Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Zgomot portbagaj, zgomot

mistX
post 13 Mar 2008, 07:49
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 24
Joined: 1 June 07




Salutare tuturor.
Am o problema cu portabagajul. In timpul mersului, la cea mai mica denivelare parca bate ceva in spate. Am fost la revizie in ianuarie si am descrisi si aceasta problema. Dupa ce au terminat revizia la receptie mi-au spus ca au schimbat o saiba de la buson (nu stiu ce e asta), si intr-adeva nu s-a mai auzit nimic. Acum iar a inceput sa ma sacaie.
Intrebarea mea este: Stie cineva ce e saiba asta? Pot sa o inlocueisc si eu (oriucm costa 1 leu) ca sa nu ma mai duc pana la service?



--------------------
renault clio III 2007 - IS-07-VAM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 14 Mar 2008, 17:49
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Aceeasi faza cu troncanit hayon am patit-o si eu azi,poate ai aceeasi pb,faza este ca incuietoarea de pe caroserie ce prinde haionul este prevazuta la interior cu 2 bucse de plastic care la interior se prind intr-o ureche de plastic,la mine se rupsese urechea uneia din bucse si cazuse in portbagaj si de aici veselia,asa ca am luat bucsa,am lipit urechea,am fixat-o in locasul ei and silence


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 15 Mar 2008, 13:48
Post #3


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




ai facut vreo poza la chestia asta?


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
99AIM
post 15 Mar 2008, 16:47
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 26 June 05




Nu, dar pot face poze cu bucsa respectiva.


--------------------
Clio III ph 1 Renault Fluence ph 2 1.6 dci - CT 99 xxx
Sufletele mari au intalnit intotdeauna opozitie din partea mintilor mediocre. (Albert Einstein)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
viculet
post 15 Mar 2008, 20:51
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 26 February 05




Am avut si eu o astfel de problema(zgomot metalic, parca freca hayonul de caroserie). Este de la modul de prindere a banchetei din spate de caroserie . Am testa masina pe drumul de la Onesti - Adjud si era o liniste deplina in spate.


--------------------
Renault Clio 3,1.2 16 v 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valeron_x
post 16 Mar 2008, 00:13
Post #6


dintre plebei


Group: Members
Posts: 198
Joined: 28 March 07
From: Pristina, Kosovo




faceti poze va rog si postati-le... la tutoriale, unde vreti. pana acum m-am tot uitat ce ar putea sa troncane in spate... macar asa le iau pe rand, dar sa vad exact ce e rupt m-ar ajuta mai mult.


--------------------
Renault Clio III 2006 1.4 16V - B 80 CTN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arti
post 20 Mar 2008, 00:24
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 16 January 07




viculet.........

care e rezolvarea??


--------------------
Renault Clio III 2006/ 1.4 16V / 98CP/ Dinamique/ BLACK MAT - B 54 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
arti
post 23 Mar 2008, 14:29
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 81
Joined: 16 January 07




am rezolvat la service... in garantie,,,


--------------------
Renault Clio III 2006/ 1.4 16V / 98CP/ Dinamique/ BLACK MAT - B 54 ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alex.G
post 1 Apr 2008, 00:21
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 24 May 06




Zgomotul e de la planseta din spate care e prinsa de hayon cu 2 snururi. Pe interiorul hayonului, exact sub geam sunt 2 mansoane de cauciuc pe care se sprijina "inculpatul" cand hayonul este inchis. Eu am pierdut unul, si de atunci danseaza intr-o veselie la gropi.


--------------------
Renault Clio III 2006 - n/a
Confort Dynamique 1.6 16V 110cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
95puf
post 9 Jul 2008, 09:10
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 271
Joined: 12 January 08
From: Medgidia




Si mie mi-a aparut de ceva vreme, dar am rezolvat-o la revizie. A fost de la sistemul de inchidere a hayonului, se slabise ceva. Mi-au refacut reglajul si zgomotul a disparut. Pt cat timp? Voi vedea. Dar totul pe garantie.


--------------------
Renault Clio 3 2007 dynamique / 1.5dci / 70 CP - CT-95-PUF
Tacerea este singurul raspuns logic pe care il poti da prostilor...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiciclio
post 12 Jul 2008, 22:28
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 29 November 07




Salut,
de circa 3 saptamini an si eu un troncanit in spate in portbagaj cind merg pe un drum denivelat. Pe drum bun , fin, lin, nu se aude nimic. Am incercat sa scot tot ce era in portbagaj, inclusiv trusa de scule care sta peste sistemul de desprindere a rotii, am fixat cu hirtie(ma rog putea fi orice) maneta aceea pe care scrie PUSH ca sa o blochez sa vad daca mai suna si tot acelasi simptom il are masina : cum da de drum denivelat incepe sa troncane.
Citind reply-urile voastre de mai sus, e ceva ce se poate regla (pentru ca am vazut si un user care preciza de un reglaj la service) acasa fara sa apelez la service unde trebuie sa fiu programat & restul povestii ? Am asa un gust amar fata de service-ul din Cluj-Napoca, pentru ca dupa investigatii ce au durat 3 luni, nu au reusit sa imi rezolve o problema electronica : LowBattery din cind in cind pe indicatorul de bord !(Bateria e f. buna , verificata de ei, plus ca mi-au inlocuit si computerul de bord ... in fine, detaliile astea sunt ca sa va lamuresc de ce ma feresc de "meseriasii" de la Renault Cluj).
Miine dimineata incerc solutiile gasite pe thread-ul asta de discutii ...
Merci anticipat pentru orice sfat.

P.S. masina are catre 7mii km, 1.5 dci, 85cp, exception


--------------------
reno clio3 exception 1.5 dci cj-10-VTM 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kiciclio
post 14 Jul 2008, 14:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 29 November 07




Pe moment, am facut un nod pe fiecare din sforile care sustin cartonul ala de sub hayon ce acopera portbagajul si nu mai troncane ... repet, pe moment smile.gif


--------------------
reno clio3 exception 1.5 dci cj-10-VTM 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
biscu
post 7 Aug 2008, 17:10
Post #13


...


Group: Members
Posts: 500
Joined: 24 January 07




Noutati? Ceva poze aveti ? Si mie imi suna ceva in portbagaj, dar asta se intampla cand merg pe drum cu denivelari si cateodata cand opresc sa zic la vreo intersectie s-apoi virez stanga sau dreapta, apare un zgomot ciudat, de parca s-ar rupe ceva in portbagaj. Urate momente oricum...Cateva poze si din experienta celor care au trecut prin asa ceva ar fi de mare folos. Numai bine


--------------------
Renault Clio III 2007 - ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucaswhite
post 8 Aug 2008, 10:47
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 6 August 08




Salut, primul meu post, de abia m-am inregistrat, desi citesc forumul de ceva timp. Si intamplarea face ca zgomotul din portbagaj ar fi fost prima problema de care as fi intrebat pe forum daca ma inscriam mai devreme.

In primul rand, unii dintre voi cred ca vorbiti de altfel de zgomot decat am avut eu: cand aveam problema, am incercat sa merg si cu banchetele rabatate si fara tavita aia de carton de deasupra portbagajului. Nu era de acolo.
Oricum, zgomotul meu era cam metalic, si se auzea foarte puternic chiar si la viteze mici si denivelari line, deci nu prea ar fi putut fi de la carton sau banchete.
Intre timp am fost la prima revizie, le-am mentionat problema, si s-a rezolvat, cel putin deocamdata. Rezolvarea: cica mi-au "strans" cate ceva pe acolo pe la sistemul de inchidere al haionului. Nu stiu daca pe garantie sau nu, ca la "strans ceva" nu aveau la ce sa ma taxeze decat la manopera.

@biscu: "Virezi stanga sau dreapta" adica intorci de volan stand pe loc? Pentru ca asta mi se mai intampla si mie, cand parchez de exemplu. Si e acelasi zgomot ca si atunci cand opresc -> trag frana de mana -> opresc motoru -> ridic picioru de pe frana -> scartait in spate, clar de undeva de sub masina, ca "parca s-ar rupe ceva" pe acolo. Un amic cu un Opel Astra Classic zice ca a scapat de zgomotul asta cand a fost cu masina la revizie si i-au dat baietii cu un spray pe la tamburi. huh.gif


--------------------
Renault Clio 3 2007/Exception 1.4 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alc2
post 20 Aug 2008, 18:57
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 566
Joined: 12 July 05
From: Bucuresti




Zgomotul in/dinspre hayon este singura problema pe care o am pana acum cu masinuta . De fapt am avut-o , pt ca am rezolvat-o azi in service - acum am 5 k km - . Primele zgomote suspecte - ca o bataie - mai exact un cloncanit de piesa cauciuc care loveste metal - se simteau mai ales cand mergeam pe drumuri mai proaste , cand urcam / coboram o bordura sau la denivelari cum ar fi cele de limitare de viteza - au aparut pe la 3 k km . Am reclamat problema in service , pot spune ca am gasit un om care cu muulta rabdare a verficat tot ce se putea in partea din spate : demontare imbracaminte hayon , reglare incuietoare , verificare sub masina ( rezerva , etc ) sau in masina..... In urma drive testului - mecanicul a condus , eu am stat in spate cu urechile ciulite - am constatat ca s-a schimbat putin in bine , dar tot se aude . Solutia mecanicului : sa dam cu spay siliconic ( sau spray cu vaselina alba lichida ) in puctele de contact : balamale , incuietoate , distantiere cauciuc . La al 2-lea drive test , nu s-a mai auzit nimic .
Sunt convins ca e o rezolvare partiala , dupa prima spalare vor reaparea zgomotele...

L.E.1 Zicea cine pe forum ca zgomotele provin din interiorul hayonului. Am demontat imbracamintea acestuia , va asigur ca acolo nu are ce sa zdrangane , e un motor si cateva fire , zgomotele mele sigur nu veneau de acolo .

L.E.2 Am facut inainte de service toate experimantele posibile : cu/fara polita , cu bancheta rabatata total sau 1/3 , scos totul din portbagaj , nici o schimbare .Zgomotul era la el acasa

This post has been edited by alc2: 20 Aug 2008, 19:01


--------------------
Renault Kadjar Intens Flame red_K9K-648 -
Ex :Renault Clio III 2007/1.4 16v/98 CP/Privilege/ Beige Poivre
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fabu
post 20 Aug 2008, 19:35
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 21 November 06
From: Timisoara




Salutare.

alc2, la usile din spate, pe caroserie (aproximativ pe la jumatatea banchetei daca imi aduc bine aminte) sunt 2 capacele / dopuri de plastic negre. Incearca sa le scoti si sa le dai cu banda izolatoare. Aceeasi rezolvare a mai fost data de fade2black (parca) la o problema asemanatoare pentru capacele / dopurile de la usile din fata.
Deasemenea ai mai putea sa incerci sa mai intinzi din "firele" care leaga plafonul de usa portbagajului. Acelasi lucru il mai fac si eu din cand in cand, atunci cand mi se pare ca se mai aude ceva.

Bafta!



--------------------
Renault Clio 4 2014 Dynamique EDC, 1.5 dCI, 90 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 22 Aug 2008, 23:31
Post #17


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Din ciclul filme cu prosti, zgomotul a disparut dupa ce am despartir stingatorul de trusa medicala smile.gif


--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xcristina
post 23 Aug 2008, 09:59
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 350
Joined: 18 April 07
From: Ploiești/Tîrgu Mureș




radmasa.gif Bun asa!! De incercat... biggrin.gif


--------------------
Renault Clio III 1.2 2006 Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Addy_IS
post 27 Aug 2008, 15:28
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 27 August 08




Salut, m-am inregistrat si eu pe forum in special ca sa raspund la acest thread.

So, am masina de 1 an fix, dupa 5 luni de folosire a inceput sa se auda acel trancanit in spate la portbagaj (exact cum ati descris si voi). Devenise foarte enervant pentru ca se auzea pe drum aproape fara denivelari, in viraje mici, la franare / accelerare. Asa ca m-am pus pe depistat sursa biggrin.gif

Am scos tot din portbagaj (inclusiv trusele, extinctorul), am dat jos planseta ce acopera portbagajul, tot facea zgomot... Am verificat chiar si roata de rezerva crezand ca nu e fixata bine... Nici o sansa sa scap de zgomot. Se auzea chiar cu masina in stationare, cand apasam pe fundul masinii si o balansam pe verticala.

Azi am avut revizia si i-am batut la cap pe cei din service pana au rezolvat problema (au fost foarte de treaba tin sa mentionez). Initial imi spuneau ca cica e o bila metalica in rezervor pentru nu stiu ce protectie / functie... Dar le-am explicat ca nu se auzea asa masina de noua, doar dupa cateva luni de folosire.

Pana la urma sursa zgomotului era mechanismul de inchidere al portbagajului. Tot ce trebuia facut era sa il demonteze si sa il mute putin mai departe (cred spre interior). Ce am observat e ca acum se inchide mult mai bine portbagajul (adica mai silentios si mai eficient laugh.gif )

Cam asta-i povestea cu acest zgomot foarte enervant.

Au mai rezolvat si un zgomot mai vechi din portiera fata stanga (nu era acea problema cu capacelul din plastic). Nu stiu exact cum, probabil au degresat / curatat chederele, balamalele etc. Ce conteaza e ca nu mai am nici un greieras in interior tongue.gif

Bafta la toti!


--------------------
Renault Clio 3 2007 - 1.5l dCi 85hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lucman
post 18 Sep 2008, 19:31
Post #20


Cogito ergo doleo


Group: Members
Posts: 664
Joined: 26 August 05
From: Bucuresti




Incercati urmatoarea actiune de mare inginerie mecanica.

Se ia una cutie vaselina, se baga un degetel in borcan si se naclaieste broasca de la hayon.
Se inchide deschide de vreo 10 ori.
Se ia una bucata servetel si se sterge frumos pe langa.

Voila, gata zgomotul.
Operatiune executa in service !


--------------------
Renault 1.5 DCi 80CP Fidji
Bianchi Super Grizzly
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciprianR25TS
post 12 Feb 2018, 23:10
Post #21


ciprianR25TS


Group: Members
Posts: 63
Joined: 26 June 06




Buna ! Am un Clio 4 din iulie 2016 si la mine a inceput sa trancane rau si sursa e clar sistemul de inchidere de pe hayon care se misca cu totul. Masina mea a fost lovita si reparata (hayon schimbat) si cred ca nu au montat baietii cum trebuie incuietoarea. Sper sa nu mai ceara bani pt reparatie ca ma voi duce la ei (reprezentanta din Constanta)


--------------------
RENAULT Clio IV 0.9 Tce 2016 - CT 03 NHH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdiM
post 13 Feb 2018, 18:06
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 41
Joined: 21 January 06




QUOTE(ciprianR25TS @ 12 Feb 2018, 23:10)
Buna ! Am un Clio 4 din iulie 2016 si la mine a inceput sa trancane rau si sursa e clar sistemul de inchidere de pe hayon care se misca cu totul. Masina mea a fost lovita si reparata (hayon schimbat) si cred ca nu au montat baietii cum trebuie incuietoarea. Sper sa nu mai ceara bani pt reparatie ca ma voi duce la ei (reprezentanta din Constanta)
*


Aici se discuta Clio 3. Pentru Clio 4 exista o alta sectiune in forum.


--------------------
Renault Renault Clio III DCI 1.5 85CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:13
Dacia