Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Panou parbriz grand scenic 3, Panou protectie apa

catalindumitru
post 16 Sep 2019, 16:21
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 January 19




Buna ziua
As vrea sa cumpar panoul de sub parbriz...nu cel din plastic .. cel care se afla sub cel din plastic,cred ca e dintr_un fel de pasla
As prefera nou dc dc ma poate ajuta cineva
Multumesc


--------------------
renault grand scenic 3 2013 1.6dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 16 Sep 2019, 21:58
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(catalindumitru @ 16 Sep 2019, 17:21)
cred ca e dintr_un fel de pasla

*


Cred ca ai patit ca mine , la o demontare sa ales praful de el .Era putred si plin de nisip , sa rupt in doua .
L-am copiat pe o placa de fibra de sticla groasa de 8mm si l-am decupat cu pendularul. Am transferat doar chederul vechi , dinspre peretele de foc .
Ma chinuit putin sa-i dau curbura aceia din spate , sa-l fac sa intre intre cleme , dar pana la urma l-am dovedit. Are deja anul de functionare,

This post has been edited by ProfiBv: 16 Sep 2019, 21:59


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalindumitru
post 17 Sep 2019, 15:49
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 January 19




Multumesc pt rasluns____ inca nu s-a dezmembrat de tot dar la urmatoadea demontare sigur o va face
De unde ai luat panoul de fibra de sticla ?


--------------------
renault grand scenic 3 2013 1.6dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 17 Sep 2019, 16:29
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(catalindumitru @ 17 Sep 2019, 16:49)
De unde ai luat panoul de fibra de sticla ?
*


Nu vreau sa fac reclama.
Ai PM cu detalii.
Oricum era ca ideie si fiecare se descurca cu ce poate .Tinand cont ca e bine sa cureti EGR-ul macar, la un an , panoul original nu-l vad o solutie de inlocuire . Nici nu m-am uitat dupa pret macar.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalindumitru
post 17 Sep 2019, 19:27
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 23 January 19




Multumesc


--------------------
renault grand scenic 3 2013 1.6dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
berseker
post 26 Sep 2022, 12:20
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 26 September 22




Buna
Va deranjez cu o intrebare legata de panoul din ceva pasla de sub stergatoare pemtru un Scenic 1.5 dci din 2013. S-a udat si este distrus; pret de nou pentru codul 668100006R ()"panou fata sub stergatoare am gasit cel mai ieftin la autokarma cu 644lei doar OE exista in Romania. Mie personal imi pare enorm pretul. Am identificat o firma langa Aghires Cluj care lucreaza in fibra de sticla si poate sa il reconstruiasca, insa, un mare insa am nevoie de un panou in stare buna. Ma poate ajuta cineva in cluj cu asa ceva?

27 Sep 2022, 10:43:

ProfiBv, ma poti ajuta cu imagini cu panoul fde sub stergatoare facut de tine si cu amanunte ce panou si de unde l0ai cumparat

This post has been edited by berseker: 27 Sep 2022, 10:43


--------------------
Renault Scenic 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 27 Sep 2022, 21:57
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(berseker @ 26 Sep 2022, 13:20)
ProfiBv, ma poti ajuta cu imagini cu panoul fde sub stergatoare facut de tine  si cu amanunte ce panou si de unde l0ai cumparat
*



Nu am cumparat panoul . Era pur si simplu rest de fabricatie la firma unde lucram . Tot ce-ti trebuie este un panou rezistent la temperatura (sau aplici izolatie pe el,dar trebuie avut grija sa fie prinsa bine sa nu se desprinda sa ajunga pe turbo !!! ) si nu foarte gros pentru ca la final va fi bombat pe latimea masinii , astfel incat apa de pe mijloc se va scurge in locasele motoarelor de stergatoare. Atentie nu e dreptunghi perfect , asta in cazul in care luati masura inainte fara a demonta mocheta . Ambele laturi lungi sunt putin curbate . Trebuie recuperate rama dinspre motor si obligatoriu chederul din spate dinspre peretele de foc . Sunt necesare deasemenea nituri pop .
Firma (fabrica nu magazin) unde se poate gasi fibra de sticla e in Fagaras . Este o firma care produce diverse piese de caroseri din fibra .
Voi incerca , sa revin cu poze cu ce e la mine montat , cand voi demonta sa curat EGR-ul , sper pana vine prima zapada.


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
berseker
post 28 Sep 2022, 19:19
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 26 September 22




ProfiBv am inteles ca nu e un dreputnchi perfect, Fibra rezista la temperaturi mai ridicate ca si cauciucul din capatul de catre peretele de foc, asta nu e o problema, izolatia fonica se poate face cu folii de STP 1.8mm? pentru forma trebuie copiat perfect dreptunghiul de pe materialul jabotului original din cate am inteles.

This post has been edited by berseker: 28 Sep 2022, 19:19


--------------------
Renault Scenic 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ProfiBv
post 4 Mar 2023, 21:08
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.118
Joined: 12 June 16
From: Bv




QUOTE(berseker @ 28 Sep 2022, 20:19)
ProfiBv am inteles ca nu e un dreputnchi perfect, Fibra rezista la temperaturi mai ridicate ca si cauciucul din capatul de catre peretele de foc, asta nu e o problema, izolatia fonica se poate face cu folii de STP 1.8mm? pentru forma trebuie copiat perfect dreptunghiul de pe materialul jabotului original din cate am inteles.
*


https://www.reno.ro/index.php?showtopic=330...dpost&p=5074619


--------------------
Renault Grand Scenic 3 2010 / 1,5dci 110cp / EDC - Bv
Drumuri bune și RESPECT !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:14
Dacia