Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vibratii puternice in habitaclu

pfarcutiu
post 5 Aug 2011, 15:42
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 20 March 08




eu am un symbol si la mine la fel se comporta am schimbat jentile si cauciucurile si planetara pe dreapta si rulmentii pe fata si tot face (planetara si rulmentii pe garantie) Nu mai stiu ce sa-i fac pana la urma m-am obisnuit +jentile echilibrate de vreo 10ori toate.Nimeni nu stie ce are. Cauciucurile sunt de Iarna Dunlop.


--------------------
renault, clio symbol,megane 2009 expression ,2007 expresion - ar76med
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzsombi
post 9 Aug 2011, 09:06
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 713
Joined: 22 September 06




pfarcutiu - adica vibreaza masina la sarcina?

verifica tamponul motor
cati km are masia ? ambreajul cum se prezinta?
Daca gasesti cumva o solutie nu uita sa postezi wink.gif


--------------------
Renault Megane 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pfarcutiu
post 9 Aug 2011, 11:18
Post #33


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 20 March 08




Vibreaza doar la viteze de peste 130km/h oricum as pune jentile. 88.000km. Referitor la Ambreiaj am avut pe la 45.000km ceva probleme in sensul ca pe autostrada cu masina incarcata 5 persona cand acceleram tare in a 4-a pe la 90km/h crestea turatia fara viteza (patina ambreiajul) interesant e faptul ca in vit inferioare puteam sa-i fac ce vreau ca nu patina. A facut asa vreo 10.000km dupa care nu a mai facut.A aparut in schimb alt fenomen Daca virez rotile maxim dreapta si accelerez sa plec se aude un fel de uruit din zona cutiei. Cu cat accelerez mai tare cu atat e mai tare uruitul. In service mi-au schimbat rulmentii dupa care au spus ca asa treb sa faca (Reprezentanta renault in germania 173.gif ). Vin in romania saptamana viitoare si incerc si la noi. Uruitul l-am auzit prima oara cand avea masina 3000km la accelerare puternica in marsarier cu rotile drepte. Era un uruit mai scurt si mai slab ca intensitate.
Are cineva idee ce poata sa aiba masina???? Eu ma gandes sa fie vreun rulment din cutie ceva sau ambreiajul??


--------------------
renault, clio symbol,megane 2009 expression ,2007 expresion - ar76med
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
konektor
post 10 Jun 2012, 19:59
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 130
Joined: 26 May 08
From: BACAU




A fost gasita vreo solutie la vibratiile anormale? Pana acum am schimbat planetara lunga, echilibrat roti, facut geometria, schimbat capete de bara, facut geometria, schimbat bascula stanga, schimbat rotile intre ele, refacut geometria, nimic nu s-a schimbat. Am vibratii in treapta 2,3,4 numai la accelerare (nu cu masina pe liber sau in decelerare), se simte ca si cum fata ar balansa stanga dreapta. La o accelerare mai lenta se simte dar cu o intensitate mult mai mica, de asemenea e mai accentuata la virarea spre stanga, in conditiile in care greutate se lasa pe partea dreapta. Am verificat si tamponul de sub cutie care e bun (zice mecanicul) si cel din stanga motorului. Astept orice sugestie si va multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane 2.2 2006 dCI 1.5 80hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jmpr
post 15 Oct 2012, 23:44
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 February 08




Salutare tuturor. A descoperit cineva cauza acestor vibratii din habitaclu aparute la o viteza de peste 130 km/h?

Intampin si eu aceeasi problema.

Si partea amuzanta este ca am observat problema la fel ca si initiatorul acestui topic, dupa revizie (schimbat filtre, ulei, discuri fata+spate, placute fata+spate, distributie, pompa apa si curea accesorii).

Multumesc anticipat!


--------------------
Renault Megane Sedan Manager - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 16 Oct 2012, 07:10
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




Ai verificat bieletele antiruliu ?


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 16 Oct 2012, 16:35
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Ce treaba au bieletele antiruliu cu vibratiile la peste 130km/h (presupun ca pe drum drept si fara denivelati se merge cu viteza asta)?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jmpr
post 16 Oct 2012, 17:25
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 5 February 08




Am fost cu masina in service azi-dimineata au verificat pe acolo pe la roti, pe la motor, au zis ca e totul in ordine, nimic in neregula.

Totusi m-au sfatuit sa fac reechilibrarea la toate 4 rotile ca e posibil de la asta sa fie(ca poate nu mi-au echilibrat aia in service bine rotile cand am inlocuit cauciucurile de iarna cu cele de vara), am facut-o, am iesit cu masina pe autostrada si nu au mai aparut acele vibratii.

Sper sa ajute si pe altii aceasta solutie.

Multumesc pentru sugestii.


--------------------
Renault Megane Sedan Manager - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ritter
post 16 Oct 2012, 20:37
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.169
Joined: 17 February 10




QUOTE(19vik @ 16 Oct 2012, 16:35)
Ce treaba au bieletele antiruliu cu vibratiile la peste 130km/h (presupun ca pe drum drept si fara denivelati se merge cu viteza asta)?
*



M-am referit la faptul ca spune despre similaritatea problemei descrise de antevorbitorul lui, dar daca a gasit solutia, bine ca a fost numai atat.

"Am vibratii in treapta 2,3,4 numai la accelerare (nu cu masina pe liber sau in decelerare), se simte ca si cum fata ar balansa stanga dreapta. La o accelerare mai lenta se simte dar cu o intensitate mult mai mica, de asemenea e mai accentuata la virarea spre stanga, in conditiile in care greutate se lasa pe partea dreapta"


--------------------
Fost Renault Megane 2.2 Bicorp 1.6 16V 2007 Sport Dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AndyBAndrei
post 9 Jan 2018, 00:49
Post #40


Membru


Group: Members
Posts: 126
Joined: 20 January 12




Buna.

Am si eu o intrebare la care daca se poate sa primesc solutii.

La mine vibreaza masina de cand sa schimbat distributia (alaltaieri), dar vibreaza daor la relanti. Cand e in sarcina sau cand e turata merge ok, dar cand e la relanti in habitaclu zici ca e cutremur; inainte de a se lucra la distributie nici nu se simteau trepidatii in habitaclu.

Ceva sugestii ?

Multumesc anticipat !


--------------------
Renault Laguna 2 09/2002 Initiale Paris
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 9 Jan 2018, 07:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Probleme la suportul motor sau cel antibalans.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petre 1
post 9 Jan 2018, 22:26
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 255
Joined: 10 December 06
From: Bucuresti




Eu am schimbat distributia,accesoriile,tampoanele la motor,tampoanele la esapament,la relanti face exact ca un "U 650" si tot bordul da impresia ca se face bucati,in turatie nu mai vibreaza asa rau dar e zgomotos.(culmea,inainte de lucrare nu vibra asa rau)Tamponul hidrolagar pe care l-am montat este Lemforder si cred ca are cauciucul prea dur,am sa il schimb din nou cu unul Hutchinson(cod de culoare albastra)care se pare ca este cel montat de fabrica.
Cand vine iarna ma scoate din sarite cu trepidatiile si vibratiile, face ca toti dracii. mad.gif
Never diesel...

This post has been edited by petre 1: 9 Jan 2018, 22:34


--------------------
Renault Megane Sedan 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 09:48
Dacia