Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

bunuri declarate la iesirea din tara...

Bobo
post 16 Dec 2003, 15:09
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




intrucat am niste cunostinte care au patit-o vreau sa va atrag atentia celor care iesiti din tara in scop turistic cu diverse electronice (aparate foto, laptopuri, camere video), declaratil-e la vama si insistati ca vamesul sa va dea o tidula; altfel cand intrati va poate pune sa platiti taxe la ele; cunosc deja 2 cazuri; in gen. vamesii te intreaba, daca spui nu de cele mai multe ori te cred pe cuvant, dar daca te prind e mai nasol ca ti le confisca (bunuri nedeclarate)...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Dec 2003, 15:43
Post #2


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




corect! mie au vrut sa-mi confiste un jeg de nokia 3310 in aeroport in cj la intoarcere.


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MoneyTalks
post 16 Dec 2003, 15:45
Post #3


-


Group: Members
Posts: 2.712
Joined: 18 April 03
From: Ireland




Cred ca sintem unica tara din lume cu asemenea "legi" imbecile! :x icon_evil.gif


--------------------
Lexus ES300H 2020
Religia a aparut cind primul ticalos s-a intilnit cu primul prost

Never underestimate the power of stupidity in large groups
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 16 Dec 2003, 16:10
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Dar la venire in vizita cum se face dupa noile legi? Declaratie telefon, camera foto&video, laptop, muzicuta din jucaria de plus si masinuta teleghidata? Oricum am inteles ca toate mizeriile astea se fac numai la aeroport.


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 16 Dec 2003, 16:32
Post #5


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




pai astia oricum nu tin cont de legi. aveam in geanta 3 cd-uri, incepusem un proiect in germania si pe ele erau backupuri la proiect, specificatii, etc. le gaseste vamesu', si cu un ton de superioritate imi zice ca nu-i nici o problema ca o sa gaseasca si celelate cd-uri (probabil credea ca fac trafic de cd-uri). dupa ce a cautat, a scos tot din geanta si bineinteles ca nu a gasit, imi zice: "shefu', da o ciocolata, ceva n-ai si pt. mine?". pai ce legi sa respecte un specimen de asta????


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
db
post 16 Dec 2003, 16:44
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 24 June 03




Un amic a venit din state de sarbatori si istetii de la tarom ii pierdusera bagajul. Ramas doar cu gentuta de mana si camera da sa iasa si se ia postasul de el vis-a-vis de camera. II explica ca trebuie sa lase cate ceva bani pe la ei, incepuse cu taxe si alte alea de import, la care omul nervos ii spuna ca i-o lasa in vama si sa-i faca actele! Omul legii revine si spune ca pot sa rezolve cu o mica atentie. Stupefiat omul ii spune ca cea mai mica bancnota este de 20 si nu i-o da ca nu merita! pana la urma i-au trecut seria camerei in pasaport ca intrare si la iesire sa ii aduca aminte celui care verifica sa se uite dupa subiect. :roll:
Pe de alta parte cand am intrat cu masina nu am avut nici o problema, si aveam camera, laptop, telefon etc si nimic...


--------------------
Renault Megane 2000 Coupe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bobo
post 17 Dec 2003, 09:13
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 756
Joined: 24 October 02
From: Bucuresti




ideea e ca esti la mana lor si e bine sa previi, ca te lovesti de un cretin si nu poti s-o dai la intors...


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 17 Dec 2003, 09:24
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Cand fostam in delegatie cu firma am vrut si noi sa declaram neste laptop-uri. Da' n-a avut chef vamesul sa faca formalitatile.A zis ca daca nu-s noi nu sunt probleme. Erau noi si i-am zis. Tot nu ne-a facut nimic. L-a intrare n-am declarat nimic si nu s-a legat. Poate am avut noroc ca se legasera de unu cu un papuc (probabil plin cu marfa) ce venea din H si pe noi ne-a lasat sa trecem ca nu puteau primi spaga de fata cu noi. icon_evil.gif


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 12:20
Dacia