Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Manual service

Stayla
post 8 Jul 2020, 01:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 August 19




Buna,

In primul rand as dori sa va multumesc pentru sfaturile postarilor mele anterioare si as dori sa va intreb daca mai are cineva manualele de service pentru Renault Symbol Thalia 1 adica modelul din 1998. Am cautat pe articolele vechi dar nu mai sunt valabile link urile si as dori sa va scriu si de ce am nevoie de ele:

Am fost la itp cu masina si totul e ok si sunt asa mandru ca masina merge perfectt si e din 2000, e primul meu vehicul si vreau sa invat cat mai multe ca sa a obisnuiesc cu vehiculele, stiu ca nu mai e la moda, mai ales cu masinile noi unde totul e computerizat dar nu renunt la a mea pana nu pusca sau am bani de una noua biggrin.gif

Iarna trecuta geamurile pe dinauntru au inghetat, pe timp de ploaie torentiala se aburesc si am fost la un service din Oradea, cica baietii au curatat caloliferul partial din ce i am auzit ca vorbesc dar problema a re aparut. In acelasi timp pe -5 grade masina abia incalzea. am gasit cum si ma tot uit cum as putea sa curat ventilatorul de tot, mai desfac masina ma uit la piese le caut pe net si am gasit anumite piese ce nu stiu unde le gasesc si anume: rezistenta ventilator intrare si uscator aer conditionat. ma mai uit la tutoriale dacia logan si pentru renault Clio dar numa nu gasesc ca nu am panou lateral pentru ventilator in dreapta la pasager ci din ce am observat ventilatrul de habitaclu si modulul de aer conditionat sunt sub capota.

in acelasi timp as vrea sa stiu cum pot dezmembra rotile si evetual axul sa incerc sa curat si sa revopsesc masina dedesubt, mai degraba pentru a preveni rugina deoarece la aripa din spate dreapta am avut un eveniment unde am stat sa chituiesc si sa revopsesc partea respectiva de caroserie.

Stiu ca e un model mai vechi, masina mea e din 2000 dar mna vorba romanului, ma mananca undeva curiozitatea si imi place sa tot desfac si sa verific si pana acuma am schimbat motorasele de la inchidere centralizata si becuri de interior, am incercat sa desfac si bordu dar am ajuns doar la partea superioara dar m ar ajuta daca mai aveti careva manuale de service sau utilizare sa stiu ce si cum se destrange si strange ca as vrea sa ma asigur ca partea de dezaburire si racire/incalzire merge bine.

Va multumesc pentru timpul vostru,

P.S o sa incerc sa ii refac jantele si sa revopsesc masina treptat sa ii pun folii, deja am facut polish la faruri si o sa mandresc si eu la "poze cu ale noastre" dar daca aveti idei de modding, va rog sa imi lasati un raspuns, va multumesc anticipat. biggrin.gif

8 Jul 2020, 01:31:
Am uitat sa mentionez de asemenea ca freon inca nu am, o sa ii fac incarcarea saptamana asta deci A/C nu pot folosii, pana acuma am folosit doar incalzirea si ventilatia la masina.

This post has been edited by Stayla: 8 Jul 2020, 01:31


--------------------
Renault Clio Symbol 2000 1.4 - BH 11 ROZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 11 Jul 2020, 20:23
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




Impotriva ruginii (dedesubt) iti recomand Ferdac... Eu dau jantele de tabla cu el pentru a le proteja de rugina iarna, dau podeaua masinii, sunt foarte multumit.


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stayla
post 12 Jul 2020, 23:34
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 53
Joined: 23 August 19




QUOTE(z_fdd bacau @ 11 Jul 2020, 20:23)
Impotriva ruginii (dedesubt) iti recomand Ferdac... Eu dau jantele de tabla cu el pentru a le proteja de rugina iarna, dau podeaua masinii, sunt foarte multumit.
*




Sunt de acord cu tine, am vrut sa iau keflos dar am luat ferdac si e chiar ok, dupaia am dat toata puntea cu 2 straturi de mootip vopsea antifonica si am facut acelasi lucru si la incaperile rotilor. Apoi am facut si schimbare de anti gel si am folosit ceva solutie de la Liqui molly, am reusit sa schimb solutia dar culmea ca am tot incercat sa aerisesc instalatia si caloliferu pare mai rece decat inainte.

Din nou, daca mai are cineva un manual de service pentru seria Clio ar fi de apreciat.


--------------------
Renault Clio Symbol 2000 1.4 - BH 11 ROZ
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romanul1977
post 24 Jul 2020, 23:13
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 18 October 08




https://we.tl/t-s0UVmMtpPO
Nu stiu cat este activ linkul.
https://club.autodoc24.ro/manuals/renault/symbol-thalia

This post has been edited by romanul1977: 24 Jul 2020, 23:28


--------------------
renault renault clio symbol fidji 2008 fdji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 24 Jul 2020, 23:54
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC






--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai.polita
post 14 Feb 2022, 08:35
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 4 April 16




Z_fdd Bacau, sunt si eu f interesat de manual service pt Symbol1/Thalia1 (1.5dci, 82CP, 2007 an fabricatie), m-am uitat pe acel manual al carui link l-ai postat si era pt Clio/Symbol 2; stiu ca se potrivesc multe dar nu e ceea ce mi-ar trebui mie, as vrea , chiar si contracost, un manual pt Symbol1, ma intereseaza inclusiv schema electrica si codurile de failure, am o eroare DF127 si vrea sa vad ce verificari recomanda in manual + altele ... Multumesc!


--------------------
Renault Clio Symbol 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:12
Dacia