cu ce mănâncă, și crede ca banii vin de undeva din neant.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Apr 2020, 13:07
Post #36106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Bun, deci nu-l mai finalizezi anul asta, ca poate vin alegerile, se vanzoleste treaba, cine stie pe ce exercitiu financiar e facut proiectul, si-n final poate reusesti sa pierzi si finantarea europeana, nu ? Dupa care esti bun de plata.
Toate astea pentru 300k euro.
Ce ti-e frica ca se termina bugetul de salarii ? Oricum cand bugeul de salarii > 50% din bugetul unitatii respective, ajustarile sunt inevitabile.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 13:08
Post #36107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Ajustările sunt inevitabile când ai de unde sa ajustezi. Nu-i mai dați cu pierdutul banilor aiurea, banii nu-i pierzi atâta timp cât finalizezi proiectul în exercițiul financiar în care este făcut.
Citește mai jos analiza și vezi cât de nevoie avem de inaugurări electorale de părculețe în care se plimba pwlea.
Meanwhile noi ne pregătim de alte 30 de zile de vacanță.
L. E. Eu cred ca voi nu conștientizați în ce căcat suntem și cum ne vom afunda în el timp de alte 30 de zile de stat pe tușă.

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 14:09


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2020, 15:13
Post #36108


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.873
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2020, 13:56)
Mie mi se pare de toată jena sa fti niște bani acum,
*



mie mi se pare de toata jena ca mataluta sa continui cu penibilul ... dar ma rog .. este parerea mea .. stiu majoritatea primarilor nu se ating de fonduri europene pt. ca este mai greu sa furatul ... eu propun sa nu se mai faca nimic in tara asta .. ca si asa nu avem nevoie ... sa fie in toata tara asta nivelul de dezvoltare pe care il are .. Braila ... sa zicem ... lux ...

<span class='edit'>13 Apr 2020, 16:40:</span>
QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2020, 14:08)
Eu cred ca voi nu conștientizați în ce căcat suntem
*



Poate tu ... tongue.gif

This post has been edited by cj98czh: 13 Apr 2020, 15:40


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 15:49
Post #36109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Oricum toate postările tale la adresa mea sunt cu "absurd" "penibil" & shit.
Dă-mi voie sa nu te bag în seamă că oricum tu ești în lumea ta perfectă. dry.gif
A, da, pe faza cu fonduri europene aberezi cu brio, tu habar nu ai ce sunt alea, dar îți suna frumos la ureche. La fel ca și "bani gratis". radmasa.gif

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 15:50


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 13 Apr 2020, 15:50
Post #36110


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.873
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




LolLolLo.gif popa.gif popa.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 15:51
Post #36111


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Bani gratis. radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Apr 2020, 16:29
Post #36112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Ma uit la gigi 24 si il vad pe adolescentul geriatric Pandaru, o vesnica speranta a jurnalismului romanesc, careia i-a murit demult speranta. Individul asta debiteaza cu abnegatie niste truisme si niste idiotenii cat casa. Reproduce ideile altora si-atat, nu face minimul efort sa vina cu o idee a lui, are doar o logoree nesfarsita, in acelasi ton si cu acelasi ritm monoton. Ar fi bun ca instrument de tortura. Desi in aparenta propune altceva, adica alta agenda, in fapt e la fel de mizerabil ca ciutacu, gadea si restul lucratorilor de la antene, irealitatea is rtv.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 13 Apr 2020, 16:37
Post #36113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2020, 13:08)
Ajustările sunt inevitabile când ai de unde sa ajustezi. Nu-i mai dați cu pierdutul banilor aiurea, banii nu-i pierzi atâta timp cât finalizezi proiectul în exercițiul financiar în care este făcut.
Citește mai jos analiza și vezi cât de nevoie avem de inaugurări electorale de părculețe în care se plimba pwlea.
Meanwhile noi ne pregătim de alte 30 de zile de vacanță.
L. E. Eu cred ca voi nu conștientizați în ce căcat suntem și cum ne vom afunda în el timp de alte 30 de zile de stat pe tușă.
*




Cum ar veni de ce sa bagi in firmele locale 2M+ de euro bani veniti din alta parte + 300 mii banii tai cand poti sa nu faci nimic si implicit sa nu sustii firmele private de nici un fel.

Gandire de biznizman si nimic altceva.

Ia zi nu ar fi mai bine sa nu ia nici un euro de la UE si sa nu faca nici o cheltuiala pentru a nu impacta cumva saracii bugetari? (majoritatea inutili)

Orice logica elementara folosesti rezultatul e acelasi: 90% bani gratis pe care ii bagi in economia ta e infinit mai bun decat 0 cheltuiala/investii in economie sau decat cheltuiala doar din banii tai.

Dar eu banui ca de fapt pe matale te deranjeaza ca omu nu e PSD-ist/ALDE/PMP ceva de genu...!

Mai vorbim de taxele si impozitele pe care primaria si statul roman le incaseaza de pe urma banilor alora?

This post has been edited by PetruDez: 13 Apr 2020, 16:38


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Apr 2020, 16:53
Post #36114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Tu vorbesti in general, colegul D-Ice e aplicat, si-l inteleg mai bine.
Cu efectul multiplicator al investitiilor in economie sa stii ca e cu dus si intors.
Majoritatea patronilor romani, n-au free cashflow s-o duca 2 luni, dar cum prind un contract cum isi schimba X5-ul...

In cazul celor 300k, e la mintea cocosului ca investitia era finalizata si trebuia platita, si da e o pomana sa faci un parc intr-un oras european, fie el si Braila, daca vrei, cu 300k contributie de la bugetul local si 90% bani europeni.

Ce ziceam e ca ii inteleg ingrijorarea lui D-Ice si cred ca sunt multi care gandesc ca el. De ce sa dam acum 300k din conturile primariei, cand nu stim ce vom mai incasa in urmatoarele luni, asta in primul rand din prisma oamenilor ale caror lefuri depind de acest buget.

Pe de alta parte, cum ziceam, PSD-ul a dat liber la majorari de salarii in administratiile locale dupa bunul plac, iar realitatea, cu sau fara criza e ca majoritatea unitatilor administrative mici si mijlocii sunt de facto in faliment. Primarul si consilierii si-au umflat salariile in unele cazuri pana cand cuantumul lor a trecut de 80% din bugetul respectivei comune. In astfel de cazuri ar trebui saltati direct de procuratura, daca ma intrebi pe mine, dar cum traim in Romania...

Ceea ce ne aduce la concluzia ca o reorganizare administrativ-teritoriala nu e doar necesara ci e inevitabila. Pe termen mediu, asta nu va reusi sa atenueze nicidecum diferentele de dezvoltare dintre regiuni, din contra. Credeti ca o regiune Vaslui-Galati-Braila are perspective mai bune decat actualele judete esuate ?


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 17:08
Post #36115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@petrudez.Mai ușor cu pianul pe scări.
Primăria nu încasează nimic de pe urma parculetului vieții. Din contră, baga bani.
Mi se rupe-n paispe de opțiunile politice ale lui cj98czh, la fel și de catalogarile lui la adresa mea și a altora.
Chestia cu bani gratis, patent cj98czh, e bine sa n-o folosești ca te faci de râs. Lasă-l pe el asa cum e, ca n-o sa priceapă-n veci treaba cu fondurile europene. Nu ca l-ar interesa. A, da, nu se pot fura, slogan politic, atata știe. radmasa.gif
Părerea mea e ca e destul de mare sa scrie pentru el, nu cred ca are nevoie de avocat sau reprezentant. dry.gif
@mircea_aq. O reorganizare trebuia făcută de 30 de ani. Problema e ca de atunci se tot reorganizează de către fiecare regim politic de s-a făcut muci tot. Și la fel se va face muci pentru ca se face de către politicieni, pe interese. Dacă bagi și sloganul "bugetarii paraziți" al lui Băsescu și preluat de penelisti și useristi, ai făcut rahatul praf. up.gif


This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 17:18


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 13 Apr 2020, 17:12
Post #36116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




QUOTE(mircea_aq @ 13 Apr 2020, 16:53)
Tu vorbesti in general, colegul D-Ice e aplicat, si-l inteleg mai bine.
Cu efectul multiplicator al investitiilor in economie sa stii ca e cu dus si intors.
Majoritatea patronilor romani, n-au free cashflow s-o duca 2 luni, dar cum prind un contract cum isi schimba X5-ul...

In cazul celor 300k, e la mintea cocosului ca investitia era finalizata si trebuia platita, si da e o pomana sa faci un parc intr-un oras european, fie el si Braila, daca vrei, cu 300k contributie de la bugetul local si 90% bani europeni.

Ce ziceam e ca ii inteleg ingrijorarea lui D-Ice si cred ca sunt multi care gandesc ca el. De ce sa dam acum 300k din conturile primariei, cand nu stim ce vom mai incasa in urmatoarele luni, asta in primul rand din prisma oamenilor ale caror lefuri depind de acest buget.

Pe de alta parte, cum ziceam, PSD-ul a dat liber la majorari de salarii in administratiile locale dupa bunul plac, iar realitatea, cu sau fara criza e ca majoritatea unitatilor administrative mici si mijlocii sunt de facto in faliment. Primarul si consilierii si-au umflat salariile in unele cazuri pana cand cuantumul lor a trecut de 80% din bugetul respectivei comune. In astfel de cazuri ar trebui saltati direct de procuratura, daca ma intrebi pe mine, dar cum traim in Romania...

Ceea ce ne aduce la concluzia ca o reorganizare administrativ-teritoriala nu e doar necesara ci e inevitabila. Pe termen mediu, asta nu va reusi sa atenueze nicidecum diferentele de dezvoltare dintre regiuni, din contra. Credeti ca o regiune Vaslui-Galati-Braila are perspective mai bune decat actualele judete esuate ?
*




Aia cu X5-ul din pacate e adevarata. Desi sunt destui care se preocupa mai nou si de altceva decat schimbatul masinii.

In ce priveste salariile din primarii consilii judetene, comunale, tiganesti, psd-iste, etc cea mai buna solutie e executarea silita a acestor unitati administrative. Efectiv bagati in faliment si blocati total. Apoi cand o sa ia foc comuna, satul sau ce o fi oamenii ca vor ca nu vor o sa ia cumva pe cineva de gat. Sa vad atunci cum explica primarul salariul ala monstruos.

Si cred ca pe termen scurt-mediu o reforma si re-organizare administrativa este absolut esentiala pentru dezvoltarea tarii si a zonelor defavorizate. Pana nu se face o descentralizare adevarata o noua impartire administrativa zonele mai sarace ale acestei tari nu au absolut nici o sansa si nici o speranta pentru zile mai bune.

Nu consider ca o sa fie mai bine din prima dar alternativa e sa fie legati de Bucuresti. Iar asta nu e o alternativa de dorit.

P.S. cand vorbesc de descentralizare ma refer inclusiv la colectarea de taxe si impozite si nu numai. Sa vezi atunci crestere de eficienta la nivel local (ca nu au de ales) si implicit preocuparea celor de la nivel local (ca vor ca nu vor) pentru imbunatatirea situatiei economice.

13 Apr 2020, 17:19:
QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2020, 17:08)
@petrudez.Mai ușor cu pianul pe scări.
Primăria nu încasează nimic de pe urma parculetului vieții. Din contră, baga bani.
Mi se rupe-n paispe de opțiunile politice ale lui cj98czh, la fel și de catalogarile lui la adresa mea și a altora.
Chestia cu bani gratis, patent cj98czh, e bine sa n-o folosești ca te faci de râs. Lasă-l pe el asa cum e, ca n-o sa priceapă-n veci treaba cu fondurile europene. Nu ca l-ar interesa. A, da, nu se pot fura, slogan politic, atata știe.  radmasa.gif
Părerea mea e ca e destul de mare sa scrie pentru el, nu cred ca are nevoie de avocat sau reprezentant.  dry.gif
*




Cred ca ai uitat de taxele si impozitele pe salarii, profit, venit,TVA, accize la carburanti etc. Chiar daca nu e o firma locala cineva tot incaseaza taxe si impozite.

Chiar nu e asa de greu. Serios.

Si in ce priveste furatul eu as dori sa nu fie adevarat dar din pacate fix asa e. Cam toti care au bagat mana in fodurile europene au sfarsit rau. Pe banii statului toti sunt oameni de afaceri cinstiti....

This post has been edited by PetruDez: 13 Apr 2020, 17:19


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 17:23
Post #36117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(PetruDez @ 13 Apr 2020, 18:12)
In ce priveste salariile din primarii consilii judetene, comunale, tiganesti, psd-iste, etc cea mai buna solutie e executarea silita a acestor unitati administrative. Efectiv bagati in faliment si blocati total. Apoi cand o sa ia foc comuna, satul sau ce o fi oamenii ca vor ca nu vor o sa ia cumva pe cineva de gat. Sa vad atunci cum explica primarul salariul ala monstruos.

*


Bun așa. up.gif

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 23:01


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 13 Apr 2020, 17:33
Post #36118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.887
Joined: 13 October 06




Oricum, sper ca esti constient ca in contextul actual nu mai vine nimeni cu bani de la bugetul central sa-i salveze. Comasarea, desfiintarea, sau reducerea drastica de personal, cam astea-s variantele.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 13 Apr 2020, 17:52
Post #36119


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Clar da, însă făcută cu cap, și nu după principiul: "Cei cu bani, autonomie, ceilalți, pixda ma-sii, ca nu ii cresc eu".
Sunt sigur ca și în Cluj sunt oameni cu cap, care pot vedea România ca un tot unitar și care se poate dezvolta armonios și nu cu discrepantele de acum. Din păcate nu ei sunt și cei mai vocali.
L. E. Reorganizarea administrativa nu este atât de simplu de făcut, pentru ca nu e vorba doar de trasat niște linii pe o harta și de scris niște denumiri pe o hârtie.

This post has been edited by D-Ice: 13 Apr 2020, 19:01


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PetruDez
post 13 Apr 2020, 20:42
Post #36120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 707
Joined: 21 October 11




QUOTE(D-Ice @ 13 Apr 2020, 17:52)
L. E. Reorganizarea administrativa nu este atât de simplu de făcut, pentru ca nu e vorba doar de trasat niște linii pe o harta și de scris niște denumiri pe o hârtie.
*




Total deacord. Dar consider ca asta nu ar trebui sa fie un motiv de poticneala.

Important e sa se vrea si o sa se poata. Problema e ca nu e vrea si nu pentru ca oamenii nu ar vrea. Sunt interese mari pentru a tine lucrurile asa cum sunt.


--------------------
Renault Am schimbat pe dizal si Koleos 2007/2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
1344 Pages « < 1202 1203 1204 1205 1206 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 10th May 2024 - 16:09
Dacia