Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Media Nav, pe Symbol

vallixx
post 20 Feb 2014, 12:01
Post #1


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Intrucat am doar un Symbol, de care dealtfel sunt foarte multumit, vreau sa-mi fac un pseudo Media Nav in masina.

Adica vreau sa-mi iau o tableta cu Android, sa o incorporez undeva in masina (sau pentru inceput sa-i iau un suport cu ventuza de pus in parbriz), pe care sa am media player, radio, navigatie, telefon...etc.

Primele doua cerinte sunt simple, orice tableta are media player si oricum marketul duduie de media playere.
Partea de navigatie & GPS o rezolv cu un IGO, iar partea de radio o rezolv cu o tableta cu Radio FM.

Partea de telefon insa...e ceva mai complexa.
Unele tablete au 3G si functie telefon...nu e mare scofala, insa nu vreau sa mut SIM-ul din telefon in tableta ci vreau sa folosesc tableta ca un carkit.

Exista o aplicatie, Tablet Talk, care face ceva de genul asta insa desi ii faci pairing cu telefonul cand primesti apel, desi poti raspunde de la tableta, sunetul se aude tot in telefon...sau in headset.
Aveti idee de o aplicatie care sa tranforme tableta intr-un carkit, iar sunetul sa se auda in tableta (si mai departe prin cablu in boxele masinii prin mufa AUX) si nu in telefon? Cer prea mult? biggrin.gif

La momentul asta, am ceva dedicat pentru fiecare functie.
Am radio al masinii, am muzica prin AUX din telefon, am carkit cu dinte albastru, am un GPS Mio cu Igo...eu vreau sa le integrez oarecum pe toate intr-un singur device.

This post has been edited by vallixx: 20 Feb 2014, 15:53


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
betamax
post 20 Feb 2014, 17:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.343
Joined: 11 September 08
From: din lumea asta, prost făcută..




Io am avut un GPS cu dinte albastru si modulator FM, care facea cam tot ce vrei tu (+ player video), mai putin radio, dar aveam radioul masinii. Acu' vreau sa-i gasesc un loc in bord.


--------------------
renault Scenic Rx4 2000, 1.998 l, 16 V, 102 kW
"... imi place sa lucrez cu intelectuali, astia pricepe repede."
"Ori traim cu totii, ori va ia dracu' !"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tomageorgian
post 23 Feb 2014, 17:15
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 22 February 10
From: Franta




iti iei o phableta.


--------------------
. . .
Latitude 2.0dCI
Laguna 3 2.0dCI
ex C5 x7 2.0hdi
Logan 1.6mpi
Bmw e39 530D
Laguna 3 2.0dCi
Qashqai 1.5dCI
Twingo 2 1.2i
Bmw e28 520i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 1 Mar 2014, 17:14
Post #4


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Phableta.....e prea mare ca sa o folosesc zilnic ca telefon. Doar pentru masina trebuia sa mut sim-ul din telefon in ea.....nu m-a atras varianta

Pana la urma mi-am luat un Nexus 7 (699 RON), cu un suport destept care o plaseaza exact unde am nevoie de ea.

Navigatie - am instalat un IGO Primo cu harti full Europa

Player - are memorie de 16G, deci am loc sa incarc muzica cata vreau, am luat un player de pe Google Play care are folder player si nu playlisturi. Imi place pt ca imi este mai usor sa imi organizez muzica pe foldere. Si nici nu mai conteaza cum sunt tag-uite MP3-urile.
Folder Player se cheama, are multe setari destepte, una fiind cea ca poate sa puna pauza la muzica daca altcineva (de ex. IGO_ul) vrea sa ma anunte ceva.
Ies pe mufa jack direct in AUX-ul masinii

Car kit - am cumparat de pe Google Play o aplicatie, Tablet Talk, 10 RON, care face 3 sferturi din treaba. Faci pairing cu tel-ul, ai agenda, mesajele....totul pe tableta, poti suna sau raspunde de pe ea, poti trimite mesaje.....doar ca nu ruteaza sunetul. Tot in telefon aud convorbirea, dar cu o urechelnita bluetooth rezolvi si nu trebuie sa te mai atingi de tel. Dar gasesc eu pana la urma o solutie sa rutez totul in boxele masinii.....sunt sigur.

Exista un device, dar tre sa-l aduc de la mama naibii de prin state.
Am incredere ca nascocesc eu ceva.

Am si radio la ea, dar oricum il am si pe cel al masinii...deci oricum aici eram acoperit.

In mare ma declar multumit.





--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexxutzu
post 4 Aug 2017, 15:04
Post #5


Member of Renault Forum


Group: Members
Posts: 567
Joined: 3 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(vallixx @ 1 Mar 2014, 17:14)
Phableta.....e prea mare ca sa o folosesc zilnic ca telefon. Doar pentru masina trebuia sa mut sim-ul din telefon in ea.....nu m-a atras varianta

Pana la urma mi-am luat un Nexus 7 (699 RON), cu un suport destept care o plaseaza exact unde am nevoie de ea.

Navigatie - am instalat un IGO Primo cu harti full Europa

Player - are memorie de 16G, deci am loc sa incarc muzica cata vreau, am luat un player de pe Google Play care are folder player si nu playlisturi. Imi place pt ca imi este mai usor sa imi organizez muzica pe foldere. Si nici nu mai conteaza cum sunt tag-uite MP3-urile.
Folder Player se cheama, are multe setari destepte, una fiind cea ca poate sa puna pauza la muzica daca altcineva (de ex. IGO_ul) vrea sa ma anunte ceva.
Ies pe mufa jack direct in AUX-ul masinii

Car kit - am cumparat de pe Google Play o aplicatie, Tablet Talk, 10 RON, care face 3 sferturi din treaba. Faci pairing cu tel-ul, ai agenda, mesajele....totul pe tableta, poti suna sau raspunde de pe ea, poti trimite mesaje.....doar ca nu ruteaza sunetul. Tot in telefon aud convorbirea, dar cu o urechelnita bluetooth rezolvi si nu trebuie sa te mai atingi de tel. Dar gasesc eu pana la urma o solutie sa rutez totul in boxele masinii.....sunt sigur.

Exista un device, dar tre sa-l aduc de la mama naibii de prin state.
Am incredere ca nascocesc eu ceva.

Am si radio la ea, dar oricum il am si pe cel al masinii...deci oricum aici eram acoperit.

In mare ma declar multumit.
*




O poza cu suportul de phablet se poate?


--------------------
Renault Symbol Fidji 1.5dci 90cp Chip Dec. 2007
*Alpine CDE-101RM >Hifonics Titan TXi4000 >Hifonics ZEUS ZXi 4002>Infinity 9602i >Coustic CS502 > In Phase XTP62ND >In Phase IPC1D
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 4 Aug 2017, 16:05
Post #6


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.211
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(vallixx @ 1 Mar 2014, 18:14)
doar ca nu ruteaza sunetul. Tot in telefon aud convorbirea, dar cu o urechelnita bluetooth rezolvi si nu trebuie sa te mai atingi de tel.
*



Cred ca era mai simplu sa dai aia 700 de lei pe un caseotofon cu blustut, in loc de tableta.
Io l-am pus pe asta in masina. (sau vreun var de-al lui, nu-s sigur.)
https://www.amazon.de/Sony-MEX-N5100BT-Auto...z/dp/B00SCS2622.

Pus pe bt audio, merg linistite igo/gmaps + jet audio + telefon prin el, fara sa urle toate deodata.

Dreptu-i, radio nu folosesc neam.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanadenisa
post 2 Oct 2017, 18:35
Post #7


RENAULT


Group: Members
Posts: 939
Joined: 19 April 09
From: Focsani




o solutie ar fi Edonav 300.


--------------------
Renault Clio 1.4 8v /GPL expresion 2003 - VN
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 3 Oct 2017, 06:11
Post #8


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Voi realizați că topicul are mai bine de 3ani?


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 20:08
Dacia