Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

5 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vreau sa-mi cumpar un Renault Espace, va rog....niste indicatii

francis
post 16 Oct 2008, 11:59
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 16 October 08




salut tuturor......vreau sami cumpar un renault espace.......2001 2.2D si cere 9000E pe el...cemi puteti sugera? merci


--------------------
inca nu am inca nu am inca nu am - inca nu am
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 16 Oct 2008, 12:07
Post #2


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




pai la cate detalii ai dat ce ai vrea sa ti se sugereze...

Pune si tu..varianta de echipare, km...etc, etc...cu taxa de inmatriculare platita, neplatita, masina inmatriculata.....???/


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
FlorinG
post 16 Oct 2008, 21:30
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 332
Joined: 11 December 06
From: Bucuresti




Astăzi dacă te-ai înscris, de astăzi ești de al nostru!
Bine ai sosit !
Succes cu noua achiziție dacă ești hotărât, dar cu detaliile pe care le dai ce îți putem spune....
Vezi când te vei hotarî să te căsătorești cum vei face... wink.gif wink.gif !
Ai grijă la gramatică/semantică/morfologie altfel o să cred că ești becalizat!

This post has been edited by FlorinG: 16 Oct 2008, 21:31


--------------------
Reno*Opel Clio 1.5dCi 80CP, 2006 Opel Astra Clasic III, 2013
Să vrei și nu te poti schimba!
PNA Mio C520 EEU+T
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 17 May 2010, 13:05
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut, vreau si eu un Grand Espace III. Voi merge in Germania sa-l aduc.
M-am oprit la JE 2.0 16V 1998cmc (motor F4R - nu stiu daca acest motor este EURO3? sau mai corect daca rar-ul il considera EURO3). Nu vreau cutie automata.

LAST EDIT 14:27 17 mai 2010:

ESTE Euro3

M-am uitat mult pe net despre ce poate si ce nu. Eu o sa-l folosesc maximum 3000-5000 de
Km pe an, la drumuri de max 700-800, plus la piata de 2-3 ori pe saptamana. Nu ma intereseaza consumul. Doar spatiul din portbagaj si nr de locuri.
Nu ma intereseaza ABS, ESP, oglinzi incalzite, piele cool.gif , si alte vrajeli.

Pe aici pe forumul Reno nu prea am vazut III-uri. Iar in viata de zi cu zi, adica prin Bucuresti, doar 2 Espace argintii. Unul era cu nr de B si unul de PH. Aproape ca-mi venea sa-i opresc sa-i intreb cum e "masinuta" asta. La vanzare pe la noi prin RO sunt de vanzare cat degetele de la o mana.
Le urmaresc de la inceputul anului.

Cand ma uit pe site-urile de anunturi nu ma uit la nr de Km in mod special (oricum sunt matrasiti).
De ex. o masina din 2000 150.000-170.000 mai merge 20.000 fara sa-i scimb motorul ?
Sau mai exact: Stie cineva cati km duce un motor F4R fara sa-l schimb tongue.gif ?

Sunt chiar asa de proaste masinile astea ca nu le cumpara nimeni ?
Numa' masinile nemtesti sunt bune ? huh.gif

Ma tot innebunesc prietenii, nu-ti lua Renault ca nu-i fiabil.... Ia Opel Zafira, Ia Sharan/Alhambra/Galaxy, altcineva mi-a zis ia BMW..... Dar nimeni nu a vazut masina asta macar in poze, ce sa mai zic in realitate.

Zafira e un Astra mai inalt... care e tot mic, pentru ce am eu nevoie. Sharan/Alhambra/Galaxy nu am bani pt ele, nu-mi plac cum arata (poate or fi mai fiabile nu stiu) au un punctaj NCAP mai mic decat Espace.

Am auzit despre Espace IV ca au gramezi de probleme in primele zeci de mii de km, la sisteme importante, ambreiaj, transmisie, electrice etc. (de la posesori de aici din RO)

Stiu ca Espace III/Grand Espace III au fost ultimele facute de Matra si de la Espce IV in sus se ocupa exclusiv Renault.
Am observat (nu sunt mecanic) ca multe componente sunt intersanjabile intre diverse modele de Renault.

Ce sanse sunt sa gasesc piese pentru Espace III, repede si ieftin?



Merita sa cumpar un Grand Espace III din 1999-2000, motor F4R?
2500-4000 Euro pret masina acolo
1000 Euro alte cheltuieli (avion/taxe acolo/benzina/cazare/mancare/onorariu mecanic - vine cu mine)
1000-1500 Euro taxa Romania

Pret TOTAL 6000-6500 Euro

Merita ????

This post has been edited by pricinosus: 17 May 2010, 13:27


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codin
post 19 Jun 2010, 08:10
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 June 10




am eu un espace 3, initial am avut espace 2 de care am fost f multumit!!! si logic ca am luat 3-ul de care nu mai sunt asa de multumit, am avut si sharan dar o mare pauza la multumire- era foarte ingust si spatiu enorm de mic, sharanul e f greu fata de espace2 dar atentie espace 3 e 1600kg si asta e cam greu, piese se gasesc fara probleme, compatibile de la alte renaulturi, al meu e benzina si motorul mai e pus pe megane avantime etc cam 5 modele de renault, iar bucsaraie si restul o sa fi surprins la cate masini potrivesc nu numai gama renault, arunca o privire la webshop http://www.unixauto.ro/ si vezi compatibilitati in josul pagini
in rest e ok masina,e rezistenta la gropile de romania, nici gram de rugina pe tabla nevopsita si fara gram de izolator, am inteles ca e ceva tabla galvanizata si de aceea nu rugineste, eu dupa ce am cumparat-o m-am dus la o rampa si am dat cu jetde apa pe sub ea sa vad ce am de lucru... si surpriza am vazut tabla goala care lucea .. parca e inox din acela lucios si inafara de bara de torsiune si cateva tije de la sistemul de prindere roti si suruburi rugina nu vei gasi pe aceasta masina, tot e de fibra exceptie capota fata, cred ca iti dai seama cand am facut aceasta procedura cu sharan-ul ce am gasit acolo... dezastru peste tot cate o carie si mai ales ca atunci cand am dat cu jet a venit jos isolatia de sub masina rezultatul a fost ca am vandut-o in regim de urgenta!
probleme ce le-am avut pana acuma, la ventilatie s-a dus o mufa - cea mai grava problema tinand cont ca a trebuit sa dau jos 15 repere sa ajung la ea fiind in bord in spatele ceasurilor... dar si pana am ajuns acolo am desfacut partea de jos-fire si altele, bielete antiruliu si cam atat!
vezi ca espace 2 e mai mare la interior sau is mai bine gandite scaunele ...pt ca in spate intre haion si scaune era spatiu mai mare pe pozitia scaunelor in fata!
un alt avantaj e ca poti invarti scaunele fata si poti rabata la orizontala scaunul mijloc si faci o masa pe cinste pt toti pasagerii-6 .. asta in caz ca ploua si esti poate pe drum flamand!
daca scoti scaunele mijloc si spate ai o tabla dreapta ca-n palma.
apropo iti recomand benzina si ulterior iti pui gaz iesi mai rentabil (echivalent 5.5l benzina in orash si 3.8lbenzina consum extern) nu suna mai bine??? am auzit zvonuri ca gazul strica motorul.. eu am facut cu o masina cam 170000km peste cei 170 initiali si nimic nici o problema decat cu injectoarele de gaz care au ceva consumabile care tre sch. la 30.000km
si vezi ca dieselurile dincolo is mult mai forjate decat benzina, si ai mari sanse sa gasesti si acolo la arabi cu km dati inapoi!!!
succes daca te hotarasti in final si cel mai bun plus al espace NU ARE RUGINA si logic nu va avea nici o data!!! apropo si espace2 la fel tabla!


--------------------
renault, bmw espace 3 , z3 , a4 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 23 Jun 2010, 00:10
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Codine.... ce sa zic..... cheers.gif Masina e deja luata, am adus-o saptamana trecuta. M-am gandit si eu la Sharan, si ma felict ca nu am luat.
In orice caz aici in Bucuresti Espace e foarte putin cunoscut. Se uita astia la mine ca la masini de curse.
Sunt multi care mananca bors (chiar si din prietenii mei) despre masina asta, fara ca macar s-o vada in poze.
"Aaa... Renault.... nasjpa.... nu e masina nemteasca domne.... nu e buna."

Intreaba-i pe astia de Matra, de Romorantin, de motorul F4R, de fibra de sticla, de sasiu complet galvanizat. Habar n-au.

M-am uitat pe sub ea.... incredibil.... doar cateva puncte de rugina.

Un lucru e nasol rau insa. Combinatia rezervor-pompa benzina-furtune-sasiu este "exploziva".

rezervor.gif

Uploaded with ImageShack.us


1. Rezervorul e foarte jos, si nu e protejat deloc, atentie la borduri inalte.
2. la alte masini (chiar si Renault) ansamblul pompei [5] se poate accesa din interiorul habitaclului, printr-un chepeng special. Nu si la Espace III. Ca sa scoti tulumba [5], trebuie sa dai tot rezervorul jos. Dar nu asta este problema. Toata combinatia asta rezervor-pompa benzina-furtune-sasiu este proiectata la limita.

Adica:
In momentul cand pui rezervorul la loc si strangi cele 4 prezoane [11] si apropii rezervorul de podeaua masinii, pompa [5] cu cele doua furtune(racorduri) tur/retur, acoperit fiind de protectia [19] se forteaza in caroserie.
Protectia [19] are o nervura in interior care apasa pe cele 2 furtune tur/retur creand astfel o tensiune in stuturile de plasic ale pompei, ducand la fisurarea lor.

Situatie intamplata la mine. Am cumparat masina asa, era fisurat stutul de tur, am mers 2k si ceva de km asa cu bomba sub fund. a scapat.gif
Nu vreau sa calculez cata benzina am pierdut. doh.gif

Cand am ajuns casa i-am schimbat ansamblul pompa [5].
Am indepartat nervura din interiorul aparatorii [19] cu un cutter.
Am pus o bucata de burete (20mm x 20mm x 20mm) intre ansamblul pompa[5] si aparatoare [19] care s-a presat si astfel a imobilizat aparatoarea[19] impiedicand-o astfel sa mai preseze pe conducte. Aparatoarea [19] apasa pe pompa [5] intr-o zona mai rezistenta si mai putin critica a acesteia.
Am departat putin rezervorul de caroserie cu saibe grower de 2 mm puse pe prezoanele [11] intre rezervor si caroserie, dar in acelasi timp l-am apropiat de asfalt cu 2 mm tongue.gif

Sper sa nu mai fie tensiune pe stuturile pompei, si sa nu mai plesneasca.

Apropo cand scot busonul de la rezervor, sa-i pun benzina, fasaie de parca s-ar depresuriza. Este normal ?

P.S. uite acum cand verificam ce am scris m-am uitat la plansa din Dyalogis.... ptiu.... ohmy.gif eu nu am astea [9].... distantieri cumva?.... se pun si in dreapta? ca acolo vad altceva [12].....
E vreun mecanic pe aici?



--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrianrizescu
post 23 Jun 2010, 20:45
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 16 November 07
From: Bucuresti




Salut Din 95 si pana acum am avut 4 Espace -uri 2 faza 1 si 2 faza 2 si am fost foarte multumit de ele Cel pe care il am in prezent are deja 180000km si de 3 ani de cand il am nu am achimbat decat filtre ,ulei ,curele ,adica maruntisuri Parerea mea :daca nu vrei fite si vrei o masina spatioasa ,comoda si relativ ieftina ca intretinere Espace este ideal (cel putin ptr mine) Cam greu cu piesele SH caci romanii nu prea dezmebreaza Espace , dar se mai gasesc Daca i bagi si un gaz atunci nu mai stai cu grija consumului (in oras)


--------------------
renault Espace 1993
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 23 Jun 2010, 21:26
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Espace-ul din dotarea personala(Esp.4 2.0T) este spatioasa,comoda,puternica si nu am avut nici cea mai mica problema cu ea!
Culoarea(albastru bleumarin) nu prea este potrivita cu praful din Ro in rest numai bucurii!
Numai bine!

23 Jun 2010, 21:29:
O poza mai altfel...

This post has been edited by espacern: 23 Jun 2010, 21:29


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
badjoke
post 27 Jun 2010, 02:55
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 27 June 10




QUOTE(codin @ 19 Jun 2010, 08:10)
am eu un espace 3, initial am avut espace 2 de care am fost f multumit!!! si logic ca am luat 3-ul de care nu mai sunt asa de multumit, ..............


Salutare.

Si eu sunt pe cale sa imi achizitionez un Espace III. Momentan din cauza fondurilor limitate ma gandesc si la un Espace 2.
As ruga pe cine a avut si 2 si 3 (in special pe codin daca e amabil) sa faca o comparatie intre 2 si 3, cu plusuri si minusuri, ca sa pot alege si eu in cunostinta de cauza.
Merita un espace 2 la momentul acesta, consumul cum se situeaza, gasesc piese pt el?

Merci anticipat.


--------------------
Renault Grand Espace 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 27 Jun 2010, 07:11
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




QUOTE(espacern @ 23 Jun 2010, 21:26)
Espace-ul din dotarea personala(Esp.4 2.0T) este spatioasa,comoda,puternica si nu am avut nici cea mai mica problema cu ea!
Culoarea(albastru bleumarin) nu prea este potrivita cu praful din Ro in rest numai bucurii!
Numai bine!

<span class='edit'>23 Jun 2010, 21:29:</span>
O poza mai altfel...
*


salutare, nu-i faci un jurnal de bord pe aria dedicata? As fi curios sa aflu mai multe detalii despre espace, mai multe poze etc..


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M@NIVELA:))
post 21 Jul 2010, 14:38
Post #11


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 15 January 09
From: Sf.Gheorghe




Ziua buna, la Espace 2 pot sa spun ca cel mai avantajos este motorul de 2.1 TD , este un motor foarte fiabil , nu prea pretentios , se gasesc piese destule , spre exemplu eu cu al meu ies la consum 6.5 - 7 fara AC , cu AC nu am tinut cont nici odata ... nu vreau sa fac reclama sau sa fiu OFF - TOPIC , vreau sa il vand pe al meu , daca este cineva interesat sa ma contacteze pe PM pentru mai multe detalii . O zi buna la toata lumea .


--------------------
Renault Laguna 99 - CV44FTY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursuflorin30
post 5 Aug 2010, 22:53
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 22
Joined: 12 July 10




si cat ceri pe el?


--------------------
Renault Espace 1993 2068 TD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 23 Sep 2010, 19:17
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




cine imi poate oferii niste informatii cu privire la norma de poluare in care se incadreaza espace ,anii 1998-2004..benzina ..motorul de 1998cc in special...ca de la ala de 2.1 sau 2.2 imi iau gindu ca ma usca astia cu taxele...


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Palma
post 28 Sep 2010, 21:10
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 12 January 09




...am si eu un espace 1 si un espace 2 .Primu e inmatriculat Bg cu actele la zi OK iar al doilea are nr rosii (inm. germania) si curand mi-am luat un Twingo . Vreau sa vand espace-ul (1 ,2,sau amandoua) daca ar fi cineva interesat.Masinile sunt ok estetic si functional . Vreau sa imi iau un espace 3 si sa raman decat cu el si cu Twingo


--------------------
renault espace 1991
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 28 Sep 2010, 21:47
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




poti detaila un pic..aici.. despre espace2? motorizare,norma poluare,poze interior/exterior,pret...?


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pricinosus
post 29 Sep 2010, 23:47
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 17 May 10




Salut

@Adi R5

Vezi aici

Espace 3
Din cate stiu a fost fabricat intre 1996 si 2002 de catre Matra in Franta la Romorantin.
Dupa asta Renault a pus pe butuci fabrica Matra si a inceput sa le fabrice singur, Renault Espace 4 (integral din tabla) in alta fabrica din Franta si o alta in China.
Acum au oprit productia in fabrica din China, oare de ce?
Toate Espace-urile pana la 3, inclusiv, facute de Matra, au caroserie din fibra de sticla pe sasiu galvanizat in baie de zinc.

De exemplu al meu desi are 11 ani nu are pic de rugina.

Revenind la intrebarea ta, cauta cu motor F4R 1998cc 103kW 12 valve asta il recunoaste rar-ul ca EURO3.
F3R 1998cc 83kw 8 valve este EURO2 deci daca vrei sa-l inmatriculezi in ro cred ca nu e o varianta.
Daca vrei sa inmatriculezi la bulgari (desi nu te sfatuiesc decat daca bulgaru' e ruda cu tine sau ai un prieten care are firma de inmatriculari acolo) si vrei totusi disel fereste-te de cele cu motor G8T.
Daca vrei sa schimbi bujiile la motoru asta, e foarte naspa, din ce am citit pe net.


In ceea ce priveste Espace 2 ma indoiesc ca e vreo motorizare EURO3.
Cine cunoaste mai bine va rog sa ma contrazica.

Bafta

This post has been edited by pricinosus: 29 Sep 2010, 23:47


--------------------
Dacia Solenza 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi R5
post 4 Oct 2010, 21:22
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.431
Joined: 29 August 06
From: A R A D




@pricinosus multumesc de ponturi. varianta cu bulgarul nici nu intra in discutie.din ce am vazut in diverse anunturi,E3 ,motorizare disel doar 2.2...cu toate ca sunt fan "disel" tot catre benzina ma orientez...doar daca nu cumva (io nu stiu prin ce minune) se aduna "goglogani" ptr un E4,1.9dCi...faza cu fibra nu am stiut-o,cu toate ca m-am uitat la citeva exemplare pina acum...am gasit unul argintiu,insa omul avea firma de constructii si interiorul era harcea-parcea...3000 cerea pe el,negociabil...


--------------------
Renault Espace 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
codin
post 28 Dec 2010, 21:31
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 19 June 10




badjoke scuze de marea intirziere!
am vandut espace-ul de ceva timp si in consecinta nu am mai dat pe aici!
eu nu prea tin mult masinile cu toate ca am tinut cel mai mult timp un espace 2 de care am fost f multumit! espace 3 e mult mai prost, mult mai greu si consuma f mult in comparatie cu 2-ul. ma-m lovit de bucsaraie si una alta pe la 3 dar sorry cam mult de lucru... nu-s scumpe dar nu e bine gandit! espace 2 mult mai bine gandit! exemplu sa schimbi un rulment fata nu iti trebuie presa decat un imbus si cateva chei.. rulmentul e prins in suruburi imbus la esp2 iar la esp3 neaparat trebuie presa. plus alte neajunsuri.. 3-ul e mai stabil putin in curbe poate si din cauza ca e mai greu dar in schimb 2-ul franeaza mult mai repede fiind mai usor si tot din aceeasi cauza si accelereaza mult mai bine 2-ul ~2200cmc 3-ul ~2000 nu conteaza acei 200cmc fiind motor mai puternic pe esp3 cu ceva cai. Ca final iti recomand espace 2 foarte bine gandit si totul de calitate pe el.. inclusiv husele de pe scaune care parca is facute sa tina o vesnicie in comparatie cu esp3 care parca e mult mai comercial gandit.
are design um pic mai naspa dar exceleaza la orice alt detaliu in schimb! clima pe esp2 e mult mai bine gandita cu toate ca nu ai acele multe optiuni ca si pe 3. compresorul as putea zice ca e pe viata.. nu am auzit de compresoare stricate si ingheata instant, electronica e cam marunta dar tot pe viata .. daca ai norocul sa iei cu casetofon-ul original vezi ca ai comenzi sub volan la care mai adaugi in usb-radio si nu-ti mai trebuie nimic mai mult!
codin_dan mess daca aveti intrebari si nu va raspund aici!


--------------------
renault, bmw espace 3 , z3 , a4 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDD
post 1 May 2011, 22:40
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 18 February 06
From: Otopeni




Ca sa nu deschid alt topic , intru si eu la cererea din enunt: caut Espace 3, eventual 4 preferabil diesel . Criteriile de alegere principale sunt starea tehnica ,nr. km , nivel de echipare(cu speranta ca are si trapa panoramica! ) Multumesc


--------------------
Renault Grand Scenic ,Twingo 2 Initiale Paris bva 2012
Aprilia Scarabeo 500
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 4 May 2011, 22:45
Post #20


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




doritorilor de espace: discutia incepe de la intretinerea unei masini de genul asta. nu strica sa dati o tura prin costuri inainte de pretul de achizitie smile.gif


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bubu782001
post 5 May 2011, 01:56
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.897
Joined: 24 July 06




Adica sunt mari costurile de intretinere ? Sau sunt probleme la intretinerea acestor tipuri de masini?

This post has been edited by bubu782001: 5 May 2011, 01:56


--------------------
Renault Clio 3 2007 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MDD
post 5 May 2011, 07:59
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 349
Joined: 18 February 06
From: Otopeni




Nu sunt la primul Espace si stiu exact ce implica asta. Masina completeaza "parcul" auto si a devenit o optiune imediata la planurile de vacanta urmatoare. Copiii au crescut si au plecat la casele lor dar au ramas cainii de plimbat . tongue.gif


--------------------
Renault Grand Scenic ,Twingo 2 Initiale Paris bva 2012
Aprilia Scarabeo 500
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
twingooo
post 5 May 2011, 22:42
Post #23


Membru de partid din Republica Ceha


Group: Members
Posts: 747
Joined: 13 October 06
From: Ceska Republika, Praha 4




doar de dragul exemplului, la modelul pe care il am eu, intretinerea e costisitoare: roti pe 17'', consumabile mai multe si litri in plus pentru lichide, consum exponential, asigurari diferite(rca si/sau casco) si toate astea in comparatie cu marea majoritate a masinilor pe care le vad in semnaturile voastre.

MDD, pentru tine nu se aplica expozeul meu daca nu e nici primul si clar decizia e luata pe baza experientei


--------------------
Renault Espace 2.0 dci 2007, Privilege
mens sana in corpore barosano!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radex
post 1 Aug 2011, 12:43
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 9 May 10




Detin un Espace IV 1.9 dCi din 2003 si pot sa va zic ca este o masina de milioane, consumul mixt este 6.6 desi are la bord 240.000 km. I-am schimbat pana acum suportii motor , discul de ambreaj , distributia cu fulie cu tot , bateria , macaraua geam dreapta si astazi ii schimb turbina. Toti ma intreaba daca e benzinara pentru ca e foarte silentioasa. Am facut cateva plecari bruste sa vad cam cum trage si dupa cateva zile am rupt suportii la motor pentru ca atunci cand dai a doua pur si simplu te smuceste. Cu un plin am ajuns de la Hunedoara pana aproape de Frankfurt , rezervorul avand 83L capacitate .Consumul la drum intins e in jur 5.5L/100km. Locurile din spate pe langa ca se port intoarce invers au parte de un mare comfort tinand cont ca scaunele fata au pe spatar masuță. Climatizarea ajunge pana la portbagaj atat prin plafon cat si prin podea. Eu unu , sunt foarte multumit de ea, am cumparat-o de noua , am dat pe ea 32.000 Euro din reprezentanta Renault iar acum imi vine sa mor cand vad ca pretul ei nu depaseste 10 mii euro.Astept cumparator sa imi cumpar Espace dupa 2007 inclusiv.
Isi merita toti banii !!

This post has been edited by radex: 1 Aug 2011, 12:44

Attached thumbnail(s)
Fuji_254.jpg ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 7462


--------------------
Renault Espace 2004 1.9dCi - HD-10-TEI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
feldi
post 9 Aug 2011, 10:58
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 1 August 11
From: codlea




am luat un grand espace din 2004 acum 3ani si sunt multumit de el,mai ales o familie mai mare


--------------------
renault grand espace 4 2004 1,9dci - BV-11-WKF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 26 Aug 2011, 07:34
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Cât costă instalația de gaz pentru Espace 3? Rog frumos pe cei care au facut această modificare să mă ajute cu niște informații.


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christistanciu
post 4 Sep 2011, 13:59
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 89
Joined: 24 February 09
From: Tapia-Lugoj-Timis




Ce tip de suspensie are Espace din 1998 pe spate? E cumva cu bare de torsiune?


--------------------
renault twingo Twingo 2000 octombrie D7F 702 - TM70KMY
TWINGO X 4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 4 Sep 2011, 19:08
Post #28


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Espace 3 are punte spate cu arc,nu este cu bari de torsiune...
@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 16 Sep 2011, 22:20
Post #29





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




o instalatie secventiala landi renzo e cam2300-2500- lei


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jijone
post 28 Sep 2011, 19:47
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 9
Joined: 5 January 09




salutare
ma bucur ca va place espce-ul

sa va spun povestea mea :
am luat acum 2 ani un espace 4 /2003, motor 2.2 dci,130 000 km din austria, cu carte de servis , revizii la zi, etc .
in drum spre romania mi s-au deformat discurile de frana , le-am schimbat cum am ajuns
dupa aia mi a picat compresorul de ac , asta la cateva saptamani.
am cumparat un alt compresor .
dupa o luna mi-a picat debitmetrul de aer , desi a avut grija ca filtru de aer sa fie schimbat din timp, adica inainte sa se umple de praf.

am mai mers cam 7000 de km si mi s-au deformat din nou discurile de frana - "originale ".... super tare

cam la inca o luna dupa asta aerul conditionat dublu climatornic a inceput sa aiba personalitate - adica mergea doar cand vroia el si cum vroia el.

si senzorii de ploaie au luat boala de la aerul conditionat .......

s-a facut frig afara si motorul nu mai tragea decat cand se incalzea
mi s-a infundat si catalizatorul - l-am schimbat ... dar aceeasi problema cu motorul -
cred ca si el avea personalitatea lui.

am rezolvat toate problemele, nu mai zic de costuri ca aproape ajunsesem la jumatate din cat am dat pe ea cand mi s-a stricat din nou compresorul de ac.... nasol

l-am schimbat , i-am facut revizia si am zis ca dau si eu ca omul o tura prin europa cu ea , ca doar am masina incapatoare pt drum lung
si cum mergeam eu fericit pe A1 cu viteza de coraziera in treapta 6 ,fara nici o semnalizare prealabila in bord de motor de ulei incins sau temperatura mare la apa, se opreste motorul si mi se aprind toate becurile.

la o asemenea fericire trag pe dreapta si ce sa vezi , se auzea un zgomot de piston spart ..... minunat
am dus masina in buc ,i-am pus un afis in geam de vanzare , mi-am inchiriat o masina serioasa si am plecat la drum.
masina am lasat-o in prima benzinarie cum intri in buc de pe A1, a stat acolo cel putin o luna , poate unii diintre voi au vazut-o - un grand espace4 albastru.

asadar ce sa va zic , va recomand cu caldura aceasta masina !!!

PS: m-a costat 10000+ 5000 reparatii si am vandut-o cu motorul terminat cu 4500...





--------------------
RENAULKT ESPACE 4 ESPACE 4 2003 MODEL 2004 - B94DND
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 13:45
Dacia