Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Demontare oglinda retrovizoare

Predator3
post 13 Jun 2008, 15:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Salutare... cum se demonteaza oglinda de la sofer si ce scule mi ar trebui? Ma refer doar la geamul oglinzii. Thx a bunch!


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flanjea
post 13 Jun 2008, 21:43
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 120
Joined: 30 January 07




Surubelnita sau pix sau furculita. Orice e bun, trebuie doar sa bagi ceva pe dupa sticla si sa tragi apre exterior.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 1.9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Predator3
post 14 Jun 2008, 00:03
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Pai... uhm nu exista riscul sa strici ceva? Sincer mi e frica daca e asa de usor sa scoti oglinda...ei bine cineva poate sa o fure la fel de usor blink.gif

This post has been edited by Predator3: 14 Jun 2008, 00:12


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Predator3
post 15 Jun 2008, 11:19
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Daca nu mai are nimeni indicatii o sa ma apuc peste o ora sa mi maltratez masina... so wish me luck.


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ZOOMANIA
post 16 Jun 2008, 19:04
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 26 April 08




Scuze ca intervin si eu legat de oglinda, dar stie cineva ce este mecanismul din interiorul suportului de oglinda retrovizoare?
eu l-am desfacut si sub capac (aproape de parbriz), exista ceva asemanator cu un electromagnet. nu am vrut sa deschid un nou topic, dar nu am gasit nicaieri o explicatie despre acesta.Daca stiti careva ce rol are?

mersi


--------------------
renault LAGUNA II 2001 EXPRESION - BH
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 15 Aug 2008, 14:59
Post #6


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Salut,
Sunt si eu de curand (3-4 luni) posesor de Laguna 2. E masina pe care mi-am dorit-o si nu mi-e rusine sa spun ca am luat-o second hand, adusa din Germania. M-am inscris pe forum in speranta ca am sa aflu aici sfaturi de la altii mai patiti decat mine. Speram doar sa "stau in umbra" si sa fur sfaturile, fara sa ma dau pe forum cu coments si intrebari.
Insa... Acum cateva zile - si asta zic eu ca e on topic - din fata blocului, de unde aveam masina parcata pe trotuar, ziua in amiaza mare - m-am trezit fara oglinda de pe stanga. (doar geamul oglinzii - carcasa e la locul ei).
@Predator3 - ca sa vezi ce usor se scoate... mai ales de cei "antrenati"
Omul nu a facut mari ravagii, ba chiar mi-a lasat in stare buna firele de la rezistenta electrica pe care probabil a avut grija sa le scoata frumos. Doar ca mi-a lasat oglinda deschisa (fusese pliata langa usa) - bineinteles ca a fortat-o manual sa ajunga in pozitia aia.
Am incercat sa aflu pe cai oficiale cam cat ma costa una noua si am aflat ca piesa originala (adica cu tenta albastruie a geamului si cu zona de convexitate a oglinzii pe exterior pentru acoperirea unghiului mort) este undeva la 135 RON.
Dupa o astfel de patanie - am zis sa lansez doua intrebari:
1. Pe unde mai gasesc prin Bucuresti si exista pret mai jos de 135?
2. Avand in vedere usurinta cu care se "opereaza" acest element de siguranta in trafic (lucru care m-a lasat pieton pt ca folosesc f mult oglinda aia la condus) - exista vreun mod a pune ceva gen antifurt? Ma gandeam la niste bare sibtiri cromate care sa treaca vertical prin fata oglinzii prin niste gauri practicate in carcasa de plastic in asa fel incat sa nu mai permita scoaterea geamului. A mai facut cineva asa ceva?


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hadrianvs
post 15 Aug 2008, 15:34
Post #7


Fericit FOST proprietar de reno


Group: Members
Posts: 234
Joined: 8 February 08




Eu am schimbat oglinda stanga(originala era sparta) cu numai 7euro. Nu e originala dar are rezistenta de incalzire si e si convexa(practic identica cu originala).Problema e ca am cumparat-o aici, in Italia.Cu siguranta gasesti si acolo.Bafta


--------------------
EX Renault Laguna II GrandTour Privilége 1,9dCi / 120HP/2002 - BY 228 CS
Hyundai i20 Classic Pack2
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
leonardg
post 15 Aug 2008, 21:48
Post #8


Member


Group: Members
Posts: 111
Joined: 20 April 07
From: Sibiu




Se demonteaza intr-adevar foarte usor. Atentie insa ca trebuie tras de ea cu mare grija. Eu mi-am fisurat-o pe cea din dreapta, mi-e o ciuda... sper sa gasesc pe la dezmembrari.


--------------------
Renault Laguna II 2003 / Expression / 1,9 DCI 88KW - SB
I'm not driving fast... I'm just flying low !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jon_nxt
post 22 Aug 2008, 12:53
Post #9


Membru declarat anti-bizoni


Group: Members
Posts: 216
Joined: 15 August 08
From: Bucuresti




Ieri mi-a venit oglinda de pe stanga. Originala, de la Renault, am luat-o printr-un prieten care cu asta se ocupa - piese. Mi le aduce mai ieftin si cu adaosul de importator direct. A mea a fost 135 RON (pe bune, cu factura) cu geam albastru si cu zona aia deformata spre exterior. Am montat-o in 3 secunde prin presare pe coroana aia de plastic din jurul motoraselor.
Cum initial nu imi dadeam seama daca e bine... m-am gandit ca poate e rupt ceva de cand mi-a furat-o pe aia originala.
Asa ca am dat-o jos pe cea din stanga, sa compar hardware-ul... Mi-am luat inima in dinti si in 2 secunde am scos-o! Am pozitionat-o din buton in asa fel incat sa bata cand te uiti din scaunul soferului "in masina". Astfel, intre geamul oglinzii si rama de plastic ramane spre exterior cam 1 cm loc gol, sa bagi ochiul sau chiar degetele. Am bagat doua degete si prin tragere ferma de exteriorul oglinzii am eliberat-o de pe suport (trebuie tras destul de zdravan pentru ca sunt niste cleme de plastic care intra unele intr-altele). Ce sa va zic... la fel de usor se pune la loc, la fel de usor se fura. Atata doar ca la furat... trebuie sa fortezi bratul oglinzii daca e rabatat... si asta chiar nu am incercat sa vad cata forta e necesara... mi-ajunge ca mi l-a fortat o data cel care s-a autoservit cu oglinda masinii mele. Am sa revin cu ceva poze - am de gand sa imi fac ceva gen antifurt cu doua spite de inox sau otel cromat... si cand am sa le pun am sa incerc sa demontez inca o data oglinda. Nu de alta dar ieri m-am intalnit cu amicul prin Militari, am parcat undeva (norocul meu ca am gasit loc de parcare) am pus oglinda si in 3 minute mi-am continuat drumul ca mai aveam de ajuns si in alta parte. Si as vrea sa desfac si sa gresez putin componentele din spatele oglinzii... just in case. Adica motorasele alea... incheietura bratului oglinzii care uneori mai scartaie cand o inchid/deschid.
Bafta!


--------------------
Renault Laguna 2, phase 1 1.9 dCi Dynamique, 2001
"Din fericire, gandirea corecta vine din experienta. Din nefericire, experienta vine din gandirea incorecta."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
carsquestion
post 20 Jan 2013, 17:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 5 December 12




Salut la toata lumea, am gasit online cum poti sctoate sticla unei oglinzi auto pentru majoritatea masinilor. Am reusit cu aceste instructiuni sa schimb geamul de oglnda la mai multe autovehicule printre care se Renault, articolul este destul de ok si are si poze.

http://oglindaauto.ro/cum-se-demonteaza-o-...e-oglinda-auto/

Sper sa va fie de ajutor aceste instructiuni de demontare a unei oglinzi.

Bafta!!


--------------------
Dacia Logan 2005 Berlina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 13:28
Dacia